banner1

İnka İmparatorluğu

İnkalar, kızılderili toplulukları arasında gelişmiş medeniyetleri sebebiyle her zaman tarihçilerin ilgisini çekmiştir.İnka İmparatorluğu da Kolomb öncesi yerlilerin kurduğu en geniş sınırlara sahip imparatorluktur.

İnka İmparatorluğu

İnkalar, kızılderili toplulukları arasında gelişmiş medeniyetleri sebebiyle her zaman tarihçilerin ilgisini çekmiştir.İnka İmparatorluğu da Kolomb öncesi yerlilerin kurduğu en geniş sınırlara sahip imparatorluktur.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:06
İnka İmparatorluğu

Günümüz Peru'sunda kurulan imparatorluğun başkenti Cusco şehriydi.Bu imparatorluk 13 yüzyılın başlarında Peru'nun dağlık bölgelerinde ortaya çıktı.1438'den 1533'e kadar geçen süreçte İnkalar barışçıl politikalarla çevre kabileleri etraflarına topladılar. Güney Amerika'nın batı şeridini büyük ölçüde topraklarına kattılar.

İnkaların Cusco merkezli ve son derece iyi organize olmuş bir yönetim sistemleri vardı.İmparator burda yaşardı ve en üstün otoriteydi.Cusco İnka yaşamının merkezi ve imparatorların eviydi. Kısa süre içerisinde kıtanın en zengin şehri haline de geldi.İmparatorlar ve soylular görkemli mezarlara hazineleri ile bilikte gömülürlerdi.

İnka İmparatorluğunun hızlı gelişiminde savaşçı kralları Pachacuti büyük önem taşır. Bu büyük fatih Kolom-öncesi Amerika'nın en önemli kahramanlarından biridir.Pachacuti ve oğlu Tupa pek çok fetih gerçekleştirdi ve önemli anıtlar inşa ettirdi.Pachuti mimariye de çok önem verirdi, başkent Cusco'yu görkemli bir kent haline getirdi.

İnkaların oldukça gelişmiş bir yol sistemi vardı.Dağlık bir bölgede yaşıyor olmalarına rağmen neredeyde Güney Amerikanın Pasifik kıyısı boyunca uzanan yollar yaptılar.Bu yollar yassı taşlarla döşenmişti.Uçurum kıyılarında insanların düşmemesi için duvalar da örülüyordu.Bu ulaşım ağının merkezi Cusco'ydu. Dağ ve çöl halklarının yaşadığı bölgeler bu yollarla başkente bağlanıyordu.Ancak tekerlek icat edilmediği için ulaşım yaya olarak sağlanıyordu.

Quechua dili imparatorlukta resmi diliydi.Ancak bu dil yüzlerce lehçeye ayrılıyordu.Aynı şekilde pek çok yerel din ve ibaret şekilleri vardı. Ama bu dinler ortak özelliklerde taşıyordu. En belirgin ve yaygın inanış, Huacas adı verilen kutsal mekanlarla ilgiliydi.Huacas adı verilen yerler çoğunlukla dağlar, nehirler, kayalar gibi doğal oluşumlardı ama kutsal inka kişileri ile ilgili olanları da vardı.Huacas'ın tanrıları taşıyan gemiler olduğuna inanılıyordu.Rahipler bu kutsal mekanlarda ruhlardan yardım istemek ve onlarla iletişim kurmak için törenler yapardı.İnsan kurbanı da bu tarz ritüellerin bir parçasıydı.Kurban edilen kişi genelde köleler arasından seçilirdi.İnkalar bu şekilde ölmenin bir çeşit onur olduğunu inanırdı.İnkalar aynı zamanda falcılık ve kehanete de çok önem verirdi.Toplumsal olayların etkilerini saptamak, savaş sonuçlarını  öngörmek, metafizik alem hakkında bilgi almak için bu yollara başvurulurdu.

Amerika'nın keşfinden sonra kıtaya gelen İspanyollar İnkaların zenginliğini duydular ve onların hazinelerini ele geçirmek için yola çıktılar.1529'da İspanya Kraliçesi, Francisco Pizarro'ya İnka ülkesini feth etmesi için izin verdi.Bu dönemde beyazların getirdiği bulaşıcı hastalıklar inka ülkesinde yayıldı ve imparatotluğun zayıflamasına yol açtı. Çeşitli direnişler olsa da 1548'den itibaren ispanyol otoritesi yerleşti.Böylece İnka İmparatorluğu sona ermiş oldu.

İspanyollar altın bulma amacıyla İnka Mezarlarını kazıp yapmaladılar. Elde edilen altınlar İspanya'ya taşındı.Yerliler, çeşitli baskılara maruz kaldı ve zorla Hristiyanlaştırıldı. Zorla tarlalarda ve maden ocaklarında çalıştırılan halk, salgın hastalık ve kıtlık nedeniyle hayatını kaybetti.Nüfus büyük ölçüde düştü.Tüm bu trajik olaylara rağmen İnka kültürü Quechuas ve Aymara halkları tarafından yaşatılmıştır.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7