banner1

KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK sonuçları 2015

KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? Milyonlarca öğrenci KYK burs ve kredi sonuçlarının ne zaman açıklanacağını bekliyorlar. KYK burs ve kredi sonuçlarının Aralık ayında açıklanacağı bildirildi. KYK burs ve kredilerinin Ocak ayında yatacağı açıklandı.

KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK sonuçları 2015

KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? Milyonlarca öğrenci KYK burs ve kredi sonuçlarının ne zaman açıklanacağını bekliyorlar. KYK burs ve kredi sonuçlarının Aralık ayında açıklanacağı bildirildi. KYK burs ve kredilerinin Ocak ayında yatacağı açıklandı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK sonuçları 2015

KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite öğrencileri KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. Öğrenciler için büyük önem taşıyan KYK burs ve kredi başvuru sonuçları Aralık ayının son haftasında açıklanacak. KYK burs ve kredilerinin Ocak ayında öğrencilerin hesaplarına yatacağı açıklandı. KYK burs ve kredileri hakkında merak ettiğiniz tüm gelişmeler haberimizin devamında sizlerle. 


KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK kredi ve burs başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. Milyonlarca öğrenci için büyük bir öneme sahip olan KYK burs ve kredilerinin Ocak ayında ödenmesi bekleniyor.  KYK burs ödemelerinin Ocak 2016 ayından itibaren yapılacağı belirtilmişti.. Ayrıca KYK burs başvurularının yanında 240 lira beslenme yardımının da yapılacağı öğrenildi.
 

KYK KREDİ VE BURS BAŞVURULARI İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye’deki milyonlarca üniversite öğrencisinin üniversite öğrenimlerini çok daha çağdaş ve çok daha konforlu standartlarda geliştirebilmesi amacı ile Gençlik ve spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs/kredi ve yurt hizmetleri sunuluyor. Üniversite öğrenimi gören ihtiyaç sahibi öğrencilerin, eğitimlerini tamamlayabilmeleri açısında ihtiyaç duydukları maddi desteğin devlet tarafından karşılanabilmesi amacı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her eğitim yılına özel üniversite öğrencilerine kredi/burs hizmetleri sunuluyor. Üniversite öğrencilerinin eğitim yılı başlamadan önce Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen tarih aralığında kuruma burs/kredi başvurusu yapmaları gerekiyor. Eğitim yılı öncesinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na kredi/burs başvurusunda bulunan üniversite öğrencileri, kurumun değerlendirmeleri sonucunda bu hizmetten yararlanmaya hak kazanıp, kazanmadıklarını dijital platform üzerinde bulunan KYK burs sorgulama ekranından öğrenebiliyor.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARINDA ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER


- Şehit bekar ise kardeşi, şehit evli ise çocuğu, gazi çocukları

 

-Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40' ın altındaki raporlar öncelik kapsamında değildir.)

 

-Anne ve babası vefat etmiş olanlar

 

-Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar

 

-“Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör milli yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrencilere (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç)

 

-3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 nci maddesi (ı) bendi; “Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir” hükmü kapsamında olanlara

2015-2016 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’ e giren öğrenciler

 

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


-Burs / öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir.

 

-İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.

 

-Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs/öğrenim kredisi almanızı engeller.

 

-Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.

 

-Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.

Burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

 

-Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre KYK burs başvuruları için şu bilgilere yer verildi:

 

“Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.”

 

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222’si öğrenim kredisi, 373.548 ‘si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100’e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor. Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

 

Beslenme yardımı

 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı sıra beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.
 

Yüksek öğrenim ve yüksek lisans yapan  bir çok öğrenciye burs, barınma ve kredi imkanı Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanmaktadır. Bu imkanlardan faydalanabilmek için ise Kredi Yurtlar Kurumunun belirlediği şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.  Bu şartları sağlayan kişiler bu imkanlardan faydalanabilmektedir. Sizde yüksek öğrenime yeni başlıyor iseniz ve KYK’nın sağladığı fırsatlardan yararlanmak için başvuru da bulunmuşsanız başvuru sonucunu öğrenmek için yazının devamında vermiş olduğumuz maddeleri takip ediniz. 

 

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız. 

 

 

KYK sorgulama uygulaması ile  yurt başvuru sonucunuzu öğrenmek istiyorsanız ilk olarak  Kredi Yurtlar Kurumu resmi web sayfası üzerinde açılan 2015-2016 yurt başvuru sonucu ekranına giriş yapması gerekmektedir. Daha sonra açılacak olan sayfada sizden  birkaç  kimlik bilginiz istenecektir. Bu bilgiler T.C. kimlik numarası,  baba adı, cilt numarası, aile sıra numarası ve sıra numarası gibi bilgilerdir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra ara butonuna tıklayarak sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz.

Bu işlemden sonra başvurunuz kabul edilmiş ise kayıt işlemlerinizi başlatabilirsiniz. KYK tarafından belirlenen tarihlerde sizden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde kuruma iletmeniz gerekecektir. 

 

Yurt başvurusu işlemleri için istenen belgeler; 

• Yurtlar için öncelikli bir şekilde kayıt yaptırma hakkı bulunanların durumlarını gösteren bir belge, 

• 4  fotoğraf, 

• Anne yada babasından birinin özürlü olması halinde özür yüzdesini gösteren bir belge,

• Yurtta barınan kardeşiniz varsa kardeşinizin öğrencilik durumunu gösteren bir belge ile yurt için yatırdığınız ücretlerin dekontu gibi belgeleri belirlenen tarihlerde kalacağınız yurdun müdürlüğüne götürünüz.

 

KYK sorgulaması sadece yurt sorgulamasını içermemektedir. Ayrıca Kredi yurtlar Kurumuna, kredi veya burs başvurusunda bulunmuşsanız aynı şekilde burs başvuru sonucunuzu da aynı sayfa üzerinden öğrenebilirsiniz. Yine aynı şekilde Kredi Yurtlar Kurumundan öğrenci iken kredi almış iseniz ve kredi geri ödeme borcunuzu öğrenmek istiyorsanız sorgulama işlemini de internet üzerinden yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi ise 2 site üzerinden yapılmaktadır.  Bunlar e-devlet ve Kredi Yurtlar Kurumu siteleridir. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için öncelikle E-Devlet resmi web sayfasına girdikten sonra sayfanın solunda yer alan e-hizmetler seçeneğine tıklayınız ve ardından Kredi Yurtlar Kurumu alanına geliniz. Daha sonra buradan KYK kredi geri ödeme seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfadan kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız. Bu butona tıkladığınız da sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde yazarak kimlik doğrulama işleminizi tamamlayınız. Son işlem olarak ise sisteme giriş yap adlı butona tıklayınız. Bu şekilde açılacak olan sayfadan geri ödeme borcunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi Yurtlar Kurumu sayfası üzerinden sorgulama yapmak için ise KYK geri ödeme borcu sorgulama sayfasına geliniz. Burada sizden sadece TC kimlik numaranız istenecektir. TC kimlik numaranızı yazarak sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7