İstanbul Şişli'de 4 Kulenin Yapımı Tekrar Durduruldu

Şişli Belediyesi, Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin de yer aldığı araziye Taşyapı firması tarafından yapılmak istenen 4 kule inşaatı çalışmalarının yeniden durdurulduğu açıklandı.


İstanbul Şişli'de 4 Kulenin Yapımı Tekrar Durduruldu

  Şişli Belediyesi, Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin de yer aldığı araziye Taşyapı firması tarafından yapılmak istenen 4 kule inşaatı çalışmalarını yeniden durduruldu. Şişli Belediyesi  zabıta ekipleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 2 No’lu Koruma Kurulu’nun verdiği kararı gerekçe göstererek, belediye binasının hemen yanında yer alan şantiyedeki çalışmaları durdurdu. Belediye ekipleri şantiyede çalışan işçilerden çalışmaları durdurmalarını talep etti.

KORUMA KURULU PROJEYLE İLGİLİ BELGE İSTEDİ

 Şişli bölgesinden sorumlu olan 2 No’lu Koruma Kurulu verdiği karar doğrultusunda ‘1762 ada, 3 parselde ve çevredeki taşınmazlarda gerekli can, mal ve emniyet tedbirlerinin ivedilikle alınması, bahsi geçen alanda yapılan izinsiz inşai/fiziki müdahalenin durdurulması ve önlenmesi, KUDEB uzmanlarınca yapılan inceleme, rapor ve belgeler ile projeyle ilgili dokümanların müdürlüklerine gönderilmesini” talep edildiği bildirildi.

DAHA ÖNCE DE DURDURULDU 

 İnşaat çalışmalarının daha evvel de durdurulduğunu açıklayan Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehrali Seçme, “Belediyemizin bilgisi dışında, herhangi bir resmi evrak getirilmeden inşaat başladı. Biz de bu inşaatın ne olduğuna dair bir müdahalede bulunduk ve inşaatı durdurduk. Bu durdurmanın karşılığında yetkili firma, Çevre Bakanlığı İl Müdürlüğünden bize bir yazı getirdi. Bu yazıda bütün yetkinin Çevre Bakanlığı'nda olduğunu, durdurmayı bizim yapamayacağımızı, bildirdiler. Kültür Varlıkları Kuruluna bir yazı gönderdik” şeklinde cümleler kullandı.

BİZE SÖYLENENİ YAPIYORUZ

 Çalışmanın durdurulması yönünde alınan bir kararın onlara geldiğini ifade eden Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehrali Seçme, “Kurul, Şişli Belediye Başkanlığı, Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dağıtımlı bir yazı gönderdi. Burayı koruyun, kurul kararından sonra ne yapılacağına karar verilsin. Biz bugün bu yazının gereğini yerine getiriyoruz. Orada bir okul var, o okul halen eğitim öğretime devam ediyor. Çocukların güvencesiyle ilgili ne olacağını ne biteceğinin bilinmesi lazım. Firmanın buralara girme hakkı yoktur” şeklinde görüş belirtti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.