Aşure gününe kaç gün kaldı en güzel aşure tarifleri

Aşure nasıl yapılır ve aşure gününde nasıl dua edilir? Muharrem ayının 10.gününe gelen aşure gününe artık sayılı günler kaldı.Aşure Gününde nasıl dua etmeliyiz işte aşure gününe özel dualar ve aşure günü yapılması çok sevap olan ibadetler

Aşure gününe kaç gün kaldı en güzel aşure tarifleri

Aşure nasıl yapılır ve aşure gününde nasıl dua edilir? Muharrem ayının 10.gününe gelen aşure gününe artık sayılı günler kaldı.Aşure Gününde nasıl dua etmeliyiz işte aşure gününe özel dualar ve aşure günü yapılması çok sevap olan ibadetler

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Aşure gününe kaç gün kaldı en güzel aşure tarifleri

Muharrem ayının sembolü haline gelen aşure gününe sayılı günler kaldı. Hicri takvime göre Muharrem ayının 10'uncu gününe denk gelen aşure günü bu yıl miladi takvime göre hangi güne denk geldi? Aşure gününün anlam ve önemi nedir? Aşure gününde neler yapılmalı?

 

Aşure gününün kelime olarak anlamı Arapçada sayı olan ‘10' anlamına gelen ‘Aşara' kelimesinden geliyor. Muharrem ayının 10'uncu günü idrak edilen aşure gününün, daha önce birçok önemli dini günün ve birçok önemli dini olayın bu güne denk gelmesiyle oluştuğu ifade ediliyor. Bu önemli olaylar içinde Adem'in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim'in ateşte yanmaması, Yakup'un oğlu Yusuf'a kavuşması, Eyyub'un hastalıklarının iyileşmesi, Musa'nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğullarını Firavundan kurtarması gibi büyük günlerin bu güne denk geldiği öne sürülüyor.

Aşure gününde neler yapılmalı?

 

Aşure günüyle ilgili hadislerden geçen ifadelere göre, bugünde sevap işlemek, iyilik yapmak, Kur'an-ı Kerim okumak, sadaka vermek, namaz kılmak ve muhtaç olanları sevindirmenin büyük bir sevap vesilesi olduğu ifade ediliyor.

 

Aşure günü miladi takvime göre hangi gün?

 

Aşure günü bu yıl miladi takvime göre 23 Ekim 2015 Cuma gününe denk geliyor.

Aşure Günü Okunacak Dua

“Bismillâhirrahmânirrahîm

Sübhânellâhi mil’el miyzâni ve müntehel ılmi ve meblağar rıdâ ve ziyneten lâ melce-e ve lâ mence-e minellâhi illâ ileyhi. Sübânellâhi adedeş şef’ı vel vetri ve adede kelimâtit-tâmmâti bi rahmetihî esteğıysü lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym. Ve hüve hasbî ve ni’mel vekiylü ve ni’mel mevlâ ve ni’men nasıyr. Ve sallellâhu alâ seyyidinâ Muhammedin hayri halkıhî ve alâ âlihi ve sahbihî ecmeıyn.”

Bu dua hakkında, Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm şöyle buyurdular:

 

“Muharrem Ayı’nın birinci ve onuncu günleri sabahleyin üç kere bu duayı okuyan kimseyi Cenab-ı Hak gelecek senenin Muharrem Ayı’na kadar bütün belalardan emin kılar.”

 

“Allahumme mâ amiltü min amelin fî hâzihis-seneti mimmâ neheytenî anhü ve lem terdahû ve lem tenhehû, ve hamilte annî ve afevte ba’de kudratike alâ ukûbetî ve deavtenî ilet-tevbeti ba’de cür’etî alâ ma’sıyyetike, Allahümme innî estağfiruke minhü fağfirhü lî, ve mâ amiltü fîhâ mimmâ terdâhü ve ve’adtenî aleyhis-sevâbe, fetekabbelhü minnî velâ takta’ racâî minke yâ kerîmü.”

 

Meali:

 

“Allah’ım bu sene içerisinde işlediğim ve beni sakındırdığın şeylerden sakınmadığım, razı olmadığın ve hoşlanmadığın şeyler işledimse beni affeyle. Bana yüklediğin vazifelerden dolayı beni affettin ve beni tevbeye çağırdın, çeşitli günahlar yaptıktan sonra tevbemi kabul buyurdun. Allah’ım Sana istiğfar ederim, Senden bağışlamanı isterim. Beni bağışla, razı olduğun amellerden işledimse bana vaad ettiğin sevabı benden kabul et. Umudumu Senden kesme Kerîm olan Allahım.”

 

Aşure günü duası meşhurdur.

 

Peygamberimiz’in Aşure gününün önemi hakkında Hadis-i Şerifleri vardır.

 

Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor : “Aşure günü kim bir gün oruç tutarsa Firdevsi Ala’ya varis olur.”

Yine Efendimiz buyurdular ki : “ Aşure günü kim bir kere İhlâs Sûresini okursa, Cenab-ı Hak o kimseye rahmet nazarı ile bakar.”

 

Aşurenin mânâsı, “nurlu yaşamak” demektir.Aşure Günü Okunabilinecek Dualar​

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25