banner1

KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? KYK kredi ve burs başvuru belgeleri 6 Ekim

KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? KYK burs ve kredi başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak. Üniversiteyi kazanan öğrenciler KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyorlardı. KYK burs ve kredi başvurularının Ekim ayında başlayacağı açıklanmıştı. KYK burs ve kredi başvurusu yapacak öğrenciler için KYK bursları hakkında merak ettikleri pek çok konuyu haberimizde derledik.

KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? KYK kredi ve burs başvuru belgeleri 6 Ekim

KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? KYK burs ve kredi başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak. Üniversiteyi kazanan öğrenciler KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyorlardı. KYK burs ve kredi başvurularının Ekim ayında başlayacağı açıklanmıştı. KYK burs ve kredi başvurusu yapacak öğrenciler için KYK bursları hakkında merak ettikleri pek çok konuyu haberimizde derledik.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? KYK kredi ve burs başvuru belgeleri 6 Ekim

KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman başlayacak? KYK burs ve kredi sonuçlarının ne zaman açıklanacağı pek çok öğrenci tarafından merak ediliyor. Üniversiteye başlayan öğrencilere verilecek olan KYK burs ve kredi başvuruları Ekim ayında başlayacak. KYK burs ve kredisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle. 

KYK yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler, KYK burs ve kredi başvurusu için beklemeye başladı. Okulların da başlamasıyla birlikte öğrenciler burs ve kredi başvuru işlemlerini bir an önce tamamlamak istiyor.
 

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?


KYK yurt başvuru yapan adayların yanı sıra üniversite öğrenciler KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman yapılacak sorusunun da yanıtını arıyor. KYK'dan yapılan en son açıklamaya göre KYK burs ve kredi başvuruları Ekim ayında yapılmaya başlanacak.

 

KYK'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

“Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.”

 

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222’si öğrenim kredisi, 373.548 ‘si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100’e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor.

 

ÇALIŞMAYANLAR ÖDEME YAPMAYACAK


Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

 

KYK BESLENME YARDIMI

 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı sıra beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.

 

KYK YURT SAYILARI


Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), bu yıl sonuna kadar yapımı devam eden 39 yurt ve yeni kiralamalarla yatak kapasitesini 68 bin 9 kişi artırarak yurtlarda barınan öğrenci sayısını 453 bin 244’e çıkaracak.

 

KYK’nın 81 ilde, 162 ilçede ve 2 de KKTC’de olmak üzere 552 yurdu bulunuyor. Bu yurtlardan 277’sini kız, 175’ini erkek, 100’ünü de karma öğrenci yurdu oluşturuyor.

 

Toplam kişi kapasitesi 385 bin 235 olan yurtlarda, 244 bin 630 kız, 140 bin 605 erkek öğrenci barınıyor. Bu kapasiteye ek olarak 2015 sonuna kadar 39 yeni yurt devreye girecek.

 

Bu yurtlara 2016 yılında 69, 2017'de 43, 2018'de de 23 yurt olmak üzere 174 yurt daha ilave edilecek. Yurtların, TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığıyla yaptırılması planlanıyor. 2015-2016 yılları arasında kiralama yoluyla teslim alınan ya da alınacak 96 adet 90 bin 241 kapasiteli yurdun hizmete açılması da planlanıyor.

 

Bu yılın sonuna kadar yaptırılan 15 bin 895 kapasiteli 39 yurt ile kiralama yöntemi ile devreye girecek 52 bin 114 kapasiteli yurtlarla toplam yatak kapasitesinde 68 bin 9 artış olacak. Yıl sonu itibarıyla KYK yurtlarında barınan öğrenci sayısı ise 453 bin 244’e ulaşacak.

 

Kredi Yurtlar Kurumu, burs ve kredi başvuruları konusunda bir duyuru yayınladı. Yapılan açıklamaya göre KYK burs başvurularının Ekim ayında başlayacağı ve ödemelerin Ocak 2016 ayından itibaren yapılacağı belirtildi. Ayrıca KYK burs başvurularının yanında 240 lira beslenme yardımının da yapılacağı öğrenildi.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada KYK burs başvuruları için şu bilgilere yer verildi:

 

"Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır."

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222'si öğrenim kredisi, 373.548 'si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100'e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor. Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

 Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 1961 yılında üniversite öğrencilerine yönelik, barınma ve maddi destek gibi olanaklar sunmaya başlamıştır. Günümüzde de uygulamalarında bir takım değişiklikler yaparak aynı şekilde hizmet sunmaya devam etmektedir.Her sene, yükseköğrenime geçiş sınavlarının açıklanmasının ardından, yurt başvurularını başlatan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu; devamında da, yedek öğrenciler ve ek kontenjan ile sonradan her hangi bir yükseköğrenim kurumuna yerleşen öğrenciler için yurt başvuru ve kayıt işlemlerini başlatmaktadır.

 Önümüzdeki eğitim öğretim dönemi için de KYK yedek öğrenci listeleri belli olmuştur. Buna göre;

KYK Yedek Öğrenci Yurt Başvuru ve Kayıt İşlemleri;

 

Geçtiğimiz eylül ayının başında başlayan KYK yurt kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından, sırada, KYK yurt başvurusundaki kayıtlarda yedek öğrenciler ve ek kontenjanlar ile üniversitelere yerleşen diğer grup öğrenciler için KYK yurt kayıt işlemleri bulunmaktadır. 

Bu durumda, KYK yurt kayıtlarında 3. ek yerleştirme ile barınma hakkı kazanan öğrenciler için, yurt kayıtları başlamış olmaktadır. 3. ek yerleştirme aşaması ile KYK yurt kayıtlarını yapacak olan öğrenciler, üniversitelerin yedek kontenjanları ile programlarına yerleşen öğrencilerden oluşmaktadır. Bu öğrenciler de KYK yurt kayıt işlemlerini, tıpkı, 1. etap ve 2. ek yerleştirme grubu ile KYK yurtlarına kayıt yaptıran öğrenciler gibi, internet aracılığı ile ve burada e-devlet sistemi üzerinden, e-devlet şifresi kullanarak yapabileceklerdir. Öğrenciler, http://kyknet.gsb.gov.tr/Home/KimlikDogrulama/ internet sitesine giriş yapmak kaydı ile burada e-devlet sistemi yardımı ile KYK yurt kayıtlarını gerçekleştirebileceklerdir.

KYK yurt kayıt işlemleri, 3. ek yerleştirme işlemleri ile birlikte son bulacaktır. Daha sonrasında ise, KYK burs ve kayıt işlemlerinin başlaması beklenmektedir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiler şu şekildedir;

KYK Burs ve Kredi Başvuruları İşlemleri;

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan gelen açıklamalara göre, bu dönem KYK burs ve kredi başvuruları, ekim ayı içinde aktifleşecektir. KYK burs ya da kredisi almaya hak kazanan öğrenciler, ilk ödeneklerini ise, Ocak 2016 tarihinde alabileceklerdir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlemiş olduğu şartları sağlayan her öğrenci, http://yurtkur.gsb.gov.tr/web adresi aracılığı ile KYK burs ve kredi başvurusunu yapabilecektir.

Buna göre, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlemiş olduğu ve KYK burs ile kredi başvurusu yapabilecek olan öğrencilerde aranan özellikler şu şekildedir;

 

? Ön lisans öğrencileri,

? Lisans öğrencileri,

? Açık Öğretim öğrencileri, (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)

? İki yıllık üniversitelerden mezun olup, dört yıllık üniversitelerin üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)

? Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)

? Vakıf Üniversitesi öğrencileri,

? LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli olarak),

? Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,

? Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,

? İkinci öğretimde okuyan öğrenciler.

Öte yandan, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlemiş olduğu ve KYK burs ile kredi başvurusu yapamayacak, yapsalar dahi başvuruları dikkate alınmayacak olan öğrencilerin özellikleri şu şekildedir;

 

? 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,

? Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,

? Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,

? Yabancı uyruklu öğrenciler,

? Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

? Ek süre öğrenim gören yani artık yıl öğrencileri,

? Yüksek lisans öğrencisi olup, hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,

? Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan ya da gelire sahip olan öğrenciler,

? Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,

? Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7