Doğal Afet Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Doğal afet, insanların isteği dışında gelişen doğal olaylardır. Genellikle Mal kaybı veya İnsan Ölümleriyle ile sonuçlanır.

08 Ocak 2018 Pazartesi 16:21
Doğal Afet Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Doğal afet, insanların isteği dışında gelişen doğal olaylardır. Genellikle Mal kaybı veya İnsan Ölümleriyle ile sonuçlanır.

Doğal afet; insanların kontrolü dışında gerçekleşen ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğa olaylarıdır. Bu olaylar, çoğunlukla kısa sürelerde gerçekleşir. Başladıktan sonra insanlar tarafından engellenemez. Doğal afetler ve türleri nelerdir?

Tanımı

Doğal afet; insanlara zarar veren olayların genel denir. Can ve mal kaybına yol açan ve kontrol edilmeyen doğal olayları içerir. Bazı doğal afetler, yeryüzünün bazı bölgelerinde daha çok meydana gelir. Deprem, heyelan, çığ, sel ve don gibi bazı afetlerin sonuçları doğrudan ve hemen ortaya çıkar. Ama kuraklık gibi bazı afetlerin sonuçları ise, uzun bir zaman sonra dolaylı olarak görülür. Doğal bir felaketin potansiyel etkisi, olayın büyüklüğüne ve yerine bağlıdır. Afet, yoğun nüfuslu bir bölgede gerçekleşirse, hem can hem de mal için daha fazla hasara sebep olur.

Doğal Afet Türleri

Doğal afetler, “jeolojik” ve “meteorolojik” olmak üzere iki gruba ayrılır. Kaynağını doğrudan yer kabuğundan ya da yerin derinliklerinden alan jeolojik doğal afetler; deprem, heyelan, yanardağ patlamaları, TUSUNAMİ gibi olaylardır. Atmosferdeki doğa olayları sonucunda meydana gelen meteorolojik doğal afetler ise; su taşkını, kasırga, sel, kuraklık, fırtına, erezyon, çığ gibi olaylardır.

Jeolojik Doğal Olaylar:

  1. Heyelan: Genelde eğimli ve yüksek yerlerde oluşan yumuşak kaya toprak veya dolgu materyellerden yapılan zeminlerin su, yerçekimi vb unsurlar sonucu toprağın hareket etmesine denir. Yerçekimi etkisiyle kopan kayaların yer değiştirmesidir. Ani gerçekleşir ve bazen uzun süreli aşınmalar sonucunda gerçekleşebilir. Türkiye’de en çok Karadeniz Bölgesinde görülür.  
  2. Yanardağ Patlamaları: Dünyanın çekirdeği MAGMA’da bulunan erimiş kayaların dışarı fışkırarak püskürmesi sonucu ortaya çıkan bu olaya Yanardağ bu püskürme hareketine de Yanardağ Patlaması denir. Yanardağ patlamasını araştıran bilim dalına Volkanoloji yada Yanardağ Bilimi adı verilir. 
  3. Deprem: Gerçekleştiğinde büyük zararlar veren deprem, fayhattında meydana gelen fay kırıklıkların titreşimiyle açığa çıkan enerji dalgarının meydana getirdiği ani titreşime yeryüzü hareketi yani (deprem) denir. Magmada levhalar sürekli hareket ederler ve kıtaların hareketiyle platolar oluşur. Depremin nasıl nerde ve kaç şiddetinde olduğunu ölçen birime Sismoloji adı verilir. Şehir kurarken yapılan hatalar Depremin yıkım etkisini arttırır. Ve buna bağlı olarak can ve mal kayıpları da artar.

 

Meterolojik Hava Olayları:

  1. Sel: Yeryüzünü tamamen ya da kısmen sular altında bırakan doğa olayına denir. Deniz, Akarsu, Göl gibi su birikintilerinin aşırı yağışlar sayesinde dolması sonucu oluşan sel baskınları mal ve can kaybına yol açabilir.
  2. Fırtına: Şiddetli rüzgarların süratli esmesiyle bölgeyi etkilemesidir. Okyanuslarda ve denizlerde dev dalgalar oluşmasına neden olur. Denizde ki gemi, yelkenli ve tekneleri tehdit eder.
  3. Çığ: Çok kar yağışı olan yerlerde görülmektedir. Önceden yağmış olan kar birikintisinin üzerine yağan yeni karın karışamaması sonucu bir ses yada insan müdahalesi sonucu kar kütlelerinin hareket etmesine çığ denir. Kışlık turist bölgelerini  tehdit eder.
  4. Kuraklık: Nem miktarındaki dengesizlik yüzünden yaşanır. Uzun zaman sürecinde meydana gelir. Kurak iklim şartlarının sürüldüğü bölgelerde yaşamak çok zordur. Bitkiler ve hayvanlar nem olmadığı ve yağışların düzensin olmasından çok fazla etkilenir.
  5. Hortum: Kümülüs bulutlarıyla bağlantılıdır. Dönerek silindir şeklinde hareket eder. Yerden göğe kadar uzanır. Yıkıcı gücü çok fazladır.
  6. Orman Yangını: Doğal yollardan ya da insanlar yüzünden meydana gelebilir. Bu olay sonucu ormanlar tamamen ya da kısmen yanabilir. Yanardağ patlaması veya yıldırım düşmesi veya sıcaklığın çok fazla artması gibi doğal yangınlar çıkabilir. İnsanların neden olduğu yangınlar ise tarımsal ugulamalar, cam kırıkları, sigara izmaritleri gibi olaylar sonucu ortaya çıkabilir.    
Son Güncelleme: 09.01.2018 09:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8