Cizre ve Sur'da Sona Gelindi

"Hem Cizre'de hem Sur'da çember darala darala belli bir noktaya geldi. Artık son kadroların kaldığını güvenlik kuvvetlerimiz tahmin ediyor. Ama muhtemelen şu anda orada kalanlar daha tecrübeli diyebileceğimiz terörist kadrolar. Onun için son derece dikkatli, son derece titiz bir çalışma sürdürülüyor. En kısa zamanda da biter" "(Kira yardımına ilişkin) Sabit bir miktar ile bunlar karşılanacaktır. Şu anda bin lira veriliyor ama önümüzdeki günlerde artabilir, azalabilir, mühim olan vatandaşımızın açta ve açıkta kalmamasıdır. Vatandaşımızın başını sokacağı, sığınacağı bir yerin olmasıdır" Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu: "Sahada psikolog, sosyolog ve sosyal hizmet uzmanları görev yapıyor. Aile hekimliği sistemi şeklinde rehabilitasyon ve psikoterapiler devam ediyor"

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Cizre ve Sur'da Sona Gelindi

MARDİN (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Hem Cizre'de hem Sur'da çember darala darala belli bir noktaya geldi. Artık son kadroların kaldığını güvenlik kuvvetlerimiz tahmin ediyor. Ama muhtemelen şu anda orada kalanlar daha tecrübeli diyebileceğimiz terörist kadrolar. Onun için son derece dikkatli, son derece titiz bir çalışma sürdürülüyor. En kısa zamanda da biter" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mardin ziyaretine katılan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Yeşilli ilçesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cizre'de uzunca bir süredir devam eden çukur meselesinin, millete ne kadar çok zarar verdiğinin herkes tarafından görüldüğünü belirten Kurtulmuş, operasyonların ne zaman biteceği konusunda tarih vermenin mümkün olmadığını bildirdi.

Kurtulmuş, "Yazıktır, günahtır bu millete. Bu çukurlarla, bu hendeklerle, bu bombalarla, bu barikatlarla bu kadar eziyet yeter artık. Bunların biran evvel bitirilmesi gerekir. Bunun için de emniyet kuvvetlerimiz bütün gücüyle gayret sarf ediyorlar" diye konuştu.

Operasyonların en kısa sürede bitirilmesi temennisinde bulunan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem Cizre'de hem Sur'da çember darala darala belli bir noktaya geldi. Artık son kadroların kaldığını güvenlik kuvvetlerimiz tahmin ediyor. Ama muhtemelen şu anda orada kalanlar daha tecrübeli diyebileceğimiz terörist kadrolar. Onun için son derece dikkatli, son derece titiz bir çalışma sürdürülüyor. En kısa zamanda da biter. İşte görüyorsunuz bu tür çukurların, barikatların, ortaya koymuş olduğu ağır bir tahribat var. İlla çatışma olması gerekmiyor, işte gördüğünüz olay ve benzeri olaylarla halka zaten hayat zindan ediliyor. Biran evvel bu işler biter inşallah."

Cizre'de, Silopi'de, Sur'da çok önemli mücadele verildiğini vurgulayan Kurtulmuş,
terör saldırıları nedeniyle zarar gören ve evlerini terk etmek zorunda kalan ailelere yapılan kira yardımına değindi.

Kurtulmuş, konuyla ilgili ana hatların Başbakan Davutoğlu tarafından aktarıldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Sur'dan, Silopi'den başka yerlerden göç etmek, başka yerlere gitmek mecburiyetinde kalan insanların bir kısmı akrabalarının, eşinin dostunun yanında kalıyor. Bir kısmı da gidecek yeri yok, onlara da kira yardımı... Bir kısmı da biliyorsunuz Sur'dakiler, Sur'daki otellerde ikamet ediyorlar. Bununla ilgili olarak kaymakamlıklarımız ve valiliklerimiz yetkilendirilmiştir. Aileler bu anlamda bir kira durumuyla karşı karşıya kalırlarsa bunlar karşılanacaktır. Sabit bir miktar ile bunlar karşılanacaktır. Şu anda bin lira veriliyor ama önümüzdeki günlerde artabilir, azalabilir, mühim olan vatandaşımızın açta ve açıkta kalmamasıdır. Vatandaşımızın başını sokacağı, sığınacağı bir yerin olmasıdır. Bunun için ilgili mülki idari amirler gerekli çalışmayı yapıyor."

- Sivil toplum örgütleri de harekete geçecek

Sur'dan 4 bin 500 ailenin göç ettiğini ve diğer ilçelerden de göç eden aileler hakkında valiliklerin rakamları belirlediğini aktaran Kurtulmuş, yardım edilen insanlar ve sunulan imkanlar hakkında gerekli bilgilerin mevcut olduğunu bildirdi.

Geniş çaplı bir çalışma yürütüldüğünü dile getiren Kurtulmuş, sadece kamunun yapacağı yardımlar değil, aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarını da harekete geçirecek bir süreç işleyeceğini vurguladı.

Numan Kurtulmuş, herkesin birlik ve dayanışma ruhu içerisinde, zor durumda kalan insanların zorluklarını hafifletmek, onların maddi ve manevi zararlarını ortadan kaldırmak için ellerinden gelen gayreti ortaya koyacağını bildirdi.

- Yerel yönetimlerin alanları

Yerel yönetimlerin alanlarının sınırlandırılması ile ilgili konuya da değinen Kurtulmuş, bazı yerel yönetimlerin yapmak durumunda olduğu işleri yapmadıkları takdirde bunları mülki idari amirlerin yapacağını belirtti.

Kurtulmuş, "Aslı olan bu hizmetlerin yerinde yapılmasıdır ama yerinde yapmıyorsa, kasıtlı olarak yapmıyorsa da onun yerine yerel yönetimlerin sorumluluklarının bir kısmı, en azından mülki idari amirler tarafından karşılanacak" dedi.

- "Her ailenin bir sosyal danışmanı var"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede her ailenin sosyal bir danışmanı olduğunu belirtti.

Sahada psikolog, sosyolog ve sosyal hizmet uzmanlarının görev yaptığına dikkati çeken Ramazanoğlu, aile hekimliği sistemi şeklinde rehabilitasyon ve psikoterapilerin devam ettiğine işaret etti.

Ramazanoğlu, evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşların bir kısmının otellerde, bir kısmının ise kamu kurumların misafirhanelerinde konakladığını vurgulayarak, ev tutan insanlara da ihtiyaçlarına göre yardım yapıldığını, kira yardımında bulunulduğunu kaydetti.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Anahtar Kelimeler:
CizreSURNuman Kurtulmuş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8