Emekli maaşlar yattı mı? Emeklilere bayram ikramiyesi 700 lira

Emekli maaşlar yattı mı? Milyonlarca emekli bayramda maddi olarak rahat etmek istiyor. Emekliler günlerdir CHP'nin meclise sunduğu ikramiye detaylarını merak etmeye başladılar. Emekli maaşlarına ek olarak 700 lira bayram ikramiyesi ödenmesi gündeme geldi. Emekliler ikramiyenin hükümet tarafından kabul edilip edilmeyeceğini merak etmeye başladı. Yarından itibaren bütün resmi kurumlar bayram tatiline girecekler. Emekliler için meclisin toplanması beklenmiyor. Emeklilere ikramiye verilmesine sıcak bakılmıyor.

Emekli maaşlar yattı mı? Emeklilere bayram ikramiyesi 700 lira

Emekli maaşlar yattı mı? Milyonlarca emekli bayramda maddi olarak rahat etmek istiyor. Emekliler günlerdir CHP'nin meclise sunduğu ikramiye detaylarını merak etmeye başladılar. Emekli maaşlarına ek olarak 700 lira bayram ikramiyesi ödenmesi gündeme geldi. Emekliler ikramiyenin hükümet tarafından kabul edilip edilmeyeceğini merak etmeye başladı. Yarından itibaren bütün resmi kurumlar bayram tatiline girecekler. Emekliler için meclisin toplanması beklenmiyor. Emeklilere ikramiye verilmesine sıcak bakılmıyor.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Emekli maaşlar yattı mı? Emeklilere bayram ikramiyesi 700 lira

Emekli maaşları bayramdan önce yatacak mı? Milyonlarca emekli maaşlarının ne zaman yatacağını merak etmeye başladı. Bayram tatili 19 Eylül günü başlayacak. Emekli maaşları ise bayramdan önce yatacak. Milyonlarca emeklinin maaşları bugün sabah saatlerinde hesaplarına yattı. Emekliler maaşlarını bugünden itibaren bankalardan ve bankamatiklerden çekebilecekler. Emekli maaşları hakkında merak ettiğiniz tüm gelişmeler haberimizin devamında sizlerle. 
 

Emekli maaşları bayramdan önce yatacak mı? Milyonlarca emekli maaşlarının ne zaman yatacağını merak etmeye başladılar. Emeklilerin maaşları bayramdan önce yatacak. 19 Eylül günü bayram tatilinin başlayacak olması nedeni ile emekliler maaşlarını 17 Eylül günü çekmeye başlayacaklar. Emekli maaşları bayram gelmeden emeklilerin hesaplarına yatacak. Emekli maaşları hakkında merak ettiğiniz gelişmeler haberimizin devamında sizlerle. 

 Milyonlarca emekli maaşlarının bayramdan önce yatıp yatmayacağını merak etmeye başladı. Kurban bayramına çok az bir zaman kala emeklilerin yüzünü güldürecek haber hükümetten geldi. Açıklama yapan Numan Kurtulmuş emekli maaşlarının bayramdan önce yatacağını açıkladı. Emekli maaşları 17-20 tarihleri arasında yatacak. 


Binlerce emekli maaşlarının ne zaman yatacağını merak ediyor. Kurban bayramına az bir zaman kala emekli maaşlarının erken yatıp yatmyacağı merak konusuydu. Emekli maaşlarının Kurban bayramından önce yatacağı gündeme geldi. Emekli maaşları hakkında açıkama yapan Numan Kurtulmuş emekli maaşlarının 17-23 Eylül tarihleri arasında yatacağını açıkladı. 
 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası 

açıklama yaptı. 

 

Kurtulmuş, Bağkur, SSK ve emekli maaşlarının bayramdan önce ödeneceğini söyledi. Kurtulmuş, "Kurban Bayramı tatili öncesinde Bağ-Kur'luların, SSK, işçi ve tarım emeklilerinin ve 4/C'lilerin alacakları maaşları, ücretleri bayramdan önce 17 ve 23'ü arasındaki süre içerisinde ödemeler de yapılacak ve böylece Kurban Bayramı'na Bağ-Kur'lu, SSK'lı ve emeklilerinin rahat bir şekilde girmelerini temin edecek adımlar atılacak" diye konuştu. 

 

Kurtulmuş, ayrıca bayramda bütün otoyolların, boğaz köprülerinin bayram süresince ücretsiz olacağını bildirdi.

EMEKLİLERE 700 LİRA BAYRAM İKRAMİYESİ SON DURUM


DİSK Emekli Sen Şubesi Başkanı Suat Başaraner, kurban bayramı öncesinde emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi yönünde CHP’nin sunduğu kanun tasarısına karşı çıkacak olan siyasi partilere oy vermeyeceklerini belirtti.

 

CHP tarafından meclise sunulan emeklilere kurban bayramı öncesinde bin 650 TL bayram ödeneği ödenmesini kapsayan kanun teklifi emeklilerin gündemine girdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Emekli Sen Şube Başkanı Suat Başaraner, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in imzasını taşıyan söz konusu bayram ödeneği kanun tasarısının bir an evvel görüşülerek kabul edilmesini istedi. Emeklilerin bugün yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşam mücadelesi sürdürdüğünü belirten Başaraner, TBMM’yi göreve çağırarak bayram öncesinde yaşanan ekonomik sorunların bir nebze de olsa düzeltilmesini beklediklerini vurguladı.

 

İKRAMİYE YOKSA OY DA YOK

 

Başaraner, Cumhuriyet Halk Partisi’nin emekliler için 7 Haziran seçimleri öncesinde iki maaş ikramiye ve bayram öncesi ikramiye sözlerinin arkasında durduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na emeklilerin yaşadıkları sıkıntıları aktardıklarını ifade eden Başaraner, “Buradan milletvekillerine sesleniyoruz. Bilmelisiniz ki konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Emeklilerin 1 Kasım genel seçimlerinde bu kanuna destek vermeyen siyasi partiler ile milletvekillerine oy vermemeleri için de çalışacağız” dedi.

Zamda 2 formül

100 liralık seyyanen zam müjdesinin yankıları sürüyor. Gözler detayları açıklayacak Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çevrilirken; yasa çıkartılarak verilecek zammın maaşlara yansıtılmasında 2 formül gündemde... SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam müjdesini Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurmuştu. Yılmaz, bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100'e tamamlama, bin 100'ün üstündekileri de yıllık bin 200 liralık ek seyyanen artıştan istifade ettirmek istediklerini söylemişti. 100 liralık seyyanen zammın hayata geçirilebilmesi için yasa çıkarılması gerekiyor. Seçimlerin ardından Meclis çalışmaya başladıktan sonra ilk yapılacak yasal düzenlemelerden biri bu olacak. Zammın maaşlara yansıyacağı tarih konusunda da 2 formül konuşuluyor. 
 

EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLECEK Mİ?

Özgür Özel, Manisa Valiliği önünde yaptığı açıklamada, emeklilere Kurban Bayramı'nda ikramiye verilmesi için Meclis'e Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na Geçici Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi sunduğunu anlattı.

 

Özel, CHP olarak geçtiğimiz seçimlerde Türkiye'de en çok konuşulan seçim vaatlerinden birinin emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye verilmesi olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Bu vaat Türkiye'deki 11 milyon emekliyi fevkalade heyecanlandırdı. Miting meydanlarının ana konusuydu. Daha sonra diğer muhalefet partileri de benzer vaatlerde bulundular. Seçimlerden sonra bizimle aynı vaatte bulunan özellikle MHP'ye çağrıda bulunarak, 'gelin emeklimizin yüzünü güldürelim' diye söze başlamıştık ama seçim gecesinden itibaren bizlerle birlikte olmadılar. AKP dışındaki partilere oy vermiş yüzde 60 seçmenin umutları bir başka bahara kaldı."

 

Bugün CHP'nin iktidarda olması durumunda tüm emeklilerin bu bayramda birer maaş ikramiye alacağını dile getiren Özel, CHP adına kanun teklifinde bulunduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kanun teklifi önümüzdeki Kurban Bayramı'na özeldir. Çünkü seçime yetişmiyor. Seçimlerden önceki Kurban Bayramı'nda memurların ek göstergenin 20 bin üzerinden yapılacak olan bir hesaplamayla tüm emeklilere 1650 TL tutarında Kurban Bayramı ikramiyesi veriyoruz. Buradaki amacımız dini bayramlardaki ikramiye sözümüzü iktidar olamadığımız için tutamadığımızdan bu bayrama özel olarak her emekliye 1650 TL kurban paralarını vermek, torunlarına verecekleri bayram harçlıklarını sağlamak. Bu teklifimiz şu anda görevdeki aslında tarafsız ve bağımsız olması gereken ama o şekilde oluşturulamayan hükümetedir. Eğer bu teklifimizi görürler pazartesinden itibaren hükümet olarak bir çalışma yaparlar ise hiç olmazsa seçime giderken vatandaşın yüzü güler."  

 

Van'da havai fişek kullanımı yasaklandı

Van'da havai fişek kullanımı yasaklandı

Geçici hükümeti göreve çağıran Özgür Özel, aksi taktirde Meclis'in ilk toplantısında konuyu dile getireceklerini sözlerine ekledi.
 

SSK işçi ve tarim emeklisinin aylıkları, tahsis numarasının son rakamı 9 olanlara 17 Eylül'de, 5 ve 7 olanlara 18 Eylül'de, 3, 4 ve 1 olanlara 21 Eylül'de, 2 ve 8 olanlara 22 Eylül'de, 0 ve 6 olanlara da 23 Eylül'de ödenecek.

 

SGK EMEKLİ MAAŞI AÇIKLAMASI

 

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, emekli aylıklarının 4/A SSK emeklilerine her ayın 17-26'sında, 4/B Bağ-Kur emeklilerine her ayın 25-28'inde ve 4/C Emekli Sandığı emeklilerine ise her ayın 1-5'i arasında ödendiği hatırlatıldı.

 

TARİHLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

 

Açıklamada, Kurban Bayramı'nın 24-27 Eylül tarihlerine rastlaması nedeniyle SSK işçi ve tarım emeklisi, Bağ-Kur esnaf ve tarım emeklisi ile Emekli Sandığı emeklisinin aylıklarının verildiği tarihlerde değişiklik yapıldığı kaydedildi.

 

ESNAF VE TARIM EMEKLİSİNİN AYLIKLARI NE ZAMAN YATACAK?

 

4/B Bağ-Kur esnaf ve tarım emeklisinin aylıkları 22 Eylül'de, 4/C Emekli Sandığı emeklisinin aylıkları ödeme günü 1, 2 ve 3 Ekim'de olanlar 21 Eylül'de, 4 ve 5 Ekim'de olanlar ise 22 Eylül'de maaşlarını alacak.

 

EMEKLİYE SEÇİM SONRASI ZAM MÜJDESİ

 

Emeklilere seyyanen zam müjdesi Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan geldi. Bayramdan sonra yapılacak emekli zammı ile birlikte bazı emekliler 100 liralık zam alacak bazıları ise seyyanen zamdan ikinci defa yararlanacak. İşte emekli zammı ile ilgili detaylar...

 

Hükümet, Temmuz'da, enflasyon artışına ek olarak maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen zam vermişti. Maaşı bin lira ve altında olanlar 100 lira zam alırken, bin ile bin 100 lira arasındaki maaşlar ise bin 100 liraya tamamlanmıştı.

 

RUTİN ZAMMA EK OLARAK YAPILACAK

 

Ardından tüm memur emeklilerine bu aydan itibaren ortalama 100 lira ekstra artış yapıldı. Seyyanen zammın, seçimden sonra tüm emeklilere yaygınlaştırılması planlanıyor. SSK ve Bağ-Kur'lulara yönelik düzenleme ile, bin ile bin 100 lira arasındaki maaşlar bin 100'e tamamlanacak, bin 100 lira ve üstündekiler de 100 lira seyyanen artış alınacak. Artış, rutin zamma ek olarak yapılacak. Düzenleme ile seyyanen zam almayan emekli kalmayacak. Bazı emekliler 100 liralık artıştan ikinci kez yararlanacak.

 

ZAMLAR 200 LİRAYI BULACAK

 

Örneğin; Temmuz'da enflasyon artışına ek olarak aldığı 100 liralık zamla maaşı bin lira olan emekli, yeni düzenlemeyle bir kez daha artıştan yararlanabilecek. Böylece toplam 200 lira zam almış olacak.

 

Maaşı Temmuz'da, enflasyon artışına ek olarak yapılan seyyanen zamla bin 100 liraya çıkan emekli, yine 100 lira düzenlemesinden yararlanabilecek. Bu emeklinin aldığı seyyanen zammın toplamı da 200 lirayı bulacak.

 

ÖRNEK HESAPLAMALAR

 

Takvim'in haberine göre, bazı emekliler de ekstra artıştan ikinci kez yararlanmış olacak ama aldığı toplam seyyanen zam 200 liranın altında gerçekleşecek.

 

Örneğin; Maaşı enflasyon zammıyla bin 20 liraya çıkan emekli, Temmuz'da 80 lira seyyanen zamdan yararlandı ve maaşı bin 100 liraya çıktı. Bu emekli, yeni düzenleme ile 100 lira daha seyyanen zam alacak. Toplam 180 lira seyyanen zam almış olacak.

 

Maaşı enflasyon zammıyla 920 liraya çıkan, Temmuz'da 100 lira zamdan faydalandı ve maaşı bin 20 lira oldu. Bu emeklinin maaşı, bin 100 liraya ulaşacak. Alacağı seyyanen zam 180 lirayı bulacak.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25