banner1

1.Sultan Ahmet kimdir, kimin oğlu, nasıl ölecek? Vikipedi

1.Ahmet kimdir? Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan yarın başlıyor. Merak ile beklenen dizi için nefesler tutuldu. Birbirinden ünlü isimlerin yer aldığı dizi merak ile bekleniyor. Büyük tartışmalara neden olan Muhteşem Yüzyıl'dan sonra Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan'ın da büyük ses getireceği şimdiden netlik kazandı.

1.Sultan Ahmet kimdir, kimin oğlu, nasıl ölecek? Vikipedi

1.Ahmet kimdir? Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan yarın başlıyor. Merak ile beklenen dizi için nefesler tutuldu. Birbirinden ünlü isimlerin yer aldığı dizi merak ile bekleniyor. Büyük tartışmalara neden olan Muhteşem Yüzyıl'dan sonra Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan'ın da büyük ses getireceği şimdiden netlik kazandı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
1.Sultan Ahmet kimdir, kimin oğlu, nasıl ölecek? Vikipedi

1.Sultan Ahmet kimdir? Kösem Sultan başlamadı ama sayılı günler kaldı. 12 Kasım'da ekranlarda olması beklenen Kösem Sultan'a birbirinden değerli oyuncular yerini alacak. 1.Sultan Ahmet'in hayatını anlatacak olan dizide Osmanlı döneminin Kanuni'den sonra en parlak padişahı olarak tarihe geçti ve kardeş katlini bitiren padişahtır. Tüm bu özelliklerinden dolayı 1. Sultan Ahmet'in hayatını merak konusu oldu. İşte merak ettiğiniz ayrıntılar. 

 

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan'ın fragmanları dönmeye başladı. 1.Ahmet herkes tarafından merak edildi. Genç yaşta tahta çıkan padişahın hayatı ve yaşadıkları en az Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatı kadar merak uyandırdı. Kösem Sultan Kasım ayının ikinci haftası başlayacak ve muhteşem kadrosu ile herkesi ekrana bağlayacak belli oldu. İşte 1.Ahmet Sultan hakkında merak ettiğiniz herşey haber detayında yerini aldı

 

 Muhteşem Yüzyıl'ın bitmesinden sonra dört gözle beklendi Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan. Muhteşem kadrosu ve görselliği ile herkesi ekranlara bağlayacak olan Kösem Sultan şimdiden merak konusu oldu. Genç yaşta tahta çıkacak olan 1.Ahmet'in hayatını konu alacak olan dizi aslında şehzadelerin hayatlarının hiç de göründüğü kadar muhteşem olmadığını gözler önüne sereceğe benziyor. Peki kimdir 1.Ahmet kimin oğlu Kanuni Sultan Süleyman'ın neyi oluyor? İşte merak edilen 1.Ahmet Sultan hakkında her türlü detay..

 

I. Ahmed, (Osmanlı Türkçesi: احمد اول Ahmed-i evvel, Divan Edebiyatı'ndaki adıyla Bahtî) (18 Nisan 1590, Manisa – 22 Kasım 1617, İstanbul) 14. Osmanlı padişahı, 93. İslam halifesidir.

 

Babası Sultan III. Mehmed, annesi Handan Sultan'dır. Babasının vefatı üzerine 21 Aralık 1603'te Eyüp Sultan'da kılıç kuşanarak tahta geçti. Sultan I. Ahmet, Kanuni Sultan Süleyman'dan sonraki padişahlar içinde devlet işleriyle yoğun şekilde uğraşan ilk padişah olarak kabul edilir. Sultan I. Ahmet yakalandığı tifüs hastalığından kurtulamayarak 21 Kasım'ı 22 Kasım'a bağlayan gece 1617 yılında 27 yaşında vefat etti ve Sultanahmet Camii yanındaki türbesine defnedildi.

 

Saltanatında, hanedan veraset sistemini değiştirip kardeş katli yasasını kaldırmıştır.[1] Yerine ailenin aklı başındaki en büyük üyesi padişah olur sistemini getirmiştir. Bu yeni yasanın, şehzadeler arasındaki rekabetin ve taht kavgalarının, taht için gerçekleştirilen kardeş katillerinin önlenmesi açısından Osmanlı tarihinde çok büyük önemi vardır.

 

Babası III. Mehmed'in üç oğlundan ikincisi olarak dünyaya gelmiştir. Ağabeyi Mahmud'tur. Askeri ve idari işlerle ilgili bir şehzade olarak bilinen ve padişahlık için en kuvvetli aday olan Şehzade Mahmud, tahta kast ettiği iddiası üzerine öldürülmüştür. Bu, I. Ahmed için de sürpriz bir gelişmedir. Böylece tahtın yolu kendisi için açılmış olur. Şehzade Ahmed, henüz 13 yaşındayken, 37 yaşındaki babası Sultan III. Mehmed vefat eder. Nasıl ki babası kendinden evvelki Sultanlara nazaran en genç yaşta hayatını kaybetmiş hükümdar ise, I. Ahmed de o vakte kadar babasının vefatıyla tahta geçenlerin arasındaki en genç hükümdardır. Bu beklenmedik vefat üzerine, Sultan I. Ahmed'in cülusu hemen ertesi gün apar topar vuku bulmuştur. Kimi kaynaklarda 22 Aralık verilmesine rağmen, cülus,Dr.Günhan Börekçi'ye göre tam olarak 21 Aralık 1603 Pazar günü sabahı gerçekleşmiştir. ("22 Aralık" yanılması, hicri takvimden miladi takvime çevrim hesaplamalarından kaynaklanmaktadır. III. Mehmed'in vefatı 17 Receb 1012 gecesidir. Zaten, merasim müteakip sabah gerçekleşiyor. Hicri takvime göre gün, akşam ezanıyla başlar ve takip eden akşam ezanında biter. O halde, "Cülus, aynı hicri gün içinde gerçekleşmiştir" de diyebiliriz.) Bu cülusun, Osmanlı tarihindeki yeri bambaşkadır:

 

Yeni padişah, devlet tecrübesi için mühim olan sancağa çıkmamıştı. Bu sebeple bir kapı halkı da yoktu. Hatta, babaannesini eski saraya gönderdiğinde saray sanki bomboş kalmaktaydı.

Henüz sünnet dahi edilmemiştir. Sünneti ancak padişah olduktan sonra yapılmıştır.

 

Eşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahfiruz Hatice Haseki Sultan - II. Osman'ın Annesidir.

Fatma Haseki Sultan

Mahpeyker Kösem Sultan - IV. Murad ve I.İbrahim'in Annesidir.

Erkek Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Osman (3 Kasım 1604 - 20 Mayıs 1622)

Şehzade Mehmed (8 Mart 1605 - 12 Ocak 1621) - II. Osman tarafından idam edildi.

Şehzade Cihangir (1609 - ?)

Şehzade Süleyman (1610 - 27 Temmuz 1635) - IV. Murad tarafından idam edildi.

Şehzade Selim (1611 - 1611)

IV. Murad (27 Temmuz 1612 - 8 Şubat 1640)

Şehzade Hasan (1612 - ?)

Şehzade Bayezid (1612 - 27 Temmuz 1635) - IV. Murad tarafından idam edildi.

Şehzade Orhan

Şehzade Hüseyin (1613 - 1617)

Şehzade Kasım (1614 - 1638)

I. İbrahim (5 Kasım 1615 – 18 Ağustos 1648)

Kız Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayşe Sultan (1605 - 1657)

Fatma Sultan (1606 - 1670)

Gevher Sultan (1608 - 1660)

Hanzade Sultan (1609 - 23 Eylül 1650)

Zahide Sultan (1613 - ?)

Esma Sultan (1613 - ?)

Hatice Sultan (1613 - ?)

Zeynep Sultan (1614 - ?)

Atike Sultan (1614 - 1674)

Abide Sultan (1618 - 1675) Babası I. Ahmed'in ölümünden sonra doğdu.

 

 

Sultan Ahmed Osmanlı Mimarisi’nin en büyük eserlerinden olan, adını verdiği camii yapılırken işçi gibi çalışmış, eteğinde toprak taşımıştır. Çok zeki olan padişah iyi bir eğitim almış, genç yaşta olgunlaşmıştır. Açık tenli, orta boylu ve güleç bir yüzlüdür.

 

Sultan I. Ahmet, Kanuni Sultan Süleyman'dan sonraki padişahlar içinde devlet işleriyle yoğun şekilde uğraşan ilk padişah olarak kabul edilir. Yakalandığı tifüs hastalığından kurtulamayarak 21 Kasım'ı 22 Kasım'a bağlayan gece 1617 yılında 27 yaşında vefat etmiş ve Sultanahmet Camii yanındaki türbesine defnedilmiştir.

 

KÖSEM SULTAN İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Osmanlı İmparatorluğu’nun tehdit altında olduğu dönemde sarayda yaşanan entrikaları, taht oyunlarını ve aşkları konu alan “Muhteşem Yüzyıl Kösem” 12 Kasım’da başlıyor.

 

Entrikacı ve tehlikeli

 

Hülya Avşar, “Muhteşem Yüzyıl Kösem”de, sarayın en tehlikeli entrikalarını bizzat planlayan ve uygulayan, böylece döneme damgasını vuran Safiye Sultan olarak izleyici karşısına çıkacak. Bu kibirli ve otoriter karakter için titiz bir hazırlık süreci yürütüldü.

Kösem Sultan için geri sayım başladı

 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7