Erken emeklilik yasası çıkacak mı? Memurlara erken emeklilik geliyor

Erken emeklilik yasası ne zaman çıkacak? Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ettiler. Erken emeklilik yasası hakkında hükümet yeni bir çalışma yapmayı düşünmüyor. Fakat memurlar için erken emeklilik konusu gündeme geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Erken emeklilik yasası çıkacak mı? Memurlara erken emeklilik geliyor

Erken emeklilik yasası çıkacak mı? Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak etmeye başladılar. Kamu görevlileri için önemli süreç başladı. Toplu sözleşme kararlarını hayata geçirmek için düğmeye basıldı. Bu arada yıpranma sistemi ile erken emeklilik imkanı da genişletilecek.

 

Kamu görevlileri için önemli süreç başladı. Toplu sözleşme kararlarını hayata geçirmek için düğmeye basıldı. Bu arada yıpranma sistemi ile erken emeklilik imkanı da genişletilecek.

Toplu sözleşme kararlarını hayata geçirmek için düğmeye basılırken; kamu görevlilerini erken emeklilik heyecanı sardı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde oluşturulacak komisyon, erken emeklilik taleplerini masaya yatıracak. Kamu görevlilerinin hangilerine erken emeklilik imkanı verileceği konusunda çalışma yapacak. 

NE ZAMAN EMEKLÄ° OLURUM UYGULAMASI VE DETAYLAR!


EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ! 

İLK SAĞLIKTA 

 

Devlet Personel Başkanlığı, memur sendikalarıyla bu yıl imzalanan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varılan hususlarda gerekli mevzuat değişiklikleri için çalışma başlattı. Başkanlık, kamu kurumlarına da konuyla ilgili yazı göndererek, her kurumun kendi personeli açısından hazırlık yapmasını istedi. 

 

Yapılacak çalışmalardan biri de memurlara erken emeklilik konusunda olacak. Erken emeklilik hakkından kimlerin yararlanacağını belirlemek üzere SGK'da bir komisyon oluşturulacak. Bu komisyon, kamu görevlilerinden kimlerin hangi şartlarla ve süreyle fiili hizmet süresi zammından yararlandırılacağı konusunu ele alacak. Komisyonun masaya yatıracağı hizmet kollarının başında sağlık yer alacak. 

 

Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelden kimlerin hangi şartlarla ve süreyle fiili hizmet zammından yararlandırılıp yararlandırılmayacağı hususu, bu komisyon tarafından ele alınacak. Çalışmalar da 2016 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

 

iŞÇiLERE KADRO

 

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur veya sözleşmeli personel eliyle yürütülmesi gereken işlerde sürekli işçi kadrolarında çalıştırılan, aralarında mühendislerin de bulunduğu personel memur kadrosuna geçirilecek. 4C'li olarak çalışan geçici personel sözleşmeli personel olacak. 

 

NELER DEĞİŞECEK? 

 

> KİT'lerde çalışan sözleşmeli personelin yıl içinde kullanamadıkları izinlerini ertesi yıl kullanabilmeleri sağlanacak. Söz konusu personelin temel ücret grupları, 21 Ocak 2016'ya kadar yeniden düzenlenecek. 

 

> Üniversitelerde görev yapan sağlık çalışanlarına döner sermaye gelirlerinden yapılacak ek ödemenin dağıtılmasında uygulanacak kadro/görev unvan katsayıları yeniden belirlenecek. 

 

> PTT posta dağıtıcılarının yaş sınırı 55'ten 60'a çıkarılacak. 

 

> Cuma namazı için öğle tatili süresi değişecek.
 

EMEKLÄ°LER

Bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz. 7 Haziran öncesinde verdiğimiz söz, gelir adaletini sağlayacak şekilde emeklilerimizin alt gelir tabakasının seviyesini yükseltmişti. Yani bin liraya kadar olan emeklilerimize 100'er lira, bin 100 liraya kadar olanları bin 100'e tamamlamıştık, bir gelir düzeltmesi yapmıştık. Şimdi bütün emeklilerimize, hepsine ayda 100, yılda bin 200 lira. Yani takribi durumuna göre bir veya bir buçuk maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı bereketli olsun.

Ayrıca TOKİ eliyle emeklilerimizi aylık 250 TL taksitle konut sahibi yapacağız.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Yemde ve gübrede KDV'yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz.

ASGARİ ÜCRET 1300 TL OLACAK

Asgari ücret 1300 TL olacak. Yapılan işin tehlikesine göre asgari ücrette farklılaşmaya gidilecek.

POLİSLERE MÜJDE

Polislerimizin 2.200 olan ek göstergelerini 3000'e çıkaracağız

TAŞERONLARA KAMUDA İSTİHDAM

Taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz.

ESNAFA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Önümüzdeki dönemde esnafımıza düşük faizli kredi uygulamamıza devam edeceğiz. Ayrıca 30 bin Türk lirasına kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz.

KOBİ'LERE MÜJDE

KOBİ'lerin finansmana erişimini artırmak amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri tümüyle kaldıracağız.

Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, çok önemli, sembolik bir kira bedeliyle anahtar teslimi karşılıksız fabrika yapacağız. 51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldırıyoruz. Bu imkandan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacağız.

ERKEN EMEKLÄ°LÄ°K
 

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar için maalesef yeni bir gelişme yok. 7 Haziran seçim sonuçlarının ardından Türkiye büyük bir kaosun ortasına çekildi. Her yeni günde şehit verirken meclis halen tatilde. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir gelişme olması beklenmiyor. 1 Kasım seçimlerine kadar Türkiye'de neler yaşanacağı ise merak konusu. Ne zaman emekli olurum uygulamalarını kullanarak emeklilik hesaplamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ne zaman emekli olurum uygulamaları nasıl kullanılır ve ne zaman emekli olurum uygulamaları hakkında tüm detaylar haberimizde!

 

Türkiye’de kamu kurumlarınca internet teknolojileri çok daha aktif ve yoğun biçimde kullanılıyor. Özellikle de internet üzerinde yer alan kamu kurumlarının online hizmetlerinin sağlamakta olduğu önemli kolaylıklar ve yeni nesil fırsatlar vatandaşların, bu hizmetlere daha fazla eğilim göstermesine yol açıyor ki bu nedenle de kamu kurumları tarafından internet altyapısı aktif olarak kullanılarak, vatandaşa daha aktif bir dijital hizmet ağı ile hizmet veriliyor. İnternet üzerinde bu alanda en aktif devlet kurumu olarak ön plana çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hem aktif sigortalı vatandaşlara hem de emeklilere yönelik olarak sunduğu oldukça geniş bir online hizmet ağı bulunuyor. Özellikle de sigortalı olarak çalışma yaşantısına devam eden vatandaşların emekliliklerine ilişkin ayrıntılı bilgiler alabilmelerini sağlayacak online ne zaman emekli olurum hizmet uygulaması bulunuyor. Vatandaşlar artık internete erişim sağlayabildikleri her yerden son derece pratik bir şekilde emekliliklerinin hangi tarihte olacağı bilgisine ulaşabiliyor.

 

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.


 

KOLAYLIK SAĞLIYOR 


Sosyal güvenlik sisteminde, ilk kez sigortalı olunan tarih kadar, yaş da büyük önem taşıyor. Sigortalı olduktan sonra mahkeme kararıyla bile olsa, yapılan yaş düzeltmeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından dikkate alınmıyor. Sigortalılık tarihinden sonra açılan davada, mahkeme yaş düzeltmesi yapsa da emeklilikle ilgili şartlar değişmiyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan genelge sayesinde, mahkemeye gitmeden nüfus müdürlüklerinde yaş düzeltmesi yapmak mümkün olacak. İspat halinde yaş düzeltilecek. Üstelik, sigortalı olmadan önce ya da sonra yapıldığı fark etmeksizin, düzeltmeye gidildiğinde, emeklilik hesabında yeni yaş dikkate alınacak. Erken emeklilik yolunu açan genelgede, şöyle deniliyor:

 

İŞTE GENELGE


"5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 38'inci maddesinde, aile kütüklerine tescil edilmesi gereken bilgilerden; dayanak belgesinde bulunduğu halde nüfus kütüklerine hatalı veya eksik olarak tescil edilen ya da hiç yazılmayan bilgiler maddi hata kapsamında değerlendirilmektedir. Geçmişte yapılan bu tür maddi hatalar mahkemeye gerek kalmaksızın Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü ya da nüfus müdürlükleri tarafından düzeltilebilmektedir. Bu hususların belgelendirilmesi halinde, düzeltilmiş yaş dikkate alınarak işlem yapılacaktır." Genelgeye göre; hatası düzeltilen kişilerin emekliliğinde, bu işlem sigorta kollarına tabi oldukları tarihten sonra yapılmış olsa bile, düzeltilmiş yaş dikkate alınacak.

 

EMEKLİLER AĞUSTOS AYINI BEKLİYOR

 

TEMMUZ ayında zam ve enflasyon farklarını alan emekliler, şimdi de gözlerini Ağustos ayına dikti. Haftaya başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde emeklilerin özellikle beklediği promosyon konusu da çözülecek. Ayrıca memur emeklilerinin yeni yıldaki zamları belli olacak. Öte yandan Ağustos'tan itibaren çalışan Bağ-Kur'lu emeklilerin kesintisi azalacak.

 

 

1- YAŞA TAKILANLAR: 

Sigorta süresi ve prim süresini doldurmuş ancak yaş şartı nedeniyle emekli olamayanlar için Meclis'e yasa teklifi sunuldu. Düzenleme, yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Yasa çıkarsa, ilk etapta 500 bin kişiye emeklilik yolu açılacak. Teklife göre; 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar istisna olacak. 8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten 360 gün içinde bu istisna ile yaşlılık aylığından yararlanabilmeleri için; Kadınsa 50, erkekse 55 yaşını doldurmamış olmakla, kadın ise 20, erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5 bin gün primi olması, Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5 bin gün veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3 bin 600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şart olacak. 

 

2- ANNELER: 

Ülkemizde, sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Annelerin her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı bulunuyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Şimdi bu imkanın genişletilmesi gündemde. Meclis gündemine taşınan teklif yasalaşırsa, anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecek. Böylece doğum borçlanması, emeklilik yaşını da geriye çekebilecek. Erkekler ve kadınlar arasındaki ayrım sona erecek. Nasıl erkekler askerlik borçlanması yaparak yaşı erkene çekebiliyorsa, kadınların da doğum borçlanması ile aynı imkanı bulunacak. Geçen yıl çıkarılan yasa ile annelere erken emeklilik imkanının kapsamı genişletilmişti. Sadece SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı, Bağ-Kur'lulara ve memurlara da tanınırken, borçlanılabilecek çocuk sayısı da 2'den 3'e çıkarılmıştı. 

 

Kaynak : Takvim

Yaşamının büyük bir bölümünü yoğun çalışma temposu içerisinde yer alarak, SSK emeklilik şartlarını yerine getirebilmek ve sosyal güvence altında olabilmek amacı ile geçiren vatandaşlar, emeklilik dönemlerinde daha yüksek refah seviyesi ve kalite standartlarına sahip olan bir yaşam sürebilmek için SSK emeklisi olabilmeyi amaçlıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun SSK emeklilik şartları bu konuda vatandaşların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta oluyor. Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bu SSK emeklilik şartlarını yerine getirmeleri, emeklilik haklarını elde edebilmeleri için gerekli olan elzem bir zorunluluktur. Dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online ne zaman emekli olurum hizmeti de SSK sigortası mükelleflerinin, emekliliklerinin ne zaman olacağını öğrenebilmeleri için hizmet veren son derece pratik bir kullanıma sahip olan bir hizmet uygulamasıdır. 2006 yılında kurulan ve Türkiye’deki sigorta sistemleri olan SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigorta kollarını tek bir çatı altında bir araya getiren Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye’deki sigorta hizmetlerinin çağdaş dünya standartlarına ulaştırılabilmesini amaçlıyor. Özellikle de vatandaşın sigorta hizmetlerinde modern yüzyılın kolaylıklarından ve işlem fırsatlarından yararlanabilmesini sağlayabilmek amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu kurulduğu 2006 yılından bu yana internet hizmetlerine fazlasıyla ağırlık vererek, dijital platform üzerinde çok geniş bir kapsama sahip olan online hizmet ağını oluşturması SSK sigortalısının emekliliklerine ilişkin bu tarz bir hizmetten de internet kolaylığında faydalanabilmesine yardımcı oluyor.

 

Özellikle de yaşlılık yani emeklilik döneminde daha yüksek kalite standartlarına ve daha yüksek refah seviyesine sahip olan bir yaşam tarzının yanı sıra sigortalılık dönemindeki ücretsiz sağlık hizmetleri gibi sosyal hizmetlerden yararlanabilme hakkını devam ettirebilmek amacı ile çalışmaktadır. SSK sigortalısı internet üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online ne zaman emekli olurum uygulaması üzerinden SSK emeklilik yaşı, SSK prim ödeme gün sayısı ve SSK hizmet süresi gibi emeklilik şartı maddelerinde ne kadar doldurması gereken süre veya ödeme kaldığını görebilmesini sağlıyor. Ancak SSK sigortalısının dikkat etmesi gereken bu noktada kesinlikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platform üzerinde yer alan bu online hizmet uygulamasının bir hesaplama uygulaması olduğunun ve emeklilik hesaplamalarında sadece kendi sisteminde yer alan sigorta bilgilerini kullandığının unutulmaması gerekmektedir. 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platform üzerinde yer alan ne zaman emekli olurum uygulamasına ise uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresinden doğrudan erişim sağlayabiliyor. Bu ekranda SSK sigortalısının öncelikle cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, malul durumu ve erken yaşlanma durumu bilgilerini doldurmaları gerekiyor. İkinci bölümde ise SSK sigortalısından SSK prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayısı, askerlik/sanatçı gün sayısı, fiili gün sayısı, yurtdışı gün sayısı ve 3600 günü doldurduğu tarih bilgilerinin eksiksiz ve hatasız olarak girmesi isteniyor. Özellikle e 3600 günden emeklilik yani erken emeklilik için vatandaşların bu bölümü hatasız olarak doldurmaları büyük bir önem arz ediyor.

 

SSK sigortası mükellefleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ne zaman emekli olurum uygulaması üzerinde en doğru sonuca ulaşabilmek için kurumun e-Devlet sistemi üzerinde yer alan online sigorta sorgulama hizmetini kullanarak, en güncel ve en doğru sigorta bilgilerine ulaşarak, bu bilgiler üzerinden emeklilik için ilgili olan bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Erken emeklilik için emeklilik yaşı, hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı olarak ayrı ayrı kalan süre ve ödeme durumunu hesaplayan uygulama ile SSK sigortalısı emekliliklerinin hangi tarihte olduğunu ve emeklilikleri için daha ne kadar kaldığını tüm ayrıntıları ile birlikte öğrenebiliyor.
 

İŞTE AK PARTİ'NİN SEÇİM BEYANNAMESİ

 

YENÄ° BÄ°R ANAYASA


"13 yılda gerçekleştirdiğimiz sessiz devrimlerin kalıcı bir düzene kavuşması ve Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ülkemizin bütün demokratik kriterlerde dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girmesi için AK Parti olarak beyannamemizin ilk ve esası olarak yeni bir anayasa vadediyoruz. Yeni bir anayasa, yeni Türkiye'nin en temel taşıdır.

 

"SİYASİ PARTİLER KANUNUNU ÇIKARACAĞIZ"


Askeri dönemlerden kalan yürürlükteki siyasi partiler kanununu kaldırarak, yerine siyaset kurumunu güçlendirmek üzere siyasi parti özgürlüğünü güvence altına alacak, parti içi demokrasiyi güçlendirecek, siyasete katılımı teşvik edecek yeni bir siyasi partiler kanununu ivedilikle çıkaracağız.

 

"BAŞKANLIK SİSTEMİ BİZE DAHA UYGUN"


Parlamenter sistemin yol açtığı siyasi istikrarsızlıklar karşısında Türkiye vizyonumuzun ihtiyaç duyduğu etkin ve dinamik yönetim anlayışına dayalı özgürlükçü başkanlık sisteminin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Yeni sistemde meşru siyasi otorite ve hukuk düzenine tabi olmayan hiçbir paralel yapıya kesinlikle izin verilmeyecektir.

 

"TÜM AYRIMCILIK ZEMİNİNİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ"


Başta istihdam, iskan ve eğitim sorunları olmak üzere, bütün toplum kesimlerinin ve Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne hız vererek her türlü ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız. Bu ülkede hiçbir vatandaş, ait olduğu kültür, etnik ve mezhebi geçmiş dolayısıyla tahkir edilemeyecek, dışlanamayacak, ötekileştirilemeyecek, hepsi devletin başının üzerinde olan vatandaşlar olarak en saygın konuma oturtulacak.

 

GELENEKSEL İRFAN MERKEZLERİ VE CEMEVLERİNE HUKUKİ STATÜ


Bundan sonra da Alevi toplum kesimlerimizin, kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için gereken her türlü adımı atacağız. Bu noktada Geleneksel İrfan Merkezleri ile cemevlerine hukuki statü tanıyacağız. Aynı şekilde Geleneksel İrfan Merkezleri ile cemevlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için 5393 sayılı Belediyeler Kanunu, 3194 sayılı İmar Kanunu ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda gerekli değişiklikleri yapacağız. Buradan Hacı Bektaş-ı Veli'ye selam olsun.

 

AÄ°LE SOSYAL DESTEK PROGRAMI


Ailenin ve çocukların ekonomik ve sosyal hayatın fırsatlarından yararlanmaları, olumsuz etkilerinden korunmaları için bir dizi eylem belirledik. Bu kapsamda sosyal yardım veya sosyal hizmete ihtiyacı olan bütün dezavantajlı vatandaşlarımıza ulaşacak olan Aile Sosyal Destek Programını ASDEP'i hayata geçiriyoruz.

 

SEÇİM BARAJINA DÜZENLEME


Ülke seçim barajıyla ilgili yeni düzenleme yapacağız. Barajı temsilde adalet, yönetimde istikrar ilkesine göre yeniden düzenleyeceğiz.

 

ÇÖZÜM SÜRECİ


Çözüm sürecini güvence altına almak amacıyla çıkardığımız yasa ile silahın, şiddetin tamamen gündemden çıktığı ortama ulaşmak için her türlü tedbiri alacağız.

Çözüm sürecinin sahibi millet, taşıyıcısı ise AK Parti ve ülkemizde barış isteyen herkestir.

Kamu düzeninin olmadığı toplumlarda özgürlüklerin korunması mümkün değildir.

 

Süreçte oluşan güvenlik risklerini gidermek, bölge halkını örgütün baskısından korumak devletimizin başlıca görevidir.

 

Çözüm sürecinin mimarı da yürütücüsü de AK Partidir, AK Parti olacaktır.

 

YARGIDA KAPSAMLI REFORM


Yargıda kapsamlı bir reform öngörüyoruz. Yüksek yargıda dağınıklığı gidereceğiz, askeri yargı disiplin mahkemesi düzeyinde faaliyet gösterecek, yüksek yargıda birlik sağlanacak.

"HSYK'YI YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ"

HSYK'yı Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak yeniden yapılandıracağız.

Eğitimde önemli reformlar gerçekleştirdik, reformları arttırıp derinleştirerek sürdüreceğiz.

Kamu ihale sistemini reforme edeceğiz.

Kamu maliyesi konusundaki reformlarımız sürecek. Şeffaflık ve hesap verebilirliği geliştireceğiz.

İleri teknoloji ve yüksek katma değere yönelik bir ekonomi hedefliyoruz.

Enerji, sağlık, havacılık, bilişim gibi öncelikli sektörlerde teknoloji yatırımlarını destekleyeceğiz.

5G ihalesini de alt yapısını hazırlayarak önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz.

Vaatlerimiz somut gerçekçi üzerinde düşünülmüş vaatlerden oluşmaktadır.

 

"EV ALMAK İÇİN HESAP AÇAN HER VATANDAŞA YÜZDE 15 KATKI"


Sosyal yardım ve sosyal hizmete ihtiyaç duyan dezavantajlı tüm vatandaşlarımıza ulaşacağız, koğuş sisteminden ev ortamına geçeceğiz. Ev almak için hesap açan her vatandaşımıza devlet yüzde 15 katkı sağlayacak.

Bütün annelerimize doğum hediyesi vereceğiz, şu ana kadar 265 bin anneye bu ödemeyi yaptık.

Kadınların siyasetten bürokrasiye kadar karar alma mekanizmalarına etkin katılımlarını sağlayacak her türlü tedbiri alacağız.

Anneler ilk çocukta 2, ikincide 4, üçüncüde 6 ay yarı zamanlı çalışacak ama tam ücret alacak.

GENÇLER İÇİN YAPILACAKLAR: SEÇİLME YAŞI 18'E İNECEK, İŞ KURANA KARŞILIKSIZ 50 BİN TL VERİLECEK

Gençlerimiz için atacağımız adımları birer birer sizlerle paylaşıyorum.

Bir, seçilme yaşını inşallah 18'e indireceğiz. Seçme yaşını biz 18'e indirmiştik, seçilme yaşını da 18'e indiriyoruz. 21 yaşında bir çağı kapatıp bir çağı açan bir Sultan'ın nesilleri olarak 18 yaşındaki gençlerimizin dahi ülke yönetiminde etkin bir sorumluluk alabilecek altyapıya sahip olduklarına inanıyoruz.

İki, gençlerimize sınırsız, ücretsiz internete erişme imkanı getiriyoruz, nerede olurlarsa olsunlar.

Yine iş kurma anlamında sorular gelmişti. Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek vereceğiz.

Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız.

İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

Gençlerde çeyiz hesabı uygulaması başlatacağız.

 

ENGELSÄ°Z BÄ°R HAYAT

Engelsiz bir hayat için gerekli her türlü alt yapıyı oluşturacağız. Engellilerin gündüz ve yatılı bakımları için güvenli şekilde kalabilecekleri engelli yaşam merkezleri kuracağız.

 

EMEKLÄ°LER

Bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz. 7 Haziran öncesinde verdiğimiz söz, gelir adaletini sağlayacak şekilde emeklilerimizin alt gelir tabakasının seviyesini yükseltmişti. Yani bin liraya kadar olan emeklilerimize 100'er lira, bin 100 liraya kadar olanları bin 100'e tamamlamıştık, bir gelir düzeltmesi yapmıştık. Şimdi bütün emeklilerimize, hepsine ayda 100, yılda bin 200 lira. Yani takribi durumuna göre bir veya bir buçuk maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı bereketli olsun.

Ayrıca TOKİ eliyle emeklilerimizi aylık 250 TL taksitle konut sahibi yapacağız.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Yemde ve gübrede KDV'yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz.

ASGARİ ÜCRET 1300 TL OLACAK

Asgari ücret 1300 TL olacak. Yapılan işin tehlikesine göre asgari ücrette farklılaşmaya gidilecek.

POLİSLERE MÜJDE

Polislerimizin 2.200 olan ek göstergelerini 3000'e çıkaracağız

TAŞERONLARA KAMUDA İSTİHDAM

Taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz.

ESNAFA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Önümüzdeki dönemde esnafımıza düşük faizli kredi uygulamamıza devam edeceğiz. Ayrıca 30 bin Türk lirasına kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz.

KOBİ'LERE MÜJDE

KOBİ'lerin finansmana erişimini artırmak amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri tümüyle kaldıracağız.

Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, çok önemli, sembolik bir kira bedeliyle anahtar teslimi karşılıksız fabrika yapacağız. 51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldırıyoruz. Bu imkandan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacağız.

TAM GÜN EĞİTİM

Tüm okullarımızda tam gün eğitim öğretime geçilmesini sağlayacağız. İkili eğitim öğretim kalmayacak.

Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla, yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılmasını temin edeceğiz. Mümkünse 3 kez olacak.

SAĞLIK

Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını yeniden düzenleyeceğiz, Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi için gerekli çalışmaları tamamlayacağız.

Bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramalarını çoğaltacağız.

PROJELER

Üç katlı büyük İstanbul Tüneli Projesi.

Günde 6,5 milyon vatandaşımızın kullanacağı bu proje, toplam 9 farklı raylı sistemi birbirine bağlayacak, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin trafiğine nefes aldıracak. Dünyada ilk üç katlı tüneli inşallah İstanbul'a armağan edeceğiz.

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI

Demokrasimize kara bir leke gibi yapışan Yassıada Mahkemeleri'nin kurulduğu Yassıada ve Sivriada farklı bir yaklaşımla ele alınarak, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na dönüştürülecek. Bu kapsamda müzeler, kongre merkezi, konferans salonu, restoranlar ve konaklama tesisleri gibi tesisler inşa edilecek. Yassıada ile Sivriada'da oluşacak bu kompleks, dünyanın önemli barış görüşmelerinin yapıldığı barış adaları haline dönüştürülecek inşallah."

 

 

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bütün partilerimize bir kez daha siyasi nezaket kuralları içinde medeni bir rekabet diliyorum. Bütün partiler, karşılıklı saygı içinde söyleyeceklerini milletimize anlatacaklarını dile getirsinler, ama birbirimizi kırmayalım, birbirimizi üzmeyelim, hakaret ve tahkir yerine güzel sözlerle birbirimize hitap edelim. 1 Kasım seçimleri şimdiden milletimize hayırlı olsun" dedi.

AK Parti'nin ATO Congresiumda Seçim Beyannamesi Toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Konuşmasına vatandaşları ve partilileri selamlayarak başlayan Davutoğlu, "Son huzur ve demokrasi operasyonu başta olmak üzere bu ülke için bu vatan için bu millet için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Kurucu liderimiz, genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a da buradan sizler adına saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum" dedi.

Salondan "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları atılınca Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın biraz önce Brüksel'e yola çıktığını belirterek, yolunun açık olması temennisinde bulundu.

2001 yılından bu yana AK Parti çatısı altında hizmet veren, ter döken bütün yol arkadaşlarını, bu siyasi hareketin görünmez kahramanlarını da selamlayan Davutoğlu, ahirete intikal edenlere de rahmet diledi.

 

Başbakan Davutoğlu, bugünün bir dönüm noktası, milat olduğunu belirterek, "Bugün ilk aşkla yeniden bismillah diyoruz" ifadesini kullandı.

Bugünün, 3 Kasım 2002 gibi 1 Kasım 2015'i de bayram yapma günü olduğuna işaret eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdiden bayramınız mübarek olsun. Bugün ülkenin geleceği adına çok önemli gördüğümüz hedeflerimizle, projelerimizle bir kez daha milletimizin huzurundayız. Türkiye'nin en büyük siyasi kadrosu olarak omuz omuza, hep beraber, bu salondakiler ve bu salondakilerin ötesinde bütün dava arkadaşlarımızla milletin, aziz ülkemizin huzurundayız. 'Önce refik, sonra tarik, önce yol, sonra yoldaş' demiş eskiler, ne güzel söylemişler. İşte refiklerin en güzelleriyle dava arkadaşlarımızla birlikteyiz. Bize böyle güzel refikler, böyle güzel yoldaşlar nasip eden Allah'a hamdolsun."

Davutoğlu, aziz kadro ile bugün bir kez daha Türkiye'nin emanetine sahip olduklarını, bir kez daha ilan ettiklerini ifade ederek, "Emanet, milletin emanetidir, omuzlarımızdadır, zihinlerimizdedir, en önemlisi yüreğimizdedir. Yüreğimizdeki emanetin hakkını vermeye kararlıyız" diye konuştu.

İLK GÜNKÜ AŞKLA YOLA ÇIKTI

1 Kasım seçimleri için hazırladıkları yeni yol haritasını, seçim beyannamesini millet ile paylaşmanın heyecanını yaşadıklarına değinen Davutoğlu, büyük AK Parti ailesi olarak 1 Kasım seçimlerine doğru ilk günkü aşkla, ilk günkü kararlılıkla, ilk günkü heyecanla gittiklerinin en önemli göstergesinin salondaki coşku olduğunu bildirdi.

1 Kasım seçimlerinin Türkiye'ye, vatana tüm gönül coğrafyasına ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"İnanıyorum ki bu süreç Türk siyasetine yeni bir dinamizm, yeni bir ruh, yeni bir aşk, yeni bir vizyon kazandıracak. Bu süreçte partilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum. Geçtiğimiz hafta aday tanıtım toplantısında vurguladığım gibi bütün partilerimize bir kez daha siyasi nezaket kuralları içinde medeni bir rekabet diliyorum. Bütün partiler, karşılıklı saygı içinde söyleyeceklerini milletimize anlatacaklarını dile getirsinler, ama birbirimizi kırmayalım, birbirimizi üzmeyelim, hakaret ve tahkir yerine güzel sözlerle birbirimize hitap edelim. 1 Kasım seçimleri şimdiden milletimize hayırlı olsun."

Davutoğlu, AK Parti hareketini diğer siyasi partilerden, siyasi hareketlerden farklı kılan 3 temel özelliği bulunduğuna işaret ederek, bu özellikleri şu şekilde sıraladı:

"İlk olarak AK Parti hareketi bir reform hareketidir. Köhnemiş bir sistemi, tıkanmış bir ekonominin önünü açan bir reform hareketidir. AK Parti, siyasi ve toplumsal olayları kendi dinamikleri içinde doğru okuyarak, doğru eksende tarihin akışını doğru anlayarak bir reform hareketi olarak görmüştür. AK Parti bu özelliğiyle 2002'den bu yana sessiz bir devrim gerçekleştirmiş ve toplumun her kesimin kuşatan kapsamlı bir reform hareketini öncülük etmiştir. Bu reform hareketini erdem ülkeleriyle bütünleştirmiş, geleneğimizden gelen erdem ve ahlaki ilkelerle bugünkü çağdaş toplumun gerektirdiği reform özelliklerini bünyesinde barındırmıştır. İkinci olarak AK Parti halkın içinden, toplumun bağrından çıkmış bir harekettir. Siyasi ve ekonomik ayrımcılıklarla mücadele etmiş, eşitlik ve kardeşlik temelinde milleti hizmet etmeyi ifşa edinmiştir. Özetle söylemek gerekirse değerli kardeşlerim, halk biziz, biz halkız."

AK Parti'nin üçüncü hareketinin vizyon hareketi olması olduğunu anlatan Davutoğlu, "Bir vizyon hareketi olarak yeni Türkiye, büyük Türkiye, güçlü Türkiye vizyonunu hayata geçirmek için gece gündüz çalıştık" dedi.

AK Parti hareketi bir reform hareketi olduğu için seçim beyannamesinde de reformlardan bahsedeceğini vurgulayan Davutoğlu, AK Parti bir halk hareketi olduğu için beyannamede halkın her kesimine dokunan vaatleri anlatacağını belirtti.

AK Parti bir vizyon hareketi olduğu için büyük Türkiye ideali yolunda gerçekleştirmeyi düşündükleri projeleri ele alacaklarını belirten Davutoğlu, bugüne kadar hayata geçirdikleri siyasi ve ekonomik reformlarda da 1 Kasım seçimleri için hazırladıkları beyannamede de bu 3 unsurun izlerinin bulunacağını söyledi.

Davutoğlu, değişim, irade ve bu anlamda milletin yaşam standartlarını yükseltme davasında 1 Kasım seçimlerinin önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Hep beraber 1 Kasım seçimlerinde reformcu niteliğimizle, vizyoner niteliğimizle ülkemize yepyeni ufuklar çizeceğiz. Değerli kardeşlerim, bu çerçevede 7 Haziran seçimleri hem demokrasimiz hem siyasi hareketimiz için çok önemli ve farklı sonuçlar doğuran önemli bir seçim olmuştur. 7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuçların bu tecrübeden her bir parti üstüne çıkan dersleri çıkardığını milletimizin gösterdiği istikameti doğru tahlil ettiğini ümit etmek istiyoruz. En başta demokrasimiz için büyük bir kazanç olacaktır. 7 Haziran seçimlerinde bütün partilerin çıkaracağı dersler Türk siyasetine yeni katkılar getirecektir. Milletimiz seçim sandıklarında çatışma kültürünün terk edilmesini istemiştir, AK Parti olarak milletimizin verdiği bu mesaja kulak verdik ve kollarımızı sıvayarak aşkla, sevdayla, heyecanla tazelendik ve yeni bir yola çıkmaya karar verdik."

İŞİMİZİ YARIM BIRAKMAYIZ

"Kimse başladığımız işi yarım bırakacağımız vehmine kapılmasın. Kamu düzeni ihdas edilene, bütün silahlar gömülene, üzerine beton dökülene kadar bu mücadelemiz sürecek. Bu milletin birliğine, insanlarımızın kardeşliğine yönelen her türlü tehdide karşı dimdik ayaktayız. Sırtını dağa yaslayan, dağdan aldığı emirle siyaset yapanların aramıza nifak tohumları ekmesine, bin yıllık kardeşliğimizi zedelemesine kesinlikle izin vermeyiz. Terörün arkasındaki hain odaklar, çözümden rahatsız olan odaklardır. Bu engelleri ortadan kaldıracak ve kardeşliğimize halel getirmeyecek şekilde bütün ülkeyi bütünleştirecek toplumsal uzlaşı çalışmalarına devam edeceğiz.

BU GÖZLER ONU GÖRDÜ YA...

Hiçbir zaman unutmayacağım hatıralardan biri 29 Kasım 2012'de BM Genel Kurulu'nda Filistin'in üye olmayan devlet statüsünde tanınmasında Filistin adına konuşan tek Dışişleri Bakanı olarak Türkiye'nin ve sizin sesinizi orada yükseltmemdi. O gün orada o konuşmada demiştim ki 29 Kasım 2012'de, 'Birileri istemese de bir gün Filistin bayrağı bu binanın önünde dalgalanacaktır'. Allah'a hamdolsun o konuşmayı yapan, sizler adına yapan bu kardeşiniz geçtiğimiz günlerde BM binası önünde Mahmud Abbas'ın, Filistin Devlet Başkanı'nın hemen yanında o bayrağın göndere çekilmesine şahit oldu. Bu gözler onu gördü ya, inşallah bir gün o bayrağın Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da dalgalanmasını da hep beraber göreceğiz.

13 yılda gerçekleştirdiğimiz sessiz devrimlerin kalıcı bir düzene kavuşması ve Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ülkemizin bütün demokratik kriterlerde dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girmesi için AK Parti olarak beyannamemizin ilk ve esası olarak yeni bir anayasa vadediyoruz. Yeni bir anayasa, yeni Türkiye'nin en temel taşıdır.

AK Parti Beyannamesi, insan onurunu esas alan, reformcu bir beyannamedir. Bu beyanname, diğer partilerin beyannameleri ile değil, G-20 üyeleri ile bile kıyaslandığında gelecek için reform vadeden tek beyannamedir. Bu beyanname yerli, yenilikçi, kapsayıcı, büyümeyi esas alan bir beyannamedir. Bu beyanname, Türkiye'yi üst orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna taşıyacak bir beyannamedir. Bu beyanname, güven ve istikrar kazanımlarımızı koruyan bir beyannamedir. Bu beyanname, halkı önceleyen, halkla birlikte karar verilmiş bir beyannamedir. Bu beyanname, değişim ile sürekliliği birlikte sağlayan, hesabı kitabı son derece iyi yapılmış bir beyannamedir. Bu beyanname, insanı ve toplumu esas alan, halkımızın ihtiyaç ve taleplerine göre hazırlanmış bir beyannamedir. Bu beyanname, insan hayatının tamamına dokunan bir beyannamedir. Bu beyanname, bütün vatandaşlarımızı birinci sınıf vatandaş kılacak bir beyannamedir.

Salona gelişinde vatandaşları selamlayan Davutoğlu, Türk bayrağı ve parti bayraklarıyla karşılandı.

Davutoğlu, salona "Davutoğlu Ahmet Hoca" şarkısı eşliğinde girdi. Başbakan Davutoğlu konuşmayı yapmak üzere kürsüye çıktığında ise AK Parti'nin seçim müziği olarak kullanılacağı açıklanan "Haydi Bismillah" isimli şarkı çalındı.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, salona gelişinden önce twitter'dan paylaşımda bulundu.

"İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte, Daima İnsan, Daima Hizmet için, Türkiyem için" tweetini #AKBeyanname etiketiyle atan Davutoğlu, tweetine seçim beyannamesine ilişkin görselleri de ekledi.

"Huzur ve İstikrarla Türkiye'nin Yol Haritası"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasını gerçekleştireceği platformun arkasına dev ekran kurulurken, arka fonda da "Huzur ve İstikrarla Türkiye'nin Yol Haritası" ifadesinin yer aldığı görüldü. Salon girişlerinde de "İlk Günkü Aşkla Hep Birlikte" yazılı afişler dikkati çekti.

Ä°LK MÄ°TÄ°NG SAMSUN'DA

Bugün açıklayacağı seçim beyannamesinin ardından seçim mitinglerine başlayacak olan Davutoğlu, ilk mitingini gerçekleştirmek üzere Samsun'a gidecek.

Yarın yapılacak Samsun mitinginin ardından Davutoğlu, ikinci mitingi de salı günü Erzurum'da gerçekleştirecek. 7 Haziran seçimlerinde tüm illeri ziyaret eden Davutoğlu'nun bu seçimde 23-24 ilde miting yapması planlanıyor.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8