banner1

Bugün saatler alınacak mı- alındı mı? Saatler ne zaman geri alınacak

Saatler bugün geri alınacak mı? Saatlerin ne zaman geri alınacağı milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Saatler 7 Kasım'ı 8 Kasım'a bağlayan gece saat 04:00'te bir saat geriye alınacak. Kış saati uygulaması bugün gece saat 04:00 itibari ile başlayacak. Yaz saati uygulaması bugün gece saatlerin geri alınması ile birlikte son bulacak.

Bugün saatler alınacak mı- alındı mı? Saatler ne zaman geri alınacak

Saatler bugün geri alınacak mı? Saatlerin ne zaman geri alınacağı milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Saatler 7 Kasım'ı 8 Kasım'a bağlayan gece saat 04:00'te bir saat geriye alınacak. Kış saati uygulaması bugün gece saat 04:00 itibari ile başlayacak. Yaz saati uygulaması bugün gece saatlerin geri alınması ile birlikte son bulacak.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Bugün saatler alınacak mı- alındı mı? Saatler ne zaman geri alınacak

Şuan saat kaç? Bugün itibari ile yaz saati uygulaması son bulacak. Saatler bugün gece saat 04:00'de 1 saat geri alınacak. Kış saati uygulamasının 25 Ekim günü başlayacağı açıklanmıştı fakat seçim nedeni ile saatlerin geri alınması ertelendi. Saatler bugün gece 1 saat geriye alınacak. Telefon ve dijital cihazlarınızın saatlerini 1 saat geriye almayı sakın unutmayın. 
 

Türkiye'de 8 Kasım Pazar gecesi saat 04:00 itibariyle saatler 1 saat geri alınıyor. Tüm dünyada 25 Ekim'de başlayan kış saati uygulamasına seçimler dolayısıyla bir hafta geç başlamış olacağız.  Pazar gecesi saat 04:00'te saatlerinizi geri almayı unutmayın!
 

Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart'ta 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. Bu karara göre, 25 Ekim'de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınması gerekiyordu.

25 Ekim'de sona ermesi gereken yaz saati uygulaması, 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle, ertelenmişti. 

 

Peki saatler ne zaman geri alınacak


Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, 2015 kış saati uygulamasına 7 Kasım Cumartesi gününü 8 Kasım Pazar gününe bağlayan gece yarısı 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınarak geçilecek.


Saatler niçin ileri-geri alınır?


Birinci Dünya Savaşı süresince birçok ülke saatlerini yılın belli aylarında yeniden ayarlamaya başladı. Bunun amacı günün aydınlık saatlerini, insanların uyanık oldukları zamana uydurmak, dolayısıyla evlerde ve sokaklarda yanan lambalar için gerekli enerjiden tasarruf sağlamaktı. 

 

Bugün de aynı uygulamaya devam edilmekte, Nisan ayının ilk pazar gününde saatler bir saat ileri, Ekim ayının son pazar gününde ise bir saat geri alınmaktadır. 

 

Diğer bir deyişle ilkbaharda size kaybettirilen bir saat, sonbaharda geri verilmektedir. ABD'de kış aylarında standart zaman, yazları ise gün ışığından tasarruf zamanı uygulaması kongre kararı olarak kabul edilmiş olmasına rağmen bazı eyaletler bu uygulamayı reddetmiştir. Bu eyaletlerde halen yaz-kış standart zaman uygulaması devam etmektedir.

Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması 'gece zamanını da gündüze katmaktır' ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00'de değil de 23:00'de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur. 

 

Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır. 

 

Eğer çiftçi değilseniz saat 05:00'de uyanmanıza gerek yoktur. Ancak gün ışığından tasarrufa gerek duymayarak saatlerimizi ileri almasaydık, bakın ne olurdu? Dünyada güneşin 21 Haziranda 04 03'de doğduğu bir yer seçelim. 

 

Siz burada yaşıyorsunuz ve saat sekizde işte olmak için saat altıyı çeyrek geçe yataktan kalkmak zorundasınız. Bu seçtiğimiz yerde güneş ufukla 6 derece açı yaptığında, standart saat ile saat 05:11 civarlarında etraf tamamen aydınlanır. 

 

Bu durumda ileri alınmış saatler 06:15'I gösterir yani gerçekte siz işe bir saat erken gitmiş olursunuz ama ışığı yakmadan saate bakar, tıraş olup kahvaltı yapabilirsiniz. 

 

Akşamları ise, her zaman 24:00'de yatmaya vücudunu alıştırmış bir insan, bir saat önce yatmak zorunda kalmış olur ama hava kararınca gece evde ve sokakta lambaların yanma süresi bir saat kısalmış olur. 

 

Gün ışığından tasarrufun sanayinin kullandığı elektrikle alakası yoktur. Onlar gece de, gündüz de olsa zaten aynı elektrik enerjisini harcarlar.

 

SAATLER KENDİNİ GERİ ALINCA HERKES ŞOK OLDU
 

Saatler ne zaman geri alınacak? Milyonlarca kişi saatlerin ne zaman alınacağını merak etmeye başladı. 25 Ekim günü saatlerin 1 saat geriye alınması bekleniyordu. Saatlerin geriye alınması seçim nedeni ile 8 Kasım gününe ertelendi. Yaz saati uygulaması 8 Kasım Pazar gecesi sona erecek. 8 Kasım Pazar gecesi saatlerinizi gece saat 04:00'te 1 saat geriye alacaksınız. 

Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart'ta 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. Bu karara göre, 25 Ekim'de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınması gerekiyordu. Kış saati uygulamasına geç geçmemiz dolayısıyla Android ve iPhone'larda saat ayarı yapmanız gerekiyor.
 

Dünya genelinde birçok ülke 25 Ekim tarihinde saatlerini 1 saat geri alıyor. Ancak Türkiye bu seneye özel olmak üzere yapılacak milletvekili seçimleri sebebiyle bu tarihi 8 Kasım'a erteledi. Türkiye'deki bu ertelemenin farkında olmayan ve 'otomatik ayarla' özelliğinin kapatılmadığı akıllı telefon ve masaüstü bilgisayarlar ya da akıllı saatler ise kendisini otomatik olarak bir saat geri aldı. Bu durumun farkında olmayan ve saatleri otomatik olarak geri alınan cep telefonu sahipleri, bugün bir saat geç uyandı. İşine ya da gideceği yere geç kalan vatandaşlar yaşanan bu olumsuzluklara tepki gösterdi.

 

''ALARMDAN DOLAYI GEÇ UYANDIM''

 

Saatlerin otomatik olarak bir saat geri alındığını belirten Hasan Kemer, “Haberimiz yoktu. Sabah saat 8 dediler. Biz saati 7 diye biliyoruz. Cep telefonumun saati otomatik geri alınmış. Dolayısıyla alarmdan dolayı geç uyandım. Şu anda kimsenin haberi yok” dedi. 

 

Telefona göre kalktıklarını ifade eden Emre Us, “Cep telefonu dünya saatine göre geri aldığı için biz de geç kalktık. Müşteriler de geç kalktığı için biz de geç kalktık” diye konuştu. 

 

''İŞE 1 SAAT GEÇ GİTTİM''

 

Normalde sabah kalktığı sırada havanın karanlık olduğunu dile getiren Veysi Maksan, “Ama bugün kalktığımda hava aydınlık olmuştu. Bir saat geç kaldım. Normalde 06.30’da geliyordum. Saat 07.30’da işe geldim” ifadelerini kullandı. 

 

Bazı vatandaşlar, saatlerin geri alınmayacağını önceden bildikleri için zamanında uyandığını anlatırken, bir vatandaş ise saatlerin geri alınmaması sebebiyle tepki gösterdi.

VATANDAŞLAR SABAH ŞOKU YAŞADI

 

Bu sabah ise pek çok vatandaş, cep telefonlarının saatleri otomatik olarak 1 saat geri alması nedeniyle büyük şaşkınlık yaşadı. Özellikle bazı otobüs duraklarında yoğunluk olduğu, vatandaşların geç kaldıklarını söylediği görüldü.

 

SOSYAL MEDYAYI SALLADI

 

Yaşanan durumun ardından sosyal medyada da mesaj yağıyor... İşte bazıları

 

-Şimdi saat kaç saatler geri alınmadysa benim telefon aldı mı peki ben otobüse hangi saate göre binecegm kafamda deli sorular ?? Günaydınnn

 

-Saat kaç şimdi?

 

-Günaydın samsung cular tlf saatinizi kontrol edin !! 1 saat otomatik geri almış olabilir

 

-Sabah sabah telefonum bana şaka yapıyor saat 8 diye. Bu saatlerin 2 hafta sonra alıncağını söyleyen sistemide kınıyoruz!

 

-Off saat geri alınmış bende diyodumki 7 saat uyku bana nasıl yetti :D :D :D

 

-Su anda tek merak ettiğim şey saat kaç

 

MANUEL AYARLAMA YAPILACAK

 

Microsoft, seçimlerden ötürü ertelenen kış saatine geçiş için güncelleme yayınladı. Ancak güncelleme otomatik olmadığı için herkes manuel ayarlama yapacak

 

Kış saati uygulamasının başlayacağı günün ertelenmesine yönelik düzenleme, daha önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un imzasıyla Başbakanlığa gönderilmişti. Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart’ta 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. Bu karara göre, 25 Ekim’de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00’ten itibaren 1 saat geri alınarak kış saati uygulamasına geçilmesi gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım’da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 Kasım’da sona erecek ve bu tarihte saatler 04.00’ten 03.00’e alınacak.

 

CİHAZLAR AYARLANMALI

 

Kış saati uygulamasına geçiş ertelendi ancak kullanılan elektronik cihazların da bu yeni duruma göre ayarlanması gerekecek. Microsoft, bu özel duruma çözüm bulmak adına bir güncelleme yayımlarken, güncelleme indirildiğinde Windows PC’ler bugün değil, 8 Kasım’da saatleri otomatik olarak 1 saat geri alacak. Güncelleme, Windows 10 haricinde diğer işletim sistemlerinde otomatik olarak indirilmediğinden, herkesin manuel şekilde güncellemeyi kurması gerekecek.

 

NAMAZ VAKİTLERİ UYARISI

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz ve kış saatleri uygulamaları dikkate alınarak basılı takvimlerdeki namaz saatlerinin önceden belirlendiğini, öngörülemeyen bu yeni durum karşısında yanlış bilgilendirmenin önüne geçilebilmesi amacıyla cemaatin uyarılmasını istedi. Camilerde verilen vaazlarda ve cemaatin 25 Ekim ile 7 Kasım arasındaki dönemde takvimde yer alan vakit namazları saatlerine uymaması buna karşılık takvimlerdeki saatlere bu süre içerisinde 1’er saat eklenerek ezan saatlerinin tespit edilebileceği uyarıları yapıldı.

 

Saatler ne zaman geri alınacak? Saatlerin ne zaman geri alınacağı pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Yaz saati uygulamasının bitmesine çok az bir zaman kaldı. Saatlerin 25 Ekim'de 1 saat geri alınacağı açıklanmıştı. 1 Kasım'da yapılacak seçim nedeni ile saatlerin geri alınması ertelendi. Saatler 8 Kasım Pazar gecesi saat 4'te 1 saat geri alınacak. Saatlerin geri alınmasından önce memurlar için yeni mesai saatleri uygulamaya konuldu. 


 Yaz saati uygulaması yakında bitiyor. Milyonlarca kişi saatlerin ne zaman geri alınacağını merak etmeye başladı. Yaz saati uygulamasının 25 Ekim günü sona ermesi bekleniyordu. Saatlerin 1 saat geri alınması 1 Kasım'da yapılacak olan seçim nedeni ile ertelendi. Saatler 8 Kasım Pazar gece saat 4'te bir saat geri alınacak. 2015 kış saati uygulaması hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında sizlerle. 

Yaz saati uygulaması ne zaman bitecek? Pek çok kişi saatlerin ne zaman geri alınacağını merak etmeye başladı. Saatlerin 25 Ekim günü 1 saat geri alınacağı açıklanmıştı. 1 Kasım'da seçim olması nedeni ile yaz saati uygulaması uzatıldı. Saatler 8 Kasım Pazar günü 1 saat geriye alınacak. 

Alınan bilgiye göre, yaz saati uygulamasının sona erdirilmesinin ertelenmesine yönelik düzenleme, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'un imzasıyla Başbakanlığa gönderildi. Bakanlar Kurulu tarafından da onaylanan erteleme kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart'ta 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. Bu karara göre, 25 Ekim'de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınması gerekiyordu.

 

Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 Kasım'da sona erecek ve saatler 04.00'ten 03.00'e alınacak.
 

Saatler niçin ileri-geri alınır?

 

Birinci Dünya Savaşı süresince birçok ülke saatlerini yılın belli aylarında yeniden ayarlamaya başladı. Bunun amacı günün aydınlık saatlerini, insanların uyanık oldukları zamana uydurmak, dolayısıyla evlerde ve sokaklarda yanan lambalar için gerekli enerjiden tasarruf sağlamaktı. 

 

Bugün de aynı uygulamaya devam edilmekte, Nisan ayının ilk pazar gününde saatler bir saat ileri, Ekim ayının son pazar gününde ise bir saat geri alınmaktadır. 

 

Diğer bir deyişle ilkbaharda size kaybettirilen bir saat, sonbaharda geri verilmektedir. ABD'de kış aylarında standart zaman, yazları ise gün ışığından tasarruf zamanı uygulaması kongre kararı olarak kabul edilmiş olmasına rağmen bazı eyaletler bu uygulamayı reddetmiştir. Bu eyaletlerde halen yaz-kış standart zaman uygulaması devam etmektedir.

 

Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması 'gece zamanını da gündüze katmaktır' ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00'de değil de 23:00'de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur. 

 

Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır. 

 

Eğer çiftçi değilseniz saat 05:00'de uyanmanıza gerek yoktur. Ancak gün ışığından tasarrufa gerek duymayarak saatlerimizi ileri almasaydık, bakın ne olurdu? Dünyada güneşin 21 Haziranda 04 03'de doğduğu bir yer seçelim. 

 

Siz burada yaşıyorsunuz ve saat sekizde işte olmak için saat altıyı çeyrek geçe yataktan kalkmak zorundasınız. Bu seçtiğimiz yerde güneş ufukla 6 derece açı yaptığında, standart saat ile saat 05:11 civarlarında etraf tamamen aydınlanır. 

Bu durumda ileri alınmış saatler 06:15'I gösterir yani gerçekte siz işe bir saat erken gitmiş olursunuz ama ışığı yakmadan saate bakar, tıraş olup kahvaltı yapabilirsiniz. 

 

Akşamları ise, her zaman 24:00'de yatmaya vücudunu alıştırmış bir insan, bir saat önce yatmak zorunda kalmış olur ama hava kararınca gece evde ve sokakta lambaların yanma süresi bir saat kısalmış olur. 

 

Gün ışığından tasarrufun sanayinin kullandığı elektrikle alakası yoktur. Onlar gece de, gündüz de olsa zaten aynı elektrik enerjisini harcarlar.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25