banner1

Dağlıca şehitlerinin isimleri son dakika Dağlıca'daki şehit sayısı açıklandı!

Dağlıca'da hain terör örgütü PKK'nın yaptığı saldırıda 16 askerimizin şehit olduğu bugün açıklandı. Dün gece vatan hainlerinin askeri araç geçişinde düzenlediği mayınlı saldırıda 16 askerimiz şehit oldu. TSK'dan açıklama 24 saat sonra geldi. Dağlıca'daki saldırıda şehit düşen askerlerimizin isimleri henüz açıklanmadı.

Dağlıca şehitlerinin isimleri son dakika Dağlıca'daki şehit sayısı açıklandı!

Dağlıca'da hain terör örgütü PKK'nın yaptığı saldırıda 16 askerimizin şehit olduğu bugün açıklandı. Dün gece vatan hainlerinin askeri araç geçişinde düzenlediği mayınlı saldırıda 16 askerimiz şehit oldu. TSK'dan açıklama 24 saat sonra geldi. Dağlıca'daki saldırıda şehit düşen askerlerimizin isimleri henüz açıklanmadı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Dağlıca şehitlerinin isimleri son dakika Dağlıca'daki şehit sayısı açıklandı!

Hakkari'nin Dağlıca köyünde meydana gelen korkunç saldırıda 16 askerimizin şehit olduğu açıklandı. Açıklama TSK'dan geldi! Dağlıca'daki saldırının üzerinden 24 saat geçti. Dağlıca'da 16 askerimizin şehit olduğu haberini TSK bugün açıkladı. TSK'nın açıklamasında 6 askerimizin yaralandığı bildirildi. Dağlıca'da şehit olan askerlerimizin isimleri henüz açıklanmadı. 

06 Eylül 2015 tarihinde Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda, daha önceden Bölücü Terör Örgütü mensubu bir grup terörist tarafından yol kenarına yerleştirilen El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüş, araçlarda bulunan Kahraman 16 silah arkadaşımız şehit olmuştur. Kahraman altı silah arkadaşımız ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmış, yaralıların tedavilerine hâlihazırda devam edilmektedir.

 

Saldırının ardından bölgede başlatılan operasyonlar karadan ve havadan kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu kapsamda; bölgede tespit edilen terörist hedeflerinin imhası ve harekâta emniyetle devam edilmesi maksadıyla; Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı belirlenen 23 hedef (altı mağara, iki depo, üç barınma alanı ve 12 Doçka mevzii) 7 Eylül 2015 saat 09.00'dan itibaren üç adet F-4 ve dört adet F-16 savaş uçağı ile ateş altına alınmaktadır.

 

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
PKK 31 ŞEHİT OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Dün gece PKK tarafından Hakkari'nin Dağlıca köyünde askerimize yönelik yapılan saldırının detayları herkes tarafından merak ediliyor. 400 kiloluk el yapımı bomba ile yapılan saldırıda pek çok askerimizin şehit olduğu haberi geldi. Dün geceden bu yana şehit sayısı ve şehitlerimizin ismi açıklanmadı. Dağlıca'daki hain saldırının ardından PKK'nın silahlı kanadından bugün bir açıklama geldi. PKK'nın silahlı kanadı HPG 31 askerimizin şehit olduğunu 6 askerimizin yaralandığını duyurdu. TSK bu konu hakkında henüz net bir açıklamada bulunmadı. 


PKK'nın silahlı kanadı HPG, Hakkari’nin Dağlıca ilçesinde düzenlenen ve çok sayıda askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin olarak, "Çatışmalarda net olarak İlker Çelikcan adlı 1 Kurmay Yarbay olmak üzere 31 asker ölmüş, 6 asker de yaralanmıştır. Buradaki ölü ve yaralı sayısı daha fazladır ancak netleştirilememiştir" açıklamasını yaptı

 

Genelkurmay Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamalarda, pazar günü öğleden sonra başlayan terör saldırılarında şehit olan askerlerin sayısına ilişkin olarak bilgi verilmemişti.

 

PKK'ya yakılnlığıtla bilinen ANF'de yer alan habere göre, HPG Basın İrtibat Merkezi'nin Dağlıca saldırısına ilişkin olarak yaptığı açıklamada,  PKK kanadında herhangi bir can kaybı olmadığı da iddia edildi. 
 
DAĞLICA'DA NE YAŞANDI?
 

Dağlıca'da kaç asker şehit oldu? Dağlıca'da PKK tarafından düzenlenen bombalı saldırıda pek çok askerimizin şehit olduğuna dair bilgiler gelmeye devam ediyor. Dağlıca'da PKK tarafından kapatılan yolların açılması için başlatılan askeri operasyonda askerlerimiz PKK'nın hain pususuna düştü. Daha önce yola döşenen mayınlar ve el yapımı bombalar askeri araçların geçişinde patlatıldı. Hain PKK tarafından yapılan saldırıda çok sayıda askerimizin şehit olduğu, pek çok askerimizin yaralandığı bilgisi gündeme geldi. 

 
Hakkari Yüksekova ilçesinde geçmiş yıllarda PKK’nın baskınlarıyla sıkça gündeme gelen Dağlıca Tabur Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan ve  3 gündür PKK’ya yönelik geniş çaplı bir operasyon hazırlığı sırasında olan TSK unsurları, PKK’nın mayınlı saldırısına maruz kaldı. Saldırıda çok sayıda asker şehit düştü. TSK’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet El Yapımı Patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde Kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur. Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile Bölücü Terör Örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir.”

Uzun süreli çatışma


Örgüte yakın internet sitelerinin çatışmanın dün saat 15.00 sıralarında yaşandığını ileri sürse de resmi kaynaklar çatışmanın saat 19.30 sıralarında yaşandığına dikkati çekti. İlk dakikalarda, çatışmalarda 10’u aşkın TSK personelinin şehit olduğu iddiası Ankara’ya ulaştı. Örgüte yakın internet siteleri ise şehit sayısının 14 ya da 15’e ulaştığını ileri sürdü. Ancak hava koşullarının da etkisiyle çatışmaya ilişkin sağlıklı verilere gecenin ilerleyen saatlerine kadar ulaşılamadığı belirtildi. Farklı kaynaklarda şehit sayısının 17’nin üzerinde olduğu bilgileri de yer aldı. Bazı kaynaklarda ise bir yarbay ile 10 komandon da şehit olduğu iddiası da yer aldı.

 

Uçaklar 13 hedefi vurdu


Hava koşullarının zorluğuna karşın, Diyarbakır ve Malatya’dan kalkan F-4 ve F-16’lar, çatışmaya katılan PKK unsurlarına ait ilk etapta 10 olmak üzere toplam 13 mevziyi tahrip etti. PKK’nın askeri kanadı HPG de saldırıyı yayınladığı bir bildiriyle akşam saat 21.30 sıralarında üstlendi. Önceki gün yapılan aramada, 2 patlayıcı düzeneğinin belirlendiği, bunların güvenlik güçlerince imha edildiği kaydedildi. Dün akşam zırhlı araçların geçişi sırasında infilak ettirilen mayının ise yola yeni döşendiğinin tespit edildiği vurgulandı.

 

GENELKURMAY'DAN İLK AÇIKLAMA


"24 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan yoğun hava harekâtı ile yurtdışındaki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin ateş altına alınması neticesinde ağır hasar ve zayiat verdirilmesini müteakip yurtiçindeki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin imhası maksadıyla operasyonlara hız verilmiştir.

 

Özellikle Hakkâri bölgesinde Bölücü Terör Örgütü tarafından menfez ve köprülerin tahribi ve yollara El Yapımı Patlayıcıların döşenmesi nedeniyle halkımızın ulaşım imkanları kısıtlanmıştır. Bölge halkımızın güven ve huzur içinde ulaşımına imkan vermek maksadıyla 04 Eylül 2015 tarihinden itibaren başlatılan operasyonlar dağlık alanda ve yollarda aralıksız devam etmektedir.

 

06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet El Yapımı Patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde Kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur.

 

Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile Bölücü Terör Örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir.

 

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

 

Bölgede operasyon devam etmekte olup müteakip gelişmeler hakkında bilgi verilecektir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

Aynı taburda daha önce 27 asker şehit olmuştu

 

Dağlıca Köyü’nde konuşlu Komando Taburu daha önce de defalarca saldırıya uğradı. İşte o saldırılar:

 21 Ekim 2007 saat 00.20’de 200 kadar teröristin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırıda 13 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı. Teröristlerin kaçırdığı 8 asker daha sonra Kuzey Irak’a giden aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir heyete teslim edildi.

 7 Mayıs 2010’da  teröristlerle çatışmada 2 asker şehit oldu.

 20 Haziran 2012’de saldırıda,     8 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı.

 4 Ağustos 2015’te Dağlıca Tabur Komutanlığı’na düzenlenen saldırıda HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın akrabası Nurşin Buldan (6) şarapnel parçasıyla yaralandı.

 14 Ağustos 2015’te operasyon halindeki birliklere roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda 4 asker şehit oldu.


DAĞLICA NERESİ? 

Dağlıca'da bugün kahpe PKK tarafından askerlerimize korkunç bir saldırı düzenlendi. Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı olan Dağlıca köyünde gerçekleşen mayınlı saldırıda iki zırhlı aracın patlatıldığı bildirildi. Dağlıca'da yapılan saldırıda çok saydı askerimizin şehit olduğu ve yaralı askerlerimizin bulunduğu bildirildi. Dağlıca (Kürtçe: Oremar), Hakkâri ilinin Yüksekova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün halk arasında bilinen adı Oremar'dır.Dağlıca, 1400 m rakımda olup ismi etrafının tamamen 3000 m üzerinde rakımlara sahip olan Cilo (Buzul) Dağları, İkiyaka Dağları ve Oremar Dağı ile çevrili olması nedeni ile verilmiştir.

 

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri çok meşhurdur.

 

Coğrafya

Hakkari iline 134 km, Yüksekova ilçesine 60 km uzaklıktadır.

 

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Fakat dünyada sadece Yüksekova bölgesinde yetiştiği bilinen ters lale bu bölgede görülmektedir. İkliminin Doğu Anadolu'nun sert karasal iklime göre daha ılıman olması bölgeye has olmayan ürünlerin yetişmesine olanak verir. Üzüm, ceviz, incir gibi. Yollar kışın kapanır, 3-4 ay karayolu kullanılamaz. Kepçeler yolları Yüksekova'dan açmaya başlar ancak Dağlıca'ya gelene kadar belki 10 noktaya tekrar çığ düşer yine açar yine çığ düşer. Dağlıca esrarengiz bir yerdir, sisli puslu karanlık ve ürpertici sınırın son köyüdür.
 


 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25