Abdülmecid Han Kimdir? Abdülmecid Dönemi ve Kısa Hayatı!

Abdülmecid Han kimdir? Avrasya Tüneli'nin açılması ile akıllara bir kez daha Osmanlı Padişahı Abdülmecid Han geldi. Boğazın altından tüp geçit hayali ilk kez onun döneminde yani 150 yıl önce gündeme gelmişti. Peki Abdülmecid Han'ın Saltanatı ne kadar sürmüştür? Ne gibi yeniliklere imza atmıştır? İşte Abdülmecid Han dönemine dair bilgiler...

20 Aralık 2016 Salı 16:17
Abdülmecid Han Kimdir? Abdülmecid Dönemi ve Kısa Hayatı!

Sultan Abdülmecid yani I. Abdülmecid, 25 Nisan 1823 tarihinde doğmuştur. 31. Osmanlı padişahı olan Abdülmecid, ayrıca 110. İslam halifesidir. Babası II. Mahmud annesi ise Bezmialem Sultan'dır.


Osmanlı’nın son döneminde padişahlık yapmış olan Abdülmecid, kendi döneminde Tanzimat Fermanı'nı ilan ettirdi.


Abdülmecid’in bir diğer özelliği ise en fazla padişaha sahip baba olma özelliğidir. Osmanlı Devleti’nde son dört padişahın da babasıdır. Abdülmecid, genç yaşta hayatını kaybetmişti. Babası II. Mahmud gibi tüberküloz hastalığına yakalanmıştır. 26 Haziran 1861'de 38 yaşındayken hastalığa yenilmiş ve Ihlamur Kasrı'nda hayatını kaybetmiştir. Abdülmecid’in türbesi, Fatih'te, Yavuz Selim Camii Haziresi'ndeki, Sultan Abdülmecid Türbesi'ne defnedildi.


Abdülmecid, kendisini iyi geliştirmiş ve batı kültürü ile büyümüştür. Fransızcası iyiydi. Batı müziğinden de çok hoşlanırdı. Yetişme tarzından kaynaklanarak yenilikçi bir kişiliğe sahipti Babası II. Mahmud gibi yenilik hareketlerine bulunmuştu

SALTANATI


Abdülmecid, 1 Temmuz 1839’da tahta çıktı. Bâb-ı Âli, Nizip yenilgisi Mısır sorunu ile başa çıkmaya çalışıyordu. Mısır sorunu, Osmanlı Devleti’nin başına iş açmış ve sonucunda da Osmanlı Devleti, Avrupa devletlerinin bir tür güdümü altına girmiş oldu.
 
Tanzimat Fermanı (2 Temmuz 1839 – 26 Haziran 1861)


Gülhane Hatt-ı Hümayunu Abdülmecid döneminde 3 Kasım'da Gülhane'de okundu. Bu belge ile Tanzimat döneminin de kapıları açılmış oldu. Tanzimat Fermanı Osmanlı genelinde olumlu bir hava uyandırdı.
 
Tanzimat sonrası yaşanan gelişmeler ve Kırım Savaşı


Devletin genelinde başlatılan yenilik çabaları, karşılaşılan direnç sebebi ile istenen sonucu vermedi. Üstüne bir de ortaya çıkan kutsal yerler sorunu, Osmanlı Devleti ile Rusya'nın savaşa sürüklenmesine sebep oldu. Rusya, Bab-ı Âli'ye bir nota verdi ve ortodokslara geniş haklar tanınmasını, bunların koruyuculuk hakkının da kendisine verilmesini istedi. Osmanlı hükumeti bu talebi kabul etmedi ve Rusya, Eflâk ve Boğdan'ı işgal etti. Abdülmecid bu işgalin ardından Rusya'ya savaş açtı (4 Ekim 1853). Osmanlı Devleti, müttefikleri Birleşik

Krallık, Fransa, Piyemonte ile birlikte Kırım Savaşı'nı kazandı. Padişah, Pariste imzalanacak antlaşma öncesinde Tanzimat Fermanı'nı tamamlayan Islahat Fermanı'nı da ilân etmek zorunda kaldı. (18 Şubat 1856).
 
Mimari çalışmalar


Sultan Abdülmecid, dış devletlerden aldığı borçlarla genellikle saray ve köşkler yaptırdı. Dolmabahçe Sarayı (1853), Beykoz Kasrı (1855), Küçüksu Kasrı (1857), Edirne-Meriç Köprüsü (1847), Mecidiye Camii (1849), Teşvikiye Camii (1854) Hırka-i Şerif Camii (1851), Abdülmecid, döneminin başlıca yapıtlarıdır. Bezmiâlem Valide Sultan Gureba Hastanesi'ni yaptırdı (1845-1846). Yeni Galata Köprüsü de aynı tarihte hizmete girdi. İstanbul'daki Mecidiyeköy semti adını Sultan Abdülmecid’ten almıştır.

Avrasya Tüp Geçidi


İstanbul Boğazı’nın altından geçmesi planlanan karayolu tüp geçidi ilk olarak Sulatn Abdülmecid zamanında gündeme gelmişti. Abdülmecid’in önem verdiği proje kapsamında, Abdülhamit Döneminde, hem Türk hem de yabancı mühendisler hummalı çalışmalar yürütmüşlerdir. Hatta proje çizimi tamamlanmış ismi bile belirlenmişti. 1902 yılında Tünel-i Bahri isminin verildiği proje taht değişikliği sebebi ile gerçekleştirilememişti. Ancak 1 asır sonra yapılan Marmaray ve Avrasya Tüneli sayesinde Abdülmecid’in hayali de gerçekleşmiş oldu.

Son Güncelleme: 20.12.2016 16:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8