Elon Musk, hayallerinin peşinden koşarak gerçek yaşama dökme girişimi neticesi ulaştığı nokta çok manidardır. Hem elektrikli araba hem akü ve ürünleri hem de güneş çatı sistemlerine dair bütün ürünlerin gerek tasarım gerek mühendislik gerekse de üretimi adına ortaya çıkan Tesla firmasının bir taraftan kurucu ortağı iken diğer taraftan CEO vazifesini yürüten biridir.

Tesla’nın Misyonu

Hayallerinin gereği ortaya çıkan şirketin kurulma tarihi 2003 senesine tekabül eder. Kuruluş tarihinden itibaren Tesla firmasının belirlediği amaç, dünya üzerinde sürdürülebilmesi muhtemel bir enerji ile yaşama kolaylık katmasına geçişin süratini artırmak. Bir an evvel bu aşamaya geçmeyi sağlamak.

Amaç Doğrultusunda İlk Ürünler

Sürdürülebilen enerji için çabalayan firma, ilk ürününü 2008 senesinde piyasaya sürdü. Spor bir araba olan Roadster adı verilen aracın piyasaya çıkmasını takiben 2012 yılında da sedan tipli Model S üretildi. Üç sene sonrasında da yeni bir araç piyasaya sürüldü. Model X adı verilen SUV modelli bu ürün de 2015 senesinde piyasada kendine yer buldu.

Model X SUV Özellikleri

Bu son model o kadar piyasayı etkiledi ki! Bu model ilk olarak tüketici raporlarına dair en iyi otomobil unvanını aldı. Ülke çapında resmi testlerin hemen hepsinden üstün başarı ile geçerek en üst derecelendirme ile geçer not aldı. Tüm kategorilerden hatta alt kategorilerin hepsinden beş yıldızlı güven temel tabanlı derece kazandı. Elde ettiği derecelendirme ile dünyanın ilk SUV aracı payesini elde etti.

2017 senesine gelindiğinde Tesla firması, takriben 350 kilometrelik menzili olan bir araç olan SUV modeli 35 bin dolara pazara sürdü. Akabinde teslimatlarına da başladı. Model 3 SUV aracın teslimini gerçekleştiren Tesla, bünyesinden çıkan Semi aracını piyasaya sürdü. Tasarlanan araçların petrol bağımlılığını azaltma hedefi bu sektör yapıcılarının tepkisini çekse de ciddi manada tasarruf sağlayacak olması araca yönelmeyi artırdı.

Ücretsiz Akaryakıt

Araçların güneşten yararlanarak kurulan istasyonlar aracılığı ile kullanıcılarına ücretsiz olarak şarj ede bilme imkânı da Tesla firmasının ve Elon Musk’ın planları arasında yatıyordu. Gerek ev tipi gerekse de endüstriyel tipte bataryalar tasarlanıldı.

Elon Musk, ayrıca dünya çapında dijital dünya ödeme sistemi olan PayPal’ın da kurucusudur. Çok yönlü bir bilim insanı olan Elon Musk Zip2 adlı ilk internet harita ve yol tarifini hem kurdu hem de sattı.

banner48

banner8