banner1

Erken emeklilik yasası son durum 5 Ekim EYT Ne zaman emekli olurum?

Erken emeklilik yasası ne zaman çıkacak? Emeklilikte yaşa takılanlar ne zaman emekli olacaklarını merak etmeye başladılar. Erken emeklilik konusunda henüz yeni bir gelişme yok. Ak Parti seçim beyannamesi dün açıklandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu emekliler için yeni müjdeler verdi. Davutoğlu 1 Kasım seçiminin ardından emeklilerin maaşlarına zam yapılacağını açıkladı. Erken emeklilik konusuna seçim beyannamesinde yer verilmedi.

Erken emeklilik yasası son durum 5 Ekim EYT Ne zaman emekli olurum?

Erken emeklilik yasası ne zaman çıkacak? Emeklilikte yaşa takılanlar ne zaman emekli olacaklarını merak etmeye başladılar. Erken emeklilik konusunda henüz yeni bir gelişme yok. Ak Parti seçim beyannamesi dün açıklandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu emekliler için yeni müjdeler verdi. Davutoğlu 1 Kasım seçiminin ardından emeklilerin maaşlarına zam yapılacağını açıkladı. Erken emeklilik konusuna seçim beyannamesinde yer verilmedi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Erken emeklilik yasası son durum 5 Ekim EYT Ne zaman emekli olurum?

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını kontrol ettiler. 1 Kasım seçimine 26 gün kala Başbakan Ahmet Davutoğlu Ak Parti seçim beyannamesini açıkladı. Ak Parti seçim beyannamesinde emekliler için pek çok müjde var! Erken emeklilik bekleyenler için yeni bir gelişme henüz yok. Emeklilikte yaşa takılanlar için hükümet yeni bir çalışma yapmayı düşünmüyor. Emeklilikte yaşa takılanlar için gelişmeler haberimizin devamında sizlerle.


EMEKLİLER

Bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz. 7 Haziran öncesinde verdiğimiz söz, gelir adaletini sağlayacak şekilde emeklilerimizin alt gelir tabakasının seviyesini yükseltmişti. Yani bin liraya kadar olan emeklilerimize 100'er lira, bin 100 liraya kadar olanları bin 100'e tamamlamıştık, bir gelir düzeltmesi yapmıştık. Şimdi bütün emeklilerimize, hepsine ayda 100, yılda bin 200 lira. Yani takribi durumuna göre bir veya bir buçuk maaş ölçeğinde yeni zam yapıyoruz. Emeklilerimize hayırlı bereketli olsun.

Ayrıca TOKİ eliyle emeklilerimizi aylık 250 TL taksitle konut sahibi yapacağız.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Yemde ve gübrede KDV'yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz.

ASGARİ ÜCRET 1300 TL OLACAK

Asgari ücret 1300 TL olacak. Yapılan işin tehlikesine göre asgari ücrette farklılaşmaya gidilecek.

POLİSLERE MÜJDE

Polislerimizin 2.200 olan ek göstergelerini 3000'e çıkaracağız

TAŞERONLARA KAMUDA İSTİHDAM

Taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz.

ESNAFA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Önümüzdeki dönemde esnafımıza düşük faizli kredi uygulamamıza devam edeceğiz. Ayrıca 30 bin Türk lirasına kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz.

KOBİ'LERE MÜJDE

KOBİ'lerin finansmana erişimini artırmak amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri tümüyle kaldıracağız.

Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, çok önemli, sembolik bir kira bedeliyle anahtar teslimi karşılıksız fabrika yapacağız. 51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu da kaldırıyoruz. Bu imkandan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacağız.

ERKEN EMEKLİLİK
 

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar için maalesef yeni bir gelişme yok. 7 Haziran seçim sonuçlarının ardından Türkiye büyük bir kaosun ortasına çekildi. Her yeni günde şehit verirken meclis halen tatilde. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir gelişme olması beklenmiyor. 1 Kasım seçimlerine kadar Türkiye'de neler yaşanacağı ise merak konusu. Ne zaman emekli olurum uygulamalarını kullanarak emeklilik hesaplamalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ne zaman emekli olurum uygulamaları nasıl kullanılır ve ne zaman emekli olurum uygulamaları hakkında tüm detaylar haberimizde!

 

Türkiye’de kamu kurumlarınca internet teknolojileri çok daha aktif ve yoğun biçimde kullanılıyor. Özellikle de internet üzerinde yer alan kamu kurumlarının online hizmetlerinin sağlamakta olduğu önemli kolaylıklar ve yeni nesil fırsatlar vatandaşların, bu hizmetlere daha fazla eğilim göstermesine yol açıyor ki bu nedenle de kamu kurumları tarafından internet altyapısı aktif olarak kullanılarak, vatandaşa daha aktif bir dijital hizmet ağı ile hizmet veriliyor. İnternet üzerinde bu alanda en aktif devlet kurumu olarak ön plana çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hem aktif sigortalı vatandaşlara hem de emeklilere yönelik olarak sunduğu oldukça geniş bir online hizmet ağı bulunuyor. Özellikle de sigortalı olarak çalışma yaşantısına devam eden vatandaşların emekliliklerine ilişkin ayrıntılı bilgiler alabilmelerini sağlayacak online ne zaman emekli olurum hizmet uygulaması bulunuyor. Vatandaşlar artık internete erişim sağlayabildikleri her yerden son derece pratik bir şekilde emekliliklerinin hangi tarihte olacağı bilgisine ulaşabiliyor.

 

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.


NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM UYGULAMASI VE DETAYLAR!


EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ! 

KOLAYLIK SAĞLIYOR 


Sosyal güvenlik sisteminde, ilk kez sigortalı olunan tarih kadar, yaş da büyük önem taşıyor. Sigortalı olduktan sonra mahkeme kararıyla bile olsa, yapılan yaş düzeltmeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından dikkate alınmıyor. Sigortalılık tarihinden sonra açılan davada, mahkeme yaş düzeltmesi yapsa da emeklilikle ilgili şartlar değişmiyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan genelge sayesinde, mahkemeye gitmeden nüfus müdürlüklerinde yaş düzeltmesi yapmak mümkün olacak. İspat halinde yaş düzeltilecek. Üstelik, sigortalı olmadan önce ya da sonra yapıldığı fark etmeksizin, düzeltmeye gidildiğinde, emeklilik hesabında yeni yaş dikkate alınacak. Erken emeklilik yolunu açan genelgede, şöyle deniliyor:

 

İŞTE GENELGE


"5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 38'inci maddesinde, aile kütüklerine tescil edilmesi gereken bilgilerden; dayanak belgesinde bulunduğu halde nüfus kütüklerine hatalı veya eksik olarak tescil edilen ya da hiç yazılmayan bilgiler maddi hata kapsamında değerlendirilmektedir. Geçmişte yapılan bu tür maddi hatalar mahkemeye gerek kalmaksızın Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü ya da nüfus müdürlükleri tarafından düzeltilebilmektedir. Bu hususların belgelendirilmesi halinde, düzeltilmiş yaş dikkate alınarak işlem yapılacaktır." Genelgeye göre; hatası düzeltilen kişilerin emekliliğinde, bu işlem sigorta kollarına tabi oldukları tarihten sonra yapılmış olsa bile, düzeltilmiş yaş dikkate alınacak.

 

EMEKLİLER AĞUSTOS AYINI BEKLİYOR

 

TEMMUZ ayında zam ve enflasyon farklarını alan emekliler, şimdi de gözlerini Ağustos ayına dikti. Haftaya başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde emeklilerin özellikle beklediği promosyon konusu da çözülecek. Ayrıca memur emeklilerinin yeni yıldaki zamları belli olacak. Öte yandan Ağustos'tan itibaren çalışan Bağ-Kur'lu emeklilerin kesintisi azalacak.

 

 

1- YAŞA TAKILANLAR: 

Sigorta süresi ve prim süresini doldurmuş ancak yaş şartı nedeniyle emekli olamayanlar için Meclis'e yasa teklifi sunuldu. Düzenleme, yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Yasa çıkarsa, ilk etapta 500 bin kişiye emeklilik yolu açılacak. Teklife göre; 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar istisna olacak. 8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten 360 gün içinde bu istisna ile yaşlılık aylığından yararlanabilmeleri için; Kadınsa 50, erkekse 55 yaşını doldurmamış olmakla, kadın ise 20, erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5 bin gün primi olması, Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5 bin gün veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3 bin 600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şart olacak. 

 

2- ANNELER: 

Ülkemizde, sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Annelerin her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı bulunuyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Şimdi bu imkanın genişletilmesi gündemde. Meclis gündemine taşınan teklif yasalaşırsa, anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecek. Böylece doğum borçlanması, emeklilik yaşını da geriye çekebilecek. Erkekler ve kadınlar arasındaki ayrım sona erecek. Nasıl erkekler askerlik borçlanması yaparak yaşı erkene çekebiliyorsa, kadınların da doğum borçlanması ile aynı imkanı bulunacak. Geçen yıl çıkarılan yasa ile annelere erken emeklilik imkanının kapsamı genişletilmişti. Sadece SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı, Bağ-Kur'lulara ve memurlara da tanınırken, borçlanılabilecek çocuk sayısı da 2'den 3'e çıkarılmıştı. 

 

Kaynak : Takvim

Yaşamının büyük bir bölümünü yoğun çalışma temposu içerisinde yer alarak, SSK emeklilik şartlarını yerine getirebilmek ve sosyal güvence altında olabilmek amacı ile geçiren vatandaşlar, emeklilik dönemlerinde daha yüksek refah seviyesi ve kalite standartlarına sahip olan bir yaşam sürebilmek için SSK emeklisi olabilmeyi amaçlıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun SSK emeklilik şartları bu konuda vatandaşların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta oluyor. Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bu SSK emeklilik şartlarını yerine getirmeleri, emeklilik haklarını elde edebilmeleri için gerekli olan elzem bir zorunluluktur. Dijital platform üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online ne zaman emekli olurum hizmeti de SSK sigortası mükelleflerinin, emekliliklerinin ne zaman olacağını öğrenebilmeleri için hizmet veren son derece pratik bir kullanıma sahip olan bir hizmet uygulamasıdır. 2006 yılında kurulan ve Türkiye’deki sigorta sistemleri olan SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigorta kollarını tek bir çatı altında bir araya getiren Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye’deki sigorta hizmetlerinin çağdaş dünya standartlarına ulaştırılabilmesini amaçlıyor. Özellikle de vatandaşın sigorta hizmetlerinde modern yüzyılın kolaylıklarından ve işlem fırsatlarından yararlanabilmesini sağlayabilmek amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu kurulduğu 2006 yılından bu yana internet hizmetlerine fazlasıyla ağırlık vererek, dijital platform üzerinde çok geniş bir kapsama sahip olan online hizmet ağını oluşturması SSK sigortalısının emekliliklerine ilişkin bu tarz bir hizmetten de internet kolaylığında faydalanabilmesine yardımcı oluyor.

 

Özellikle de yaşlılık yani emeklilik döneminde daha yüksek kalite standartlarına ve daha yüksek refah seviyesine sahip olan bir yaşam tarzının yanı sıra sigortalılık dönemindeki ücretsiz sağlık hizmetleri gibi sosyal hizmetlerden yararlanabilme hakkını devam ettirebilmek amacı ile çalışmaktadır. SSK sigortalısı internet üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online ne zaman emekli olurum uygulaması üzerinden SSK emeklilik yaşı, SSK prim ödeme gün sayısı ve SSK hizmet süresi gibi emeklilik şartı maddelerinde ne kadar doldurması gereken süre veya ödeme kaldığını görebilmesini sağlıyor. Ancak SSK sigortalısının dikkat etmesi gereken bu noktada kesinlikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platform üzerinde yer alan bu online hizmet uygulamasının bir hesaplama uygulaması olduğunun ve emeklilik hesaplamalarında sadece kendi sisteminde yer alan sigorta bilgilerini kullandığının unutulmaması gerekmektedir. 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platform üzerinde yer alan ne zaman emekli olurum uygulamasına ise uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresinden doğrudan erişim sağlayabiliyor. Bu ekranda SSK sigortalısının öncelikle cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, malul durumu ve erken yaşlanma durumu bilgilerini doldurmaları gerekiyor. İkinci bölümde ise SSK sigortalısından SSK prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayısı, askerlik/sanatçı gün sayısı, fiili gün sayısı, yurtdışı gün sayısı ve 3600 günü doldurduğu tarih bilgilerinin eksiksiz ve hatasız olarak girmesi isteniyor. Özellikle e 3600 günden emeklilik yani erken emeklilik için vatandaşların bu bölümü hatasız olarak doldurmaları büyük bir önem arz ediyor.

 

SSK sigortası mükellefleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ne zaman emekli olurum uygulaması üzerinde en doğru sonuca ulaşabilmek için kurumun e-Devlet sistemi üzerinde yer alan online sigorta sorgulama hizmetini kullanarak, en güncel ve en doğru sigorta bilgilerine ulaşarak, bu bilgiler üzerinden emeklilik için ilgili olan bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Erken emeklilik için emeklilik yaşı, hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı olarak ayrı ayrı kalan süre ve ödeme durumunu hesaplayan uygulama ile SSK sigortalısı emekliliklerinin hangi tarihte olduğunu ve emeklilikleri için daha ne kadar kaldığını tüm ayrıntıları ile birlikte öğrenebiliyor.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7