28 Ekim Son Depremler İstanbul'da kaç şiddetinde deprem oldu? Can kaybı var mı?

İstanbul'da kaç şiddetinde deprem oldu? Marmara'da meydana gelen deprem büyük paniğe ve korkuya neden oldu. 28 Ekim İstanbul'da meydana gelen deprem kaç şiddetindeydi? Kanlı ay tutulmasından sonra tedirgin olan vatandaş bugün deprem ile sarsıldı. İstanbul'daki deprem kaç şiddetindeydi? Can kaybı var mı?

28 Ekim Son Depremler İstanbul'da kaç şiddetinde deprem oldu? Can kaybı var mı?

İstanbul'da kaç şiddetinde deprem oldu? Marmara'da meydana gelen deprem büyük paniğe ve korkuya neden oldu. 28 Ekim İstanbul'da meydana gelen deprem kaç şiddetindeydi? Kanlı ay tutulmasından sonra tedirgin olan vatandaş bugün deprem ile sarsıldı. İstanbul'daki deprem kaç şiddetindeydi? Can kaybı var mı?

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
28 Ekim Son Depremler İstanbul'da kaç şiddetinde deprem oldu? Can kaybı var mı?

İstanbul'da deprem mi oldu? Marmara'da 19:20 civarında meydana gelen depremin şiddeti 4.5 şiddetindeydi. Depremi hisseden vatandaşlar panik oldu. Marmara'da 1999 yılında meydana gelen depremde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmişti. İstanbul'da bugün meydana gelen deprem korku dolu anların yaşanmasına neden oldu.

 

Son depremler. Marmara'da deprem.. İstanbul'da deprem mi oldu?Marmara'da tahminen 4.5 şiddetinde sallandı büyük paniğe neden olan deprem halkın sokağa çıkmasına neden oldu. 

 

En son nerede deprem oldu? Kandilli Araştırma Enstitüsü'nün verilerine göre, saat 19.20'de merkez üssü Marmara Denizi olan 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Marmara Denizinde meydana gelen depremin büyüklüğünü AFAD ise 4.4 olarak duyurdu. 

 

Tekirdağ ile Balıkesir'in Bandırma ve Erdek İlçeleri, akşam saatlerinde merkez üssü Marmara Denizi olan Richter ölçeğine göre 4.5 büyüklüğündeki depremle sallandı.

 

ÇEVRE İLLERDE DE HİSSEDİLDİ

 

Boğaziçi Üniversitesi Kandille Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Marmara Denizi Tekirdağ açıkları olarak saptadığı deprem saat 19.20'de meydana geldi. Yerin 15.5 kilometre derinliğindeki deprem Tekirdağ ile Balıkesir'in Bandırma ve Erdek ilçelerinde şiddetli olmak üzere İstanbul, Bursa, Çanakkale ve Edirne'de de hissedildi. AFAD ise depremin büyüklüğünü 4.4 olarak açıkladı.

 

Can ve mal kaybına neden olmayan deprem merkez üssüne yakın yerleşim yerlerinde kısa süreli paniğe neden oldu.

 

 

Depremlerin önemli bir bölümü yeryüzünden yaklaşık 12 km. derinliğe kadar uzanan elastik kısımla üst kabuk içinde deprem (1)oluşur. Bu derinlikten daha aşağılarda sıcaklık 400 derecenin üzerinde olduğu için yer değiştirme hareketi depremsiz, kırip denilen yavaş plastik şekil değiştirme enerjisi şeklinde yutulur. Buna karşılık elastik üst kısımda ise her yıl birkaç cm.lik yer değiştirme yüzyıllarca birikerek birkaç metre birden büyük bir depremle oluşmaktadır. Depremler sırasında ilk kırılma başlangıcının bu elastik alan sınırında oluştuğu anlaşılmaktadır.

 

Deprem, yer içinde fay olarak adlandırılan kırıklar üzerinde biriken biçim değiştirme enerjisinin aniden boşalması sonucunda oluşan yer değiştirme hareketinin neden olduğu karmaşık elastik dalga hareketleridir. Bu yer değiştirme miktarı depremin büyüklüğü ile doğdu orantılı olup özellikle sığ depremlerde belli bir büyüklükten sonra faylanma ile ilgili kırıklar yeryüzünde de görülmektedir.

 

 

 

Deprem türleri nelerdir?

 

Depremler oluş nedenlerine göre degişik türlerde olabilir. Dünyada olan depremlerin büyük bir bölümü yukarıda anlatılan biçimde oluşmakla birlikte az miktarda da olsa baska doğal nedenlerle de olan deprem türleri bulunmaktadır. Yukarıda anlatılan levhaların hareketi sonucu olan depremler genellikle “TEKTONİK” depremler olarak nitelenir ve bu depremler çoğunlukla levhalar sınırlarında olusurlar.Yeryüzünde olan depremlerin %90’ı bu gruba girer. Türkiye’de olan depremler de büyük çoğunlukla tektonik depremlerdir. İkinci tip depremler “VOLKANİK” depremlerdir. Bunlar volkanların püskürmesi sonucu oluşurlar.Yerin derinliklerinde ergimiş maddenin yeryüzüne çıkışı sırasındaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış oldukları patlamalarla bu tür depremlerin maydana geldiği bilinmektedir. Bunlar da yanardağlarla ilgili olduklarından yereldirler ve önemli zarara neden olmazlar. Japonya ve İtalya’da olusan depremlerin bir kısmı bu gruba girmektedir. Türkiye’de aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler olmamaktadır.

 

deprem1Bir başka tip depremler de “ÇÖKÜNTÜ” depremlerdir. Bunlar yer altındaki boşlukların (mağara), kömür ocaklarında galerilerin, tuz ve jipsli arazilerde erime sonucu oluşan boşlukları tavan blokunun çökmesi ile oluşurlar. Hissedilme alanları yerel olup enerjileri azdır fazla zarar getirmezler. Büyük heyelanlar ve gökten düşen meteorların da küçük sarsıntılara neden olduğu bilinmektedir.

 

Odağı deniz dibinde olan Derin Deniz Depremlerinden sonra, denizlerde kıyılara kadar oluşan ve bazen kıyılarda büyük hasarlara neden olan dalgalar oluşur ki bunlara (Tsunami) denir. Deniz depremlerinin çok görüldüğü Japonya’da Tsunami’den 1896 yılında 30.000 kisi ölmüstür.

 

tsunami

tsunami

 

Depremle ilgili merak edilen sorular

Dünyada kaydedilen en büyük deprem hangisidir? 

1900 den bu yana kaydedilen en büyük deprem, 22 Mayıs 1960’ta Şilide olmuştur (magnitude 9.5 Mw).

 

Yeryüzünde en az sallanan kıta hangisidir? 

Depremi en az olan kıta Antartikadır.

 

Magnitüd ve Şiddet arasındaki fark nedir? 

Magnitüd depremin kaynağında açığa çıkan enerjinin bir ölçüsü; şiddet ise depremin yapılar ve insanlar üzerindeki etkilerinin bir ölçüsüdür.

 

Depremin Magnitüdü Nedir? 

Depremin Magnitüdü, belli bir zaman diliminde kaydedilen sismogram üzerindeki deprem dalgalarının genliğinin logaritması olarak tanımlanır. 

 

Artçı Deprem (Aftershock) nedir? 

Ana depremi izleyen daha küçük sarsıntılar dizisidir.

 

Artçı Depremler (Aftershocklar) ne kadar süre ile devam eder? 

Belli bir süresi yoktur, 1 ay da olabilir 2 yıl da…

 

Depremin Şiddeti Nedir?

Depremin yer yüzeyindeki etkileri depremin şiddeti olarak tanımlanır.   Şiddetin ölçüsü, insanların deprem sırasında uykudan uyanmaları, mobilyaların hareket etmesi, bacaların yıkılması ve toplam hasar gibi çeşitli kıstaslar göz önüe alınarak yapılır. Şiddeti tanımlamak için birçok ölçek geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Değiştirilmiş Mercalli Şiddet Ölçeğidir (Modified Mercalli (MM) Intensity Scale). Bu ölçek, Romen rakamları ile belirlenen 12 düzeyden oluşur. Hiçbir matematiksel temeli olmayıp bütünü ile gözlemsel bilgilere dayanır

 

Depremler önceden belirlenebilir mi? 

Var olan koşullarda depremin önceden belirlenmesi olanaksızdır.

 

Fay nedir? 

Yerkabuğunu oluşturan kayaçların bir yüzey boyunca kırılması ve oluşan iki parçanın birbirine göre göreceli olarak yerdeğiştirmesidir.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Anahtar Kelimeler:
IstanbulDepremKaç şiddeti
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25