Ankara'daki patlamayı kim yaptı? Ömen Deniz Dündar kimdir Facebook adresi varmı

Ankara'daki patlamayı kim yaptı? 10 Ekim Cumartesi günü tarihi Ankara garı önünde gerçekleşen Türkiye tarihinin en kanlı terör eylemini yapan canlı bombanın kimliği ortaya çıkmak üzere. Dün yapılan bir açıklamada IŞİD üyesi olan Ömer Deniz Dündar isimli kişinin bombacı olduğu yönündeki ihtimalin kuvvetlendiği açıklandı. Ömer Deniz Dündar Suriye'ye gidip daha sonra Adıyaman'a gelmiş...

Ankara'daki patlamayı kim yaptı? Ömen Deniz Dündar kimdir Facebook adresi varmı

Ankara'daki patlamayı kim yaptı? 10 Ekim Cumartesi günü tarihi Ankara garı önünde gerçekleşen Türkiye tarihinin en kanlı terör eylemini yapan canlı bombanın kimliği ortaya çıkmak üzere. Dün yapılan bir açıklamada IŞİD üyesi olan Ömer Deniz Dündar isimli kişinin bombacı olduğu yönündeki ihtimalin kuvvetlendiği açıklandı. Ömer Deniz Dündar Suriye'ye gidip daha sonra Adıyaman'a gelmiş...

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Ankara'daki patlamayı kim yaptı? Ömen Deniz Dündar kimdir Facebook adresi varmı

Deniz Ömer Dündar kimdir? 10 Ekim günü Ankara'daki düzenlenen bombalı saldırının ardından iki şüpheli ismi açıklandı. Ankara katliamını yaptığından şüphelenilen Deniz Ömer Dündar pek çok kişi tarafından merak ediliyor. 97 kişinin ölümüne 286 kişinin yaralanmasına neden olan patlamayı Deniz Ömer Dündar'ın yapmış olabileceği ihtimali güçleniyor. Bir süredir Suriye'ye giden daha sonra Adıyaman'a gelen Deniz Ömer Dündar'ın babası oğlu hakkında açıklama yaptı. 

Ankara katliamının iki şüphelisinin isimleri açıklandı. 10 Ekim günü Ankara 'da 97 kişinin ölümüne 286 kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın ardından iki saldırganın kimlik belirleme işlemleri devam ediyor. Ankara'daki korkunç saldırıyı Deniz Ömer Dündar ve Yunus Emre Alagöz'ün yaptığından şüpheleniliyor. 97 kişinin ölümüne 286 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısının iki şüphelisinin pek çok kez Suriye'ye gittiği gündeme geldi. 

 

Ankara katliamındaki ikinci bombacı olduğu öne sürülen Ömer Deniz Dündar'ın babası oğlunu geri almak için defalarca emniyete gittiğini, oğlunu polise bildirdiğini ancak sonuç alamadığını söyledi.

 

Ankara katliamını Yunus Emre Alagöz’le birlikte yaptığı öne sürülen Ömer Deniz Dündar’ın 2013 yılında Suriye ’ye gittiği, 2014 yılında Türkiye ’ye geldiği, Türkiye’de 8 ay kaldıktan sonra tekrar Suriye’ye gittiği ortaya çıktı.

 

Radikal’den İdris Emen'e  konuşan baba M.D., ‘Benim oğlum böyle bir şey yapamaz’ dedi.

 

Ömer Deniz Dündar’ın babası M.D.'nin açıklamaları şöyle:

 

"Benim oğlum böyle bir şey yapamaz. Oğlumu Suriye’den geri getirmek için defalarca emniyete gittim. Oğlum 2014 yılında Adıyaman’a geldi. 8 ay yanımda kaldı. Ben oğlumu Emniyet'e şikayet ettim. Emniyet'e, ‘bunu alın cezaevine atın’ dedim. İfadesi alındıktan sonra oğlum serbest bırakıldı. 8 ay sonra Suriye’ye gitti. Ömer Deniz evliydi. Ömer Deniz’in bir çocuğu vardı. Ömer Deniz’le sekiz aydır hiç konuşmuyorduk. Şimdi ben ne yapacağım? Oğlumun böyle bir saldırı yaptığına dair emniyetten bana bir bilgi verilmedi’ dedi.

DOKUMACILAR GRUBU ÜZERİNDE DURULUYOR
 

Dokumacılar grubu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. IŞİD'e yakınlığı ile bilinen Dokumacılar grubu hakkında emniyet araştırmalarına başladı. 97 kişinin öldüğü 286 kişinin yaralandığı Ankara'daki saldırıda Dokumacılar grubunun kullanılıp kullanılmadığı bilinmiyor. Adıyaman'da örgütlenen Dokumacılar grubundan canlı bomba olabilecek olan 21 kişinin isimleri ve resimleri açıklandı. 

 

Ankara'daki büyük terör saldırısının ardından emniyetten flaş bir açıklama geldi. 97 kişinin öldüğü 286 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı iki canlı bombanın yaptığı açıklandı. Alana canlı bombalardan birinin sırt çantası ile bir diğerinin kemer bomba ile geldiği rapora yansıdı. Canlı bombalara DNA testi yapıldı fakat kimlikleri tespit edilemedi. Canlı bombaların bulunması için şuanda robot resimler çiziliyor. 
 

Kim bu Dokumacılar

EMNİYET birimlerinin, Ankara’daki saldırının failleri olarak Adıyaman’da örgütlenen IŞİD'çilere yönelik araştırması, gözleri Tel Abyad’da faaliyet gösteren ‘Dokumacılar’ adlı gruba çevirdi . Ankara’daki canlı bombalardan biri olabileceği belirtilen, Suruç canlı bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz de Adıyaman'daki 'Dokumacılar' grubundan. Bu grup 2013 yılında Adıyaman’ın kenar mahallelerinde örgütlenmeye başlayıp Suriye’de savaşan IŞİD için adam toplamaya başladı. Grup daha sonra kent merkezinde de faaliyet gösterdi. 2013 yılında ailesine Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ni kazandığını söyleyen Yunus Emre Alagöz de Suudi Arabistan ve Suriye’ye gitti. 2014 yılında Adıyaman’a geri dönen Yunus Emre Alagöz, ‘İslam Çay Ocağı’nı kurup kardeşi Şeyh Abdurrahman Alagöz’le işletmeye başladı. 2014 yılında Diyarbakır bombalı saldırısı faili Orhan Gönder de buraya takılmaya başladı. Çocuklarının IŞİD'e katıldığını anlayan ailelerin şikâyeti üzerine İslam Çay Ocağı iki kez emniyet tarafından basıldı, sonra da kapatıldı. Ardından da Yunus Emre Alagöz ile Suruç intihar bombacısı kardeşi Şeyh Abdurrahman Alagöz IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gitti. Her ikisi hakkında Adıyaman Emniyet Müdürlüğü tarafından, ‘terör nitelikli kayıp şahıs’ olarak soruşturma açıldı. Diyarbakır bombalı saldırısı sonrasında Adıyaman Emniyet Müdürlüğü ‘canlı bomba eylemcisi olabilecek’ 16 kişilik bir liste hazırladı.Ankara'da 97 kişinin ölümüne 286 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısının ardından emniyet canlı bomba olabilecek 21 kişinin fotoğraflarını ve bilgilerini paylaştı. Ankara'daki bombalı saldırıda IŞİD'in parmağının olduğu gündeme geldi. IŞİD'in başka bir ülkenin istihbaratı ile işbirliği yaparak bu bombalı saldırıyı gerçekleştirdiği yönündeki iddia üzerinde duruluyor. Ankara'daki bombalı saldırıyı gerçekleştiren iki canlı bombanın kimlerinin belirlenmesi için çalışılıyor. 


Ankara'daki büyük terör saldırısının ardından emniyetten flaş bir açıklama geldi. 97 kişinin öldüğü 286 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı iki canlı bombanın yaptığı açıklandı. Alana canlı bombalardan birinin sırt çantası ile bir diğerinin kemer bomba ile geldiği rapora yansıdı. Canlı bombalara DNA testi yapıldı fakat kimlikleri tespit edilemedi. Canlı bombaların bulunması için şuanda robot resimler çiziliyor. 
 

İstihbarat birimlerinin elde ettiği bu kişilerden 18'inin Adıyamanlı, 3'ünün ise bu kişilerle evlilik yapan yabancı kadınlar olduğu ifade edilirken, 'canlı bomba' eylemi yapabilecek 21 kişi için tüm güvenlik birimleri alarma geçti.

Adıyaman'da 2013 yılında bir çayevinde toplanan ve ardından geçen yılın ikinci yarısından itibaren peş peşe sınırı geçerek Suriye'ye giden kişiler IŞİD saflarına katıldı. Ailelerinin şikayeti üzerine inceleme başlatan güvenlik güçleri sınırı geçen kişilerin IŞİD'e katıldığını saptayarak bunları 'Terör nitelikli kayıp şahıs' olarak aramaya başladı. Sınırı geçen bazı kişiler dönerken, polis yakınlarının kayıp başvurusu yapmadığı bazı kişilerin de Suriye'ye gittiğini saptadı.

 

Geçen yılın Ekim ayında sınırı geçerek Suriye'ye giden ve IŞİD saflarına katılan Orhan Gönder, 7 haziran seçimleri öncesi Diyarbakır'daki HDP mitinginde, Şeyh Abdurrahman Alagöz ise 20 Temmuz'da Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde bombalı eylem düzenledi. 'Canlı bomba' olan Alagöz patlamada ölürken, HDP mitinginde bombayı patladan Orhan Gönder ise olayın ardından tutuklandı.

 

HEPSİ 'DOKUMACILAR GRUBU' ÜYESİ

 

Bu gelişmelerin ardından polis, canlı bomba olarak kendini patlatan Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün ağabeyi yunus emre Alagöz'ün de aralarında bulunduğu 15 ismin IŞİD'e katıldığını ve kendilerine öncülük eden Mustafa Dokumacı'nın soyadından esinlenerek 'Dokumacılar Grubu' adını verdiğini ve IŞİD'in üssü konumundaki Rakka ve Telabyad'da bombalı eylem konusunda eğitildiğini saptadı. Bu saptamanın ardından istihbarat birimlerinin takip ettiği kişilerin zamanla Suriye'de evlilik yaptığı da belirlendi. Polisin yaptığı araştırmada 'Dokumacılar Grubu' üyelerinden bazılarının 3'ü Türk, 3'ü yabancı uyrukul 6 kadın ile dini nikahlı olarak evlendiği ve kadınların da bombalı eylem ve canlı bombalı saldırı konusunda eğitildiğini belirledi.

 

21 KİŞİLİK CANLI BOMBA LİSTESİ

 

İstihbarat birimlerinin araştırması ardından IŞİD içerisindeki Dokumacılar Grubu'nun 21 üyesinin ismi belirlendi ve 19'unun fotoğrafına ulaşıldı. Yabancı uyruklu olan ve isimleri belirlenen 2 kadının fotoğrafına ise ulaşılamadı. Bunun ardından istihbarat birimleri yurt içinde de olası canlı bomba eylemi yapabilecek 19'unun fotoğrafı bulunan 21 kişinin isimlerini tüm illerin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlıklarına ileterek takibini istedi.

 

YURT İÇİNDE OLANLAR VAR

 

Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıları gerçekleştirenlerin kimlikleri henüz açıklanmazken, istihbarat birimleri bombalı eylem eğitimi alan 21 kişilik listede yer alan bazı isimlerin geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye geçtiğini saptadı. Yurt içine geçen bu kişilerin 'uyuyan hücre' olarak adlandırılan evlerde kaldığı ve eylem için IŞİD emirlerinden gelen talimat doğrultusunda aktifleşebileceği bildirildi.
 

20 bombacı daha var

 

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Emniyet birimleri, geçtiğimiz yıl ekim ayında Gaziantep'te bir adrese operasyon düzenlemiş, 33 intihar yeleği ele geçirmişti. Bu intihar yelekleriyle bağlantılı olan kişilerin peşine düşen güvenlik güçleri, 12 bombacıyı yakalamıştı. Yakalanamayan isimlerden 1'i Suruç'taki saldırıyı düzenlemişti. 33 intihar yeleğini kullanmaları için hazırda tutulan 33 isimden 13'ü böylece etkisiz hale gelmiş oldu. Geriye 20 canlı bomba kaldı. Saldırılar için özel olarak imal edilmiş bomba yüklü yeleklerin, önceki günkü terör eyleminde kullanılan teçhizatla benzerlikler taşıması nedeniyle güvenlik güçleri henüz yakalanamayan teröristleri yakalama çalışmalarına hız verdi. Sözkonusu 20 kişinin şu an için Türkiye'de bulunmadıkları belirlendi. Ankara'daki 2 bombacının, daha önce yakalanan 12 isimle irtibatı olup olmadığını belirlemek için polis DNA karşılaştırması da yapacak. Bu arada MİT'te son saldırının detaylı araştırılması için 7 kişilik bir ekip kurulduğu öğrenildi.

 

'Kayıp ağabey' iddiası

İlk andan itibaren Suruç katliamına benzetilen saldırıyı gerçekleştirenlerden birinin Suruç bombasını patlatan Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün kayıp ağabeyi Yunus Emre Alagöz olduğu da iddialar arasında. İddianın DNA örneklerinin karşılaştırılmasının ardından netleşeceği belirtildi. İçişleri Bakanlığı da saldırıyı tüm boyutlarıyla soruşturmak üzere 2 mülkiye başmüfettişi ve 2 polis başmüfettişi görevlendirdi.

 

 

Yunus Emre Alagöz

 

 

Karanfil yağdı

Ankara Tren Garı önünde meydana gelen bombalı saldırının ardından vatandaşlar, olay yerine gelerek karanfil bıraktı ve yaşamını yitirenleri andı. Bombalı saldırıya ilişkin olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasının ardından gar önündeki yol trafiğe açıldı. Tren seferleri normal seyrine dönerken, patlamada hasar oluşan gar binasında tadilata başlandı. Bu arada anma etkinliklerine yabancı gazetecilerin yoğun ilgisi de dikkati çekti. (Yeni Şafak)

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25