banner1

Asgari ücrete ne zaman zam gelecek? 1 Kasım Ak Parti seçim vaatleri Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret ne kadar olacak? 1 Kasım seçimi öncesinde Ak Parti'nin verdiği vaatlerin ne zaman yerine geleceği pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Yüzde 49 oy alarak yeniden tek başına iktidar olan Ak Parti seçimden sonra asgari ücretin 1300 lira olacağını açıklamıştı. Ak Parti'nin asgari ücret vaadinin ne zaman hayata geçirileceği merak edilmeye başlandı. Bu konu hakkında Ak Parti'den açıklama bekleniyor.

Asgari ücrete ne zaman zam gelecek? 1 Kasım Ak Parti seçim vaatleri Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret ne kadar olacak? 1 Kasım seçimi öncesinde Ak Parti'nin verdiği vaatlerin ne zaman yerine geleceği pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Yüzde 49 oy alarak yeniden tek başına iktidar olan Ak Parti seçimden sonra asgari ücretin 1300 lira olacağını açıklamıştı. Ak Parti'nin asgari ücret vaadinin ne zaman hayata geçirileceği merak edilmeye başlandı. Bu konu hakkında Ak Parti'den açıklama bekleniyor.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Asgari ücrete ne zaman zam gelecek? 1 Kasım Ak Parti seçim vaatleri Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücrete ne zaman zam gelecek? Ak Parti'nin tek başına iktidar olmasının ardından çalışanlar asgari ücretin ne kadar olacağını merak etmeye başladılar. Ak Parti seçimin ardından asgari ücretin 1300 lira olacağını açıklamıştı. Ak Parti'nin tek başına iktidar olması ile birlikte verilen vaatlerin yerine getirilip getirilmeyeceği merakla bekleniyor. 
 

Partilerin 1 Kasım seçim vaatleri içinde en dikkat çekenlerinden biri de 'asgari ücret' olmuştu. CHP'nin 1500 lira; MHP'nin 1400 lira ve HDP'nin de 2 bin lira vaat ettiği asgari ücreti AK Parti ise 1300 liraya yükseltme sözü vermişti. Başbakan Davutoğlu’nun açıklamalarına göre asgari ücret Ocak ayında 1.300 TL olacak. GSS prim borçları silinecek. Emeklilere ise yılda 1200 TL ek zam yapılacak.

 

AK Parti'nin tek başına iktidar olmasının ardından asgari ücretin ne zaman 1300 liraya yükseltileceği merak ediliyor. 1 Kasım seçimleri öncesinde eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücretin 2016 yılı içinde 1300 liraya yükseltileceğini açıklamalarına karşın; Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Ocak 2016'dan itibaren asgari ücretin 1300 liraya yükseltileceğini taahhüt etmişlerdi.

 

 

 

5 MİLYON ÇALIŞANI İLGİLENDİRİYOR

 

5 milyon çalışanın asgari ücretli 'göründüğü' Türkiye'de, asgari ücretin belirlenme süreci Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Aralık ayında toplanmasıyla başlıyor. İşçi,işveren ve Çalışma Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı, Hazine ve TÜİK temsilcilerinden oluşuyor. Ancak asgari ücretin belirlenmesinde Hükümetin tavrı belirleyici oluyor. Komisyon, 1 Ocak ve 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere 6'şar aylık dönemler halinde asgari ücreti yıllık olarak belirliyor.  Asgari ücret artışı sadece 5 milyon çalışanı ilgilendirmiyor. Sendikalı ya da sendikasız diğer çalışanların maaş artışlarında önemli bir gösterge kabul ediliyor.

 

"İŞVERENİ MAĞDUR ETMEK İSTEMEYİZ"

 

Uzun yıllar ekonominin dümeninde yer alan eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan seçim öncesi yaptığı açıklamalarda 1300 liralık asgari ücret vaadinin 2016 yılı sonunda uygulanacağını söylemişti. Babacan, “Bizim niyetimiz şu Aralık 2015’teki bin lira olan asgari ücretin Aralık 2016 geldiğinde bin 300 lira olması” demişti. Babacan asgari ücret tespitinin Aralık ayında yapıldığını anımsatarak “O gün kurulacak hükümet de sosyal taraflarla oturur, konuşur ve muhtemel mahsurları asgariye indirecek bir çerçeve üzerinde de o gün için anlaşılır. Biz asla işverenimizi mağdur etmek istemeyiz, Türkiye’de işsizliği artıracak, kayıtdışılığı artıracak bir tablo görmek istemeyiz” demişti.

 

DAVUTOĞLU: "1 OCAK 2016"

 

Başbakan Davutoğlu ise Ali Babacan'ın açıklamalarından sonra yaptığı Manisa mitinginde asgari ücrete Ocak ayında vaat ettikleri zammı yapacaklarını söyledi. Davutoğlu, “Bin lira olan asgari ücreti hemen 2016 başında bin 300 liraya çıkartıyoruz” dedi. Davutoğlu, 1 Ocak kararlılığını "Asgari ücret, aralıktaki  komisyonda kamu kesimi tarafından bin 300 lira olarak teklif edilecek. Yanımıza  ya işçileri ya da işverenleri alacağız veya ikisini birden alacağız ve ittifak  yapacağız. Eğer ittifak olmazsa bize bir tarafın desteği yetiyor. Böylece asgari ücret bin 300 lira olmuş olacak. Bu konuda kararlılığımızı sürdüreceğiz" sözleriyle ifade etmişti.

 

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK SORU İŞARETİ YARATTI

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise 16 Ekim'de bütçeyle ilgili basın toplantısında asgari ücretin ne zaman uygulanacağına ilişkin bir soruya verdiği yanıtla kafaları bir kez daha karıştırmıştı.  Maliye Bakanı Şimşek de Babacan gibi asgari ücretin 1 Ocak'ta mı yoksa 1 Temmuz'da mı 1300 liraya yükseltileceği sorusuna şöyle yanıt vermişti: Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere 1300 lira olsun, derse Ocak’ta olur. Yok, biz iki aşamalı olarak iki dönemde belirliyoruz, deyip Temmuz ayını belirlerse o zaman da Temmuz’da bin 300 liraya yükselir

 

EVLİ, ÜÇ ÇOCUKLUNUN ÜCRETİ 1380 LİRA

 

Şimşek, evli, üç çocuklu çalışanlardan gelir vergisi alınmadığı için, asgari ücretin onlar açısından 1380 liraya yükseleceğini da anımsatmıştı.

 

SON SÖZÜ CUMHURBAŞKANI SÖYLEDİ: 1 OCAK 2016

 

Asgari ücretle ilgili son sözü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Ekim'de Hak-İş Konfederasyonu Genel Kurulunda söyledi. Erdoğan, asgari ücretin 1 Ocak 2016'dan geçerli olmak üzere 1300 liraya çıkarılacağını vurguladı.

 

ERDOĞAN'IN SÖYLEDİĞİ O SÖZLER ŞÖYLE:

 

"Şimdi bugün bakıyoruz, asgari ücret 1000 lira. 2016 başından itibaren asgari ücretin hükumetin ben teklifini, vaadini söylüyorum 1300 lira olması ön görülüyor. Ve asgari ücretin görüşmeleri bu yılın aralık ayında yapılacak. 2016 başı itibariyle yeni asgari ücret, yani vaat edilen 1300 lira başlamış olacak. Yani 5 kattan fazla bir artış. Dolar olarak bakalım ki şu anda kurda bir dengesizlik var, buna rağmen bakalım. 2002'de 125 dolardı, bugün 346 dolar. Yani biz dolara da ezdirmedik, enflasyona ezdirmedik. Öyle söz vermiştik, öyle yaptık. Çok daha fazlasının yapılmasının gereğine biz zaten inandık ve böyle çalıştık. Yeter ki istikrar olsun, güven olsun. Türkiye içinde huzur güven, bir ve beraber olalım."

 

 

’STRES YAPMAYIN’

GSS BORÇLARI SİLİNİYOR

 

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinden sonra ilk işlerinin gelir testi borçlarını silmek olduğunu söyledi. Davutoğlu bir grup üniversite öğrencisiyle buluşmasında genel sağlık sigortası beyannamesine getirilen muafiyetin ardından gelir testi yapılamamasından dolayı biriken borçlar için, “Borç sıkıntısı içinde strese girmeyin. 1 Kasım’dan sonra ilk işimiz, bütün o borçları silmek olacak.. Sistem daha sonra oturacak. Okulu bitirince iki yıl içinde de müddet vereceğiz. İş güç sahibi olur, ondan sonra da ödersiniz” dedi. 1 Ocak 2012’de yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında 18 yaşını doldurmuş herkes sigorta kapsamında yer alıyor. 18 yaşını aşmış ancak bir işte çalışmayanların ise gelir testine girip gelir seviyelerini belirlemeleri gerekiyor. Bu test sonucunda ya devlet tüm sigorta primlerini karşılıyor ya da kişi prim ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya kalıyor. Gelir testine girilmediği için toplam prim borcu 7 milyar TL’yi aşmıştı. Geçtiğimiz ay sonunda biten gelir testi başvurularının ise sadece 500 bin kişide kalmıştı. Borçlu sayısının ise çoğunluğu genç olmak üzere 5 milyonu bulduğu belirtiliyordu.

 

Öte yandan 1 Kasım seçimleri süresince AK Parti'nin emeklilelere yönelik vaatleri de bulunuyordu. İşte o vaatler:

 

Emekliye ek 1200 TL

 

-Bağ-Kur’lular için sosyal güvenlik kesintisi kalkacak.

 

-Bütün emeklilere yılda 1200 lira ek zam.

 

-Gençlere çeyiz hesabı.

 

-Gençlerin kısa film, ilk film, Kitap, dergi projelerine karşılıksız destek.

 

-Yurt için müracaat eden tüm gençlere barınma.

 

-Lise ve üniversiteli gençlere ücretsiz sağlık.

 

-İlk kez iş bulan gençlerin bir yıllık maaşı devlet tarafından karşılanacak.

 

-Yeni iş kuran gençler 3 yıl gelir vergisi ödemeyecek.

 

-Kendi işini kurmak isteyen gençlere karşılıksız 50 bin lira destek, yetmezse 100 bin lira faizsiz kredi.
 

YENİ BİR ANAYASA


"13 yılda gerçekleştirdiğimiz sessiz devrimlerin kalıcı bir düzene kavuşması ve Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ülkemizin bütün demokratik kriterlerde dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girmesi için AK Parti olarak beyannamemizin ilk ve esası olarak yeni bir anayasa vadediyoruz. Yeni bir anayasa, yeni Türkiye'nin en temel taşıdır.

 

"SİYASİ PARTİLER KANUNUNU ÇIKARACAĞIZ"


Askeri dönemlerden kalan yürürlükteki siyasi partiler kanununu kaldırarak, yerine siyaset kurumunu güçlendirmek üzere siyasi parti özgürlüğünü güvence altına alacak, parti içi demokrasiyi güçlendirecek, siyasete katılımı teşvik edecek yeni bir siyasi partiler kanununu ivedilikle çıkaracağız.

 

"BAŞKANLIK SİSTEMİ BİZE DAHA UYGUN"


Parlamenter sistemin yol açtığı siyasi istikrarsızlıklar karşısında Türkiye vizyonumuzun ihtiyaç duyduğu etkin ve dinamik yönetim anlayışına dayalı özgürlükçü başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Yeni sistemde meşru siyasi otorite ve hukuk düzenine tabi olmayan hiçbir paralel yapıya kesinlikle izin verilmeyecektir.

 

"TÜM AYRIMCILIK ZEMİNİNİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ"


Başta istihdam, iskan ve eğitim sorunları olmak üzere, bütün toplum kesimlerinin ve Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne hız vererek her türlü ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız. Bu ülkede hiçbir vatandaş, ait olduğu kültür, etnik ve mezhebi geçmiş dolayısıyla tahkir edilemeyecek, dışlanamayacak, ötekileştirilemeyecek, hepsi devletin başının üzerinde olan vatandaşlar olarak en saygın konuma oturtulacak.

 

GELENEKSEL İRFAN MERKEZLERİ VE CEMEVLERİNE HUKUKİ STATÜ


Bundan sonra da Alevi toplum kesimlerimizin, kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için gereken her türlü adımı atacağız. Bu noktada Geleneksel İrfan Merkezleri ile cemevlerine hukuki statü tanıyacağız. Aynı şekilde Geleneksel İrfan Merkezleri ile cemevlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için 5393 sayılı Belediyeler Kanunu, 3194 sayılı İmar Kanunu ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda gerekli değişiklikleri yapacağız. Buradan Hacı Bektaş-ı Veli'ye selam olsun.

 

AİLE SOSYAL DESTEK PROGRAMI


Ailenin ve çocukların ekonomik ve sosyal hayatın fırsatlarından yararlanmaları, olumsuz etkilerinden korunmaları için bir dizi eylem belirledik. Bu kapsamda sosyal yardım veya sosyal hizmete ihtiyacı olan bütün dezavantajlı vatandaşlarımıza ulaşacak olan Aile Sosyal Destek Programını ASDEP'i hayata geçiriyoruz.

 

SEÇİM BARAJINA DÜZENLEME


Ülke seçim barajıyla ilgili yeni düzenleme yapacağız. Barajı temsilde adalet, yönetimde istikrar ilkesine göre yeniden düzenleyeceğiz.

 

ÇÖZÜM SÜRECİ


Çözüm sürecini güvence altına almak amacıyla çıkardığımız yasa ile silahın, şiddetin tamamen gündemden çıktığı ortama ulaşmak için her türlü tedbiri alacağız.

Çözüm sürecinin sahibi millet, taşıyıcısı ise AK Parti ve ülkemizde barış isteyen herkestir.

Kamu düzeninin olmadığı toplumlarda özgürlüklerin korunması mümkün değildir.

 

Süreçte oluşan güvenlik risklerini gidermek, bölge halkını örgütün baskısından korumak devletimizin başlıca görevidir.

 

Çözüm sürecinin mimarı da yürütücüsü de AK Partidir, AK Parti olacaktır.

 

YARGIDA KAPSAMLI REFORM


Yargıda kapsamlı bir reform öngörüyoruz. Yüksek yargıda dağınıklığı gidereceğiz, askeri yargı disiplin mahkemesi düzeyinde faaliyet gösterecek, yüksek yargıda birlik sağlanacak.

"HSYK'YI YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ"

HSYK'yı Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak yeniden yapılandıracağız.

Eğitimde önemli reformlar gerçekleştirdik, reformları arttırıp derinleştirerek sürdüreceğiz.

Kamu ihale sistemini reforme edeceğiz.

Kamu maliyesi konusundaki reformlarımız sürecek. Şeffaflık ve hesap verebilirliği geliştireceğiz.

İleri teknoloji ve yüksek katma değere yönelik bir ekonomi hedefliyoruz.

Enerji, sağlık, havacılık, bilişim gibi öncelikli sektörlerde teknoloji yatırımlarını destekleyeceğiz.

5G ihalesini de alt yapısını hazırlayarak önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz.

Vaatlerimiz somut gerçekçi üzerinde düşünülmüş vaatlerden oluşmaktadır.

 

"EV ALMAK İÇİN HESAP AÇAN HER VATANDAŞA YÜZDE 15 KATKI"


Sosyal yardım ve sosyal hizmete ihtiyaç duyan dezavantajlı tüm vatandaşlarımıza ulaşacağız, koğuş sisteminden ev ortamına geçeceğiz. Ev almak için hesap açan her vatandaşımıza devlet yüzde 15 katkı sağlayacak.

Bütün annelerimize doğum hediyesi vereceğiz, şu ana kadar 265 bin anneye bu ödemeyi yaptık.

Kadınların siyasetten bürokrasiye kadar karar alma mekanizmalarına etkin katılımlarını sağlayacak her türlü tedbiri alacağız.

Anneler ilk çocukta 2, ikincide 4, üçüncüde 6 ay yarı zamanlı çalışacak ama tam ücret alacak.

GENÇLER İÇİN YAPILACAKLAR: SEÇİLME YAŞI 18'E İNECEK, İŞ KURANA KARŞILIKSIZ 50 BİN TL VERİLECEK

Gençlerimiz için atacağımız adımları birer birer sizlerle paylaşıyorum.

Bir, seçilme yaşını inşallah 18'e indireceğiz. Seçme yaşını biz 18'e indirmiştik, seçilme yaşını da 18'e indiriyoruz. 21 yaşında bir çağı kapatıp bir çağı açan bir Sultan'ın nesilleri olarak 18 yaşındaki gençlerimizin dahi ülke yönetiminde etkin bir sorumluluk alabilecek altyapıya sahip olduklarına inanıyoruz.

İki, gençlerimize sınırsız, ücretsiz internete erişme imkanı getiriyoruz, nerede olurlarsa olsunlar.

Yine iş kurma anlamında sorular gelmişti. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek vereceğiz.

Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız.

İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

Gençlerde çeyiz hesabı uygulaması başlatacağız.

 

ENGELSİZ BİR HAYAT

Engelsiz bir hayat için gerekli her türlü alt yapıyı oluşturacağız. Engellilerin gündüz ve yatılı bakımları için güvenli şekilde kalabilecekleri engelli yaşam merkezleri kuracağız.

 

EMEKLİLER

Bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz. 7 Haziran öncesinde verdiğimiz söz, gelir adaletini sağlayacak şekilde emeklilerimizin alt gelir tabakasının seviyesini yükseltmişti. Yani bin liraya kadar olan emeklilerimize 100'er lira, bin 100 liraya kadar olanları bin 100'e tamamlamıştık, bir gelir düzeltmesi yapmıştık. Şimdi bütün emeklilerimize, hepsine ayda 100, yılda bin 200 lira. Yani takribi durumuna göre bir veya bir buçuk maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı bereketli olsun.

Ayrıca TOKİ eliyle emeklilerimizi aylık 250 TL taksitle konut sahibi yapacağız.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Yemde ve gübrede KDV'yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz.

ASGARİ ÜCRET 1300 TL OLACAK

Asgari ücret 1300 TL olacak. Yapılan işin tehlikesine göre asgari ücrette farklılaşmaya gidilecek.

POLİSLERE MÜJDE

Polislerimizin 2.200 olan ek göstergelerini 3000'e çıkaracağız

TAŞERONLARA KAMUDA İSTİHDAM

Taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz.

ESNAFA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Önümüzdeki dönemde esnafımıza düşük faizli kredi uygulamamıza devam edeceğiz. Ayrıca 30 bin Türk lirasına kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz.

KOBİ'LERE MÜJDE

KOBİ'lerin finansmana erişimini artırmak amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri tümüyle kaldıracağız.

Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, çok önemli, sembolik bir kira bedeliyle anahtar teslimi karşılıksız fabrika yapacağız. 51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldırıyoruz. Bu imkandan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacağız.

TAM GÜN EĞİTİM

Tüm okullarımızda tam gün eğitim öğretime geçilmesini sağlayacağız. İkili eğitim öğretim kalmayacak.

Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla, yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılmasını temin edeceğiz. Mümkünse 3 kez olacak.

SAĞLIK

Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını yeniden düzenleyeceğiz, Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi için gerekli çalışmaları tamamlayacağız.

Bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramalarını çoğaltacağız.

PROJELER

Üç katlı büyük İstanbul Tüneli Projesi.

Günde 6,5 milyon vatandaşımızın kullanacağı bu proje, toplam 9 farklı raylı sistemi birbirine bağlayacak, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin trafiğine nefes aldıracak. Dünyada ilk üç katlı tüneli inşallah İstanbul'a armağan edeceğiz.

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI

Demokrasimize kara bir leke gibi yapışan Yassıada Mahkemeleri'nin kurulduğu Yassıada ve Sivriada farklı bir yaklaşımla ele alınarak, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na dönüştürülecek. Bu kapsamda müzeler, kongre merkezi, konferans salonu, restoranlar ve konaklama tesisleri gibi tesisler inşa edilecek. Yassıada ile Sivriada'da oluşacak bu kompleks, dünyanın önemli barış görüşmelerinin yapıldığı barış adaları haline dönüştürülecek inşallah."

 

 

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bütün partilerimize bir kez daha siyasi nezaket kuralları içinde medeni bir rekabet diliyorum. Bütün partiler, karşılıklı saygı içinde söyleyeceklerini milletimize anlatacaklarını dile getirsinler, ama birbirimizi kırmayalım, birbirimizi üzmeyelim, hakaret ve tahkir yerine güzel sözlerle birbirimize hitap edelim. 1 Kasım seçimleri şimdiden milletimize hayırlı olsun" dedi.

AK Parti'nin ATO Congresiumda Seçim Beyannamesi Toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Konuşmasına vatandaşları ve partilileri selamlayarak başlayan Davutoğlu, "Son huzur ve demokrasi operasyonu başta olmak üzere bu ülke için bu vatan için bu millet için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Kurucu liderimiz, genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a da buradan sizler adına saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum" dedi.

Salondan "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları atılınca Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın biraz önce Brüksel'e yola çıktığını belirterek, yolunun açık olması temennisinde bulundu.

2001 yılından bu yana AK Parti çatısı altında hizmet veren, ter döken bütün yol arkadaşlarını, bu siyasi hareketin görünmez kahramanlarını da selamlayan Davutoğlu, ahirete intikal edenlere de rahmet diledi.

 

Başbakan Davutoğlu, bugünün bir dönüm noktası, milat olduğunu belirterek, "Bugün ilk aşkla yeniden bismillah diyoruz" ifadesini kullandı.

Bugünün, 3 Kasım 2002 gibi 1 Kasım 2015'i de bayram yapma günü olduğuna işaret eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdiden bayramınız mübarek olsun. Bugün ülkenin geleceği adına çok önemli gördüğümüz hedeflerimizle, projelerimizle bir kez daha milletimizin huzurundayız. Türkiye'nin en büyük siyasi kadrosu olarak omuz omuza, hep beraber, bu salondakiler ve bu salondakilerin ötesinde bütün dava arkadaşlarımızla milletin, aziz ülkemizin huzurundayız. 'Önce refik, sonra tarik, önce yol, sonra yoldaş' demiş eskiler, ne güzel söylemişler. İşte refiklerin en güzelleriyle dava arkadaşlarımızla birlikteyiz. Bize böyle güzel refikler, böyle güzel yoldaşlar nasip eden Allah'a hamdolsun."

Davutoğlu, aziz kadro ile bugün bir kez daha Türkiye'nin emanetine sahip olduklarını, bir kez daha ilan ettiklerini ifade ederek, "Emanet, milletin emanetidir, omuzlarımızdadır, zihinlerimizdedir, en önemlisi yüreğimizdedir. Yüreğimizdeki emanetin hakkını vermeye kararlıyız" diye konuştu.

İLK GÜNKÜ AŞKLA YOLA ÇIKTI

1 Kasım seçimleri için hazırladıkları yeni yol haritasını, seçim beyannamesini millet ile paylaşmanın heyecanını yaşadıklarına değinen Davutoğlu, büyük AK Parti ailesi olarak 1 Kasım seçimlerine doğru ilk günkü aşkla, ilk günkü kararlılıkla, ilk günkü heyecanla gittiklerinin en önemli göstergesinin salondaki coşku olduğunu bildirdi.

1 Kasım seçimlerinin Türkiye'ye, vatana tüm gönül coğrafyasına ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"İnanıyorum ki bu süreç Türk siyasetine yeni bir dinamizm, yeni bir ruh, yeni bir aşk, yeni bir vizyon kazandıracak. Bu süreçte partilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum. Geçtiğimiz hafta aday tanıtım toplantısında vurguladığım gibi bütün partilerimize bir kez daha siyasi nezaket kuralları içinde medeni bir rekabet diliyorum. Bütün partiler, karşılıklı saygı içinde söyleyeceklerini milletimize anlatacaklarını dile getirsinler, ama birbirimizi kırmayalım, birbirimizi üzmeyelim, hakaret ve tahkir yerine güzel sözlerle birbirimize hitap edelim. 1 Kasım seçimleri şimdiden milletimize hayırlı olsun."

Davutoğlu, AK Parti hareketini diğer siyasi partilerden, siyasi hareketlerden farklı kılan 3 temel özelliği bulunduğuna işaret ederek, bu özellikleri şu şekilde sıraladı:

"İlk olarak AK Parti hareketi bir reform hareketidir. Köhnemiş bir sistemi, tıkanmış bir ekonominin önünü açan bir reform hareketidir. AK Parti, siyasi ve toplumsal olayları kendi dinamikleri içinde doğru okuyarak, doğru eksende tarihin akışını doğru anlayarak bir reform hareketi olarak görmüştür. AK Parti bu özelliğiyle 2002'den bu yana sessiz bir devrim gerçekleştirmiş ve toplumun her kesimin kuşatan kapsamlı bir reform hareketini öncülük etmiştir. Bu reform hareketini erdem ülkeleriyle bütünleştirmiş, geleneğimizden gelen erdem ve ahlaki ilkelerle bugünkü çağdaş toplumun gerektirdiği reform özelliklerini bünyesinde barındırmıştır. İkinci olarak AK Parti halkın içinden, toplumun bağrından çıkmış bir harekettir. Siyasi ve ekonomik ayrımcılıklarla mücadele etmiş, eşitlik ve kardeşlik temelinde milleti hizmet etmeyi ifşa edinmiştir. Özetle söylemek gerekirse değerli kardeşlerim, halk biziz, biz halkız."

AK Parti'nin üçüncü hareketinin vizyon hareketi olması olduğunu anlatan Davutoğlu, "Bir vizyon hareketi olarak yeni Türkiye, büyük Türkiye, güçlü Türkiye vizyonunu hayata geçirmek için gece gündüz çalıştık" dedi.

AK Parti hareketi bir reform hareketi olduğu için seçim beyannamesinde de reformlardan bahsedeceğini vurgulayan Davutoğlu, AK Parti bir halk hareketi olduğu için beyannamede halkın her kesimine dokunan vaatleri anlatacağını belirtti.

AK Parti bir vizyon hareketi olduğu için büyük Türkiye ideali yolunda gerçekleştirmeyi düşündükleri projeleri ele alacaklarını belirten Davutoğlu, bugüne kadar hayata geçirdikleri siyasi ve ekonomik reformlarda da 1 Kasım seçimleri için hazırladıkları beyannamede de bu 3 unsurun izlerinin bulunacağını söyledi.

Davutoğlu, değişim, irade ve bu anlamda milletin yaşam standartlarını yükseltme davasında 1 Kasım seçimlerinin önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Hep beraber 1 Kasım seçimlerinde reformcu niteliğimizle, vizyoner niteliğimizle ülkemize yepyeni ufuklar çizeceğiz. Değerli kardeşlerim, bu çerçevede 7 Haziran seçimleri hem demokrasimiz hem siyasi hareketimiz için çok önemli ve farklı sonuçlar doğuran önemli bir seçim olmuştur. 7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuçların bu tecrübeden her bir parti üstüne çıkan dersleri çıkardığını milletimizin gösterdiği istikameti doğru tahlil ettiğini ümit etmek istiyoruz. En başta demokrasimiz için büyük bir kazanç olacaktır. 7 Haziran seçimlerinde bütün partilerin çıkaracağı dersler Türk siyasetine yeni katkılar getirecektir. Milletimiz seçim sandıklarında çatışma kültürünün terk edilmesini istemiştir, AK Parti olarak milletimizin verdiği bu mesaja kulak verdik ve kollarımızı sıvayarak aşkla, sevdayla, heyecanla tazelendik ve yeni bir yola çıkmaya karar verdik."

İŞİMİZİ YARIM BIRAKMAYIZ

"Kimse başladığımız işi yarım bırakacağımız vehmine kapılmasın. Kamu düzeni ihdas edilene, bütün silahlar gömülene, üzerine beton dökülene kadar bu mücadelemiz sürecek. Bu milletin birliğine, insanlarımızın kardeşliğine yönelen her türlü tehdide karşı dimdik ayaktayız. Sırtını dağa yaslayan, dağdan aldığı emirle siyaset yapanların aramıza nifak tohumları ekmesine, bin yıllık kardeşliğimizi zedelemesine kesinlikle izin vermeyiz. Terörün arkasındaki hain odaklar, çözümden rahatsız olan odaklardır. Bu engelleri ortadan kaldıracak ve kardeşliğimize halel getirmeyecek şekilde bütün ülkeyi bütünleştirecek toplumsal uzlaşı çalışmalarına devam edeceğiz.

BU GÖZLER ONU GÖRDÜ YA...

Hiçbir zaman unutmayacağım hatıralardan biri 29 Kasım 2012'de BM Genel Kurulu'nda Filistin'in üye olmayan devlet statüsünde tanınmasında Filistin adına konuşan tek Dışişleri Bakanı olarak Türkiye'nin ve sizin sesinizi orada yükseltmemdi. O gün orada o konuşmada demiştim ki 29 Kasım 2012'de, 'Birileri istemese de bir gün Filistin bayrağı bu binanın önünde dalgalanacaktır'. Allah'a hamdolsun o konuşmayı yapan, sizler adına yapan bu kardeşiniz geçtiğimiz günlerde BM binası önünde Mahmud Abbas'ın, Filistin Devlet Başkanı'nın hemen yanında o bayrağın göndere çekilmesine şahit oldu. Bu gözler onu gördü ya, inşallah bir gün o bayrağın Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da dalgalanmasını da hep beraber göreceğiz.

13 yılda gerçekleştirdiğimiz sessiz devrimlerin kalıcı bir düzene kavuşması ve Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ülkemizin bütün demokratik kriterlerde dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girmesi için AK Parti olarak beyannamemizin ilk ve esası olarak yeni bir anayasa vadediyoruz. Yeni bir anayasa, yeni Türkiye'nin en temel taşıdır.

AK Parti Beyannamesi, insan onurunu esas alan, reformcu bir beyannamedir. Bu beyanname, diğer partilerin beyannameleri ile değil, G-20 üyeleri ile bile kıyaslandığında gelecek için reform vadeden tek beyannamedir. Bu beyanname yerli, yenilikçi, kapsayıcı, büyümeyi esas alan bir beyannamedir. Bu beyanname, Türkiye'yi üst orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna taşıyacak bir beyannamedir. Bu beyanname, güven ve istikrar kazanımlarımızı koruyan bir beyannamedir. Bu beyanname, halkı önceleyen, halkla birlikte karar verilmiş bir beyannamedir. Bu beyanname, değişim ile sürekliliği birlikte sağlayan, hesabı kitabı son derece iyi yapılmış bir beyannamedir. Bu beyanname, insanı ve toplumu esas alan, halkımızın ihtiyaç ve taleplerine göre hazırlanmış bir beyannamedir. Bu beyanname, insan hayatının tamamına dokunan bir beyannamedir. Bu beyanname, bütün vatandaşlarımızı birinci sınıf vatandaş kılacak bir beyannamedir.

Salona gelişinde vatandaşları selamlayan Davutoğlu, Türk bayrağı ve parti bayraklarıyla karşılandı.

Davutoğlu, salona "Davutoğlu Ahmet Hoca" şarkısı eşliğinde girdi. Başbakan Davutoğlu konuşmayı yapmak üzere kürsüye çıktığında ise AK Parti'nin seçim müziği olarak kullanılacağı açıklanan "Haydi Bismillah" isimli şarkı çalındı.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, salona gelişinden önce twitter'dan paylaşımda bulundu.

"İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte, Daima İnsan, Daima Hizmet için, Türkiyem için" tweetini #AKBeyanname etiketiyle atan Davutoğlu, tweetine seçim beyannamesine ilişkin görselleri de ekledi.

"Huzur ve İstikrarla Türkiye'nin Yol Haritası"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasını gerçekleştireceği platformun arkasına dev ekran kurulurken, arka fonda da "Huzur ve İstikrarla Türkiye'nin Yol Haritası" ifadesinin yer aldığı görüldü. Salon girişlerinde de "İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte" yazılı afişler dikkati çekti.

İLK MİTİNG SAMSUN'DA

Bugün açıklayacağı seçim beyannamesinin ardından seçim mitinglerine başlayacak olan Davutoğlu, ilk mitingini gerçekleştirmek üzere Samsun'a gidecek.

Yarın yapılacak Samsun mitinginin ardından Davutoğlu, ikinci mitingi de salı günü Erzurum'da gerçekleştirecek. 7 Haziran seçimlerinde tüm illeri ziyaret eden Davutoğlu'nun bu seçimde 23-24 ilde miting yapması planlanıyor.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7