banner1

Okullar ne zaman açılacak 2015 Yaz tatili ne zaman bitiyor?

Okullar ne zaman açılacak? Milyonlarca öğrenci ve veli okulların ne zaman açılacağını merak etmeye başladı. Okulların açılmasına çok az bir zaman kaldı. 100 günlük yaz tatili yakında sona erecek. Öğretmen ve öğrenciler 12 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacaklar.

Okullar ne zaman açılacak 2015 Yaz tatili ne zaman bitiyor?

Okullar ne zaman açılacak? Milyonlarca öğrenci ve veli okulların ne zaman açılacağını merak etmeye başladı. Okulların açılmasına çok az bir zaman kaldı. 100 günlük yaz tatili yakında sona erecek. Öğretmen ve öğrenciler 12 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacaklar.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Okullar ne zaman açılacak 2015 Yaz tatili ne zaman bitiyor?

2015 yaz tatili ne zaman bitecek? Milyonlarca öğrenci ve öğretmen için yaz tatili bitiyor. 15 Haziran Cuma günü başlayan yaz tatili 12 Eylül günü sona erecek. 12 Eylül 2015 günü öğrenciler ve öğretmenler ders başı yapacaklar. İlk okula başlayan minikler okula bir hafta önceden gidecek ve ders başı yapacaklar. 2015 yılı yaz tatili hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında sizlerle.

Yaz tatili ne zaman bitecek? 90 günlük tatilin bitmesine az bir zaman kaldı. 15 Haziran'da tatil olan okullar 12 Eylül günü ders başı yapacaklar. Öğrenciler ve öğretmenler 12 Eylül'de ders başı yapacaklar. 2015 yaz tatilinin bitmesine 35 gün kaldı. 

Okullar ne zaman açılacak? Binlerce öğrenci, öğretmen ve veli okulların ne zaman açılacağını merak etmeye başladı. Okulların açılmasına çok az bir zaman kaldı. 100 günlük uzun yaz tatilinin ardından okulların 12 Eylül günü açılacağı duyuruldu. 2015 yılı yaz tatillleri, 8-12 Eylül haftasında son bulacak. İşte size Okullar ne zaman açılacak 2015 sorusunun yanıtı. Yaklaşık 1 ay sonra okullar açılacak. 

 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?


Yeni eğitim yılı takviminde Okullar ne zaman açılacak 2015 açıklandı. 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı; okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programı için 7 Eylül'de başlayacak. Uyum programı 11 Eylül'e kadar sürecek. Eğitim yılı ise bütün kademelerde 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak.

  

Okullar ne zaman açılacak?  Yeni eğitim yılı takvimi açıklandı. 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı; okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programı için 7 Eylül'de başlayacak. Uyum programı 11 Eylül'e kadar sürecek. Eğitim yılı ise bütün kademelerde 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak.

 TATİL NEDİR?

Tatil; çalışmaya ve eğitime verilen ve genellikle dinlence, eğlence ve bir sonraki faaliyet dönemine hazırlık ile geçirilen uzun ara. Tatiller genellikle yarım günden başlar ve birkaç aya varan uzunluklarda olabilir. Millî, dinî ve kültürel önemi olan günlerdeki tatillerde dinlenmenin yanı sıra bu günlerin anlam ve önemini kavramaya yönelik program ve faaliyetler ile dost ve akraba ziyaretleri yapılabilir.

 

Devlet otoriteleri tarafından kamu kuruluşlarının ve okulların resmi olarak tüm yurtta tatil edildiği kısa dönemlere resmî tatil denir.
 

YARIYIL TATİLİ 22 OCAK'TA


Okullar ne zaman açılacak?  Birinci kanaat dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarı yıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016'da yapılacak. İkinci kanaat dönemi, 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 10 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek. Çalışma takvimi, bu tarihler dikkate alınarak, “Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitim Kurumlarının Çalışma Takvimi” örneği esaslarına göre valiliklerce düzenlenecek. Okulların ikinci dönemi ve yıl sonu tarihi ise 10 Haziran 2016 Cuma günü olarak açıklandı.

 

 

KIRTASİYE MALZEMELERİNE DİKKAT


Okulların açılmasına günler kala velileri okul alışverişi telaşı sardı. Toptan alışverişin yapıldığı yerlerde 30 TL’den 130 TL’ye kadar çanta ve çeşitli kırtasiye malzemeleri bulmak mümkün. Ancak ucuz fiyata alınan okul ürünleri, çocukların sağlığını tehdit edebiliyor.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 119 uzman denetmen ile çeşitli illerde denetimlerde bulunarak sağlığa zararlı ürünleri satan firmaları tespit ediyor. Güvensiz ürün sattığı belirlenen firmalara ise para cezası kesiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nce geçtiğimiz yıl yapılan denetimlerde 47 firmanın 9 bin 49 ürünü denetlenmiş ve güvensiz olduğu tespit edilen 11 firmanın 2 bin 200 ürünü için 148 bin 237 TL idari para cezası kesilmişti. Bu yıl da bakanlık ağustos ayından itibaren başladığı denetimlerine devam ediyor.

 

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Orhan Şencan, renklendirici olarak kullanılan boyaların içeriğinde bulunan “azo” maddelerin kanserojen etkisi olduğuna dikkat çekiyor. Şencan, “Bu ürünlerde kullanılan fitalat adlı madde, cinsel gelişim problemleri, hormon yapısı, metabolizma ve büyüme düzensizliklerine sebep oluyor. Uçucu maddeler ise ciltte alerjik reaksiyonlara, gözlerde ve solunum yolunda tahrişe yol açıyor.” cümlelerini kullanıyor.

 

OKUL SIRALARINDAKİ TEHLİKEYE DİKKAT


Uzmanlar, okul sıralarında çockuları bekleyen tehlikelere dikkat çekiyor. Özellikle sarılık, nezle, grip, kızamık, suçiçeği, kabakulak gibi hastalıkların okul sıralarında çocukları bekleyen tehlikelerin başında geldiği belirtiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım, okulların açılacağı bu dönemde ebeveynlerin bulaşıcı hastalıklar konusunda dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

 

"İYİ PİŞMEMİŞ ET TEHLİKE SAÇIYOR


"Bağırsak solucanı yani halk arasında ‘kurt, kıl kurdu, tenya, askaris’ adları verilen parazitlerin hijyen veya iyi pişmemiş etten yapılan yiyeceklerden, ağız veya dışkı yoluyla bulaştığını söyleyen Yıldırım, “Hastalık, karın ağrısı, iştahsızlık, gece uyurken ağızdan salya akması, diş gıcırdatma, uyurken popoyu kaşıma bulgularıyla kendini gösterebilir. Bu belirtileri yaşayan çocukların mutlaka doktora danışıp tedavi olması gerekir. El temizliği ve tırnakların kısa kesilmesinin de hastalığı bulaştırmamak açısından büyük önemi vardır.” dedi. Okullar ne zaman açılacak? 

 

OKUL ALIŞVERİŞLERİNDE ÇOCUK SAĞLIĞINA DİKKAT


Okulların açılmasına az bir zaman kala aileleri alışveriş telaşı sardı. Uzmanlar, çocukların sağlığı için formalardan çantalara ve kırtasiye malzemelerine kadar standartlara uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor. Okullar ne zaman açılacak? 

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Funda İfakat Tengiz, okul alışverişinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Alışveriş yaparken bilinçli tüketici davranışı göstermenin önemli olduğunu belirten Tengiz, "Okul alışverişi için öncelikle ihtiyaçların bir listesini yapmalı. Alışverişte ürünlerin güvenlik standartlarına uygun olarak üretilip üretilmediği kontrol edilmeli. Güvenlik standartlarına uygun olmayan ürünler, kullanıcılar için hijyen başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek riskler taşıyabilir. Ağır metaller, ciddi sinir sistemi rahatsızlıkları oluşturabilirken organik kimyasallar bağışıklık sistemi sorunlarına ve zararlı kimyasallardan kaynaklanabilecek kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilir." dedi. Okullar ne zaman açılacak? 

 

'SEÇTİĞİNİZ ÇANTA OMURGAYI BOZMASIN'

 

Çocukların ihtiyaçlarının karşılanırken boy, kilo ve yaşlarının da dikkate alınması gerektiğini ifade eden Dr. Tengiz, kemik gelişimini tamamlamamış çocuklarda ağır ve dengesiz yük taşımanın omurga, kas ve eklem hastalıklarına yol açacağını söyledi. Özellikle çanta alışverişinde çanta boyutlarının çocukların taşıyabileceği kapasitede olmasına özen gösterilmesini isteyen Dr. Tengiz, "Çantanın kendisi hafif olmalı, mümkünse tekerlekli seçilmeli, sırt askısı geniş olmalı, askı tek taraflı değil, mutlaka iki kol için de bulunmalıdır. Gereğinden büyük çantaları taşımak zorunda kalan çocuklar, ciddi omurga eğrilikleri ve sırt ağrıları sorunları ile karşı karşıya kalmaktadırlar." diye konuştu. Okullar ne zaman açılacak? 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7