banner1

Lise nakil sonucu öğren ÖSYM 25 Ağustos Lise nakil sonuçları açıklandı!

Lise nakil sonuçları açıklandı. Milyonlarca öğrencinin günlerdir beklediği lise nakil sonuçları sonunda açıklandı. Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) uygulamasında liselere nakiller için başlayan tercih başvuru sürecinde Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Dönemi sonuçlarını açıkladı. TEOG nakil sonuçlarınızı aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. 2015 yılı TEOG lise nakil sonuçları haberimizin devamında sizlerle.

Lise nakil sonucu öğren ÖSYM 25 Ağustos Lise nakil sonuçları açıklandı!

Lise nakil sonuçları açıklandı. Milyonlarca öğrencinin günlerdir beklediği lise nakil sonuçları sonunda açıklandı. Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) uygulamasında liselere nakiller için başlayan tercih başvuru sürecinde Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Dönemi sonuçlarını açıkladı. TEOG nakil sonuçlarınızı aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. 2015 yılı TEOG lise nakil sonuçları haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Lise nakil sonucu öğren ÖSYM 25 Ağustos Lise nakil sonuçları açıklandı!

2015 lise nakil sonuçları açıklandı .TEOG yerleştirmelerinin ardından okulundan memnun kalmayan ve nakil isteyen öğrenciler bugün lise nakil sonuçlarını öğrendiler. Öğrencilerin günlerdir beklediği lise nakil sonuçları MEB tarafından açıklandı. 2015 yılı lise nakil sonuçları haberimizin devamında sizlerle. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Orta  Öğretime Geçiş (TEOG) uygulamasında liselere nakiller için başlayan tercih başvuru sürecinde Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Dönemi sonuçlarını açıkladı. TEOG  nakil sonuçlarınızı aşağıdaki linke  tıklayarak öğrenebilirsiniz.TEOG NAKİL SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

  

MEB'in internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, 2014-2015  öğretim yılı Temel Eğitimden Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi kapsamında  ortaokulların 8'inci sınıflarına yönelik 06-16 Temmuz tarihlerinde tercih  işlemlerinin alındığı, yerleştirme sonuçlarının da 14 Ağustos'ta açıklandığı  hatırlatıldı. 

 

Toplam 1 milyon 108 bin 182 öğrencinin tercih yaptığının ve 1 milyon  36 bin 809 öğrencinin, tercihlerinden birine yerleştiğinin, 71 bin 373 öğrencinin  ise tercihlerinden birine yerleşemediğinden açık öğretim kurumlarına  yönlendirildiğinin belirtildiği açıklamada, 17-21 Ağustos tarihlerinde  gerçekleşen yerleştirmeye esas nakil için 434 bin 615 öğrencinin müracaatta  bulunduğu, bu öğrencilerden 101 bin 12'sinin tercihleri doğrultusunda bir başka  okula nakillerinin gerçekleştirildiği ifade edildi. 

 

Yerleştirmeye esas nakil sonucunda halen okullarda yaklaşık 230 bin  boş kontenjan mevcut olduğu kaydedilen açıklamada, nakil ve yerleştirme  sonuçlarının "www.meb.gov.tr" adresinde ilan edildiği vurgulandı. 

 

Birinci yerleştirmeye esas nakilde başvuru yapan öğrenci sayısının 434  bin 615 olduğu, daha önceden tercihleri arasında örgün ortaöğretim kurumuna  yerleşmiş olanlardan yer değişikliği gerçekleşen öğrenci sayısının 80 bin 154,  ilk yerleştirmede tercihlerinden birine yerleşemediği için açık öğretime  kaydedilen öğrencilerden nakil başvurusu yapıp yerleşen öğrenci sayınının da 20  bin 858 olduğu belirtildi. 

 

İkinci dönem nakil başvuruları 24-28 Ağustos'ta alınacak, sonuçları  ise 31 Ağustos'ta duyurulacak. Üçüncü dönem nakil başvuruları ise 31 Ağustos-4  Eylül tarihlerinde yapılacak, sonuçları 7 Eylül'de açıklanacak. 

 

  

Öğrenciler, bu süreler içerisinde yerleştirmeye esas nakil başvurusu  için boş kontenjan şartı aranmaksızın 3 tercih yapacak ve tercihlerini herhangi  bir ortaokul müdürlüğünden, boş kontenjan şartı aramaksızın yapıp  onaylatabilecek. Yerleştirmeye esas nakil süreci 7 Eylül itibarıyla sona erecek. 

 

 

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları,

• 17-21 Ağustos 2015,

• 24-28 Ağustos 2015,

• 31 Ağustos-4 Eylül 2015

tarihlerinde olmak üzere 3 kez yapılacaktır

 

2015 TEOG lise nakil sonuçlarınızı e-Okul üzerinden sorgulamak için aşağıdaki linke tıklayınız.

 

e-Okul TEOG lise nakil sonuçları

 

 

Nakillerde boş kontenjan şartı aranmadı.. Özel okulda okumak isteyenlerin yerleştirme havuzuna dahil olmadan kayıtları daha erken tarihlerde olacak. 8 Haziran'da ise 1 milyon 300 bin öğrencinin merakla beklediği TEOG sonuçları açıklandı. Yerleştirme puanları da 24 Haziran'da duyurulacak. TEOG'da bu yıl A ve B grubu diye 2 tercih listesi olmayacak.

 

Tercihler, tek liste üzerinde öğrenciler 25 tercihte bulunabildi. Tercih formları bu yıl herhangi bir ortaokul müdürlüğünde onaylatıldı. Kayıt, sistem tarafından otomatik olarak yapıldı.

 

 

YURT DIŞINDAKİ VE AÇIKÖĞRETİMDEN MEZUN ÖĞRENCİLER NASIL NAKİL İSTEYECEK?

 

Yurt dışındaki öğrenciler ve açık öğretim ortaokulundan mezun öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurularını Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde açılacak olan “Açık öğretim ortaokulu ve yurt dışı yerleştirmeye esas nakil başvuru ekranı” aracılığıyla yapacaktır. Başvuru çıktıları APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetler Genel Müdürlüğü-06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine gönderilecektir.

 

Yerleştirmeye esas puanları eşit olan iki öğrencinin aynı okulu tercih ettiği ve bu öğrencilerden sadece birinin yerleştirilebildiği bir durumda, hangi öğrenci öncelik hakkına sahip olur?

 

Yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam 

etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınır.

TEOG NAKİL BAŞVURU TARİHLERİ


Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından ilk nakil başvuruları 17 Ağustos Pazartesi günü başladı. 25 tercihinden birine yerleşemeyerek sistem tarafından otomatikman açık liseye kaydedilen öğrenciler, yerleştiği okuldan memnun olmayıp başka okula gitmek isteyen öğrenciler boş kontenjanlara nakil için başvurabiliyor. TEOG tercih ve yerleştirme kılavuzunda belirtildiği gibi 17-21 Ağustos, 24-28 Ağustos ve 31 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde olmak üzere üç tercih yapmak kaydıyla üç kez daha tercih ve yerleştirme başvurusu alınacak.

 

AÇIK KONTENJAN NASIL OLUŞUR?


Veli ve öğrencilerin tercih ve nakil başvurusunda bulunabilmeleri için tercih edebilecekleri okullarda kaç açık olduğunu görmeye ihtiyaçları var. Açık kontenjan oluşabilmesi için herhangi bir okula yerleştirilmiş öğrencinin herhangi başka bir okula geçmesi gerekiyor. Yerleştirilmiş öğrencilerden ne kadarı özel okullara, yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara veya Askeri Liselere geçerse o kadar açık kontenjan oluşacaktır. Aksi halde okul kontenjanlarında açık olması mümkün olmayacaktır.

 

ANADOLU LİSELERİNDE AÇIK KONTENJAN DÜŞÜK OLABİLİR


Bu yıl özel okulların kayıtlarının erkene alınmış olması ve özel okullara kayıt yaptıran öğrencilerin tercih sistemine girememeleri nedeni ile Anadolu liselerinde açık kontenjan olma ihtimali oldukça düşüktür.

 

YÜZDELİK DİLİMLERE DİKKAT!


Yerleşen öğrencilerin yüzdelik dilimleri incelendiğinde daha düşük yüzdelik dilimine sahip öğrencilerin, geçen yıla göre daha yüksek yüzdelik dilimindeki okula yerleştiği görülüyor. Örneğin geçtiğimiz yıl %17.25 diliminden öğrenci almış bir okula bu yıl %18.31 dilimindeki öğrenci yerleşmiş. Bu durum bu yüzdelik diliminde %1.06’lık bir düşüşü gösteriyor. Başka bir ifade ile %18’lik dilime kadar olan öğrencilerin yaklaşık %1’i özel veya farklı bir okul gurubunu tercih etmiş gibi görülüyor. (Toplam öğrenci sayısında geçen yıla göre az da olsa artış var.)

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25