banner1

Fatma Güldemet Sarı kimdir? Çevre bakanı Fatma Güldemet Sarı kaç yaşında nereli

Fatma Güldemet Sarı 64. hükümetin sürpriz isimlerinden biri oldu. Günlerdir açıklanması beklenen yeni kabine bugün açıklandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştükten sonra yeni kabineyi açıkladı. Yeni kabinede en dikkat çeken isim Fatma Güldemet Sarı oldu. Ak Parti Adana Milletvekili olan Fatma Güldemet Sarı 25 Haziran 1970 doğumlu. İlköğrenimini Adana Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde bitirdi.

Fatma Güldemet Sarı kimdir? Çevre bakanı Fatma Güldemet Sarı kaç yaşında nereli

Fatma Güldemet Sarı 64. hükümetin sürpriz isimlerinden biri oldu. Günlerdir açıklanması beklenen yeni kabine bugün açıklandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştükten sonra yeni kabineyi açıkladı. Yeni kabinede en dikkat çeken isim Fatma Güldemet Sarı oldu. Ak Parti Adana Milletvekili olan Fatma Güldemet Sarı 25 Haziran 1970 doğumlu. İlköğrenimini Adana Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde bitirdi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Fatma Güldemet Sarı kimdir? Çevre bakanı Fatma Güldemet Sarı kaç yaşında nereli

Fatma Güldemet Sarı kimdir? Yeni hükümet az önce açıklandı. Davutoğlunun yeni kabineyi açıklamasının ardından en çok merak edilen isim Fatma Güldemet Sarı merak edilmeye başlandı. Ak Parti Adana Milletvekili olan Fatma Güldemet Sarı 25 Haziran 1970 doğumlu. İlköğrenimini Adana Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde bitirdi.


Fatma Güldemet Sarı kaç yaşında? Fatma Güldemet Sarı çevre ve şehircilik bakanı oldu. Fatma Güldemet Sarı'nın bakan olmasının ardından pek çok kişi Fatma Güldemet Sarı'yı merak etmeya başladı. 


Fatma Güldemet Sarı1970 Darende doğumlu. İlköğrenimini Adana Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde bitirdi.

1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.

1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

1996 – 2010 yılları arasında İstanbul, Mersin ve Adana illerinde muhtelif projelerde mimar olarak çalıştı. Nurdağ Kireç Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’de şirket ortağı. Aynı zamanda Sarılar Mimarlık Ltd. Şti.’de şirket ortağı ve mimari proje sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Çok iyi derecede İngilizce bilmekte. Çeşitli vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşlarında üyelikleri bulunmaktadır.

Aktif siyaset hayatına 2008 yılında AK PARTİ  Çukurova Kurucu İlçe Başkanı olarak başladı.

2011 yılı genel seçimlerinde Adana  7. Sıra  milletvekili adayı oldu.

2012 – 2014  yılları  arasında  AK  PARTİ  Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevinde bulundu. Milletvekili aday adayı olana kadar bu görevine aralıksız  devam etti.

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Türkiye Cumhuriyeti'nin 64. hükümetini açıkladı.

 

Yeni kabinede en çok merak edilen, ekonominin patronunun kim olacağı idi. Davutoğlu, ekonomiyi Mehmet Şimşek'e emanet etti. Daha önceki Ak Parti kabinelerinde Hazine ve maliye Bakanlığı görevinde yer alan Şimşek, bu kez Başbakan Yardımcısı olarak kabineye girdi.

 

ENERJİ CUMHURBAŞKANI'NIN DAMADINA EMANET


Yeni hükümette, ilk kez kabinede yer alacak isimlerden biri de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı, AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak olacak. Enerji uzmanı olan Albayrak, Enerji Bakanlığı görevine getirildi.

 

 

Peki hangi bakan hangi ilin milletvekili? 81 ilin 24'ünden seçilen milletvekilleri Bakanlar Kurulu'nda yer alıyor. NTV'nin haberine göre İstanbul, Ankara ve Bursa'nın 2'şer bakanla temsil edildiği yeni kabinede bakanların illere göre dağılımı böyle...

 

SÜLEYMAN SOYLU İLK KEZ KABİNEDE


Demokrat Parti Başkanlığı görevindeyken AK Parti'ye geçen Süleyman Soylu, ilk kez kabineye girdi. Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu. Asgari ücret ve emekli maaşları gibi konular Soylu’nun sorumluluğunda olacak.

 

DENİZLİ'DEN BİR BAKAN GİTTİ, BİR BAKAN GELDİ


Davutoğlu'nun bir önceki hükümetinde Denizli'den Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi vardı. Cumhurbaşkanı'na yakın isimler arasında gösterilen Zeybekçi, 64. hükümette yer almadı.

 

Ancak 64. hükümette Denizli unutulmadı; Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevine atandı. Davutoğlu, seçim hükümetinde başlattığı "başörtülü bakan" geleneğini de sürdürdü; Ramazanoğlu AK Parti kadrolarından "başörtülü bakan" olarak atanan ilk isim oldu.

 

Türkiye'nin ilk başörtülü bakanı AK Parti üyesi değildi: Seçim hükümetinde "bağımsız bakan" olarak görev yapmıştı.

 

AK Parti "Kurucular Kurulu üyesi" de olan Ramazanoğlu, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a yakınlığı ile tanınıyor.

 KABİNEDEKİ İKİNCİ KADIN BAKAN; ŞEHİRCİLİK MİMAR BAKAN'A EMANET


AK Parti'nin son dönemdeki hükümetlerinde kamuoyundan en çok eleştiri alan konu, hükümetlerde sadece tek bir kadın bakana yer verilmesi, onun da aile ve sosyal politikalardan sorumlu yapılmasıydı. Davutoğlu, "tek kadın bakan" geleneğini bozdu; Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yanı sıra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı da bir kadına emanet etti. Mimar kökenli, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu. 

 

"KAYSERİ KONTENJANI" BU KEZ ELİTAŞ İÇİN KULLANILDI; MUSTAFA ELİTAŞ EKONOMİ BAKANI OLDU


AK Parti'nin büyük oranda oy aldığı Kayseri'den, hemen hemen her AK Parti kabinesinde bir bakan yer aldı. Davutoğlu, 64. hükümet için de "Kayseri kontenjanı" geleneğini bozmadı. Ancak bu kez, kabinede "Kayseri kontenjanı" Taner Yıldız için değil, bir başka Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş için kullanıldı. AK Parti'de uzun yıllar grup başkan vekilliği yapan, Başkanlık sistemi konusundaki çıkışları ile tanınan Mustafa Elitaş, Ekonomi Bakanı oldu. Elitaş, kabinedeki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en yakın isimler arasında sayılıyor. 

 

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI TÜFEKÇİ; MALATYA İL BAŞKANLIĞI'NDAN, BAKANLIĞA 

 

Davutoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak Parlamentoda yeni isimlerden birini, Malatya Milletvekili Bülent Tüfekçi'yi atadı. AK Parti'nin Malatya'daki il başkanlığını yapan Tüfekçi, avukat. Tüfekçi, bir dönem Sivas Katliamı sanıklarının da avukatlığını üstlenmişti. 

 

KABİNEDE DİYARBAKIR YOK, BURSA'DAN İKİ VEKİL VAR

 

64. hükümette, daha önceki AK Parti hükümetlerinin aksine, Diyarbakır'dan bakan çıkmadı. Ancak Bursa'nın Kabineye iki bakan birden sokması dikkat çekti. Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu Sağlık Bakanı olurken, bir başka Bursa vekili Efkan Ala İçişleri Bakanlığı'na getirildi. Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imam hatipten arkadaşı. Efkan Ala ise, Başbakanlığı döneminde Erdoğan'ın "Başbakanlık Müsteşarlığı" görevini yürütmüş, son Erdoğan kabinesine de dışardan İçişleri Bakanı olarak atanmıştı. 

 

REKOR KIRAN BAYBURT'A YILLAR SONRA BAKANLIK GİTTİ;  MALİYE'NİN ESKİ MÜSTEŞARI, ARTIK BAKAN OLDU

 

Ak Parti'nin 1 Kasım seçimlerinde rekor kırdığı illerden olan Bayburt'tan, yıllar sonra ilk kez bakan çıktı; Bayburt Milletvekili Naci Ağbal, Maliye Bakanı oldu. Ağbal, siyasete girmeden önce Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütüyordu. AK Parti hükümetlerinde en uzun süre Müsteşarlık görevinde yer alan isimlerden olan Ağbal, "ekonominin en güçlü bürokratı" olarak tanınıyordu, şimdi maliyenin patronu haline geldi. Bayburt'tan en son Ülkü Güney bakan olarak çıkmıştı. 

 

61. HÜKÜMETE BENZİYOR

 

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 64. hükümet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurduğu son hükümet olan 61. hükümetle benzerliği ile dikkat çekti. 

 

Erdoğan'ın Başbakan olarak kurduğu son hükümette yer alan 13 isim, Davutoğlu'nun bugün açıkladığı hükümette de yer aldı. 

 

İşte o isimler; 

* Başbakan Ahmet Davutoğlu- 61. hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev almıştı

* Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek- Erdoğan başkanlığındaki 61. hükümette Maliye Bakanı idi

* Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan- 61. hükümette Ulaştırma Bakanı olarak görev almıştı

* Adalet Bakanı Bekir Bozdağ- 61. hükümette de Adalet Bakanı idi.

* Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık- 61. hükümette de aynı görevdeydi.

* Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik- 61. hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı idi

* Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç- 61. hükümette de aynı görevdeydi.

* İçişleri Bakanı Efkan Ala- 61. hükümette de aynı görevdeydi

* Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz- 61. hükümette de aynı görevdeydi

* Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı- 61. hükümette de aynı görevdeydi

* Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz- 61. hükümette de aynı görevdeydi

* Orman ve su işleri Bakanı Veysel Eroğlu- 61. hükümette de aynı görevdeydi

* Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu- 61. hükümetti de aynı görevdeydi

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25