Dağlıca'da 31 asker şehit! PKK Dağlıca'da kaç askerin şehit olduğunu açıkladı

Dağlıca'da kaç asker şehit oldu? Dün gece Dağlıca'da PKK tarafından düzenlenen saldırıda pek çok sayıda askerimizin şehit olduğu yaralı askerlerimizin bulunduğu haberi geldi. Kahpe terör örgütü PKK'nın silahlı kanadı HPG bugün bir açıklama yaparak 31 askerimizin şehit edildiğini 6 askerimizin yaralandığını açıkladı. TSK'dan henüz bu konu hakkında bir açıklama gelmedi.

Dağlıca'da 31 asker şehit! PKK Dağlıca'da kaç askerin şehit olduğunu açıkladı

Dağlıca'da kaç asker şehit oldu? Dün gece Dağlıca'da PKK tarafından düzenlenen saldırıda pek çok sayıda askerimizin şehit olduğu yaralı askerlerimizin bulunduğu haberi geldi. Kahpe terör örgütü PKK'nın silahlı kanadı HPG bugün bir açıklama yaparak 31 askerimizin şehit edildiğini 6 askerimizin yaralandığını açıkladı. TSK'dan henüz bu konu hakkında bir açıklama gelmedi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Dağlıca'da 31 asker şehit! PKK Dağlıca'da kaç askerin şehit olduğunu açıkladı

Dün gece PKK tarafından Hakkari'nin Dağlıca köyünde askerimize yönelik yapılan saldırının detayları herkes tarafından merak ediliyor. 400 kiloluk el yapımı bomba ile yapılan saldırıda pek çok askerimizin şehit olduğu haberi geldi. Dün geceden bu yana şehit sayısı ve şehitlerimizin ismi açıklanmadı. Dağlıca'daki hain saldırının ardından PKK'nın silahlı kanadından bugün bir açıklama geldi. PKK'nın silahlı kanadı HPG 31 askerimizin şehit olduğunu 6 askerimizin yaralandığını duyurdu. TSK bu konu hakkında henüz net bir açıklamada bulunmadı. 


PKK'nın silahlı kanadı HPG, Hakkari’nin Dağlıca ilçesinde düzenlenen ve çok sayıda askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin olarak, "Çatışmalarda net olarak İlker Çelikcan adlı 1 Kurmay Yarbay olmak üzere 31 asker ölmüş, 6 asker de yaralanmıştır. Buradaki ölü ve yaralı sayısı daha fazladır ancak netleştirilememiştir" açıklamasını yaptı

 

Genelkurmay Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamalarda, pazar günü öğleden sonra başlayan terör saldırılarında şehit olan askerlerin sayısına ilişkin olarak bilgi verilmemişti.

 

PKK'ya yakılnlığıtla bilinen ANF'de yer alan habere göre, HPG Basın İrtibat Merkezi'nin Dağlıca saldırısına ilişkin olarak yaptığı açıklamada,  PKK kanadında herhangi bir can kaybı olmadığı da iddia edildi.

DAĞLICA'DA NE YAŞANDI?
 

Dağlıca'da kaç asker şehit oldu? Dağlıca'da PKK tarafından düzenlenen bombalı saldırıda pek çok askerimizin şehit olduğuna dair bilgiler gelmeye devam ediyor. Dağlıca'da PKK tarafından kapatılan yolların açılması için başlatılan askeri operasyonda askerlerimiz PKK'nın hain pususuna düştü. Daha önce yola döşenen mayınlar ve el yapımı bombalar askeri araçların geçişinde patlatıldı. Hain PKK tarafından yapılan saldırıda çok sayıda askerimizin şehit olduğu, pek çok askerimizin yaralandığı bilgisi gündeme geldi. 


Hakkari Yüksekova ilçesinde geçmiş yıllarda PKK’nın baskınlarıyla sıkça gündeme gelen Dağlıca Tabur Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan ve  3 gündür PKK’ya yönelik geniş çaplı bir operasyon hazırlığı sırasında olan TSK unsurları, PKK’nın mayınlı saldırısına maruz kaldı. Saldırıda çok sayıda asker şehit düştü. TSK’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet El Yapımı Patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde Kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur. Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile Bölücü Terör Örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir.”

Uzun süreli çatışma


Örgüte yakın internet sitelerinin çatışmanın dün saat 15.00 sıralarında yaşandığını ileri sürse de resmi kaynaklar çatışmanın saat 19.30 sıralarında yaşandığına dikkati çekti. İlk dakikalarda, çatışmalarda 10’u aşkın TSK personelinin şehit olduğu iddiası Ankara’ya ulaştı. Örgüte yakın internet siteleri ise şehit sayısının 14 ya da 15’e ulaştığını ileri sürdü. Ancak hava koşullarının da etkisiyle çatışmaya ilişkin sağlıklı verilere gecenin ilerleyen saatlerine kadar ulaşılamadığı belirtildi. Farklı kaynaklarda şehit sayısının 17’nin üzerinde olduğu bilgileri de yer aldı. Bazı kaynaklarda ise bir yarbay ile 10 komandon da şehit olduğu iddiası da yer aldı.

 

Uçaklar 13 hedefi vurdu


Hava koşullarının zorluğuna karşın, Diyarbakır ve Malatya’dan kalkan F-4 ve F-16’lar, çatışmaya katılan PKK unsurlarına ait ilk etapta 10 olmak üzere toplam 13 mevziyi tahrip etti. PKK’nın askeri kanadı HPG de saldırıyı yayınladığı bir bildiriyle akşam saat 21.30 sıralarında üstlendi. Önceki gün yapılan aramada, 2 patlayıcı düzeneğinin belirlendiği, bunların güvenlik güçlerince imha edildiği kaydedildi. Dün akşam zırhlı araçların geçişi sırasında infilak ettirilen mayının ise yola yeni döşendiğinin tespit edildiği vurgulandı.

 

GENELKURMAY'DAN İLK AÇIKLAMA


"24 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan yoğun hava harekâtı ile yurtdışındaki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin ateş altına alınması neticesinde ağır hasar ve zayiat verdirilmesini müteakip yurtiçindeki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin imhası maksadıyla operasyonlara hız verilmiştir.

 

Özellikle Hakkâri bölgesinde Bölücü Terör Örgütü tarafından menfez ve köprülerin tahribi ve yollara El Yapımı Patlayıcıların döşenmesi nedeniyle halkımızın ulaşım imkanları kısıtlanmıştır. Bölge halkımızın güven ve huzur içinde ulaşımına imkan vermek maksadıyla 04 Eylül 2015 tarihinden itibaren başlatılan operasyonlar dağlık alanda ve yollarda aralıksız devam etmektedir.

 

06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet El Yapımı Patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde Kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur.

 

Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile Bölücü Terör Örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir.

 

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

 

Bölgede operasyon devam etmekte olup müteakip gelişmeler hakkında bilgi verilecektir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

Aynı taburda daha önce 27 asker şehit olmuştu

 

Dağlıca Köyü’nde konuşlu Komando Taburu daha önce de defalarca saldırıya uğradı. İşte o saldırılar:

 21 Ekim 2007 saat 00.20’de 200 kadar teröristin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırıda 13 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı. Teröristlerin kaçırdığı 8 asker daha sonra Kuzey Irak’a giden aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir heyete teslim edildi.

 7 Mayıs 2010’da  teröristlerle çatışmada 2 asker şehit oldu.

 20 Haziran 2012’de saldırıda,     8 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı.

 4 Ağustos 2015’te Dağlıca Tabur Komutanlığı’na düzenlenen saldırıda HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın akrabası Nurşin Buldan (6) şarapnel parçasıyla yaralandı.

 14 Ağustos 2015’te operasyon halindeki birliklere roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda 4 asker şehit oldu.


DAĞLICA NERESİ? 

Dağlıca'da bugün kahpe PKK tarafından askerlerimize korkunç bir saldırı düzenlendi. Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı olan Dağlıca köyünde gerçekleşen mayınlı saldırıda iki zırhlı aracın patlatıldığı bildirildi. Dağlıca'da yapılan saldırıda çok saydı askerimizin şehit olduğu ve yaralı askerlerimizin bulunduğu bildirildi. Dağlıca (Kürtçe: Oremar), Hakkâri ilinin Yüksekova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün halk arasında bilinen adı Oremar'dır.Dağlıca, 1400 m rakımda olup ismi etrafının tamamen 3000 m üzerinde rakımlara sahip olan Cilo (Buzul) Dağları, İkiyaka Dağları ve Oremar Dağı ile çevrili olması nedeni ile verilmiştir.

 

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri çok meşhurdur.

 

Coğrafya

Hakkari iline 134 km, Yüksekova ilçesine 60 km uzaklıktadır.

 

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Fakat dünyada sadece Yüksekova bölgesinde yetiştiği bilinen ters lale bu bölgede görülmektedir. İkliminin Doğu Anadolu'nun sert karasal iklime göre daha ılıman olması bölgeye has olmayan ürünlerin yetişmesine olanak verir. Üzüm, ceviz, incir gibi. Yollar kışın kapanır, 3-4 ay karayolu kullanılamaz. Kepçeler yolları Yüksekova'dan açmaya başlar ancak Dağlıca'ya gelene kadar belki 10 noktaya tekrar çığ düşer yine açar yine çığ düşer. Dağlıca esrarengiz bir yerdir, sisli puslu karanlık ve ürpertici sınırın son köyüdür.


DAĞLICA'DA ASKERLERİMİZE KORKUNÇ SALDIRI
 

Hakkari'nin Dağlıca ilçesinde bugün askerlerimize yönelik korkunç bir saldırı gerçekleştirildi. Hakkari'nin Dağlıca ilçesinde askeri araç geçişinde PKK tarafından tuzaklanan mayınlar patlatıldı. Mayınların patlatılmasının ardından çok sayıda askerimizin şehit olduğu ve yaralı pek çok askerimizin bulunduğu bildirildi. 

Hakkari'nin Dağlıca ilçesinde bugün hain PKK tarafından askerlerimize korkunç bir saldırı gerçekleştirildi. Dağlıca'da askeri araç geçişinde kahrolası hain PKK militanları uzaktan kumanda ile mayını patlattılar. Mayının patlamasının ardından askerlerimiz ile soysuz PKK'lılar arasında çatışma başladığı bildirildi. Hakkari Dağlıca'daki mayın patlamasının ardından halen devam eden çatışmada çok sayıda askerimizin şehit olduğu ve yaralı askerlerimizin bulunduğu bildirildi. Dağlıca'da şehit olan askerlerimizin sayısı ve isimleri açıklanmadı. 
 

Hakkari'nin Çukurca ilçesi Dağlıca kesiminde teröristlerce gerçekleştirilen saldırı ve sonrasında çıkan çatışmada şehitler ve yaralılar olduğu bildiriliyor.

 

16 ASKERİMİZİN ŞEHİT OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

Hakkari’nin Çukurca ilçesi Dağlıca kesiminde PKK’nın düzenlediği saldırı sonrası çatışma çıktı. Çatışmada ilk bilgilere göre biri yarbay 16 asker şehit!

 

Bölgeden alınan bilgilere göre mayınların patlatıldığı sırada zırhlı araçlardan biri patlamanın etkisi ile uçuruma yuvarlandı. Araçta,  içindeki tabur komutanı ile birlikte 11 kişiden kurtulan olmadı.

 

BÖLGEDE ÇATIŞMA SÜRÜYOR


Mayınlı tuzağın ardından bölgedeki çatışma sürüyor. Alınan bilgilere göre 450-500 kişilik PKK’lı grup çember içine alındı. Çok sayıda askerin yaralandığı gelen bilgiler arasında.

 

Çatışma akşam saatlerinde Yüksekova’nın Dağlıca bölgesinde oldu. Zırhlı iki askeri aracın geçişi sırasında PKK, döşediği mayını uzaktan kumanda ile patlattı. Meydana gelen patlamada ve ardından bölgede hava destekli başlatılan operasyon sırasında çıkan çatışma nedeniyle şehit ve yaralıların olduğu bildiriliyor. Operasyona özel birliklerin de katıldığı belirtildi.
Olay, bugün akşam saatlerine doğru Yüksekova’nın Dağlıca bölgesinde meydana geldi. Zırhlı iki askeri aracın geçişi sırasında yola döşenen mayın, PKK’lılar tarafından uzaktan kumandayla patlatıldı. Meydana gelen patlamada ve ardından bölgede hava destekli başlatılan operasyon sırasında çıkan çatışma nedeniyle şehit ve yaralıların olduğu bildiriliyor. Operasyona özel birliklerin de katıldığı belirtildi.  

 

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesinde yola döşenen mayın, askeri iki zırhlı aracın geçişi sırasında PKK'lılar tarafından patlatıldı. Meydana gelen patlama ve ardından bölgede sürdürülen operasyon sırasında çıkan çatışmalarda şehit ve yaralıların olduğu belirtildi.

 

Olay, bugün akşam saatlerine doğru Yüksekova'nın Dağlıca bölgesinde meydana geldi. Zırhlı iki askeri aracın geçişi sırasında yola döşenen mayın, PKK'lılar tarafından uzaktan kumandayla patlatıldı. Meydana gelen patlamada ve ardından bölgede hava destekli başlatılan oherasyon sırasında çıkan çatışma nedeniyle yaralılarn olduğu belirtildi. Operasyona özel birliklerin de katıldığı belirtildi.

HAKKARİ VALİSİ CANBOLAT: ŞEHİT VE YARALILAR VAR

İhlas Haber Ajansı'nın telefonla ulaştığı Hakkari Valisi Yakup Canbolat şehit ve yaralıların olduğunu söyledi. 

Dağlıca'da 3 günden bu yana devam eden çatışma bölgesine giden Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç'ın (TTZA) geçişi sırasında patlama meydana geldi. İHA'nın telefonla ulaştığı Hakkari Valisi Yakup Canbolat şehit ve yaralıların olduğunu söyledi. 

Başbakan Davutoğlu programını yarıda kesip Ankara'ya dönüyor.

Şehit sayısının 10'un üzerinde olduğu haberleri geliyor fakat resmi bir bilgi henüz yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'dan Ankara'ya dönüşünün ardından Başbakanlık Resmi Konutu'nda güvenlik birimlerinin yetkilileriyle toplantı gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zırhlı araçlara mayınlı saldırı yapıldı


KAÇ TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ?
 

Kaç PKK'lı öldürüldü? 7 Haziran seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye büyük bir kaosun içine çekildi. 57 günden bu yana Türkiye'de kan ve gözyaşı bir an olsun durmuyor. 57 günd 69 asker ve polisimiz şehit edildi. Her yeni günde gelen şehit haberlerinin ardından kaç teröristin öldürüldüğü merak ediliyor. TSK'dan gelen açıklamaya göre 944 teröristin öldürüldüğü 880 teröristin ise yaralandığı bildirildi. Yarın meclise gelecek olan Irak-Suriye tezkeresi ile IŞİD ve PKK'ya hem kara hemde hava operasyonları başlayacak. Tezkere ile birlikte PKK ve IŞİD'e ciddi bir darbe vurulacağı gündeme geldi. 

Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin Türkiye'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına, düzenlenen operasyonlarla karşılık verdi. 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda 944 terörist etkisiz hale getirildi.

 

KCK'nın temmuz ayında "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından terör örgütü PKK ile gençlik yapılanması YDG-H ve terör örgütü DHKP-C, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozan eylemlerine devam ediyor.

 

Son 57 gündeki (7 Temmuz-1 Eylül) terör saldırılarında, Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürü Beyazıt Çeken'in de aralarında bulunduğu 69 güvenlik görevlisi (asker, polis ve korucu) şehit edildi, biri İran uyruklu 20 kişi hayatını kaybetti, 3'ü İran uyruklu 274 kişi yaralandı.

 

Teröristlerce çoğunluğu tırlardan oluşan 249 araç ateşe verildi. Bu süreçteki çatışmalarda 111 terörist etkisiz hale getirildi, 14'ü yaralı 27 terörist yakalandı.

 

Yurtiçindeki operasyonlar

 

Büyük bölümü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye olmak üzere, DAİŞ ve DHKP-C terör örgütlerine yönelik pek çok ilde 24 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda 2 bin 253 kişi gözaltına alındı, bunlardan 574'ü tutuklandı.

 

TSK'nın hava operasyonları

 

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği operasyonlarda 944 terörist etkisiz hale getirildi.

 

Hava operasyonları sonucu yurtdışında yaklaşık 580 teröristin, yurtiçindeki operasyonlarda da 250-300 teröristin yaralandığı tespit edildi.

 

Hava operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top atışlarıyla da terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdirdi.

 

Terör örgütü PKK, ölen teröristlerin bazılarının cesetlerini yanında götürüyor, bazı teröristlerin cesetleri ise oldukları yerde bırakılıyor.

 

Son 24 saatte yaşananlar

 

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde SODES programı kapsamında nakış, dikiş, aile destek merkezi ve anaokulu olarak kullanılan binaya terör örgütü PKK yandaşlarınca molotofkokteyli ile saldırıda bulunuldu.

 

Bitlis'te yol kesen terör örgütü PKK mensupları, Çeltikli Jandarma Karakol Komutanlığı kantinine malzeme taşıyan kamyoneti ateşe verdi.

 

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sözde "özerklik" açıklamasına ilişkin gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve savcının itirazı üzerine tekrar yakalanan Nusaybin Belediye Başkanı Kaya ve DBP İlçe Eş Başkanı Algan "Terör örgütüne üye olmak suçundan" tutuklandı.

 

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Tekeli 2. Hudut Tabur Komutanlığına, terör örgütü PKK mensuplarınca uzun namlulu silah ve roketatarlı saldırı düzenlendi.

 

Diyarbakır'ın Kulp ve Lice ilçeleri arasında karayolunu kesen terör örgütü PKK mensupları, durmayan bir araca ateş etti. Saldırıda araçtaki doktor Abdullah Birol hayatını kaybetti.

 

Kars'ta terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna bomba yapımı ve yaşam malzemesi götürdükleri iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında bir devlet memurunun da bulunduğu üç kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Şırnak'ta terör örgütü PKK'dan kaçan 7 terörist, güvenlik güçlerine teslim oldu.

 

Şırnak'ta, askeri araca teröristlerce düzenlenen saldırıda 2 asker hafif şekilde yaralandı.

 

Iğdır'ın Karakoyun ilçesinde bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca açılan ateş sonucu polis memuru Olgun Kurbanoğlu şehit oldu.

 

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde terör örgütü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye yönelik operasyonda 9 kişi gözaltına alındı.

 

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü binasını ateşe veren, sokağa hendek ve barikat kurarak güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla saldıran terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada, örgüt mensuplarından biri olduğu değerlendiren kişi hayatını kaybetti.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25