Erken emeklilik 3 Ekim 2015 Emeklilikte yaşa takılanlar son durum EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar bugün durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını kontrol ettiler. Erken emeklilik yasası konusuna hükümet sıcak bakmıyor. Taşeron işçilere kadro konusu gündeme gelince emeklilikte yaşa takılanlarda heveslenmişti. Emeklilikte yaşa takılanlar için hükümet yeni bir çalışma yapmayı düşünmüyor. Erken emeklilik yasasının 1 Kasım seçiminin ardından görüşülmesi bekleniyor.

Erken emeklilik 3 Ekim 2015 Emeklilikte yaşa takılanlar son durum EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar bugün durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını kontrol ettiler. Erken emeklilik yasası konusuna hükümet sıcak bakmıyor. Taşeron işçilere kadro konusu gündeme gelince emeklilikte yaşa takılanlarda heveslenmişti. Emeklilikte yaşa takılanlar için hükümet yeni bir çalışma yapmayı düşünmüyor. Erken emeklilik yasasının 1 Kasım seçiminin ardından görüşülmesi bekleniyor.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Erken emeklilik 3 Ekim 2015 Emeklilikte yaşa takılanlar son durum EYT

Erken emeklilik yasası son durum 3 Ekim. Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak etmeye başladılar. Erken emeklilik yasası hakkında hükümetin yeni bir çalışması yok. Emeklilikte yaşa takılanlar 1 Kasım seçiminin sonucunu beklemeye başladılar. Erken emeklilik henüz hükümetin gündeminde yok. 1 Kasım'da yapılacak seçimin ardından gündeme gelip gelmeyeceği bilinmiyor. 


Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında gelişme olup olmadığını merak ediliyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar için henüz yeni bir gelişme yok. Türkiye'nin bir yıl içinde ikinci kez seçime gitmesi ile birlikte ekonomide ve ülkede siyasi istikrarsızlığın etkileri kendini göstermeye başladı. Emeklilikte yaşa takılanlar erken seçimin sonucunu bekleyecekler. Emeklilikte yaşa takılanları hükümet gündemine almamakta oldukça kararlı.. 

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar için maalesef yeni bir gelişme yok. 7 Haziran seçim sonuçlarının ardından Türkiye büyük bir kaosun ortasına çekildi. Her yeni günde şehit verirken meclis halen tatilde. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir gelişme olması beklenmiyor. 1 Kasım seçimlerine kadar Türkiye'de neler yaşanacağı ise merak konusu. Ne zaman emekli olurum uygulamalarını kullanarak emeklilik hesaplamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ne zaman emekli olurum uygulamaları nasıl kullanılır ve ne zaman emekli olurum uygulamaları hakkında tüm detaylar haberimizde!

 

Türkiye’de kamu kurumlarınca internet teknolojileri çok daha aktif ve yoğun biçimde kullanılıyor. Özellikle de internet üzerinde yer alan kamu kurumlarının online hizmetlerinin sağlamakta olduğu önemli kolaylıklar ve yeni nesil fırsatlar vatandaşların, bu hizmetlere daha fazla eğilim göstermesine yol açıyor ki bu nedenle de kamu kurumları tarafından internet altyapısı aktif olarak kullanılarak, vatandaşa daha aktif bir dijital hizmet ağı ile hizmet veriliyor. İnternet üzerinde bu alanda en aktif devlet kurumu olarak ön plana çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hem aktif sigortalı vatandaşlara hem de emeklilere yönelik olarak sunduğu oldukça geniş bir online hizmet ağı bulunuyor. Özellikle de sigortalı olarak çalışma yaşantısına devam eden vatandaşların emekliliklerine ilişkin ayrıntılı bilgiler alabilmelerini sağlayacak online ne zaman emekli olurum hizmet uygulaması bulunuyor. Vatandaşlar artık internete erişim sağlayabildikleri her yerden son derece pratik bir şekilde emekliliklerinin hangi tarihte olacağı bilgisine ulaşabiliyor.

 

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.


NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM UYGULAMASI VE DETAYLAR!


EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ! 

KOLAYLIK SAĞLIYOR 


Sosyal güvenlik sisteminde, ilk kez sigortalı olunan tarih kadar, yaş da büyük önem taşıyor. Sigortalı olduktan sonra mahkeme kararıyla bile olsa, yapılan yaş düzeltmeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından dikkate alınmıyor. Sigortalılık tarihinden sonra açılan davada, mahkeme yaş düzeltmesi yapsa da emeklilikle ilgili şartlar değişmiyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan genelge sayesinde, mahkemeye gitmeden nüfus müdürlüklerinde yaş düzeltmesi yapmak mümkün olacak. İspat halinde yaş düzeltilecek. Üstelik, sigortalı olmadan önce ya da sonra yapıldığı fark etmeksizin, düzeltmeye gidildiğinde, emeklilik hesabında yeni yaş dikkate alınacak. Erken emeklilik yolunu açan genelgede, şöyle deniliyor:

 

İŞTE GENELGE


"5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 38'inci maddesinde, aile kütüklerine tescil edilmesi gereken bilgilerden; dayanak belgesinde bulunduğu halde nüfus kütüklerine hatalı veya eksik olarak tescil edilen ya da hiç yazılmayan bilgiler maddi hata kapsamında değerlendirilmektedir. Geçmişte yapılan bu tür maddi hatalar mahkemeye gerek kalmaksızın Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü ya da nüfus müdürlükleri tarafından düzeltilebilmektedir. Bu hususların belgelendirilmesi halinde, düzeltilmiş yaş dikkate alınarak işlem yapılacaktır." Genelgeye göre; hatası düzeltilen kişilerin emekliliğinde, bu işlem sigorta kollarına tabi oldukları tarihten sonra yapılmış olsa bile, düzeltilmiş yaş dikkate alınacak.

 

EMEKLİLER AĞUSTOS AYINI BEKLİYOR

 

TEMMUZ ayında zam ve enflasyon farklarını alan emekliler, şimdi de gözlerini Ağustos ayına dikti. Haftaya başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde emeklilerin özellikle beklediği promosyon konusu da çözülecek. Ayrıca memur emeklilerinin yeni yıldaki zamları belli olacak. Öte yandan Ağustos'tan itibaren çalışan Bağ-Kur'lu emeklilerin kesintisi azalacak.

 

 

1- YAŞA TAKILANLAR: 

Sigorta süresi ve prim süresini doldurmuş ancak yaş şartı nedeniyle emekli olamayanlar için Meclis'e yasa teklifi sunuldu. Düzenleme, yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Yasa çıkarsa, ilk etapta 500 bin kişiye emeklilik yolu açılacak. Teklife göre; 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar istisna olacak. 8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten 360 gün içinde bu istisna ile yaşlılık aylığından yararlanabilmeleri için; Kadınsa 50, erkekse 55 yaşını doldurmamış olmakla, kadın ise 20, erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5 bin gün primi olması, Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5 bin gün veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3 bin 600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şart olacak. 

 

2- ANNELER: 

Ülkemizde, sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Annelerin her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı bulunuyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Şimdi bu imkanın genişletilmesi gündemde. Meclis gündemine taşınan teklif yasalaşırsa, anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecek. Böylece doğum borçlanması, emeklilik yaşını da geriye çekebilecek. Erkekler ve kadınlar arasındaki ayrım sona erecek. Nasıl erkekler askerlik borçlanması yaparak yaşı erkene çekebiliyorsa, kadınların da doğum borçlanması ile aynı imkanı bulunacak. Geçen yıl çıkarılan yasa ile annelere erken emeklilik imkanının kapsamı genişletilmişti. Sadece SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı, Bağ-Kur'lulara ve memurlara da tanınırken, borçlanılabilecek çocuk sayısı da 2'den 3'e çıkarılmıştı. 

 

Kaynak : Takvim

Yaşamının büyük bir bölümünü yoğun çalışma temposu içerisinde yer alarak, SSK emeklilik şartlarını yerine getirebilmek ve sosyal güvence altında olabilmek amacı ile geçiren vatandaşlar, emeklilik dönemlerinde daha yüksek refah seviyesi ve kalite standartlarına sahip olan bir yaşam sürebilmek için SSK emeklisi olabilmeyi amaçlıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun SSK emeklilik şartları bu konuda vatandaşların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta oluyor. Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bu SSK emeklilik şartlarını yerine getirmeleri, emeklilik haklarını elde edebilmeleri için gerekli olan elzem bir zorunluluktur. Dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online ne zaman emekli olurum hizmeti de SSK sigortası mükelleflerinin, emekliliklerinin ne zaman olacağını öğrenebilmeleri için hizmet veren son derece pratik bir kullanıma sahip olan bir hizmet uygulamasıdır. 2006 yılında kurulan ve Türkiye’deki sigorta sistemleri olan SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigorta kollarını tek bir çatı altında bir araya getiren Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye’deki sigorta hizmetlerinin çağdaş dünya standartlarına ulaştırılabilmesini amaçlıyor. Özellikle de vatandaşın sigorta hizmetlerinde modern yüzyılın kolaylıklarından ve işlem fırsatlarından yararlanabilmesini sağlayabilmek amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu kurulduğu 2006 yılından bu yana internet hizmetlerine fazlasıyla ağırlık vererek, dijital platform üzerinde çok geniş bir kapsama sahip olan online hizmet ağını oluşturması SSK sigortalısının emekliliklerine ilişkin bu tarz bir hizmetten de internet kolaylığında faydalanabilmesine yardımcı oluyor.

 

Özellikle de yaşlılık yani emeklilik döneminde daha yüksek kalite standartlarına ve daha yüksek refah seviyesine sahip olan bir yaşam tarzının yanı sıra sigortalılık dönemindeki ücretsiz sağlık hizmetleri gibi sosyal hizmetlerden yararlanabilme hakkını devam ettirebilmek amacı ile çalışmaktadır. SSK sigortalısı internet üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online ne zaman emekli olurum uygulaması üzerinden SSK emeklilik yaşı, SSK prim ödeme gün sayısı ve SSK hizmet süresi gibi emeklilik şartı maddelerinde ne kadar doldurması gereken süre veya ödeme kaldığını görebilmesini sağlıyor. Ancak SSK sigortalısının dikkat etmesi gereken bu noktada kesinlikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platform üzerinde yer alan bu online hizmet uygulamasının bir hesaplama uygulaması olduğunun ve emeklilik hesaplamalarında sadece kendi sisteminde yer alan sigorta bilgilerini kullandığının unutulmaması gerekmektedir. 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platform üzerinde yer alan ne zaman emekli olurum uygulamasına ise uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresinden doğrudan erişim sağlayabiliyor. Bu ekranda SSK sigortalısının öncelikle cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, malul durumu ve erken yaşlanma durumu bilgilerini doldurmaları gerekiyor. İkinci bölümde ise SSK sigortalısından SSK prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayısı, askerlik/sanatçı gün sayısı, fiili gün sayısı, yurtdışı gün sayısı ve 3600 günü doldurduğu tarih bilgilerinin eksiksiz ve hatasız olarak girmesi isteniyor. Özellikle e 3600 günden emeklilik yani erken emeklilik için vatandaşların bu bölümü hatasız olarak doldurmaları büyük bir önem arz ediyor.

 

SSK sigortası mükellefleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ne zaman emekli olurum uygulaması üzerinde en doğru sonuca ulaşabilmek için kurumun e-Devlet sistemi üzerinde yer alan online sigorta sorgulama hizmetini kullanarak, en güncel ve en doğru sigorta bilgilerine ulaşarak, bu bilgiler üzerinden emeklilik için ilgili olan bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Erken emeklilik için emeklilik yaşı, hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı olarak ayrı ayrı kalan süre ve ödeme durumunu hesaplayan uygulama ile SSK sigortalısı emekliliklerinin hangi tarihte olduğunu ve emeklilikleri için daha ne kadar kaldığını tüm ayrıntıları ile birlikte öğrenebiliyor.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25