Karşılıksız burs veren kurumlar ve dernekler 2015-2016 Burs veren holdingler

Karşılıksız burs veren kurum ve kuruluşlar öğrenciler tarafından merak edilmeye başlandı. KYK burs ve kredileri Ocak ayında ödenmeye başlanacak. Öğrencilere karşılıksız burs veren pek çok dernek ve kurum bulunmakta. Karşılıksız burs alabileceğiniz kurum ve kuruluşlar haberimizin devamında sizlerle.

Karşılıksız burs veren kurumlar ve dernekler 2015-2016 Burs veren holdingler

Karşılıksız burs veren kurum ve kuruluşlar öğrenciler tarafından merak edilmeye başlandı. KYK burs ve kredileri Ocak ayında ödenmeye başlanacak. Öğrencilere karşılıksız burs veren pek çok dernek ve kurum bulunmakta. Karşılıksız burs alabileceğiniz kurum ve kuruluşlar haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Karşılıksız burs veren kurumlar ve dernekler 2015-2016 Burs veren holdingler

Karşılıksız burs veren kurumlar hangileri? Üniversite öğrencileri karşılıksız burs veren kurum ve özel kuruluşları araştırmaya başladı. KYK burs ve kredileri Ocak ayında yatmaya başlayacak. KYK burs ve kredisi yetmeyen öğrenciler karşılıksız burs alacakları kurum ve kuruluşları araştırıyorlar. Öğrencilere karşılıksız burs veren kurum ve kuruluşların listesi haberimizin devamında sizlerle. 

 Üniversiteye başlayan ve öğrenimini devam ettiren pek çok öğrenci burs veren dernek, vakıf ve kurumları araştırıyorlar. Öğrencilerin öğrenimlerini rahat bir şekilde devam ettirmelerini sağlayacak olan karşılıksız burslar verilmeye başlandı. Burs veren dernek, vakıf ve kurumların listesini haberimizde derledik. Karşılıksız burs alabileceğiniz tüm kurum ve dernekler haberimizin devamında sizlerle. 
 

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI TOG’un koşulları diğer vakıflardan oldukça farklı… En önemli koşul, haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer almak… Türkiye’deki 60 üniversitede ağ kuran TOG’un diğer kriteri akademik başarı… Bursun devamlılığı için öğrencinin başarı devamlılığı esas alınıyor. Ortalama 130 milyon lira burs veriliyor. Geri ödemesi yok. Tel: (0216) 321 89 88 


İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI 


Eylül’de başvurular alınıyor. Karşılıksız olarak veriliyor. Dilekçe ile başvuru yapılıyor, uygun adaya burs veriliyor. Tel: (0212) 293 54 18 


İSTANBUL TİCARET ODASI İTO, İstanbul il sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinin ekonomi ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere burs veriyor. Burs alabilmek için çeşitli yaş sınırları aranıyor. Öğrencinin başka bir yerden burs almaması koşulu da var. Geri ödemesi yok. Ara sınıf ise alt sınıftan dersinin olmaması gerekiyor. Özel üniversite ve ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları kabul edilmiyor. Her yıl Ekim-Kasım aylarında başvuru yapılabiliyor. Tel: (0212) 455 60 52 
 

2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlamasına az bir süre kala üniversite adayları tercih işlemlerini gerçekleştirdiler ve yerleştirme işlemlerinden sonra sıra burslara gelecek.Peki 2015 karşılıksız burs veren kurum ve kuruluşlar hangileridir?

 

Sabancı Vakfı

 

Sabancı Vakfı, yeni dönemde aşağıdaki üniversitelere, belirtilen puan türlerinde yerleştirilen öğrencilere göre burs verecektir:

 

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

 

Ayrıca yerleştirme puan türü esas alınmak üzere, 2015 LYS sınavında en az aşağıdaki puanları almak gerekmektedir:

 

Karşılıksız Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar 

 

Diğer Koşullar:

 

►Burs, ülke sınırları içerisinde lisans öğrenimi gören T.C. uyruklu öğrenciler için geçerlidir.

►Yukarıda belirtilen Üniversitelerin Burs Komiteleri tarafından yapılacak değerlendirme ile adayların başarı durumları ve maddi desteğe ihtiyaçları esas alınarak Sabancı Vakfı bursu alacak öğrenciler belirlenecektir.

 

Ekim-Haziran aylarında olmak üzere 9 ay süreyle aylık 375 TL burs ödemesi yapılacak olup, burslar burs almaya başlanan tarihten başlayarak normal öğrenim süresi dahilinde devam eder.Sabancı Vakfı Bursları karşılıksız olup, geri ödeme veya hizmet yükümlülüğü içermemektedir.

 

Türk Eğitim Vakfı (TEV):

 

TEV Yüksek Öğrenim bursları için gereken başvuru koşulları:

 

►T.C. Vatandaşı olmak,

►Atatürk İlkelerine bağlı olmak,

►Maddi İmkandan Mahrum Olmak:

►Malvarlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak, kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak ve başka bir kamu veya özel kurumdan maaş, ücret ve burs almamak

 

Başarı Koşulları:

 

►Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için: Fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olmak,

►Ara sınıflar için: Genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 65) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak. (Not ortalaması uygun olduğu halde 3'ten fazla başarısız dersi olanlar başvuru yapamaz.)

►Karakteri ve milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak.

 

Not: Vakıf üniversiteleri ile üniversitelerin ikinci öğretim, uzaktan öğretim, ücretli, değişim programlı bölümlerinde öğrenim görenler, 25 yaşından büyükler ve aynı aileden aynı anda ikinci bir kardeş burslarımızdan yararlanamaz.

 

Ayrıca TEV Üstün Başarı bursuna Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) MF1, MF2, MF3, MF4, TM1, TM2, TM3, TS1, TS2 puan türlerine göre bölüme yerleştirildiği puan türünde ilk 5000’e giren ve Mühendislik-Mimarlık, Sağlık Bilimleri, İdari Bilimler, Temel Bilimler, Sosyal Bilimler veya Hukuk alanında öğrenim görecek olan öğrenciler başvurabilir. Adaylık şartları vakfın sitesinde detaylı olarak belirtilmiştir.

 

Başvuru için gerekli belgeler vakfın sitesinden incelenerek temin edilip son başvuru tarihine kadar üniversitenin burs ofisine veya öğrenci işlerine teslim edilmelidir.

 

Vehbi Koç Vakfı:

 

Burs verilen üniversiteler:

►Akdeniz Üniversitesi

►Atatürk Üniversitesi

►Boğaziçi Üniversitesi

►Dokuz Eylül Üniversitesi

►Fırat Üniversitesi

►Gaziantep Üniversitesi

►Harran Üniversitesi

►İstanbul Teknik Üniversitesi

►İstanbul Üniversitesi (Hukuk Fakültesi)

►Marmara Üniversitesi (İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Ve Atatürk Eğitim Fakültesi)

►Mersin Üniversitesi

►Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

►Ondokuz Mayıs Üniversitesi

►Orta Doğu Teknik Üniversitesi

►Selçuk Üniversitesi

►Van 100. Yıl Üniversitesi

 

Burs Başvuru Koşulları:

 

►T.C. vatandaşı veya Türk asıllı olmak,

►Örgün eğitim lisans öğrencisi olmak,

►Eğitimi için maddi yardıma ihtiyacı olmak,

►Disiplin cezası almamış olmak,

►Başarı notunun en az, 100 üzerinden 60, 5 üzerinden 3,00, 4 üzerinden ise 2,50 olması, ( Üniversiteye devam edenler için)

►Karşılıksız burs almıyor olmak.

 

TUBİTAK Bursu:

 

Üniversitelerin; matematik, biyoloji, fizik, kimya gibi bölümlerine kayıt olan öğrencilere ve bununla birlikte sosyal bilimler; Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe, Tarih, Coğrafya, Sosyolojivs. gibi bölümlerinde okuyanlara yaklaşık 2 bin TL civarında burs verilecektir.

 

Başvuru koşulları:

 

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucuna göre bursiyer olabilme koşulları:

 

►T.C. vatandaşı olmak,

►LYS sonucunda MF puan türünde ilk 10.000 kişi arasında yer alarak biyoloji, fizik, kimya, matematik bölümlerinden birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirme sonucunda yerleştirilmek suretiyle kayıt yaptırmak.

 

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nda YGS-1 sonucuna göre bursiyer olabilme koşulları:

 

►T.C. vatandaşı olmak,

►YGS-1 sonucunda ilk 10.000 kişi arasında yer alarak felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinden birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirme sonucunda yerleştirilmek suretiyle kayıt yaptırmak.

 

Tekfen Vakfı:

 

Başvuru Koşulları:

 

KAMUYA AÇIK BURS:

 

►Tekfen Vakfı’nın kamuya açık burs fonu, sadece üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarını kapsar.

►Burs için, LYS Türkiye sıralamasında ilk 10.000 içinde yer alan adaylar başvuruda bulunabilir.

►Aşağıda bölümleri bulunan Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler (İ.İ.B.F) ve Mimarlık Fakülteleri dışındaki başvurular kabul edilmez:

 

Mühendislik Fakültesi

 

►Çevre Mühendisliği

►Elektrik Mühendisliği

►Elektronik Mühendisliği

►İnşaat Mühendisliği

►Kimya Mühendisliği

►Makine Mühendisliği

►Metalurji

►Ziraat Mühendisliği

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 

► İktisat

►İşletme

 

Mimarlık Fakültesi

 

► Mimarlık

 

Konservatuvar müzik öğrencileri için en fazla 5 kişilik bir kontenjan ayrılmıştır. Başvurular, müzik dünyasında referans kabul edilecek akademisyen ya da sanatçıların tavsiyeleri üzerine alınıp, Tekfen Vakfı Yönetim Kurulu onayına sunulur. Ayrıca velisi Tekfen çalışanı olan öğrenciler için de burs kontenjanı ayrılmıştır.

 

Mehmet Zorlu Vakfı:

 

Başvurular ilgili üniversitelerin burs ofislerinden veya öğrenci işlerinden yapılmaktadır. Belgeler ve bilgiler için ofislerden bilgi alınabilir. Ayrıca vakfın web sitesini de takip edebilirsiniz: Mehmet Zorlu Vakfı

 

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı:

 

►Dr. Üzeyir GARİH Bursu

 

Topluluk Başkanımız Merhum Dr. Üzeyir Garih anısına,

İ.T.Ü. Makina Mühendisliği Bölümü son sınıf veya lisansüstü öğrenim gören 5 öğrenci

 

►Alarko Eğitim - Kültür Vakfı(ALEV) Bursu

 

Üniversiteler bazında bölümler:

 

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

 

►Makina Mühendisliği Bölümü,

►İşletme veya Endüstri Mühendisliği Bölümü,

►Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,

►İnşaat Mühendisliği Bölümü,

 

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

 

►Makina Mühendisliği Bölümü,

►Endüstri Mühendisliği Bölümü,

►Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,

►İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü,

 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

 

►Makina Mühendisliği Bölümü,

►Endüstri Mühendisliği Bölümü,

►Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,

►İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü,

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

 

►İşletme Fakültesi,

 

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

 

►Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü,

 

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

 

►Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,

►Endüstri Mühendisliği Bölümü

 

öğrencilerini kapsamaktadır. Yukarıdaki öğrencilerden lisansüstüne devam edenlerin bursları devam ettirilir (en fazla 1 yıl)

 

Koşullar:

 

►Burslar karşılıksız olup, herhangi bir hizmet veya yükümlülük gerektirmez.

 

►Öğrencinin son sınıfta olması ve alt sınıftan dersi bulunmaması gerekir.

 

►Burs alan öğrenci, düzenli bir öğrenci yaşamının gereklerini yerine getirmeyi, okuluna derslerini aksatmadan devam etmeyi kabul eder.

 

►Öğrenimin aksatılması halinde burs iptal edilir; ancak, resmi belgelere dayanan hastalık veya mazeretler sebebiyle öğrenimin aksaması halinde, burs verme süresinin uzatılıp uzatılmamasına karar verme yetkisi Alarko Eğitim-Kültür Vakfı'na aittir.

 

►Alarko Eğitim-Kültür Vakfı gerekli gördüğü hallerde verdiği bursu hiçbir sebep göstermeksizin iptal etme hakkına sahiptir.

 

Diğer Vakıf ve Kuruluşlar:

 

►Sinpaş Holding

 

►Anadolu Vakfı

 

►ETİ

 

►Elnginkan Vakfı

 

►Hüsnü Özyeğin Vakfı

 

►Çağdaş Eğitim Vakfı

 

►Atatürkçü Düşünce Derneği

 

►Türk Eğitim Sağlık ve Çevre Vakfı

 

►KAI Vakfı

 

►ÇYDD

 

►TOG

 

►HALİS TOPRAK VAKFI

 

►EMİN HOROZ EĞİTİM VAKFI

 

►İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

 

►GALATASARAY EĞİTİM VAKFI

 

►ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI

 

►TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU

 

►TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ (TUBA)

 

►URAN VAKFI

 

►21′İNCİ YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

 

►TÜRKİYE PETROLLERİ ANONİM ORTAKLIĞI

 

►MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

 

►İZMİR TİCARET ODASI

 

►SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI

 

►İZZET BAYSAL VAKFI

 

►TÜRK ANADOLU VAKFI

 

►ENSAR VAKFI

 

►AKKANAT EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI

 

►KİBAR EĞİTİM VE SOSYAL YARDIM VAKFIİSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ


1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor. Yarışmalarda Türkiye’yi temsil edip derece alanlara spor bursu veriliyor. 


21.YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) BURS PROGRAMI


Kimler Burs Alabilir?
Amacı ülke çocuklarının, gençlerinin ve tüm insanlarımızın eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak olan YEKÜV, başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan ve her yıl belirlenen şartları taşıyan öğrencilere burs imkanı sunuyor. Burslarda Öncelik Bursiyerler için öncelik sıralamasında; ailenin kırsal kesimde ikameti ve İstanbul’da bir üniversiteyi kazanmış olması, okuyan kardeş sayısı, kız çocukları, anne ve babadan birinin veya ikisinin hayatta olmaması, çocuğun parçalanmış aileden olması, öğrencinin özel yeteneğe ve uğraşa sahip olması, Vakfın, eğitim kültür ve sosyal etkinliklerinde yer alma çabasını göstermesi, gönüllülük hizmetine talip olması önem taşıyor. Bursiyerlere Sağlanan İmkanlar
Yeküv, bursiyerlerine sağladığı eğitim katkısı yanında, kişisel gelişim imkanı sunacak projelerle destek sağlayarak, bursiyerlerle parasal katkıyı aşan bir iletişimi hedefliyor.


Bu amaçla;
Her ay 20 yıldır sürdürülen ve bursiyerleri uzmanlarla buluşturan eğitim ve kültür toplantıları, NLP seminerleri,
Bilgisayar kursları,
Başarıyı ve araştırmayı teşvik ödülleri
Destek dersleri
Konser, tiyatro v.b. kültür-sanat etkinliklerine katılım imkanı
 Sağlık hizmetleri
Psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri
Staj programları, gençlik zirveleri, liderlik ve kariyer günleri,
Piknikler, kutlamalar,yemekler Giyim desteği ve ayni katkılar Kültür gezileri, Yurttaşlık eğitimleri Çocuk Hakları Sözleşmesi bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bursun Süresi Bursa hak kazanan öğrenciler, başarılı oldukları ve bunu her eğitim dönemi başında belgeledikleri takdirde mezun olana dek bursları devam ediyor. Başarısız olan, mezun olan, evraklarını zamanında getirmeyen, Vakıf etkinliklerine gerekli katılımı sağlamayan öğrencilerin bursları sona eriyor. Burs Miktarı
Burs miktarları, her eğitim döneminde yönetim kurulunca belirleniyor. Burslar karşılıksız olarak programlanıyor. Ancak öğrencilerden eğitsel, sosyal ve kültürel projelere katılmaları, öğrenci ve mezunların,toplumsal dayanışmaya katkı amacıyla gönüllülük bilincine sahip olmaları bekleniyor. 


21. YÜZYIL ANADOLU VAKFI MAHMUTBEY
 21.Yüzyıl Anadolu Vakfı Mahmutbey Yolu cad.No:53 Şirinevler Tel:2126543769 A. NİHAT GÖKYİĞİT EĞİTİM SAĞ. KÜLTÜR SAN. VAKFI A.Nihat Gökyiğit Eğitim Sağ. Kültürtür.San. Vakfı Tekfen Sitesi 80600 Etiler 

A.R. ÇARMIKLI EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
 A.R.Çarmıklı Eğitim Ve Kültür.Vakfı Cumhuriyet cad.Seyhan apt.No:12/5 Elmadağ Tel: 2122320500 


ABDÜLKADİR ERİS EĞİTİM VAKFI
 Adres:Abdülkadir Eriş Eğitim Ve Sos.Y Vakfı Cumhuriyet cad. No:27 K:4 Taksim 


ABDURRAHMAN BİLİMLİ KÜLTÜRTÜR SA. SOS. VAKFI
 Abdurrahman Bilimli Eğitim Kültürtür.Sağ.Sos.H Vakfı Davutpaşa cad.Yıldız sok. No:3 Topkapı 


ADEM ÇELİK BEYKENT VAKFI
 Adem Çelik Beykent Eğitim Vakfı Gürpınar E-5 ayrımı Beylikdüzü Tel: 2128721125 


AKKANAT EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI BURSU
 


Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı Bursu
Merkezi İstanbulda bulunan Akkanat Eğitim ve Sağlık vakfı her yıl yüzlerce üniversite öğrencisine burs veriyor. İşte Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı Bursu detayları:


1.) Başvurular Eylül ayında yapılmaktadır

.
2.) Sadece üniversite öğrencileri burstan yararlanmaktadır.


3.) Burs verilecek kişilerden başka hiç bir kurumdan burs almama koşulu aranmaktadır.


4.) Burs başvurusu şahsen vakıfa yapılmaktadır. Vakıftan temin edilecek form doldurulup değerlendirildikten sonra gerekli evraklar sizden istenecektir.Adres : Evren Oto Sanayi Sitesi Yanyol 2.Kısım No:6 İstanbul / İSTANBUL
Telefon : 0 212 622 41 00 


ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFIAlarko Eğitim ve Kültür Vakfı -
Önemli Notlar
Burs başvuruları okulların burs ofislerine yapılmalıdır.
ALEV doğrudan burs başvurusu kabul etmemektedir.
Okulların burs ofisleri bildirilen kontenjan kadar öğrenciyi seçer ve ALEV yönetimine iletir. Vakfın Amacı
 Ulusumuzun çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması için toplumumuzun eğitim ve kültür seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmaktır. ALEV, bu amaçla eğitim çağındaki başarılı ve kabiliyetli gençlerin yetişmesi için her yıl “Karşılıksız Burslar” vermektedir. 


BURSLAR, Vakfın kuruluş statüsü ve Mütevelli Hey’et kararı ile 3 kategoride verilmektedir. Bunlar;
1- Üniversite Bursları,
2- Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lise Bursları,
3- Alarko Mensubu Çocukları Burslarıdır.
Vakfımızın vermiş olduğu burslar hakkında detaylı bilgiler, bursların veriliş şekli ve koşulları aşağıdaki başlıklarda belirtilmiştir.1- Üniversite Bursları
A- Dr. Üzeyir GARİH Bursu
İ.T.Ü. Makina Mühendisliği Bölümü son sınıf veya lisans üstü öğrenim gören 4 öğrenci,
B- Alarko Eğitim – Kültür Vakfı(ALEV) Bursu
Üniversiteler bazında bölümler; İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (İ.T.Ü.)
 Makina Mühendisliği Bölümü,
İşletme veya Endüstri Mühendisliği Bölümü,
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,
İnşaat Mühendisliği Bölümü, ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (O.D.T.Ü.)
Makina Mühendisliği Bölümü,
Endüstri Mühendisliği Bölümü,
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (B.Ü.)
Makina Mühendisliği Bölümü,
Endüstri Mühendisliği Bölümü,
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (İ.Ü)
İşletme Fakültesi,
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (A.Ü)
Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü, GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ (G.S.Ü)
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü,
Endüstri Mühendisliği Bölümü
öğrencilerini kapsamaktadır.

Yukarıdaki öğrencilerden lisansüstüne devam edenlerin bursları devam ettirilir. Koşulları:
Burslar karşılıksız olup, herhangi bir hizmet veya yükümlülük gerektirmez.
Öğrencinin son sınıfta olması ve alt sınıftan dersi bulunmaması gerekir.
Burs alan öğrenci, düzenli bir öğrenci yaşamının gereklerini yerine getirmeyi, okuluna derslerini aksatmadan devam etmeyi kabul eder.
Öğrenimin aksatılması halinde burs iptal edilir; ancak, resmi belgelere dayanan hastalık veya mazeretler sebebiyle öğrenimin aksaması halinde, burs verme süresinin uzatılıp uzatılmamasına karar verme yetkisi Alarko Eğitim-Kültür Vakfı’na aittir.
Alarko Eğitim-Kültür Vakfı gerekli gördüğü hallerde verdiği bursu hiçbir sebep göstermeksizin iptal etme hakkına sahiptir. Seçim Şekli:
Öğrenciler, Üniversitelerin Burs Ofislerinden aldıkları ALEV Burs İstek Formlarını doldururlar.
Burs Ofisleri, bildirilen kontenjan kadar öğrenciyi seçer ve ALEV Yönetimine iletir.
ALEV tarafından burs başvurusu kabul edilen öğrencilere burslarının kabul edildiğine dair bir mektup gönderilir.
Ödeme Şekli:
Aylık burs miktarı 2011-2012 öğretim dönemi için 250.-TL/ay’dır.
Ödemeler, her ayın ilk haftası içinde yalnız öğretim aylarına (sömestre dahil) mahsus olmak üzere öğrencilerin banka hesap numaralarına yapılır. 2- Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lise Bursları
Kapsamı:
Teknik Lise ve Endüstri Meslek Liselerinin, Anadolu Teknik Lisesi ve Anadolu Meslek Liselerinin 11. veya 12. sınıfında öğrenim gören toplam 25 öğrenciye burs verilir.
Burslardan Bilişim Teknolojileri, Elektrik – Elektronik Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme, İnşaat Teknolojisi, Makina Teknolojisi ve Metal Teknolojisi alanlarında öğrenim gören öğrenciler yararlanabilir. Koşulları: Burslar karşılıksız olup, herhangi bir hizmet veya yükümlülük gerektirmez.
Öğrencilerin bir önceki sınıfa ait yıl sonu başarı puanının en az 85 ve üzeri olması gerekmektedir.Burs alan öğrenci, düzenli bir öğrenci yaşamının gereklerini yerine getirmeyi, okuluna derslerini aksatmadan devam etmeyi kabul eder.


Öğrenimin aksatılması halinde burs iptal edilir; ancak, resmi belgelere dayanan hastalık veya mazeretler sebebiyle öğrenimin aksaması halinde, burs verme süresinin uzatılıp uzatılmamasına karar verme yetkisi Alarko Eğitim-Kültür Vakfı’na aittir. Alarko Eğitim-Kültür Vakfı gerekli gördüğü hallerde verdiği bursu hiçbir sebep göstermeksizin iptal etme hakkına sahiptir. Seçim Şekli:
 Öğrenciler okul yönetiminden aldıkları ALEV Burs İstek Formlarını doldurarak Okul Müdürlüklerine verirler, Okul Müdürlüğü formların doğruluğunu onayladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı ErkekTeknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne gönderir.Genel Müdürlük bildirilen öğrencilerden burs şartlarını taşıyan 25 öğrencinin seçimini yaparak, bu öğrencilerin ALEV Burs İstek Formu’nu Vakfa gönderir.
Yukarıdaki şartları taşıyan ve burs almak üzere başvuran öğrencilerden başarı ve ailelerinin gelir durumları dikkate alınarak seçilenlere ALEV tarafından burs tahsis edilir. Ödeme Şekli:
 Aylık burs miktarı 2011-2012 öğretim dönemi için 125.-TL/ay’dır.
Ödemeler, her ayın ilk haftası içinde yalnız öğretim aylarına (sömestre dahil) mahsus olmak üzere öğrencilerin banka hesap numaralarına yapılır.
3- Alarko Mensubu Çocukları Bursları
Topluluğumuz mensuplarının çocuklarına yönelik burslar;
Lise ve
Üniversiteye giden çocukları kapsamaktadır. Koşulları: Burslar karşılıksız olup, herhangi bir hizmet veya yükümlülük gerektirmez.Burs alan öğrenci, düzenli bir öğrenci yaşamının gereklerini yerine getirmeyi, okuluna derslerini aksatmadan devam etmeyi kabul eder.Öğrenimin aksatılması halinde burs iptal edilir; ancak, resmi belgelere dayanan hastalık veya mazeretler sebebiyle öğrenimin aksaması halinde, burs verme süresinin uzatılıp uzatılmamasına karar verme yetkisi Alarko Eğitim-Kültür Vakfı’na aittir.
Alarko Eğitim-Kültür Vakfı gerekli gördüğü hallerde verdiği bursu hiçbir sebep göstermeksizin iptal etme hakkına sahiptir. Öğrencinin anne veya babasının Alarko Şirketler Topluluğunda en az 5 yıl çalışıyor olması gerekmektedir. Öğrencinin ailesinin 2011 yılı net gelirinin 20.000.-TL’nin (ücret, ikramiye, sosyal yardım, prim ve ailenin diğer gelirleri dahil) altında olması gerekmektedir. (Bu gelir sınırı, her yıl yeniden belirlenir.)Öğrencilerin bir önceki öğretim yılındaki notlarını belgeleyerek başarılarını kanıtlamaları amacıyla “karne” ve “başarı belgesi” fotokopilerini Burs İstek Formu ile birlikte Vakfa ibraz etmeleri gerekir.Burs’a kesin hak kazanmak için, anne/babanın görev yaptığı Şirket/Müessesenin en üst amirinin onayı alınır.Öğrencinin yıl kaybetmemiş olması gerekmektedir. Her aileden 1 öğrenciye burs verilir.
Öğrenci burs almaya; başarısının ve burs’a ilişkin şartlarının ortadan kalkmaması kaydı ile; Liseye başladıysa lise bitinceye kadar, Üniversiteye başladıysa üniversite bitinceye kadar devam eder.
Öğrencinin anne veya babasının emeklilik ve ölüm nedeni dışındaki bir nedenle Alarko Topluluğu’ndan ayrılması halinde burs iptal edilir. Seçim Şekli:
 Burs başvurusu, öğrencilerin daha önce doldurduğu ve Mensubun bağlı bulunduğu Şirketin Yöneticisinin de doğruluğunu onayladığı ALEV Burs İstek Formunun ALEV Yönetimine teslim edilmesi ile yapılır.
Mensup Çocukları için ayrılan kontenjan ALEV’in aynı yıl verdiği Üniversite, E.M.L. ve Teknik Lise burs bütçesinin % 10′unu geçemez.
Burs talebinin kontenjanı aşması durumunda müracaatlar arasından başarı sıralamasına göre seçim yapılır (Eşitlik halinde; öğrencinin yaşı, anne veya babasının kıdemi ve ailenin gelir düzeyi dikkate alınır.)
 Bursiyer seçimde Şirketlere göre dağılım ayrıca dikkate alınır.
 Ödeme Şekli:
Aylık burs miktarı; 2011 – 2012 öğretim dönemi için; lise öğrencileri için 125.-TL/ay ve Üniversite öğrencileri için 250- TL/ay’dır.
Ödemeler, her ayın ilk haftası içinde yalnız öğretim aylarına (sömestre dahil) mahsus olmak üzere öğrencinin banka hesap numaralarına yapılır. 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25