Arefe günü yapılacaklar! Arefe günü Peygamberimizin okuduğu dualar- namazlar

Arefe günü neler yapılmalı? Arefe günü hangi dualar okunmalı? Bugün Arefe gününü kutlayan pek çok kişi hangi ibadetleri yapacağını merak etmeye başladı. Arefe gününü ibadet ile dolu dolu geçirmek isteyenler için Arefe günü yapılacak ibadetleri haberimizde derledik. Arefe günü Peygamber efendimizin okuduğu dua ve Arefe günü kılınacak namazlar haberimizin devamında sizlerle.

Arefe günü yapılacaklar! Arefe günü Peygamberimizin okuduğu dualar- namazlar

Arefe günü neler yapılmalı? Arefe günü hangi dualar okunmalı? Bugün Arefe gününü kutlayan pek çok kişi hangi ibadetleri yapacağını merak etmeye başladı. Arefe gününü ibadet ile dolu dolu geçirmek isteyenler için Arefe günü yapılacak ibadetleri haberimizde derledik. Arefe günü Peygamber efendimizin okuduğu dua ve Arefe günü kılınacak namazlar haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Arefe günü yapılacaklar! Arefe günü Peygamberimizin okuduğu dualar- namazlar

Arefe günü neler yapılmalıdır? Bugün mubarek gün Arefe günü. Milyonlarca Müslüman Arefe gününü kutlarken bu özel günde hangi ibadetleri yapacaklarını merak ediliyorlar. Arefe günü yapılacak pek çok ibadet bulunmaktadır. Arefe gününü ibadet ile geçirmek isteyenler teşrik tekbiri getirebilir, tesbih namazı kılabilirler. Arefe günü hacet namazı kılarak dileklerinizi dileyebilirsiniz. Arefe günü okunacak dualar, kılınacak namazlar ve yapılacak bütün ibadetler haberimizin devamında sizlerle. 


Kıymetli geceye kendinden sonra gelen günün ismi verilir. Fakat Arefe ve Kurban bayramının üç gecesi böyle değildir. Bu dört gece bugünleri takip eden gecelerdir. Arefe yalnız Zilhiccenin 9. günüdür. Başka güne Arefe denmez.

 

Arefe günü yapılacak işlerden bazıları şunlardır:

 

1- Arefe günü Sabah namazından Kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar erkek-kadın herkes cemaatle kılsın yalnız kılsın 23 vakit farz namazda selam verir vermez (Allahümme entesselam...) demeden önce bir kere vacib olan teşrik tekbirini söylemeli yani (Allahü ekber Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber Allahü ekber ve lillahil-hamd) demelidir.

Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra artık teşrik tekbirini okumak gerekmez. (Halebi)

 

2- Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak sevaptır; fakat Arefe günü oruç tutmak daha çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

 

(Arefe günü oruç tutana Âdem aleyhisselamdan Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.) [R. Nasıhin]

(Arefe günü tutulan oruç bin gün [nafile] oruca bedeldir.) [Taberani]

(Arefede tutulan oruç iki bin köle azat etmeye iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihad için verilen iki bin ata bedeldir.) [T. Gafilin]

(Arefe günü [Besmele ile] bin İhlas okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) [Ebuşşeyh]

(Arefe günü tutulan oruç geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.) [Müslim]

(Şeytan Arefe gününden başka bir günde daha zelil rezil hakir ve kinli görülmez.) [İ. Malik]

(Allahü teâlâ Arefe günü kullarına nazar eder. Zerre kadar imanı olanı affeder.) [Gunye]

(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi Berat ve Arefe gecesi.) [İsfehani]

(Arefe gecesi ibadet eden Cehennemden azat olur.) [S. Ebediyye]

İbadet olarak ilim öğrenmek en faziletlisidir. İlmihal okumakla en uygun ilmi öğrenmiş oluruz.

 

3- Bugünü fırsat bilip dua etmeli! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

 

(Duanın faziletlisi Arefe günü yapılanıdır.) [Beyheki]

4- Arefe gününü ibadetle zikirle tefekkürle geçirmeli insanlara iyilik etmeye çalışmalı! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

 

(Arefe gününe hürmet edin! Arefe Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.) [Deylemi] (Hürmet etmek günah işlememekle olur.)

(Arefe günü kulağına gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberani]

Kulağına sahip olmak gıybet çalgı gibi haram olan şeyleri dinlememektir. Eğer biz istemeden kulağımıza gelmişse bize günah olmaz. Gözüne sahip olmak da haram olan şeylere bakmamak ve mubah olarak baktığı şeylerden ibret almaktır. Diline sahip olmak ise yalan söylememek dedikodu etmemek laf taşımamak kötü söz söylememek hatta boş şey konuşmamak kimseyi diliyle incitmemek demektir. Bunlara riayet eden Arefe gününü değerlendirmiş olur.
 

Arefe günü hangi ibadetler yapılır? Arefe gününü ibadet ile geçirmek isteyenler Arefe gününde hangi ibadetlerin yapılacağını merak etmeye başladı. Arefe gününün en önemli ibadetlerinden birisi teşrik tekbiridir. Vakit namazlarınızı kıldıktan sonra teşrik tekbiri okumak vacibdir. Arefe günü tesbih namazı kılabilir bu sayede ibadetlerinizi yerine getirebilirsiniz. Arefe gününde yapabileceğiniz ibadetler haberimizin devamında sizlerle. 

Arefe günü neler yapmalı?

 

Sual: Arefe gününü nasıl değerlendirmeli?

 

CEVAP

 

Arefe günü sabah namazından, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, 23 farz namazın bitiminde selam verince, teşrik tekbiri okumak vacibdir. Bir kere,(Allahü ekber, Allahü ekber, lâ ilâhe illallahü, vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd) denir. Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra okumak gerekmez. İmam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. Bu tekbir getirilen günler, Arefe, bayram veeyyâm-ı teşrik denilen üç gündür, hepsi beş gün ediyor. İlk güne Arefe, ikinci güne bayram, Zilhiccenin 11., 12. ve 13. günü olan diğer üç güne de, eyyâm-ı teşrik [teşrik günleri] deniyor.

 

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak sevabdır. Ama dokuzuncu yani Arefe günü daha çok sevabdır. Birkaç hadis-i şerif:

 

(Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sur’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevab yazılır.) [R. Nasıhin]

 

(Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nâfile] oruca bedeldir.) [Taberânî]

 

(Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.) [Müslim]

 

(Arefe günü [Besmeleyle] bin İhlâs okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) [Ebu-ş-şeyh]

 

(Şeytan, Arefe gününden başka zaman daha zelil, rezil, hakir ve kinli görülmez.) [İ. Mâlik]

 

(Allahü teâlâ, Arefe günü zerre kadar imanı olanı affeder.) [Gunye]

 

(Duanın faziletlisi, Arefe günü yapılandır.) [Beyhekî]

 

(Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allah’ın kıymet verdiği bir gündür.) [Deylemî]

 

(Arefe gecesi ibadet eden, Cehennemden azat olur.) [S. Ebediyye] (İbadet olarak, ilim öğrenmek en faziletlisidir. Doğru ilmihâl okumakla en uygun ilmi öğrenmiş oluruz.)

 

(Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberânî]

 

Bu uzuvlarına sahip olmak, bunlarla günah işlememek, yani gıybet, çalgı, harama bakmak gibi günahlardan uzak durmakla olur. Bunlara riayet eden Arefe gününü değerlendirmiş olur.

 

Bin ihlâs okurken

 

Sual: Arefe günü okunması gereken bin İhlâs’ı yetiştiremeyen, akşamdan sonra da okuyabilir mi?

 

CEVAP

 

Evet, okuyabilir. Arefe ve Kurban Bayramı günlerinin geceleri, diğer mübarek geceler gibi değildir. Kendilerini takip eden gecelerdir. Gece ve gündüzüyle birlikte olan 24 saate gün denir. Bin İhlâs okumayı yetiştiremeyen, akşamdan sonra da devam edebilir.

 

Bayrama bir kaç gün kala pek çok kişi arefe günü hangi ibadetlerin yapılacağını merak ediyor.  Kurban Bayramına az bir zaman kalması nedeni ile arefe gününde yapılacak olan ibadetleri sizler için derledik. Arefe günü kuşluk namazı,tesbih namazı ve şükür namazı kılarak gündüzünü ve ramazanın son gününü ihyaya çalışılmalıdır.Yine bu günde fitre veremeyenler iki rekat namaz kılıp Allaha iltica ederler.


Arefe gününün gelmesi ile birlikte pek çok kişi arefe gününde hangi ibadetleri yapacağını merak ediyor. Arefe gününü ibadet ile geçirecek olanlar için arefe gününde yapılacak olan ibadetler haberimizin devamında. 
 

Bu günde kabirleri (ölmüşleri)ziyaret etmek onlara yasiin ve mülk sureleri gibi Kuran okumak,onlara hediyyeler göndermek çok faziletli ibadetlerdendir.

 

yine Arefe günü istiğfar,salevat,kelime-i tevhit okuyarak hususi hatimlar yapmakta faziletli ibadetlerdendir.Ayrıca bin ihlası şerif okuyarak ihlas hatmi yapmak tavsiye edilen ibadetlerdendir.Bu günün gündüzünde olduğu gibi gecesinide ibadetle geçirmek lazımdır.Zira arefe gecesini ihya eden kişiye cennet vacip olur buyrulmuştur.
 

ARİFE GÜNÜ HANGİ DUALAR OKUNUR

Arefe günü içinde İhlas Suresi’nin sürekli okunması gerektiği vurgulanıyor.

İhlas Suresi’nin Arapça okunuşu:

 

“Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.”

İhlas Suresi’nin Türkçe çevirisi:

 

“De ki; O Allah bir tektir. Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiçbir şeye muhtaç değildir). (O)Doğurmadı ve doğurulmadı. O'na bir denk de olmadı.”

 

Arife gününün faziletine binaen Resulullah Sallallahü aleyhi ve Sellem buyurdular ki ‘ Arife gününde oruç tutmak, geçmiş ve gelecekten birer senenin küçük günahına kefaret olur. Aşure günü orucu ise yalnız geçmiş olan bir senelik günaha kefaret olur.’

 

Arife bayramı ve geceleri mümkünse 1001 kere

 

‘Estagfirullahe’l-azime be etubü ileyh’

İstigfar etmeli ve tesbih namazı kılmalıdır.

 

Resulullah (s.a.v) Arife günü şu duayı okurdu:

 

‘Allahümmec’al fi kalbi Nuran ve fi besari nuran’

Allah’ım Kalbimi ve gözümü nurlandır. Allah’ım göğsüme genişlik ver ve işimi kolaylaştır.

Her kim bu duayı okursa büyük mükâfata nail olur.

* Resulullah (s.a.v)şöyle buyurdu:

 

AREFE GÜNÜNÜN FAZİLETİ

 

Arefe günü mana olarak güzel günler öncesi anlamına da gelmektedir. Bayramdan bir gün öncesi olan arefe gününde bayram hazırlıkları yanı sıra dualar okunur, ibadetler yapılır zikirler çekilir. Diyanet İşlerinden edinilen bilgiye göre, Peygamber efendimiz Arefe Günü için şu duayı okumayı uygun görmüştür.

 

  “Allah’tan başka ilah yoktur, o tektir, onun ortağı yoktur. Mülk sadece onun, hamd da yalnız onadır. O her şeye kadirdir.”

Hz. Ali ise bugün için şu duanın okunmasını tavsiye etmiştir:

 

“Allah’ım, bizim dediğimizden hayırlı olarak, Zât’ının buyurduğu gibi hamd sana mahsustur. Allah’ım namazım, sair ibadetlerim, ölümüm, yaşamam senin içindir. Kalan varlığım da Zât’ın içindir. Allah’ım kabir azabından, kalp fitnesinden, işlerin bozulmasından sana sığınırım. Allah’ım esen yelin getirdiği şeyin hayırlısını senden dilerim.”

 

AREFE GÜNÜ ZİKİRLERİ 

 

Arefe günü bu duaları ve zikirleri çokça okumalıyız.

 

1. Bismillahirrahmanirrahim.Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

 

2. La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir.

 

3. Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül muk`adel mükarrebe ındeke yevmel kıyameh.

 

4. La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü biyedihil hâyrû vehüve alâ külli şey’in kadîr.

 

Ayrıca Tevriye, arefe gününden bir önceki güne denir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle, buyurmuştur:

 

“Tevriye günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman cennete girer.”

 

Duaların en faziletlisi Arife günü yapılandır. Benim ve benden önceki Peygamberlerin buyurdukları en hayırlı dua şudur:

 

La ilahe illallahü vahdehü la şerike lehü. Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadir. Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül mak’adel mukarrabe ındeke yevmel kıyameh.’

 

 

Resulullah (s.a.v)şöyle buyurdu: İhlas suresini kim arife günü akşamı 1000 defa okursa Allahü Teala ona istediğini verir.

 

La ilahe illallahü vahdehü la şerike lehü. Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadir.

Rivayet edildi ki: Arife günü aşağıda zikredilen sure ve duaları 100 kere okursa, Allahü Teala meleklerine şöyle buyurur’ Ey meleklerim kulum beni zikretti, İhlas’ı Şerif okudu. Ondan sonra da Peygamberime salavatı şerife getirdi. Ben bu kuluma ne iyilik yapsam azdır. Hatta bu kulum hacları kabul olunmayanlar için ‘Ya Rabbi Hacları kabul buyur’dese onu da kabul ederim’’

  

Buna gücü yetmezse 100 kere okumalıdır.

 

100 kere Arife günü duası okunur

 

Sübhanellezi fissemai arşüh. Sübhanellezi fil arzi mevtıüh. Sübhanellezi fil bahri sebilüh. Sübhanellezi finnari sültanüh. Sübhanellezi fil cenneti rahmetüh. Sübhanellezi filkuburi kazaüh. Sübhanellezi rafea’s semae. Sübhanellezi veza’al erza. Sübhanellezi la melce minhü illa ileyh

 

Bu dua Arife gecesi 1000 defa okunur.

 

Rivayet edildi ki ‘Her kim Arife gecesi 1000 defa okursa Allah o kimsenin her ne muradı varsa verir’

Hızır (Aleyhisselam) ile İlyas(Aleyhisselam) her sene Arafat’ta bir araya gelirler. Her biri diğerinin saçlarını tıraş edip şu zikri okuyarak birbirinden ayrılırlar:

 

Bismillahi ma şaellahü la yesukül hayra illallah.

 

Bismillahi ma şaellahü la yekşifüssue illallah.

 

Bismillahi ma şaellahü ma biküm minnı’metin feminallah.

 

Bismillahi ma şaellahü la havle ve la kuvvete illa billah.

 

Kim bunu Arife günü 100 defa okursa  Allahü Teala o kimseye şöyle nida eder:

 

‘’Kulum sen beni razı ettin. Ben de senden razı oldum, Benden dile. İzzet ve celalim hakkı için dilediğini kabul ederim.’’


 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25