Erdoğan: PYD ve DEAŞ Yalanı Artık Yemez!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlar ile 34’üncü kez Külliyede bir araya geldi. Muhalefetin TBMM’ndeki tutumunu eleştiren Erdoğan, Türkiye ekonomisi ve döviz konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Erdoğan: PYD ve DEAŞ Yalanı Artık Yemez!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlar ile 34’üncü kez Külliyede bir araya geldi. Muhalefetin TBMM’ndeki tutumunu eleştiren Erdoğan, Türkiye ekonomisi ve döviz konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

12 Ocak 2017 Perşembe 14:56
Erdoğan: PYD ve DEAŞ Yalanı Artık Yemez!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 34. Muhtarlar buluşmasında konuşan Recep Tayyip Erdoğan’ın, konuşmasından satır başlıkları şu şekilde:

“Bizim için tek ölçü Allah'ın ve halkın rızasıdır. Biz öyle nevzuhur bir millet değiliz. Tam tersine biz köklü bir gelenek ve kadim bir medeniyet mirasına sahip bir milletiz. Bu bakımdan milletimizin tercihleri rastgele değildir. Aksine büyük bir birikim ve feraset vardır.”

40 Yıllık Siyasi Hayatımda

“Onun için 40 yıllık siyasi hayatımda gözüm hep millette oldu. Milli irade, demokrasi, hak ve özgürlükler meselesi birileri için sadece laftan ibaret olabilir. Ama biz hayatımızı bu kavramlara, bunların hayata geçirilmesine adadık. İstiklal şairimizin dediği gibi hiçbir haksızlığa boyun eğmeden istiklal ve istikbal aşkımızdan taviz vermeden geldik inşallah da ömrümüzün sonuna kadar bu yolda devam edeceğiz.”

Türkiye’nin Son Yıllarda Yaşadığı

“Değerli kardeşlerim Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı sıkıntıları, maruz kaldığı saldırıları sizler de yakından görüyor takip ediyorsunuz. Tıpkı 1. ve 2. Dünya Savaşı sonrası yapıldığı gibi yeni bir dünya kurulmaya ve bize de burada bir rol biçilmeye çalışılıyor.

1. Dünya savaşı sonrasında bize biçilmeye çalışılan kefeni önce Çanakkale ardından İstiklal Harbimizle yırtıp atmıştık. Hala her fırsatta önümüze engeller konmaya çalışılıyor. Kimi zaman terör, kimi zaman kaos, kimi zaman da kardeş kavgasıyla sürdürülmek isteniyor. Özellikle son dönemde yaşadıklarımız bu hesaplaşmanın tezahüründen başka bir şey değildir.

Allah'ın izniyle terör örgütleri üzerinden yürütülen saldırıları birer birer boşa çıkardık. çıkarıyoruz. Asıl mücadeleyi onların arkasındaki güçlerle verdiğimizi gayet iyi biliyoruz. Onun için bunlara tarihin en büyük darbeleri vururken milletimiz de bunların gerçek yüzünü görmüş durumdadır.”

DEAŞ’ı Tamamen Bitireceğiz

“15 Temmuz ihanetinin müsebbibi olan FETÖ ile mücadelemizi tüm cephelerde sürdürüyoruz. DEAŞ denilen ve en çok zararı Müslümanlara veren örgütü hem kendi topraklarımızda hem de bölgemizde bitirmekte kararlıyız.

Farklılıkları kaşıyarak kendine zemin bulmaya çalışan örgütlere de fırsat vermedik vermeyeceğiz.”

PYD ve DEAŞ

“Rabbime hamdolsun bu örgütlerin hepsi de attıkları her adımda kendi kirli yüzlerini ifşa ediyorlar. Ortaya dökülen hakikatler karşısında artık söyleyecek sözleri kalmadı. Geldiğimiz noktada artık hiç değilse kartların açık oynanmasını umuyoruz. Kimsenin "PYD için bunların PKK ile ilgisi yok" diyecek hali kalmadı. Çünkü bizzat NATO destekli yayınlarda bu ilişki, bağ tüm delilleri ile ortaya çıktı.
 
Kartların açık oynanmasını umuyoruz. Kimsenin "bizim tek önceliğimiz DEAŞ ile mücadeledir" diyecek durumu da kalmadı. Çünkü Türkiye'nin El Bab mücadelesine karşı gösterilen tavır bunu da ortaya çıkardı.”

Büyükelçi Suikastı

“FETÖ'nün rolüne tereddütle yaklaşanlar Rusya Büyükelçisine yapılan suikastın arkasından herhalde ikna olmuşlardır diye düşünüyorum.

Aslında bütün bunları birer iyi niyet ifadesi olarak söylüyorum. Aslında kimin derdinin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz. Bu acımasız bir güç mücadelesidir. Düştüğümüz anda pek çok örneğini gördüğümüz şekilde iç çatışmalarla, kardeş kavgasıyla bize kendi kendimizi imha ettireceklerinden şüpheniz olmasın.

Biz operasyonlarımızı sürdürüyor, aynı zamanda birlik beraberlik ve dayanışmamızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Onun için her fırsatta Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz. Niye TEK diyoruz? Bizi bölemeyecekler de onun için diyoruz. Biz 80 milyon tek milletiz.”

Türkiye’ye Kafa Tutmaya Kalkan Gabar’a Baksın

“Kimse bizimle mücadeleye girmeye kalkmasın. Girerlerse işte Gabar da orada burada her yerde bedelini ödersiniz. Bu ülkede bu ülkeye ihanet edenlerin yeri yoktur olamaz. Huzurumuzu bozmadan bu ülkede yersin içersin yatarsın. Her türlü hakkın var.

Bu ülkede Cumhurbaşkanlığı makamına kadar her yer sana vatandaş açık. Terörist olmak gerekmiyor. Kürt olup da Cumhurbaşkanı olanlar oldu bu ülkede. Değişik etnik unsurlardan en üst makamlarda birçok vatandaş var. Kimseye bu yollar kapalı değil.”

TBMM Anayasa Değişikliği Teklifi Görüşmeleri…

Kürsüyü Yıkamazsınız

“Ama bakıyorsunuz şurada mecliste bir anayasa değişikliği çalışması olacak. Tabloyu görüyorsunuz değil mi? Eğer egemenlik kayıtsız şartsız milletinse meclisin çalışma şekli bellidir. Gelirsin söyleyeceklerini o kürsüde söylersin çekilir yerine oturursun. O kürsü yıkmak için konulmadı oraya. Söyleyecek sözü olanlar için oraya konuldu.

Bir siyasi partinin mensuplarıyla orada eylem yapmaları iyi niyet göstergesi değildir. Biz "Ne yapacağımızı göreceksiniz" demek suretiyle demokrasi mücadelesi verenlere tehdit savurmak ile bir yere varamazsınız. Parlamentoda çalışmaları engellemek, süreci uzatmak bunlar hiçbir şey kazandırmıyor. Ne yaparsanız yapın. 15 gün değil de 1 ay. Ama parlamentodan bu ben inanıyorum ki çıkıp milletin önüne gidecektir.

Eğer saygınız varsa, millete ve demokrasiye inanıyorsanız bırakın müzakereler görüşmeler bitsin. Milletin önüne gitsin. Millet kararını versin. Ne karar verirse biz de siz de eyvallah diyelim. Ama görüyorum ki bunlar milletten rahatsız. Milletten korkuyor.”

Haddinizi Bilin

“İkide bir tek adam tek adam diyorlar. Ne tek adamı ya? Bu ülkede bunun kaynağında siz varsınız siz. Bu ülkede CHP'li başkanları valilik yaptığı dönemleri biliriz biz. Eğer daha da geriye giderseniz asıl teke adamcılığı orada görürsünüz. Ben o kadar eski defterleri açmak istemiyorum.

Ama gerekirse o defterleri de açarız. Bunlar tereciye tere satmaya kalkıyorlar. Artık bu ülkede bunları yutacak biri yok. Herkes yerini haddini bilecek milletin iradesine saygı duyacak. Millet ne derse o olacak. Bunu bilin.”

Bu Millet İslam’ı DEAŞ’tan Öğrenecek Değil

“Bu örgütler vatanımızı bayrağımızı hedef alıyor. 15 Temmuzda çıtayı yükseltip bu dört sütunun hepsine birden saldırdılar. DEAŞ deseniz istismar ettiği kavramlar kimseyi kandırmasın en başından beri İslam’ın ruhuna, düzenine aykırıdır. DEAŞ bize İslam’ı anlatmasın. Bu millet İslam’la yoğrularak ayağa kalkmıştır. Onlardan İslam'ı öğrenmek gibi bir derdimiz yok bizim. Bizim inancımızda DEAŞ gibi bir örgütün yeri yoktur.

Bu örgütü projelendirenler Irak gibi Suriye'de de kırılmakta olan fayları çok iyi değerlendirip bölgeyi ateşe verdiler. Yerli de olsa kullanılanlar kendileri doğal değildir. Hepsi sentetiktir. Türkiye güçlü bir yapıya sahip olduğu için bu zehirlere karşı dirençlidir. Bugün Türkiye'de aynı fitne çıkartılamıyorsa bunun sebebi tek bayrak, vatan, millet, devlet ilkelerine sımsıkı sarılmış olmamızdır.

Şimdi senaryolarına ince ayar verdiler. Artık eylemler sadece kan dökmeye toplumu yıldırmaya yetmiyor. Yılbaşı gece yapılan o cani saldırıda olduğu gibi inanç, mezhep vs. gibi toplumsal hassasiyet noktalarımıza hücum ettiler.”

Benim Üzerimden Tartışma Yürütüyorlar

“Hep bu kardeşiniz üzerinden götürülüyor. Bunun benim şahsımla ilgisi yok ki. Türkiye'de anayasa değişikliği yapılıyor. Yarın yapılacak seçimde kim girer kim kazanır kim öle kim kala! Mesele şu.

Burada ölüm haktır değil mi? Biz kadere inanmış insanlarız. Yazılı belgemiz var mı yok. Bizim tek derdimiz var. Nedir? Bu vatana, millete rabbimin verdiği ömür süresince hizmet edebilmektir.”

Onları Hayal Kırıklığına Uğratacağım

“Şayet Cumhurbaşkanı oldum diye bu mücadeleden vazgeçmemi bekleyenler varsa kusura bakmasınlar. Onları hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğim. Dün olduğu gibi bugün de yarın da Türkiye'nin istiklal ve istikbal mücadelesinde en önde olmayı sürdüreceğiz. Ne diyor şair? Şu yeryüzü er meydanı, gönül sevmez her meydanı, yüreksize yorgan döşek, koçyiğide ver meydanı...

Rabbim ömür milletim destek verdikçe büyük, güçlü, Yeni Türkiye yolunda ter dökmeye, çalışmaya, gerekirse bedel ödemeye devam edeceğim. Kardeşlerim siyasi farklılıklar başka bir şeydir. Seçim döneminde yaşanan rekabet başka bir şeydir.

İcra makamına oturduğunuzda bunların hepsi geride kalır. Bundan sonra artık her yere hizmet götürmekle mükellefsiniz. Biz bu siyasi terbiye ile yürüdük. Bu anlayışla da hizmet götürdük. Başkaları farklı bakabilir Ama biz buyuz. Milletimiz bizim neyi yapacağımızı neyi yapamayacağımızı tartmış, hükmünü vermiştir.

Doğrudan Milletin oyuyla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olma şerefine nail oldum. Rabbime hamdolsun. Eğer bu kadar zamandır demokrasi ile laiklikle hayat biçimleriyle bir sorunumuz olmadıysa bundan sonra niye olsun? Ki öncekiler gibi sorumsuz da olmadım. Sırtımda yumurta küfesiyle yürüdüm.

Kırmamaya özen gösterdim. Kimseye hesap vermeden gidenler, köşelerine çekilenler gibi bir şansım da niyetim de yok. Milletiyle kucaklaşan, milletinin yanından ayrılmayan, dertleşen Cumhurbaşkanı oldum. Bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı’na geldiğim günden bu yana 82 kez il ziyareti yaptım. Görev sürem tamamlanmadan kalan 25 ilimize de mutlaka gideceğim.

Bakınız bunlar yurtdışı ziyaretlerine, uluslararası zirvelere rağmen yürüttüğüm programlar. Çünkü biz milletimize farklı bir Cumhurbaşkanlığı yapma, koşturma, terleme sözü verdik. Milletimizin teveccühü, hele 15 Temmuz'da yaptıklarının karşısında bu yaptıklarımızı az bile buluyoruz.

Şu külliyenin etrafında bizim şehitlerimiz, gazilerimiz var. Bu insanlar buraya niye koştular? Hepsi buraya Cumhurbaşkanlarını ve ekibini yalnız bırakmamak için koştular. Her gece sabahlara kadar şu çevrede durdular. Bu millet sevilmez de kim sevilir? Biz milletimizi Allah için seviyoruz.

Döviz Konusu…

Silah Tutanlarla, Elinde Döviz ve Faiz Olanlar Aynı Hedefe Bakıyor

Türkiye'nin maruz kaldığı saldırıların bir de ekonomi boyutu olduğunu görüyoruz. Amaç bakımından elinde silah olanlar, elinde faiz olanın bir farkı yok.

Bunun için döviz kurunu bir silah gibi kullanıyorlar. Öte yandan elbette bizim de bir takım sıkıntılarımız var. Ama bunların hiçbiri döviz kurunun bu noktaya gelmesine neden olacak şeyler değil. Amaç Türkiye'ye diz çöktürmek.

Döviz üzerinden yapılan spekülasyonlara karşı bir önceki saldırıda dövüz bozma hamlesiyle milletimiz karşı koydu. Ben milletimden bu tavrın devam etmesini istiyorum. Tüm ülkenin milletin karının, bekasının söz konusu olduğu durumda bankalar farklı hesaplar içine giremez girmemelidir. İş dünyasına da çağrımı yineliyorum.

Gün yatırım yapma, istihdamı artırma, duran çarkları çalıştırma günüdür. Türkiye olarak 80 milyon olarak ekonomiyi çökertme gayretleri karşısında milli bir seferberlik anlayışı içerisinde olmalıyız. Bizden sonra gelecek nesillere, çocuklarımıza, torunlarımıza bunu borçluyuz.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner37