banner1

Lisans tamamlama kayıtları ne zaman? Sağlık lisans tamamlama kayıt belgeleri 2015

Sağlık lisans tamamlama kayıtları ne zaman? Sağlık lisans tamamlama tercih sonuçları bugün açıklandı. Lisans tamamlama tercih sonuçlarını öğrenen pek çok kişi Sağlık Lisans tamamlama kayıtlarını ne zaman yaptıracaklarını merak etmeye başladı. Sağlık Lisans tamamlama kayıtlarının 7-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklandı.

Lisans tamamlama kayıtları ne zaman? Sağlık lisans tamamlama kayıt belgeleri 2015

Sağlık lisans tamamlama kayıtları ne zaman? Sağlık lisans tamamlama tercih sonuçları bugün açıklandı. Lisans tamamlama tercih sonuçlarını öğrenen pek çok kişi Sağlık Lisans tamamlama kayıtlarını ne zaman yaptıracaklarını merak etmeye başladı. Sağlık Lisans tamamlama kayıtlarının 7-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklandı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Lisans tamamlama kayıtları ne zaman? Sağlık lisans tamamlama kayıt belgeleri 2015

Lisans tamamlama tercih sonuçları bugün açıklandı. Sağlık lisans tamamlama kayıtlarının ne zaman yapılacağı pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Sağlık lisans tamamlama kayıtlarının 7-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireleceği duyurldu. 


19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun'un Geçici Madde 69'u uyarınca, aşağıda yer alan ön lisans programlarından 19.11.2014 tarihine kadar mezun olan adaylar için lisans tamamlama programları açılacaktır. 2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurular e-Devlet şifresiyle 3 - 14 Ağustos 2015 tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacaktır. Başvuru sırasında adaylardan ön lisans diplomasında yer alan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecektir. Başvuru yapmayan adaylar, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tercih ve yerleştirme işlemlerinden yararlanamayacaklardır.

 

Tercihler 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında aynı internet adresinden alınacaktır. Tercih işlemleri sırasında ön lisans alanlarına göre hangi alanlarda lisans tamamlama programları açılacağı, programların yer alacağı üniversiteler ile kontenjanları ve yerleştirmeye ilişkin esaslar yayımlanacaktır.

 

Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacak ve sonuçlar https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak olup adaylara ayrıca posta yolu ile gönderilmeyecektir.

 

Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. İlan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan adaylar yerleştirme işleminden doğan haklarından vazgeçmiş sayılacaklar ve kayıtları yapılmayacaktır.

 

Söz konusu kanun uyarınca 19.11.2014 tarihine kadar aşağıda belirtilen ön lisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alındığında bütün başvuruların karşılanamayacağı hususu göz önünde bulundurularak, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yerleştirilemeyen adaylar için takip eden yıllarda lisans tamamlama programları açılmaya devam edilecektir.

SAĞLIK TAMAMLAMA TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI
 

Lisans tamamlama tercih sonuçları açıklandı. Sağlık bölümü önlisans öğrencilerinin lisans tamamlama başvuru sonuçları açıklandı. Binlerce kişinin beklediği lisans tamamlama sonuçları YÖK tarafından açıklandı. Sağlık lisans tamamlama sonuçlarınızı haberimizdeki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. 
 

Sağlık bölümü önlisans öğrencilerinin lisans tamamlama başvuru sonuçları açıklandı. YÖK dün yaptığı basın açıklaması ile kayıt tarihlerini yayınladı. Lisans tamamlama sonuçlarınızı aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

2015 LİSANS TAMAMLAMA SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ..

 

Bilindiği gibi 19.11.2014 tarih ve 6569 sayılı Kanunun geçici madde 69 da " Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. 

 

Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu işbirliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir “ hükmü uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun olağan planlamalarının dışında, kanuni zorunluluk olarak sağlık alanında lisans tamamlama yapılacaktır. Lisans tamamlama alanı kanunla belirlenmiş olup bu tamamlamada yine ilgili kanunda uzaktan eğitim yöntemine de yer verilmiştir.

 

Bu konuyla ilgili olarak, belirlenen sağlık alanlarında 03-18 Ağustos 2015 tarihlerinde başvurular alınmış olup başvuru sayısı 100.305'tir. 25-30 Ağustos 2015 tarihlerindeki tercih döneminde adaylardan 79.949 kişi tercih yapmış olup yerleştirme işlemlerini müteakip 07-11 Eylül tarihlerinde ilgili üniversitelere kayıtlar yapılacak ve eğitimler başlayacaktır.

 

Yerleştirme işlemleri not ortalamasına göre yapılacak olup yaklaşık 40 bin kişilik kontenjana 2015-2016 eğitim – öğretim yılında yerleşemeyenler müteakip yıllarda lisans tamamlama yapabileceklerdir.

 

Lisans tamamlama eğitimleri kanunun çizdiği çerçevede uzaktan öğretim de dâhil üniversitelerimizce belirlenen çeşitli yöntemlerle verilecek olup alanına, müfredatına uygun şekilde yürütülecektir.

 

Sağlık alanında teorik eğitimlerin bir kısmı uzaktan eğitim yöntemleriyle verilse bile büyük önem arz eden uygulamalı eğitimler yüz yüze yapılmak durumundadır. Uygulamalı eğitimler için üniversitelerimizin sağlık uygulama araştırma merkezleri (üniversite hastaneleri) yanı sıra Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler de üniversitelerimizin ilgili birimlerinin sorumluluğunda kullanılabilecektir.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7