DB Schenker Arkas Lojistik Grup Müdürü Alper Dinsel güncel çalışmaları yorumluyor

Lojistik master planına yönelik güncel çalışmaları yorumlayan DB Schenker Arkas Lojistik Grup Müdürü Alper Dinsel, tedarik zinciri vurgusunda bulundu.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
DB Schenker Arkas Lojistik Grup Müdürü Alper Dinsel güncel çalışmaları yorumluyor

. Tedarik zincirini "birbirine bağlı birçok unsuru içeren, kesintiye uğramadan ilerlemesi gereken mal ve bilgi akışı" olarak tanımlayan Alper Dinsel; "Bu doğrultuda lojistik master planı, ülkemizdeki ham madde, ürün ve bilgi akışının kesintisiz ve verimli bir şekil¬de işlemesini destekleyecek her türlü düzenlemenin yapılmasını içermelidir" mesajını verdi. Dikkate alınması gereken diğer konu başlıklarını "gümrüklerin hızlı ve verimli hizmet vermesi", "liman ve havalimanı inşa edilecek bölgelerin önceden belirlenmesi" ve "alt yapısı hazır lojistik tesisi alanlarının planlanması" şeklinde sıralayan Dinsel; şöyle konuştu: "Büyüyen Türkiye ekonomisine bağlı olarak gelişen lojistik sektörünün en büyük ihtiyaçlarından biri de yetişmiş insan kaynağıdır. Bu master plan çerçevesinde orta ve uzun vade de sektörün ihtiyacını karşılayacak insan kaynağını yetiştiren kurumların planlanması ve bunların sayılarının arttırılması büyük önem taşımaktadır. Sektörümüzü ya-kından ilgilendiren değerli gelişmelerden biri de Lojistik Koordinasyon Kurulu'nun oluşturulmuş olması. Çeşitli Bakanlıkların bir araya gelmesiyle hayata geçirilen bu kurulu çok önemsiyoruz. Zira söz konusu kurulun oluşturulmasıyla lojistiğin sadece bir taşıma işlemi olmadığı; ülke ekonomisinde katma değer yaratacak hayati bir unsur olduğu bir kez daha gözler önüne serildi."

Diğer yandan Alper Dinsel, lojistik sektörünün sorunlarını da yorumladı. Son yıllarda hızla değişen antrepo mevzuatlarının paydaşları çok zor durumda bıraktığını kaydeden Dinsel, "Art arda gelen değişikliklerin uygulanması esnasında birçok boşluk ve bilinmezlik yaşandı. Sektörü olumsuz yönde etkileyen bu tür hızlı mevzuat değişikleri günlük işleyişimizde de sorun olmaya devam ediyor. Problemin ivedilikle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Yeni yatırımlar yolda

2000'l aşkın merkezde yaklaşık 95.000 çalışanı ile DB Schenker; hava, deniz, kara ve tren taşımacılığının yanı sıra kapsamlı lojistik çözümleri ve global tedarik zinciri yönetimi hizmetleri sunuyor. Dünyanın önde gelen uluslararası entegre lojistik sağlayıcılarından biri olan firma; Deutsche Bahn AG Taşıma ve Lojistik Bölümü'ne bağlı olarak faaliyet gösteriyor.

Arkas ise deniz, kara, demir ve hava-yolu taşımacılığı ile entegre ederek sunduğu lojistik hizmetlerinden acenteciliğe, armatörlükten liman işletmeciliğine, gemilere yakıt ikmalinden otomotive, sigorta hizmetlerinden bilgi sistemleri¬ne ve kurvaziyer turizmine kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor. Arkas Holding'in bugün yurtiçinde 13, yurtdışında 20 ülkede, 38 ofisi bulunuyor. 62 şirketi ile 6.700kişiye istihdam sağlıyor.

DB Schenker Arkas, 1995 yılında bu iki büyük firmanın ortaklığı sonrasında sektördeki yerini aldı. Bugün DB Schenker Arkas Türkiye'de 16 noktada, 400'ü aşkın uzman çalışanıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına özel lojistik çözümler üretmekte. Türkiye genelinde İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Mersin ve Gaziantep'te şubeleri; İstanbul, İzmir, Bursa ve Manisa'da 8 lojistik merkezi; Eskişehir, Kayseri ve Konya'da ise satış ofisleriyle hizmet sunan DB Schenker Ar-kas, bu yılı da önemli yatırımlarla taçlandıracak.

Lojistik Grup Müdürü Alper Din¬sel'in aktardığı bilgilere göre firma, 2016 yılında mevcut lojistik tesislerine yenilerini ekleyerek toplamda 120.000 m2 olan depolama alanını 15o.000 m2'ye yükseltecek. Bu doğrultuda Ma¬nisa ve Bursa'da yeni yatırımlar haya¬ta geçirildi; söz konusu illerdeki depo¬lama tesisleri Şubat 2o16'da devreye alındı. Bunu takiben 2017 başında faaliyete geçecek şekilde İstanbul'da yeni bir lojistik tesisin yatırımları planlanmakta. Böylece toplam depo kapasitesi 200.00o m2'ye erişecek.

DB Schenker Arkas'ın diğer yatırım alanları ise bilgi teknolojileri ve insan kaynağı odaklarına yoğunlaşıyor. Mevcut sistemlerin tedarik zincirinin bütününe tek noktadan hizmet verebilmesi için yazılım ve donanım gelişti¬ren firma; genç çalışanlarına da yurt içi ve yurt dışı eğitim imkanları sunu¬yor. Ayrıca tüm tesislerde yeni İş Sağ¬lığı ve Güvenliği Kanunu gereği yapılması gereken tüm iyileştirmeler, birer birer hayata geçiriliyor.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8