banner1

Cizre'de kaç kişi öldü? Cizre'de ölenlerin görüntüleri- Cizre son durum

Cizre'de kaç kişi öldü? PKK'nın yuvalandığı Şırnak Cizre'de sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Şırnak Cizre'de ölenlerin sayısının 9 olduğu açıklandı. PKK'nın her yeni gün bir eylem yaptığı Şırnak Cizre'de halk evinden çıkamıyor. Sağlık ekipleri ise her gün PKK tarafından saldırıya uğradığı için gelen çağrıların doğruluğunu teyit etmekte zorlanıyor. Cizre'de yapılan operasyonlarda 800 kilo kullanılmaya hazır patlayıcı bulunup imha edildi.

Cizre'de kaç kişi öldü? Cizre'de ölenlerin görüntüleri- Cizre son durum

Cizre'de kaç kişi öldü? PKK'nın yuvalandığı Şırnak Cizre'de sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Şırnak Cizre'de ölenlerin sayısının 9 olduğu açıklandı. PKK'nın her yeni gün bir eylem yaptığı Şırnak Cizre'de halk evinden çıkamıyor. Sağlık ekipleri ise her gün PKK tarafından saldırıya uğradığı için gelen çağrıların doğruluğunu teyit etmekte zorlanıyor. Cizre'de yapılan operasyonlarda 800 kilo kullanılmaya hazır patlayıcı bulunup imha edildi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Cizre'de kaç kişi öldü? Cizre'de ölenlerin görüntüleri- Cizre son durum

Cizre'de neler oluyor? Son günlerin en çok konuşulan konularından biri Cizre olmaya devam ediyor. Şırnak'ın Cizre ilçisinde PKK tehditi ile sokağa çıkma yasağı ilan edildi. PKK'nın yuvalandığı Cizre'de sokağa çıkma yasağı 8. gününü doldurdu. Cizre'den gelen haberlerin doğruluğu tartışılmaya devam ediyor. Zira günlerdir çocukların polis tarafından vurulduğu ailelerin çocuklarını dondurucularda sakladığı iddiaları gündemde. Cizre'de PKK halka ve güvenlik güçlerine olan saldırılarını artırmaya devam ediyor. Cizre'den PKK temizlenene kadar sokağa çıkma yasağının devam edeceği açıklandı. 


İçişleri Bakanı Selami Altınok, Cizre'de kaç kişi öldü sorusunun yanıtını verdi. Cizre'de 1 hafta içerisinde 9 kişi yaşamını yitirdi. Altınok'un verdiği rakamları göre ölenlerden 7'si PKK'lı, 2'si kimliği belirsiz kişi ve 1 sivil vatandaş. 

 

CİZRE SON DURUM NELER OLDU DÜN GECE YAŞANANLAR? 


Altınok, şunları söyledi:

 

"Cizre'de 4 Eylül 2015 günü başlayan operasyonlarda 800 kilogram patlayıcı imha edilmiş, 30 hendek ve barikat kaldırılmıştır. 10 örgüt mensubu gözaltına alınmış, ikisi kimliği belirsiz olmak üzere yedi terör örgütü mensubu ölü olarak ele geçirilmiştir. 11 polisimiz ve dört vatandaşımız yaralanırken, bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir."

 

Cizre son durum bilgilerine göre sokağa çıkma yasağı 7. gününde de devam ediyor. Cizre son dakika haberlerine göre olaylarda yaşamını yitirenlerin sayısı belli oldu. Cizre'de son 7 günde 9 kişi yaşamını yitirdi. 

 

CİZRE'DE MÜDAHALE


Şırnak'ın Cizre ilçesinde izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba müdahalede bulunuldu.

 

Alınan bilgiye göre, sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçenin farklı mahallelerinde bir araya gelen göstericiler, barikat kurarak yolları kapattı. Olay yerine gelen güvenlik güçlerine taş, ses bombası ve havai fişekle saldıran gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Müdahale sonunda ara sokaklara kaçan göstericiler ile güvenlik güçleri arasında gerginlik sürüyor.

 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı bu sabah itibariyle 1 haftayı geride bıraktı. Kentten sağlıklı bilgi akışı sağlanamazken, sık sık elektrik kesintilerinin yaşanıyor.

 

YETER ARTIK! KANINIZ KANIMIZA KARIŞTI


HDP heyetinin de bulunduğu kalabıkla birlikte Cizre'ye gitmeye çalışan Kürt bir annenin feryadı sosyal medyada günün konusu oldu. Bir grup polisin yanına giden kadın Kürtçe, "Yeter, birbirimizi öldürmeyelim, biz kardeşiz. Kanınız kanımıza karıştı" diye isyan etti.

 

İşte o anlar...

CİZRE'DE SON 1 HAFTANIN EN ŞİDDETLİ ÇATIŞMALARI YAŞANDI


4 Eylül gününden beri sokağa çıkma yasağı bulunan ilçede dün gece bu bir haftanın en şiddetli patlama ve silah sesleri duyuldu. Zaman zaman ağır silah seslerinin duyulduğu ilçede elektrikler sık sık kesildi. 

 

Teyit edilmemiş ilk bilgilere göre dün gece iki kadın ve bir genç erkek olmak üzere 3 kişinin hayatını kaybetti. Bölgedeki yerel basın organlarının bazıları ise ölü sayısını 8 olarak duyurdu. Bomba ve silah seslerinin gece boyu susmadığı Nur, Sur, Cudi, Yafes mahallelerinde çok sayıda yaralı olduğu da iddialar arasında. 

 

Şırnak Milletvekili Ferhat Encü de gece saatlerinde Twitter’dan yaptığı açıklamada “Bu gece bir katliamla karşı karşıyayız Nura yönelik tank top ve diğer silahlarla saldırıyorlar” dedi.

 

HDP HEYETİNE İZİN YOK


Diyarbakır’dan Cizre’ye gitmek üzere dün yola çıkan ancak Mardin Midyat’ta önleri kesilince İdil'e yürüyerek ulaşan ve geceyi burada geçiren HDP heyeti, sabah Cizre’ye gitmek üzere yeniden yola çıkmak istedi. Aralarında AB Bakanı Ali Haydar Konca ile Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile çok sayıda milletvekili ve belediye başkanının bulunduğu heyetin önü İdil çıkışında yeniden kesildi. Polisler heyete izin vermeyeceklerini belirterek, "Can güvenliğinizi sağlayamayız. İzin vermiyoruz" dedi. Heyetin güvenlik güçleriyle görüşmeleri devam ediyor.

 

MÜDAHALE EDİLDİ, DAĞ BAŞINDA KALDILAR


HDP heyetindeki milletvekillerinden Garo Paylan, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarda, "Cizre yolunda barikatı aştık. Yolu bir daha kestiler, dağlara vurduk. Bakanlara, milletvekillerine müdahale ediliyor" dedi.

‘ORTADA PKK FALAN YOK’


Dün akşam RS FM radyosunda canlı yayına katılan heyetteki HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, kentteki son durumla ilgili olarak, “Ortada PKK falan yok, Cizre'deki kavga halkla” diyerek, hükümeti “çıldırmış olmakla” suçlamıştı. 


CİZRE'DE NELER OLUYOR?
 

Cizre mobese kameraları canlı izle. PKK'nın yuvalandığı Şırnak Cizre'de sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Askeri birliklerimize her gün saldıran hain PKK Cizre'deki eylemlerine son vermiyor.Cizre'nin PKK'dan temizlenmesi için başlatılan sokağa çıkma yasağı bugün 8. gününde. Cizre'de sokağa çıkma yasağı devam ederken gündeme pek çok haber gelmeye devam ediyor. Cizre'de sivil halkın öldürüldüğüne yönelik sosyal medyada dolaşan pek çok fotoğrafın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Cizre'de neler olduğunu merak ediyorsanız Cizre'dek son gelişmeler haberimizin devamında sizlerle. 

CİZRE'DE TELEFON BAĞLANTISI AÇIK

 Cizre'de sokağa çıkma yasağı ile birlikte başlayan telefon kesintisi sona erdi. Bu öğle saatlerinden itibaren ilçe ile telefon bağlantısı kurulmaya başlandı. GSM şirketlerinin hatlarının çalışmaya başlaması ile ilçedeki yakınlarıyla telefon bağlantısına geçebilenler, durumlarıyla ilgili günler sonra bilgi alabildi. Bu arada HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın İdil'deki grup toplantısında yaptığı çağrı üzerine bu ilçede de günlerdir Cizre için kapalı olan kepenkler açıldı.
 
ENERJİ BAKANI: CİZRE'DE ELEKTRİK KESİNTİSİ YOK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Cizre'de elektrik kesintisi olmadığını ifade ederek, "Cizre içinde ufak çaplı trafolar tahrip edilmiş olabilir ancak Cizre'ye giden elektrik aktif ve trafolarımız faaliyette" dedi. Bakan görev süresi boyunca doğalgaza zam olmayacağını da belirtti.

 

Alaboyun, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığında (TPAO) basın mensuplarıyla bir araya geldi, soruları yanıtladı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde elektrik üreten barajların hiçbirinde elektrik kesintisi olmadığını vurgulayan Alaboyun, "Kesinti olması ancak terörist faaliyetlerle olursa olur, şu ana kadar bize bu yönde bir bilgi gelmedi. İnşaatı süren barajların ise tesis aşamasında, özel sektör kontrolü altında, tesis özel sektörden çıkıp bize Bakanlığa gelince güvenliği, alt yapısı ve personeli ile ilgileniyoruz, inşaatı süren barajların teslim edilmesinde gecikme olabilir" ifadelerini kullandı.

CİZRE'DE ELEKTRİK KESİNTİSİ YOK

Cizre'de de elektrik kesintisi olmadığının altını çizen Alaboyun, ufak çaplı trafoların tahrip edilmiş olabileceğini ancak enerji hatlarında kesinti yaşanmadığını söyledi. Alaboyun, "Cizre'ye giden elektrik aktif ve trafolarımız faaliyette" diye konuştu. Soma maden faciasının ardından, Madencilik Bakanlığı ya da güçlü bir müsteşarlık kurulması gerektiği yönündeki görüşlerini Başbakan Ahmet Davutoğlu'na aktardığına değinen Alaboyun, "Madencilik Bakanlığının kurulması gerekir, müsteşarlık kurulması halinde ise Enerji Bakanlığından bağımsız, Başbakanlık bünyesinde kurulması halinde madenciliğe katkısı büyük olur" şeklinde konuştu.

 

DOĞALGAZA ZAM YOK

Bakan görev süresi boyunca doğalgaza zam olmayacağını da belirtti.


DEMİRTAŞ: CİZRE BODRUM'A UZAK DEĞİL

HDP'nin İdil'deki grup toplantısında konuşan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cizre'deki sokağa çıkma yasağının kaldırılması gerektiğini savundu. Demirtaş konuşmasında "Batı'da yaşayan kardeşim Cizre'ye karşı sussak, yollarda olmasak inanın ki bu ateş her tarafı yakar. Zannediyor musunuz Bodrum Cizre'ye çok uzak" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, İdil'de HDP Meclis Grup toplantısından konuştu. Cizre'deki sokağa çıkma yasağının kaldırılması gerektiğinden savundu. Şırnak Valisi'ne, ''Suç işliyorsun'' diye seslenen Demirtaş çözüm sürecinin devam etmesi için müzakereye hazır olduklarını söyledi.

 

"Zannediyor musunuz Bodrum Cizre'ye çok uzak"


Cizre'de yaşanan olaylara da değinen Demirtaş "Bir acziyetten dolayı değil, korkudan değil, inandığımız barış diyoruz. Barış gelmezse ne kadar felaketin, bölgede yaşayan insanların başına geleceğini bildiğimiz için barış diyoruz. Batı'da yaşayan kardeşim Cizre'ye karşı sussak, yollarda olmasak inanın ki bu ateş her tarafı yakar. Zannediyor musunuz Bodrum Cizre'ye çok uzak. Cizre yanarken Bodrum'daki mutlu olabilir mi? İstanbul'daki sessiz kalırsa kardeşlikten nasıl söz edecek?" dedi.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7