banner1

Angajman nedir- bilinmeyenleri! Angajman kuralları ne zaman değişti?

Angajman nedir? Angajman kuralları ne zaman değişti? Rus savaş uçağının Türk F16'lar tarafından düşürülmesinin ardından en çok merak edilen konu angajman kuralları oldu. Türkiye ile Suriye arasında angajman kuralları 2012 yılında değişmişti. Türkiye sınırını 5 dakika boyunca ihlal eden Rus uçağı 10 kez uyarılmasına rağmen hava sahamızdan çıkmadı. Angajman kuralları dahilinde Rus uçağı vurularak düşürüldü.

Angajman nedir- bilinmeyenleri! Angajman kuralları ne zaman değişti?

Angajman nedir? Angajman kuralları ne zaman değişti? Rus savaş uçağının Türk F16'lar tarafından düşürülmesinin ardından en çok merak edilen konu angajman kuralları oldu. Türkiye ile Suriye arasında angajman kuralları 2012 yılında değişmişti. Türkiye sınırını 5 dakika boyunca ihlal eden Rus uçağı 10 kez uyarılmasına rağmen hava sahamızdan çıkmadı. Angajman kuralları dahilinde Rus uçağı vurularak düşürüldü.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Angajman nedir- bilinmeyenleri! Angajman kuralları ne zaman değişti?

Angajman kuralları nedir? Dün sabah saatlerinde Rus uçağının sınır ihlali yapmasının ardından sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye sınırını 5 dakika boyunca ihlal eden Rus uçağı Türk F16'lar tarafından angajman kurallarına uymadığı gerekçesi ile düşürüldü. Angajman kuralları, askerî unsurların kuvvet kullanımı sırasında uyması gereken yasa veya kuralları tanımlayan kavram. Kavram ilk defa, 1958'de Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan Department of Defense Dictionary of Military and Associated Terms adlı sözlükte yer verilmiştir. Angajman kuralları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle. 


Angajman kuralları pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Dün Türkiye sınırını 5 dakika boyunca ihlal eden Rus uçağı angajman kuralları nedeni ile düşürüldü. Rus uçağının düşürülmesinin ardından angajman kurallarının ne zaman değiştiği merak edilmeye başlandı. 2012 yılında Türkiye'ye ait F-4 savaş uçağının Suriye tarafından vurulmasının ardından Türkiye ile Suriye arasındaki angajman kuralları değişmişti.Buna göre Suriye tarafından gelecek bir ihlal karşısında uyarıda bulunmadan vuruluyordu. Bu çerçevede 2013 yılında bir Suriye helikopteri düşürüldü.

23 Mart 2014'te de Suriye'ye ait bir MIG-23 savaş uçağı Türkiye tarafından düşürülmüştü.16 Mayıs 2015'te ise Hatay'da sınır ihlali yapan Suriye hava aracı Türk savaş uçakları tarafından vurulmuştu.

ANGAJMAN KURALLARI 2012'DE DEĞİŞMİŞTİ

 

2012 yılında Türkiye'ye ait F-4 savaş uçağının Suriye tarafından vurulmasının ardından Türkiye ile Suriye arasındaki angajman kuralları değişmişti.

 

Buna göre Suriye tarafından gelecek bir ihlal karşısında uyarıda bulunmadan vuruluyordu. Bu çerçevede 2013 yılında bir Suriye helikopteri düşürüldü.

GEÇEN SENE MIG-23 VURULMUŞTU

23 Mart 2014'te de Suriye'ye ait bir MIG-23 savaş uçağı Türkiye tarafından düşürülmüştü.

 

16 Mayıs 2015'te ise Hatay'da sınır ihlali yapan Suriye hava aracı Türk savaş uçakları tarafından vurulmuştu.

 

16 Ekim 2015'te ise Genelkurmay Başkanlığı, Türk hava sahası içerisine giren bir hava aracının düşürüldüğünü açıklamıştı.

İKİ PİLOTUMUZ ŞEHİT OLMUŞTU


22 Haziran 2012'de Türk F4 keşif ve eğitim uçağı Suriye tarafından düşürülmüştü. Türk jeti, Akdeniz’in bin 260 metre derinliğinde bulunmuştu. Pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un şehit düştükleri tespit edilmişti.


Türkiye ile Rusya arasında büyük bir soruna neden olacak bir gelişme yaşandı. Sabah saatlerinde iki Türk F16 uçağı tarafından müdahele edilen Rus savaş uçağında bulunan pilotlardan biri olay yerinde yaşamını yitirdi. Pilotlardan diğerinin Türkmenlerin elinde bulunduğu haberi geldi. Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya ile Türkiye arasında neler yaşanacağı merak ediliyor. 

Türkiye sınırını açıkca ihlal ettiği görülen Rus uçağı F16'larımız tarafından düşürüldü. Uçak düşerken fırlatma koltukları devreye girdi ve iki pilotun paraşütle yere doğru yaklaştığı görüldü. 
 

Suriye sınırında bir savaş uçağı düşürüldü. Sınır ihlali yapan uçağın SU 24 tipi Rus uçağı olduğu sanılıyor. Uçağın uyarıldığı, sonra Türk jetleri tarafından düşürüldüğü belirtiliyor. 

 

TSK'dan yapılan açıklamada "Sınır ihlali yapan milliyeti bilinmeyen uçak 5 dakika içerisinde 10 ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Savasını ihlal etmiştir" denildi. Uçağa 2 Türk F-16'sının müdahale ettiği belirtildi.

 

Düşürülen uçakla ilgili radar iz analizi ortaya çıktı. İz analizinde uçağın Türk hava sahasını açıkça ihlal ettiği görülüyor.
 

Türk jetleri, sınır ihlali yapan bir savaş uçağını düşürdü. Uçağın S24 tipi Rus uçağı olduğu iddiası var...  Uçağın, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğü belirtiliyor.

 

Rus uçağının Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ne yakın bir noktada bulunan Suriye’nin Yamadi Köyü’ndeki Türkmenlerin barındığı çadırların üzerine düştüğü öğrenildi.

 

 

GENELKURMAY'DAN FLAŞ AÇIKLAMA

 

Genelkurmay Başkanlığı yaşanan olayla ilgili flaş bir açıklama yaptı... İşte o açıklama:

 

"24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

 

Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GENELKURMAY'DAN BİLGİ ALDI


Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar arayarak bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada Türk jetleri tarafından vurulan uçağın S 24 tipi Rus uçağı olduğunun tahmin edildiği belirtildi. 

 

Yerel kaynaklar, uçağın Türkmen Dağın'daki tepeler üzerinden Türkmenler'in barındığı Yamadı kampı bölgesine yaklaşırken Murtlu ve Kepir köyleri belgesindeki Kızıldağ Tepesi üzerinde düştüğünü söyledi. 

 

SURİYE HELİKOPTERLERİ HAVALANDI

 

Pilotların yaklaşık 500 metre aralıkla bu bölge paraşütle atladığı öğrenildi. Uçağın düşmesinin ardından Suriye helikopterlerinin bölgede görüldüğü belirtiliyor. Türkmen Dağı'nda çatışmaların hızlandığı iki tarafından da atlayan pilotları bulmaya çalıştığı iddiası var. 

 

ANKARA ALARMDA... ERDOĞAN BİLGİ ALDI...

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi olayını takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi. Başka yetkililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi.  Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.

 

Habertürk muhabiri Murat Karataş ise şunları söyledi: Sabah saatlerinde Türkmen bölgesi ile ilgili haber hazırlıklarımızı sürdürürken bir anda gökyüzünde savaş uçağı belirdi. Gözler yeni bir bombalama olup olmayacağına dair uçağa döndüğünde uçağın bir alev topuna döndüğünü ve hızla aşağı indiğini gördük.
 

Sözlük anlamı 'Bağlantı' olan Angajman askeri anlamda 'tehdide karşı verilecek askeri tepkinin şartları' anlamında kullanılmaktadır. 

ANGAJMAN KURALLARI NE DEMEK?


Angajman kuralları askerİ operasyonların siyasi ve hukuki boyutlarını izah eden metinlerdir. Bir başka deyişle, yetkili bir otorite tarafından çıkarılan ve askerİ kuvvetlerin hedeflerini yerine getirirken tabi olacakları kuralları ve sınırları çizen direktiflerdir.

 

Türkiye Rusya'nın savaş uçağını düşürdü

Angajman kuralları ulusal askeri doktrinlerde, tamamlayıcı (yardımcı) emirler, dağıtım emirleri, harekât planları, yürürlükteki direktifler de dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde görülür. Bu direktifler, kuvvet kullanımı konusunda yetkilendirme ve sınırlandırmalar içerir. 

Angajman nedir ne demek angajman kuralları nelerdir ne zaman değişti

Türk F-16'ları dün Rusya'ya ait Su 24 savaş uçağını Kızıldağ mevkiinde düşürdü

ANGAJMAN NE DEMEK NE ZAMAN UYGULANIR?


Angajman kelime olarak yükümlülük altına girme, taahhüt etme, toplumsal, siyasal bir eylemin içinde yer alma ve ona bağlanma anlamlarını taşıyor.

 

Rusya'dan vurulan uçakla ilgili flaş açıklama

Bu kurallar barış ve savaş zamanları için ayrı ayrı düzenleniyor. Örneğin angajman kuralları, askeri birliklerin nasıl konumlandırılacağından operasyonlarda kullanacakları merminin kalibresine ya da taciz ateşlerine nasıl cevap verileceğinden uyarı ateşlerinin nasıl olacağına kadar ince ayrıntıları düzenler.

Temel olarak şu sorulara cevap verir:

 

• Ne tür eylemlere izin veriliyor?

• Ne zamana kadar izin veriliyor?

• Hangi durumda izin veriliyor?

• İzin verilen eylem nasıl gerçekleştirilecek?

• İzin verilen eylem kime karşı gerçekleştirilecek?

ANGAJMAN KURALLARI NEDİR NE ZAMAN DEĞİŞTİ?

 

Türkiye angajman kurallarını, Haziran 2012’de Türk savaş uçağı uluslararası sularda, silahsız ve kimliği açık bir şekilde keşif uçuşu yaptığı sırada düşürüldüğü zaman değiştirdi. Değişen bu kurallar, son olarak Rus savaş uçağının dün Kızıldağ mevkiinde Türk hava sahasını ihlali sırasında uygulandı. 

 

Savaş uçağının düşme anı saniye saniye kamerada

Başlıca uygulamalar ise şunlar:

 

• 3 Ekim 2012: Akçakale ilçesine düşen top mermisi nedeni ile 5 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye, Suriye’de tespit edilen askerî noktaları top atışına tuttu.

• 17 Temmuz 2013: Suriye tarafından açılan ateş sonucunda Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir kişi hayatını kaybetti iki kişi de yaralandı. Yine angajman kuralları gereği Suriye mevzilerine ateşle karşılık verildi.

• 2 Ağustos 2013: Genelkurmay, Ceylanpınar'da Suriye tarafından açılan ateşe karşı ağır makineli tüfek ile “cezalandırıcı mahiyette” karşılık verildiğini açıkladı. Böylece ilk kez aynıyla değil cezalandırıcı mahiyette bir karşılık verilmiş oldu. 

• 24 Kasım 2015: Türk F-16'ları Rusya'ya ait bir savaş uçağını Kızıldağ mevkiinde düşürdü. TSK'dan yapılan açıklamada olayın angajman kuralları çerçevesinde yapıldığı açıklandı. Açıklamada Rus uçaklarının 5 dakika içinde 10 kez uyarıldığını da belirtildi. 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25