banner1

2015 ALS (Askeri liselere)kayıtlar ne zaman başlayacak

Geleceğini garantiye almak isteyen gençler Askeri Liselere başvurarak geleceğine yön veriyor.İlköğretim okulundan mezun olan adaylar Askeri liselere girerek Türk Ordusuna şerefli bir subay ve astsubay olabilecekler.Sınavlar yazılı,sözlü mülakat ve sağlık kontrolü olarak yapılacak.

2015 ALS (Askeri liselere)kayıtlar ne zaman başlayacak

Geleceğini garantiye almak isteyen gençler Askeri Liselere başvurarak geleceğine yön veriyor.İlköğretim okulundan mezun olan adaylar Askeri liselere girerek Türk Ordusuna şerefli bir subay ve astsubay olabilecekler.Sınavlar yazılı,sözlü mülakat ve sağlık kontrolü olarak yapılacak.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
2015 ALS (Askeri liselere)kayıtlar ne zaman başlayacak

Yazılı Sınavda adaylara, ilköğretim düzeyinde, sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir test uygulanacaktır. Yazılı Sınav sonuçları, en yüksek puan alan adaydan başlanarak genel başarı sırasına konulacak ve değerlendirme sonucunda çağrılacak aday sayısına bağlı olarak bir baraj puan belirlenecektir.

Yazılı Sınav için belirlenecek baraj puanını aşan adaylar, sınavın 2. aşamasına katılmaya hak kazanacaklardır. 

 

Sınavın 2. aşaması şu alt aşamalardan oluşmaktadır:

 

a) Ön Sağlık Muayenesi

b) Bedeni Yetenek Sınavı

c) Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için)

d) Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için)

e) Mülakat

f) Sağlık Muayenesi

 

Askeri Liseleri kazanan adaylar, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları için ayrı ayrı belirlenecektir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına belirlenen adaylar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Askeri Liselerde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına belirlenen adaylar, Deniz Lisesi Heybeliada/ISTANBUL’da, Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına ise, saptanan kontenjanlar çerçevesinde, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına bağlı Askeri Liselerde öğrenim görme hakkını elde edeceklerdir. 

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına Askeri Liselere alınacak öğrenciler mezuniyetlerinde Kara Harp Okuluna, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına Deniz Lisesine alınacak öğrenciler mezuniyetlerinde Deniz Harp Okuluna gönderileceklerdir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına Askeri Liseler Sınavını kazanan adaylar ise Askeri Liselerden mezun olduklarında uçuş muayenelerine tabi tutulacaklar, başarılı olanlardan kontenjan kadarı Hava Harp Okuluna, diğer adaylar ise Kara Harp Okulu veya Deniz Harp Okuluna gönderileceklerdir.

 

Başvuru sırasında adayların ve velilerin bu koşula mutlak surette dikkat etmeleri gerekmektedir. Bando Astsubay Hazırlama Okulunu kazanan adaylar ANKARA’da öğrenim göreceklerdir. Bu okuldan mezun olanlar Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna gönderilecektir.

 

*** Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak,

*** vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak),

*** duymasında en ufak bir kusur bulunmamak, her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak, lazer ameliyatı olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak, yapılacak diğer muayenelerden sağlık raporu almak.

*** Türkçe’yi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak),

*** Yapılacak ön sağlık muayenesinde, yaş, boy (ayakkabısız) ve kilo aşağıda belirtilen sınırlar içinde bulunmak

 

Yaş ve Boy Oranı Nasıl Olacak? 

Yaş En az boy/kilo En fazla boy/kilo

 

13 140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg

14 146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg

15 152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg

16 158 cm/ 44,9 kg 185 cm/ 80,8 kg

 

6 7 8 sınıf ortalama 75 veya 76 kara hava gata deniz için bando ise 66,66 üstü ortalama istiyor hava kara ise belli bi net yok her yıl giren kişi ve yaptığı nete göre değerlendiriliyor.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8