banner1

Başbakan Yıldırım’dan Açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında, "Küresel piyasalardaki dalgalanma Türkiye'yi kötü etkiledi. Vatandaşımız kriz mi var al sana para dedi ve 112 milyar lirayı devlete ödemek için kuyruğa girdi. Böyle bir milletin evlatlarından bahsediyoruz." dedi

Başbakan Yıldırım’dan Açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında, "Küresel piyasalardaki dalgalanma Türkiye'yi kötü etkiledi. Vatandaşımız kriz mi var al sana para dedi ve 112 milyar lirayı devlete ödemek için kuyruğa girdi. Böyle bir milletin evlatlarından bahsediyoruz." dedi

29 Kasım 2016 Salı 14:57
Başbakan Yıldırım’dan Açıklamalar
Anayasa değişikliği müzakereleriyle ilgili konuşan Binali Yıldırım, "Son görüşmemizi yaptıktan sonra inşallah bu değişikliği Meclis Başkanlığı'mıza Ak Parti grubunun teklifi olarak sunacağız. MHP de bu teklifi götürme esnasında arzu ederse beraber sunarız. Bugün bu çalışmaları istediği takdirde CHP ile paylaşır, anayasa çalışmaları için onlarla da her türlü her zeminde konuyu değerlendirebiliriz. Kapımız sonuna kadar açık" şeklinde ifade kullandı.
Anayasa değişikliklerinden sonra ekonomiye de değinen Başbakan Yıldırım, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında "Üzerinde ekonomik yaptırımlarla oyun oynanan eski Türkiye senaryoları artık tarihin çöplüğüne atılmıştır; ama unumuzu eleyip, eleğimizi astık saymıyoruz. Küresel piyasalardaki hareketler ve kurlardaki oynaklık konusunda tedbirliyiz, dikkatliyiz. Unutmayalım ki bugünlerde piyasada yaşanan olaylar sadece Türkiye'ye has bir durum değildir. Küresel piyasalardaki dalgalanmalar şüphesiz diğer ülkeleri olduğu gibi Türkiye'yi de olumsuz etkiledi" şeklinde konuştu.
Terör Örgütlerine Emzikli Masum Bebek Benzetmesi
Terör ile mücadele konusunda kararlılığını belli eden Başbakan Yıldırım, "Güneydoğu'da, sınır ötesi operasyonlarda PKK ve türevi örgütlerle amansız mücadelemiz devam ediyor. FETÖ denen uluslararası destekli ihanet şebekesiyle de aynı kararlılıkla mücadeleyi sürdürüyoruz. Bütün bu terör örgütlerine elinde emzikli masum bebek muamelesi yapan dost bildiğimiz ülkelerle de diplomatik zeminde gerekli mücadeleyi veriyoruz"
“Millet kimi dinleyeceğini, kime inanacağını biliyor”
Doların yükselmesi ve kriz iddiaların yanıt veren Başbakan Yıldırım, "Bazıları sazı eline almış, Dolar şöyle çıktı, Dolar böyle indi; felaket türkülerini söylemeye devam ediyor. O felaket türkülerini söyleyenleri siz iyi bilirsiniz. Bunların adı felaket tellalları korosu. Bu koro, Sayın Cumhurbaşkanı'mız 2008 yılında 'Küresel kriz bizi teğet geçecek' dediğinde de sazlarını alıp, meydanlara inmişti. Şimdi de yine sahne alıp, bir şeyler tıngırdatıyorlar. Bu millet kimi dinleyeceğini, kime inanacağını biliyor" dedi.
“Bu milletten zırnık bile alamayacaksınız”
FETÖ terör örgütü tarafından söylenen “ sermayeye kısıtlama olacak” dedikodularına istinaden, "Bunlar alçak. Bunlar 15 Temmuz'da, 17-25 Aralık'ta yapamadıklarını akılları sıra dış ülkelerde Türkiye ekonomisini çökertmek için bütün gayretlerini gösteriyorlar. Benim Müslüman analarımın, bacılarımın, kardeşlerimin himmet paraları avuç avuç lobi şirketlerine Türkiye'yi kötülemek için aktarılıyor. Sizin alın teriyle helalinden kazandığınız o paraları şimdi orada burada seçim kampanyalarına, Türkiye aleyhindeki lobi şirketlerine oluk oluk aktarıyorlar. Unutmayın. Hazırın ardı tez gelir. Bir daha bu milletten himmet değil, zırnık bile alamayacaksınız" şeklinde açıklama yaptı.
“Bedel Ödüyoruz”
Küresel dalgalanmalara rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini belirten Binali Yıldırım, "Bu yılki büyümeden memnun değiliz. Türkiye bu büyümelere alışık değil. Ama maalesef darbeler olunca bunun bir bedeli oluyor. Bu bedeli ödüyoruz. Ancak bunun 2017'ye sarkmaması için gerekli tedbirleri alıyoruz. Yılın son çeyreğinde tekrar canlanma başladı. Geçici dalgalanmalar olsa dahi Türk ekonomisine, Türk lirasına güven uzun vadede daha çok kazandıracak. Türkiye, yerli, uluslararası yatırımcılar için hala en büyük fırsatları veren ülkedir ve böyle de olmaya devam edecek" diye konuştu.
Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararına ilişkin şu sözleri söyledi: "AB şunu bilsin. Türkiye ile iyi ilişkiler sürdürmek, Avrupa'nın gelecekteki güvenliği açısından bir mecburiyettir. Ortadoğu'daki kaosun doğrudan Avrupa'ya sirayet etmemesinin, göç dalgasının Avrupa'ya vurmamasının tek nedeni Türkiye'nin varlığıdır. Aynı ciddiyeti, aynı iyi niyetli yaklaşımı da Avrupalı dostlarımızdan bekliyoruz"
“Bizim hiçbir gizli saklı işimiz yok”
Anayasa değişikliklerine ek olarak "Anayasa çalışması devam ediyor. Şu an hemen hemen olgunlaştı diyebiliriz. Bir kez daha MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli ile bir araya geleceğiz ve değişikliğe son şeklini vereceğiz. Sayın Bahçeli, başından beri bu konuda yapıcı bir tutum izliyor. Ülkenin geleceği ve menfaati için Sayın Bahçeli'nin bu olumlu ve yapıcı tutumundan dolayı teşekkür ediyorum. Son görüşmemizi yaptıktan sonra inşallah bu değişikliği Meclis Başkanlığı'mıza AK Parti grubunun teklifi olarak sunacağız. MHP de bu teklifi götürme esnasında arzu ederse beraber sunarız. Milletimiz şunu iyi bilsin. Bizim hiçbir gizli, saklı işimiz yok. Bugün bu çalışmaları istediği takdirde CHP ile paylaşır, anayasa çalışmaları için onlarla da her türlü her zeminde konuyu değerlendirebiliriz. Kapımız sonuna kadar açık. Ama bizim elimizde üzüm, karşımızdakinin elinde de sopa olmayacak. Bizim derdimiz üzüm yemekten karşımızdakinin derdi de bağcıyı dövdürmek olmayacak. Darbe artığı bir anayasa artık milletin ihtiyacına cevap vermediği gibi Türkiye'ye de yakışmıyor. O anayasaya sırtını yaslamış hiçbir siyasi mekanizma milletin lehine sağlıklı bir iş yapamaz" dedi.
“Türkiye’nin yeni anayasaya ihtiyacı yok”
Anayasa değişikliği konusunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Yıldırım, "Türkiye'nin yeni anayasaya, yeni siyasal anlayışa ihtiyacı olduğu aşikar. Bizim rejim değiştirmek gibi bir niyetimiz yok. Ey Kılıçdaroğlu, Türkiye rejimini 1923'te seçti. Cumhuriyet dedi, yoluna devam etti. Hala ne rejim tartışmasından bahsediyorsun? Sayın Kılıçdaroğlu, boş durmamış. Biz bunu söyledik ya Türk Dil Kurumu sözlüğünü eline almış. Binali Yıldırım'a kolaylık olsun diye rejimin ne anlama geldiğini incelemiş. Sağ olsun yüksek sesle de bunu okumuş. Kendisine buradan bu sevimli girişimi için teşekkür ediyorum. Bir de önerim var. Sayın Kılıçdaroğlu, millet 14 yıldır o kitapta yazan adalet, kalkınma, büyüme, istikrar gibi kelimeleri hakkıyla temsil ettiği için AK Parti'ye tek başına iktidar mühürü verdi. Size de sözlüğü verdi. Sizin arkadaşlarınız HDP ile kol kola mitingler yaparken, AK Parti gece gündüz demeden çalışıyor. Sırtını millete mi yaslayacaksın yoksa sırtını terör örgütlerine yaslayanlarla birlikte mi olacaksın? Önemli soru budur, ana muhalefet partisinin bundan sonra vereceği karar budur" dedi
“Siz Türkiye’nin dostu değil misiniz?”
Bazı mahkemelerin PKK’lı terör örgütlerine verdiği karara karşı çıkan Yıldırım, “Teröristler var, bize gönderin. Siz Türkiye'nin dostu değil misiniz?' diyoruz. Diyorlar ki 'Efendim, yargının işi. Biz yargının işine karışmıyoruz'. Sana gelince yargı bağımsız, bize gelince 'FETÖ teröristleri, PKK teröristleri gözaltına alınmamalı, yargılanmamalı' diye telkinde bulunuyorsun. Kimse kusura bakmasın. Nasıl bağımsız yargınıza karışmıyorsanız biz de aynı şekilde bağımsız yargımıza karışmıyoruz" ifadelerine yer verdi.
“Türkiye, Şanghay Beşlisi’nde Enerji Kulübünün Başkanlığını Üstlendi”
 
Türkiye’nin Şanghay Beşlisi’nde Enerji kulübünün başkanlığını üstlendiğini belirten Başbakan, Son günlerde çok konuşulan Şanghay Beşlisi var. Burada Türkiye, enerji konusunda Enerji Kulübü'nün başkanlığını üstlendi. Birliğin üyesi olmadan ilk defa Türkiye, burada önümüzdeki dönem için birliğin başkanlığını üstlendi" dedi.
Küba’nın eski devlet başkanı Fidel Castro’nun vefatının ardından Küba vatandaşlarına taziye dileklerini ileten Binali Yıldırım, "Bazı liderler vardır ki iyisiyle kötüsüyle tarihe derin izler bırakıp, bu gök kubbenin altından ebediyete intikal eder. 20'nci yüzyılın en renkli siyasi aktörlerinden biri de bu anlamda Fidel Castro'dur. İzlediği yol belki benimsediğimiz dünya görüşünden farklı olsa da yine de bağımsızlık şiarıyla ulusu için mücadele eden bir liderdi. Fidel Castro'nun ölümü vesilesiyle Küba kalkına, Devlet Başkanı Raul Castro'ya da Türk milleti adına taziyelerimizi iletiyoruz" şeklinde düşüncelerini dile getirdi.
 
Son Güncelleme: 29.11.2016 15:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7