Öncelikle anneler basta olmak üzere tüm kadınların gününü en içten dileklerimle kutlarım! Bizlerin dayanışması güçlü oldukça, yalnız olmadığımızı bilir ve her. Türlü problemi birlikte asabiliriz...

Dünya Kadın hakları günü, Fransız ihtilali sonrasına dayanmakta; ihtilal sonrası 17 maddelik önemli bir bildirge yayınlanmıştır. Bunlardan en dikkate değer maddeler ise;

 Madde I- Kadınlarında özgür doğup; erkeklerle eşit olduğunu düzenlemiştir.

 Madde III-Her bir devlet gücünün esasi kadın ve erkeklerin birliğine ve onların uluslararası varlıklarına dayanmaktadır.

 Madde XI- Fikir ve düşüncelerin özgürce ifadesi kadın haklarının en değerli maddelerinden biridir. Madde XIII- Devletin giderleri ve idari giderler için kadın ve erkeklerin katkısı eşittir...Bu nedenle görev, iş, talep, onur ve zanaattede katkıda bulunabilirler.

Dünyada kadınların toplum ve yasalar önünde eşitliği yıllar öncesine dayanmakta olup; Türkiye’de bu hakkin başlangıcı "Seçme ve seçilme hakkıyla" basla mistir. Sonrasında Atatürk’ün pek çok devrimiyle kadınlar pek çok hakka kavuşmuştur. Bunların en önemlilerinden biri olan çalışma hakki günümüzde kadınların %34.1 çalışma oranıyla, kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamaktadır. Bu noktada KOSGEB, vakıflar ve dernekler gibi  pek çok gönüllü hizmet kurulusuyla, kadın girişimcilerin onu acil mistir.

Kadın hakları konusunda pek çok olumlu yönde yasal değişiklik mevcutken(Ailenin Korunmasına Dair Kanun vs.), kadınlar yasal haklarını da bilerek hareket etmelidir. Şiddet, taciz ve mobbing uygulamalarına sessiz kalmamalı; yasal haklarını sonuna kadar kullanmalıdırlar. Yalnız olmadıklarını bilmelidirler.

Kar Hukuk Bürosu

Adres: Halil Rıfat Paşa Mahallesi, Yüzer Havuz Sk. No:1, 34384 Şişli/İstanbul- Perpa Ticaret Merkezi A blok K.13 d.2047

Web Sitesi : http://karhukuk.net/

Mobil  : +90 533 036 85 89

Telefon : +90 212 291 32 91

banner8

banner37