banner1

E Devlet GSS sonuçları açıklandı mı? Şifresiz GSS sorgulaması yap TC No ile

GSS sonuçları açıklandı mı? Genel Sağlık Sigortası için gelir testi yaptıranlar GSS sonuçlarını merak ediyorlar. 1 Kasım günü sona eren Gelir testi sonuçları açıklandı. Devlete olan Genel Sağlık Sigortası borcunuzu E Devlet sayfanızdan sorgulayabilirsiniz. E devlet şifresi olmayanlar yada şifresini unutanlar Alo 170'i arayarak GSS sonuçlarını öğrenebilirler. ESGM adresinden daha önce TC kimlik numarası ile sorgulama yapılıyordu fakat şuanda bütün işlemler E devlet üzerinden yapılmakta.

E Devlet GSS sonuçları açıklandı mı? Şifresiz GSS sorgulaması yap TC No ile

GSS sonuçları açıklandı mı? Genel Sağlık Sigortası için gelir testi yaptıranlar GSS sonuçlarını merak ediyorlar. 1 Kasım günü sona eren Gelir testi sonuçları açıklandı. Devlete olan Genel Sağlık Sigortası borcunuzu E Devlet sayfanızdan sorgulayabilirsiniz. E devlet şifresi olmayanlar yada şifresini unutanlar Alo 170'i arayarak GSS sonuçlarını öğrenebilirler. ESGM adresinden daha önce TC kimlik numarası ile sorgulama yapılıyordu fakat şuanda bütün işlemler E devlet üzerinden yapılmakta.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
E Devlet GSS sonuçları açıklandı mı? Şifresiz GSS sorgulaması yap TC No ile

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar 30 Eylül günü gelir testi yaptırdılar. 30 Eylül gününe kadar gelir testi yaptıranlar GSS sonuçlarının açıklanmasını bekliyorlar. Genel Sağlık Sigortası sonuçlarının 21 Ekim günü açıklanacağı duyurulmuştu. Fakat gelir testi sonuçlarının yoğunluktan ötürü henüz açıklanmadığını öğrendik. Genel Sağlık Sigorta borcu olanlar E devlet sistemi üzerinden borçlarının silinip silinmediğini öğrenebilirler. E devlet şifresi olmayanlar Alo 170'i arayarak TC kimlik numaraları ile GSS borçlarının silinip silinmediğini öğrenebilirler. Alo 170'i aramadan önce gelir testi yaptırdığınız Sosyal Yardımlaşma kurumunu arayarak sonuçların açıklanıp açıklanmadığını sorabilirsiniz. İki gün önce açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu Genel Sağlık Sigortası borçlarının 1 Kasım'dan sonra silineceğini açıkladı. 

GSS SORGULAMA E DEVLET

GSS BORÇLARINIZ 1 KASIM'DAN SONRA SİLİNECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Üsküdar'daki Nev Mekan Kafe'de gençlerle bir araya gelerek, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinden sonra ilk işlerinin gelir testi borçlarını silmek olduğunu söyledi. Davutoğlu bir grup üniversite öğrencisiyle buluşmasında genel sağlık sigortası beyannamesine getirilen muafiyetin ardından gelir testi yapılamamasından dolayı biriken borçlar için, "Borç sıkıntısı içinde strese girmeyin. 1 Kasım'dan sonra ilk işimiz, bütün o borçları silmek olacak.. Sistem daha sonra oturacak. Okulu bitirince iki yıl içinde de müddet vereceğiz. İş güç sahibi olur, ondan sonra da ödersiniz" dedi.


 

Gelir testi yaptıranlar, TC kimlik numarası ve kimlik bilgilerini girerek adresinden genel sağlık sigortası tescil bilgilerine ulaşabilecek. Böylece, vatandaşlar prim ödeme yükümlüsü olup olmadıklarını anında e-devlet sistemi veya sgk üzerinden öğrenebilecek.

 

Gelir testi ve tespiti işlemleri, gelir tespiti başvurusundan itibaren en geç bir ay içerisinde tamamlanır.

 

Gelir testine tabi tutulan kişinin başvuru formlarında yer alan aylık kazanç ve diğer bilgiler ile Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yapılan sorgulamalardan tespit edilen bilgiler, yukarıda belirtildiği şekilde birlikte değerlendirilerek aile içinde kişi başına düşen aylık kazanç tespit edilir.

 

G0: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (primlerini devlet öder),

 

G1: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar (brüt asgari ücretin üçte birinin % 12’si tutarında prim öderler),

 

G2: Geliri aylık brüt asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar (brüt asgari ücretin % 12’si tutarında prim öderler),

 

G3: Geliri aylık brüt asgari ücretin iki katından fazla olanlar (brüt asgari ücretin iki katının % 12’si tutarında prim öderler).
 

Torba Yasa ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanlar için getirilen getirilen imkandan yararlanmak için tanınan süre dolmak üzere.

Genel Sağlık Sigortası prim borcunu yapılandırmak isteyenlerin 2 Kasım mesai bitimine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvuru yapması gerekiyor. Ancak 29 ve 30 Ekim'in tatil olmasından dolayı bugün, 27 Ekim, 28 Ekim ya da 2 Kasım tarihlerinde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

GELİR TESTİ ŞART

Daha önceden gelir testi yaptırmış olup borcun tamamını ilk taksitin ödeme süresi içerisinde ödeyenlerden sadece borcun asıl tutarı alınacak. Tek seferde ödeyemeyecek olanların borcu ise faizi silinerek yurtiçi tüketici enflasyon (Yİ-ÜFE) oranları esas alınarak yeniden hesaplanarak taksitlendirilecek.

Gelir testi yaptırmamış olanlar ise önce gelir testi yaptıracak. Sonrasında ödeme kapsamında detayları uygulayacak. Ancak herhangi bir borç söz konusu olmayadabilir.

Geçmişte gelir testi yaptırmayanların ise borcu tavandan çıkmıştı. Bu kişilerin de 30 Eylül'e kadar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurup teste girmesi gerekiyordu. Bunu azaltanların da yapılandırma için 2 Kasım'a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurması gerekiyor.

"SON GÜNÜ BEKLEMEYİN" "SON GÜNÜ BEKLEMEYİN"

GSS BORCUNU NEREDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin online olarak işlemlerini yapması mümkün. Hizmete e devlet üzerinden ulaşabilir, genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

GSS İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar yeniden yapılandırma için başvurularda form doldurmak suretiyle elden ya da posta yoluyla yapabilecek. Bu formlar bağlı bulunulan sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yapılacak.

Başvuruların posta yolu ile yapılması durumunda; taahhütlü, iadeli taahhütlü, PTT Kargo (kapıdan kapıya teslim) ya da APS yolunun tercih edilmesi halinde, başvuru formunun postaya verildiği tarih kuruma verildiği tarih olarak kabul edilecek.

Adi posta yolunun tercih edilmiş olması halinde, başvuru formunun kurum evrak kayıtlarına giriş tarihi kuruma verildiği tarih olarak kabul edilecek.

GSS ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

GSS'den kaynaklanan alacak aslının tamamını 30 Kasım'a kadar ödeyenler için herhangi bir faiz uygulanmayacak. Taksit uygulamak isteyenler için ise söz konusu tutarın tespiti sırasında, öncelikle kapsama giren alacaklara ilişkin ana para ile gecikme zammı, gecikme cezası yerine dikkate alınacak TEFE/ÜFE/Yİ-ÜFE tutarı belirlenecek.

Asıl tutar ile hesaplanan TEFE/ÜFE/Yİ-ÜFE tutarı toplanacak. Ardından bulunan bu tutar; 6 eşit taksit için 1.05, 9 eşit taksit için 1.07, 12 eşit taksit için 1.10, 18 eşit taksit için 1.15 katsayısı ile çarpılacak. Hesaplanan rakam, talep edilen taksit sayısına bölünecek ve 2'şer aylık dönemler itibariyle ödenecek taksit tutarı belirlenecek. İlk taksit için son ödeme tarihi 30 Kasım 2015.

GSS PRİM AFFI KİMLERİ KAPSIYOR?

Af veya yapılandırma kapsamına giren GSS borçluları üçe ayrılıyor;

- 1 Ocak 2012’den sonra bugüne kadar hiç gelir testine gitmemiş olanlar.

- Gelir testine girmekle birlikte testi geç yaptırdığı için, testten önce SGK tarafından en yüksek prim tutarından borçlandırılmış olanlar.

- Gelir testini zamanında yaptırdığı halde, ödemekle yükümlü olduğu primleri zamanında ödememiş olanlar.

6. TAKSİT ÖDEMESİ İÇİN DE SON GÜN 2 KASIM

Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB), Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 6. taksit ödemesinin son gününün 2 Kasım olduğu bildirildi.

GİB'in internet sitesinde yer alan duyuruda, 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar için taksit ödemesi hatırlatması yapıldı.

Söz konusu borçların 6. taksit ödemesinin son gününün 2 Kasım 2015 olduğu belirtilen açıklamada, ödemelerin 02.00-22.00 saatlerinde yapılabileceği kaydedildi.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7