banner1

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan düşürülen uçak hakkında ilk açıklama

Bugün sabah saatlerinde sınır ihlali yaptığı için düşürülen Rus uçağı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama geldi. Erdoğan, "Bugün sabah saatlerinde tüm uyarılara rağmen hava sahamızı ihlal eden, aidiyeti belli olmayan uçağa müdahale edilmiştir. Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir" dedi. Türkiye ile Suriye arasındaki angajman kuralları 2012 yılında değişmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan düşürülen uçak hakkında ilk açıklama

Bugün sabah saatlerinde sınır ihlali yaptığı için düşürülen Rus uçağı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama geldi. Erdoğan, "Bugün sabah saatlerinde tüm uyarılara rağmen hava sahamızı ihlal eden, aidiyeti belli olmayan uçağa müdahale edilmiştir. Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir" dedi. Türkiye ile Suriye arasındaki angajman kuralları 2012 yılında değişmişti.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan düşürülen uçak hakkında ilk açıklama

Sabah saatlerinde 10 kez uyarıldığı halde sınır ihlaline devam eden Rus uçağı F16'lar tarafından düşürüldü. Rus uçağının düşrülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan beklenen açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk F-16'ların düşürdüğü uçakla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, "Bugün sabah saatlerinde tüm uyarılara rağmen hava sahamızı ihlal eden, aidiyeti belli olmayan uçağa müdahale edilmiştir. Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir" dedi.

 

Doğalgazda Rusya devre dışı kalırsa ne olur?

Öğretmenler Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz buna şahit olmak istemeyiz ama böyle bir durumla karşı karşıya bırakılmanın ne yazık ki ıstırabını yaşıyoruz. Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir. Türkiye'nin komşularıyla başka herhangi bir ülkeye karşı düşmanlığı asla söz konusu değildir. Suriye'de bugüne kadar çok daha vahim olaylar yaşanmamasının sebebi Türkiye'nin soğuk kanlı tutumudur. Bu son hadisenin önüne geçmek için de elimizden gelen gayreti gösterdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin kendi sınırlarını koruma hakkına da herkes saygı göstermelidir."

ANGAJMAN KURALLARI NEDİR

Angajman kuralları pek çok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Bugün Türkiye sınırını 5 dakika boyunca ihlal eden Rus uçağı angajman kuralları nedeni ile düşürüldü. Rus uçağının düşürülmesinin ardından angajman kurallarının ne zaman değiştiği merak edilmeye başlandı. 2012 yılında Türkiye'ye ait F-4 savaş uçağının Suriye tarafından vurulmasının ardından Türkiye ile Suriye arasındaki angajman kuralları değişmişti.Buna göre Suriye tarafından gelecek bir ihlal karşısında uyarıda bulunmadan vuruluyordu. Bu çerçevede 2013 yılında bir Suriye helikopteri düşürüldü.

23 Mart 2014'te de Suriye'ye ait bir MIG-23 savaş uçağı Türkiye tarafından düşürülmüştü.16 Mayıs 2015'te ise Hatay'da sınır ihlali yapan Suriye hava aracı Türk savaş uçakları tarafından vurulmuştu.

ANGAJMAN KURALLARI 2012'DE DEĞİŞMİŞTİ


2012 yılında Türkiye'ye ait F-4 savaş uçağının Suriye tarafından vurulmasının ardından Türkiye ile Suriye arasındaki angajman kuralları değişmişti.

 

Buna göre Suriye tarafından gelecek bir ihlal karşısında uyarıda bulunmadan vuruluyordu. Bu çerçevede 2013 yılında bir Suriye helikopteri düşürüldü.

GEÇEN SENE MIG-23 VURULMUŞTU

23 Mart 2014'te de Suriye'ye ait bir MIG-23 savaş uçağı Türkiye tarafından düşürülmüştü.

 

16 Mayıs 2015'te ise Hatay'da sınır ihlali yapan Suriye hava aracı Türk savaş uçakları tarafından vurulmuştu.

 

16 Ekim 2015'te ise Genelkurmay Başkanlığı, Türk hava sahası içerisine giren bir hava aracının düşürüldüğünü açıklamıştı.

İKİ PİLOTUMUZ ŞEHİT OLMUŞTU


22 Haziran 2012'de Türk F4 keşif ve eğitim uçağı Suriye tarafından düşürülmüştü. Türk jeti, Akdeniz’in bin 260 metre derinliğinde bulunmuştu. Pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un şehit düştükleri tespit edilmişti.


Türkiye ile Rusya arasında büyük bir soruna neden olacak bir gelişme yaşandı. Sabah saatlerinde iki Türk F16 uçağı tarafından müdahele edilen Rus savaş uçağında bulunan pilotlardan biri olay yerinde yaşamını yitirdi. Pilotlardan diğerinin Türkmenlerin elinde bulunduğu haberi geldi. Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya ile Türkiye arasında neler yaşanacağı merak ediliyor. 

Türkiye sınırını açıkca ihlal ettiği görülen Rus uçağı F16'larımız tarafından düşürüldü. Uçak düşerken fırlatma koltukları devreye girdi ve iki pilotun paraşütle yere doğru yaklaştığı görüldü. 
 

Suriye sınırında bir savaş uçağı düşürüldü. Sınır ihlali yapan uçağın SU 24 tipi Rus uçağı olduğu sanılıyor. Uçağın uyarıldığı, sonra Türk jetleri tarafından düşürüldüğü belirtiliyor. 

 

 

ANGAJMAN KURALLARI NE DEMEK?


Angajman kuralları askerİ operasyonların siyasi ve hukuki boyutlarını izah eden metinlerdir. Bir başka deyişle, yetkili bir otorite tarafından çıkarılan ve askerİ kuvvetlerin hedeflerini yerine getirirken tabi olacakları kuralları ve sınırları çizen direktiflerdir.

 

Türkiye Rusya'nın savaş uçağını düşürdü

Angajman kuralları ulusal askeri doktrinlerde, tamamlayıcı (yardımcı) emirler, dağıtım emirleri, harekât planları, yürürlükteki direktifler de dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde görülür. Bu direktifler, kuvvet kullanımı konusunda yetkilendirme ve sınırlandırmalar içerir. 

Angajman nedir ne demek angajman kuralları nelerdir ne zaman değişti

Türk F-16'ları bugün Rusya'ya ait Su 24 savaş uçağını Kızıldağ mevkiinde düşürdü

ANGAJMAN NE DEMEK NE ZAMAN UYGULANIR?


Angajman kelime olarak yükümlülük altına girme, taahhüt etme, toplumsal, siyasal bir eylemin içinde yer alma ve ona bağlanma anlamlarını taşıyor.

 

Rusya'dan vurulan uçakla ilgili flaş açıklama

Bu kurallar barış ve savaş zamanları için ayrı ayrı düzenleniyor. Örneğin angajman kuralları, askeri birliklerin nasıl konumlandırılacağından operasyonlarda kullanacakları merminin kalibresine ya da taciz ateşlerine nasıl cevap verileceğinden uyarı ateşlerinin nasıl olacağına kadar ince ayrıntıları düzenler.

Temel olarak şu sorulara cevap verir:

 

• Ne tür eylemlere izin veriliyor?

• Ne zamana kadar izin veriliyor?

• Hangi durumda izin veriliyor?

• İzin verilen eylem nasıl gerçekleştirilecek?

• İzin verilen eylem kime karşı gerçekleştirilecek?

ANGAJMAN KURALLARI NEDİR NE ZAMAN DEĞİŞTİ?

 

Türkiye angajman kurallarını, Haziran 2012’de Türk savaş uçağı uluslararası sularda, silahsız ve kimliği açık bir şekilde keşif uçuşu yaptığı sırada düşürüldüğü zaman değiştirdi. Değişen bu kurallar, son olarak Rus savaş uçağının bugün Kızıldağ mevkiinde Türk hava sahasını ihlali sırasında uygulandı. 

 

Savaş uçağının düşme anı saniye saniye kamerada

Başlıca uygulamalar ise şunlar:

 

• 3 Ekim 2012: Akçakale ilçesine düşen top mermisi nedeni ile 5 Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye, Suriye’de tespit edilen askerî noktaları top atışına tuttu.

• 17 Temmuz 2013: Suriye tarafından açılan ateş sonucunda Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir kişi hayatını kaybetti iki kişi de yaralandı. Yine angajman kuralları gereği Suriye mevzilerine ateşle karşılık verildi.

• 2 Ağustos 2013: Genelkurmay, Ceylanpınar'da Suriye tarafından açılan ateşe karşı ağır makineli tüfek ile “cezalandırıcı mahiyette” karşılık verildiğini açıkladı. Böylece ilk kez aynıyla değil cezalandırıcı mahiyette bir karşılık verilmiş oldu. 

• 24 Kasım 2015: Türk F-16'ları Rusya'ya ait bir savaş uçağını Kızıldağ mevkiinde düşürdü. TSK'dan yapılan açıklamada olayın angajman kuralları çerçevesinde yapıldığı açıklandı. Açıklamada Rus uçaklarının 5 dakika içinde 10 kez uyarıldığını da belirtildi. 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25