İş Bankası IBAN Hesaplama - EFT Saatleri - Swift Kodu

International Bank Account Number (Uluslararası Banka Hesap Numarası) olarak açılımı yapılabilecek olan IBAN, Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde kullanılmaya başlanılan bir numara olarak karşımıza çıkıyor. Bu numaranın kullanımının en büyük avantajı özellikle yurt dışındaki hesaplara ya da bu hesaplardan bir para transferi gerçekleştirilmek istenildiğinde büyük bir kolaylık sağlamasıdır.

sumitc
sumitc
29 Mart 2018 Perşembe 00:05
İş Bankası IBAN Hesaplama - EFT Saatleri - Swift Kodu

Avrupa ülkelerindeki bankalarla ve diğer finansal kurumlarla gerçekleştirilmekte olan para transferlerindeki hataların ve bu hatalar sebebiyle ortaya çıkan gecikmelerin engellenebilmesi için IBAN kodu kullanımının büyük bir kolaylık sağladığını söyleyebilmek mümkündür. Bu kodun kullanımıyla elde edilen avantajların başında para transferlerinin daha kolay ve daha hızlı bir hale gelmesini söyleyebiliriz. Bu kod gönderen kişinin hesabında bulunan miktarın daha hızlı ve güvenli bir biçimde alıcının hesabına geçmesine olanak sağlayarak bankacılık işlemlerinin çok daha rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu işlemler sırasında oluşan hatalar sebebiyle meydana gelen bekleme sürelerinin ve ek maliyetlerin de ortadan kalkması sayesinde hem gönderen hem de alıcı için çok daha karlı bir kullanım sağlamaktadır.

Hesap Numaralarınıza ait IBAN'ı, Hesap Numaranız, Şube Kodunuz ve Hesap Tipi bilgilerinizi kullanarak öğrenebilirsiniz.

Türkiye için 1 Mayıs 2005'ten itibaren kullanılan ve TR harfleri ile başlayan ve 2 rakamlı kontrol basamaklarına, 5 rakamlı Banka koduna, 1 rakamlı rezerv alanına ve 16 rakamlı hesap numarasına göre oluşturulan IBAN kodu 36 haneli bir numara olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu numaralar banka hesabı türü, banka ve hesap numarasına göre rakamsal değişiklikler gösterebilmektedir. 

EFT saatleri

Elektronik Fon Transferi olarak bilinen EFT, günümüzün en yaygın kullanılan para transfer yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem ile hangi bankayı kullanıyor olursanız olun ya da hangi bankaya para aktarımı gerçekleştirecek olursanız olun EFT saatleri içerisinde işlemlerinizin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve yaklaşık olarak 10-15 dakika içerisinde işleminizin tamamlanması söz konusu olabilecektir.

Farklı bankalara ait hesaplar arasında para transferi işlemi olarak kısaca tanımlanabilen EFT işlemini banka şubeleri aracılığı ile gerçekleştirebilmeniz mümkün olabileceği gibi internet şubeleri ve cep telefonlarına indirilen mobil uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirebilmek mümkündür. Bu bakımdan ihtiyaç duyduğunuz her yerde bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebileceğinizi söyleyebiliriz. EFT saatleriiçerisinde bu para aktarımlarını 10-15 dakika içerisinde gerçekleştirmeniz mümkün olabileceği gibi bu saatler dışında yapacağınız işlemlerde ise para aktarımının tamamlanması için sonraki günü beklemeniz gerekebilmektedir. Genel olarak bankaların kullanmış oldukları saatlere bakacak olduğumuzda EFT işlemi için iş günlerinde 09:00-16:30 olarak belirlendiğini görebilmek mümkündür. Ancak bazı bankalar için bu saatlerde 08:00-17:00 ya da 09:00-17:25 gibi değişikliklerin yaşandığını görebilmek de mümkündür.

EFT saatleri içerisinde ve çalışma günleri içinde para aktarım işlemlerinizi EFT yolu ile gerçekleştirmek istediğinizde çok kısa süreler içerisinde aktarım işleminin tamamlanması söz konusu olabilirken, bu saatler ve çalışma günleri dışında gerçekleştireceğiniz işlemlerde para çıkışı hesabınızdan yapılsa da karşı tarafın hesabına geçmesi için sonraki iş günü için EFT saatinin beklenmesi gerekmektedir. 

EFT Ücretleri

EFT (Elektronik Fon Transferi), günümüzde en rahat para transfer yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bankacılık ve para transferleri gibi her türlü işlemde bir miktar ücretin de kesildiğini görebilmek mümkündür. Bankadan bankaya değişik ücretler talep edildiğini görebilmek mümkün olmakla birlikte tüm bankaların farklı EFT ücretleri ödediğini söyleyebilmek mümkündür.

Tüm bankaların uygulamış olduğu politikalar gereği farklı ücretler toplamaları da söz konusu olabilmektedir. Günümüzde bankaların %90'ının havale ve EFT işlemi gibi para aktarım işlemleri için ücret kesintisi yaptıklarını görebilmek mümkün olsa da bankadan maaş ödemelerini yapma gibi özel duruma sahip olan kişilerin EFT ücreti ödemediği bankalar da bulunmaktadır. Bununla birlikte EFT ücretleri kullandığınız EFT yoluna göre de farklılıklar gösterebiliyor. Yani banka şubesi içerisinden yapacağınız EFT işlemleri ile bankamatik üzerinden gerçekleştirdiğiniz EFT işlemleri için ödeyeceğiniz miktarların farklı olduğunu görebilmek mümkündür. Bununla birlikte internet şubesi ve mobil şube uygulamaları ile gerçekleştirilen EFT işlemleri için de farklı ücretler kesildiğini görebiliyoruz. 

Her bankada farklı politikalar uygulanarak gerçekleştirilebilen EFT işlemleri sırasında bankalar arası para transferi işlemlerinde bazı kesintiler yaşanması söz konusu olabildiğinden EFT ücretleri talep etmeleri de söz konusu olabilmektedir. Bu durum da bazen transfer tutarı üzerinden bazen de transfer edilecek tutara ek olarak ücret kesintisi yaşanmasına neden olabilmektedir. Genel olarak bu ücretler ödenecek tutar üzerinden belli bir %(yüzde) ile hesaplanabildiği gibi 2,5-5,00 TL gibi sabit ve düşük miktarlarla da ücretlendirilebilmektedir.

SWIFT Kodu

Tüm dünyada bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistem olarak adlandırılabilen Swift kodu Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltılmışı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemin Bank Identifier Codes (Banka tanımlama kodu) BIC sayesinde her bankayı tanımlamaya olanak sağladığını görebilmek mümkündür.

1973 yılında kurulup 1977 yılından itibaren fiilen çalışmaya başlayan Swift sistemi bankayı belirtmeye yarayan 8 ya da 11 haneli bir kodla çalışmaktadır. Bu kodların tüm dünya bankacılık sistemlerinde standart olması sayesinde uluslar arası para gönderimleri sırasında büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Uluslararası para gönderimleri esnasında Türkiye Cumhuriyeti Garanti Bankası demeniz bir anlam ifade etmezken bu banka için belirtilen Swift kodu işlemin hangi ülkeden ve hangi bankadan yapılacağının belirlenmesi için geçerli bir yanımlama olmaktadır. Bu kodu incelemeye kaltığımız zaman ilk 4 karakterin banka kodu, sonraki 2 karakterin ISO ülke kodunu (Türkiye için bu kod TR olarak belirlenmiştir), sonraki 2 karakterin yerel kodu belirttiğini görebilmek mümkündür. Bazı ülkeler için bu kod 3 karakter de olabilmektedir. Daha sonra da şube kodunu içeren 3 karakter gelmektedir.

Swift kodu ile işlem yapmak için öncelikle Swift yapacağınız hesabınızı, işlem ücretinin alınacağı hesabınızı, transfer gerçekleştirilecek bankanın bulunduğu ülkeyi ve bu ülkenin ilk harfini girmeniz gerekmektedir. Bunlardan sonra da transferi gerçekleştirmek istediğiniz bankanın ve şubenin bulunduğu şehrin ilk 3 harfini girmeniz gerekmektedir. Bu şekilde bu kodların 11 haneden oluştuğunu eğer daha az ise sonuna X ekleyerek 11 haneye tamamlamanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Kredi Alımı

Bankalardan belli süreler içerisinde geri ödemek kaydıyla para alınması işlemine kredi alımı denmektedir. İnsanlar nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile bankalardan belli faiz oranlarıyla belli vadelerde geri ödemek üzere kredi adı altında borç alabilmektedir. Ev sahibi olmak, araba satın almak ya da sağlık sebeplerinden eğitim gibi sebeplere kadar farklı ihtiyaçlarını karşılamak için insanların bu borçları almaları söz konusu olabiliyor.

Bankaların çeşitli faiz oranları ve vadelerde vermiş oldukları bu paraları alabilmek için insanların bazı kriterlere de sahip olması gerekmektedir. Bu kriterlere sahip olmayan kişiler için kredi alımı mümkün olmayacaktır. Kişinin gelir düzeyinin yeterli olmaması ve daha önce de aldığı krediyi ödememe gibi sorunlar yaşamış olan kişilerin kredi başvuruları için olumlu bir yanıt almaları da söz konusu olmayacaktır. Bunların dışında her bankanın kendi iç politikaları gereğince bazı nitelikleri taşımayan kişilere kredi ödemediklerini de görebilmek mümkündür. Bu bakımdan kredi başvurusunda bulunacağınız bankaların kredi vermek için ne gibi özellikleri aradıklarını da bilmenizin büyük bir öneme sahip olduğunu görebilirsiniz. 

Genel olarak bankaların kredi vermek için bir işte en az 6 ay çalışıyor olma, devam eden bir borcu olmama gibi özellikler aradıklarını görebilirsiniz. Bununla birlikte başvuruda bulunacak kişilerin ev sahibi olması, arabasının olması ya da arsa sahibi olması gibi güvence verebilecekleri mülklerinin olması da kredi alımı üzerinde büyük bir etki yapabilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8