banner1

Taşeron kadrosu son durum 15 Temmuz Asıl işte çalışan taşeronlar hangileri

Taşeron işçilere ne zaman kadro verilecek? Seçimden önce kadro sözü verilen taşeron işçiler durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını kontrol ettiler. Taşeron işçilere kadro verilmesi için çalışmaların başlatıldığı duyuruldu. Taşeron işçilere kadro verilmesi hakkında Ak Parti hükümeti çalışmaları başlattığını açıkladı.

Taşeron kadrosu son durum 15 Temmuz Asıl işte çalışan taşeronlar hangileri

Taşeron işçilere ne zaman kadro verilecek? Seçimden önce kadro sözü verilen taşeron işçiler durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını kontrol ettiler. Taşeron işçilere kadro verilmesi için çalışmaların başlatıldığı duyuruldu. Taşeron işçilere kadro verilmesi hakkında Ak Parti hükümeti çalışmaları başlattığını açıkladı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Taşeron kadrosu son durum 15 Temmuz Asıl işte çalışan taşeronlar hangileri

Taşeron işçiler için müjdeli haber geçtiğimiz hafta geldi. 7 Haziran seçiminden önce Ak Parti'nin kadro sözü verdiği taşeron işçiler kendilerine ne zaman kadro verileceğini merak etmeye başlamıştı. Taşeron işçiler için belirsizlik Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması ile son buldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu taşeron işçilere en yakın zamanda kadro verileceğini açıkladı. 


Taşeron işçiler günlerdir durumlarında yeni bir gelişme olup olmayacağını merak ediyorlar. 7 Haziran seçiminden önce kadro sözü alan taşeron işçilere ne zaman kadro verileceği büyük merak konusu olmuştu. Hükümetin kurulamaması pek çok taşeron işçide hayal kırıklığına neden oldu. Taşeron işçiler için Ak Parti'den geçtiğimiz hafta yeni bir açıklama geldi. Taşeron işçilerin en yakında kadroya alınacağı duyuruldu. 


7 Haziran seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından durumlarının ne olacağını merak eden taşeron işçiler için müjdeli haber geldi. Akşam gazetesinin haberine göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Karayolları işçilerinin kadrosunu açıkladığı gün verdiği, "Kamuda asıl işi yapan tüm taşeronlar kadroya geçecek" müjdesi çok yakında gerçekleşecek.Taşeron işçiler uzun süredir ne zaman kadroya geçeceklerini merak ediliyorlardı. Akşam gazetesinin haberine göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Karayolları işçilerinin kadrosunu açıkladığı gün verdiği, "Kamuda asıl işi yapan tüm taşeronlar kadroya geçecek" müjdesi çok yakında gerçekleşecek.

 

Maliye Bakanlığı'nda yürütülen çalışma tamamlandığında asıl işi yapan taşeronlar kadroya geçecek. Böylece yaptıkları görevin gerektirdiği maaşı ve özlük haklarını alacaklar. Bu da ücretlerde artış getirecek.

 

ASIL İŞ ÖLÇÜ OLACAK


Maliye Bakanlığı'nda yürütülen çalışma kamu kurumlarının hangi işleri dışarıdan hizmet alımı yoluyla taşerona yaptıracaklarını, hangi işleri ise kadrolu elemanlara yaptıracaklarını ortaya koyacak. Böylece dışarıdan hizmet alımının yapılmayacağı işlerde çalışanlar, yani kurumların asıl işini yapan taşeronlar otomatik olarak kadroya geçirilecek. Bu işlerde bir daha taşeron çalıştırılamayacak.

 

ÜCRETLER 2 KATINA ÇIKTI

 

Bu şekilde kadroya geçen taşeronlar o işi yapan kadroluların tüm haklarına kavuşacak. Sendikalılık ve sosyal haklar eşitlenecek. Burada en önemli hak ise ücretlerde yaşanacak. Taşeron işçi kadrolu elemanın aldığı ücretin aynısı alacak ve maaşı artacak. Birçok taşeron asıl işi yapmasına rağmen asgari ücretle çalıştırılıyor. Karayollarında yapılan kadro çalışmasında maaşlar iki katına çıkmış geriye doğru haklar alınmıştı. Ayrıca ikramiye de verilmişti.

 

TAZMİNAT HAKLARI KORUNDU

 

Geçen yaz çıkartılan torba yasa ile taşeron işçilerin sosyal güvenlik haklarının tamamı koruma altına alınmıştı. Buna göre kamu da ya da özel sektörde çalışan taşeronlar 11 ay çalıştırılıp işten çıkartılamayacak ve tazminat hakları yanmaşacak. Ayrıca izin ve maüaş hakları da sağlanacak. Bunlara ilaveten kamudakilere kadro gelecek.


CHP TAŞERON İŞÇİLER İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

CHP,  taşeron işçilerinin kadrolu işçi yapılmasına dair kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen kanun teklifinin gerekçe bölümünde, hizmet sunucularının, kamu kurum ve kuruluşları ile imzaladıkları sözleşmeler ile yüklendikleri yukarıda sayılan hizmetleri yerine getirebilmek için işçi çalıştırıldığı ifade edildi.

 

"ÇALIŞMA HUZURUNU BOZUYOR"


Yükleniciler tarafından çalıştırılan bu işçilere, söz konusu hizmetler için kamu güvencesine sahip işçilere ödenen ücretin altında, genellikle yürürlükte bulunan asgari ücret üzerinden ödeme yapıldığını dile getiren Tanrıkulu, şunları kaydetti: "Bu uygulama yüklenici tarafından çalıştırılan işçiyi mağdur ettiği gibi iş yerindeki çalışma huzurunu da olumsuz etkilemektedir.

 

"YÜK KAMUYA BİNİYOR"


Diğer taraftan, sendikal haklara sahip olmayan bu işçilerin iş akitleri yükleniciler tarafından feshedilebilmekte, iş akitlerinin sona ermesinden doğan kıdem tazminatı ve benzeri haklan ödenmeyebilmektedir. Ödenmeyen kıdem tazminatları, ihale makamı idarelerin mahkemelerce asıl işveren olarak kabul edilmesiyle verilen kararlar neticesinde, kamu idareleri tarafından ödenmektedir.

 

"SENDİKAL HAKLARA KAVUŞACAKLAR"


2010 yılında, Kamu İktisadi Teşekkülleri hariç, kamunun hizmet alımıyla personel çalıştırılmasına ilişkin kullandığı kaynak miktarı yaklaşık olarak 12,5 milyar TL'dir. Kamuda bu suretle çalışan işçi sayısı yaklaşık olarak 908.647 kişidir. Hazırlanan kanun teklifimizle, taşeron işçisi olarak adlandırılan ve hizmet sunucuları tarafından belirli süreli iş sözleşmesi kapsamında çalıştırılan işçilerin verdikleri hizmetlerin gerçek karşılığı üzerinden ücretlendirilmesi, İş Kanunu'ndan doğan haklarının korunması ve güvence altına alınması için sendikal haklara kavuşması amaçlanmaktadır."

 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7