banner1

Gelir testi son gün ne zaman? Gelir testi yaptırmamanın cezası ne kadar?

Gelir testi son gün ne zaman? Gelir testi yaptırmamanın cezası ne kadar? Gelir testi yaptırmayanlar için son iki güne girildi. Sigortası olmayan yada çalışmayan milyonlarca kişi gelir testini 30 Eylül gününe kadar yaptırmak zorunda. Gelir testi yaptırmayanlar için 600 ila 1200 lira para cezası kesileceği açıklandı. Gelir testinizi ikametgah adresinizin bağlı bulunduğu kaymakamlıktan yaptırabilirsiniz. Kaymakamlıkta doldurduğunuz gelir testi belgenizi SGK'ya teslim etmelisiniz. Gelir testi hakkında merak ettiğiniz detaylar haberimizin devamında sizlerle.

Gelir testi son gün ne zaman? Gelir testi yaptırmamanın cezası ne kadar?

Gelir testi son gün ne zaman? Gelir testi yaptırmamanın cezası ne kadar? Gelir testi yaptırmayanlar için son iki güne girildi. Sigortası olmayan yada çalışmayan milyonlarca kişi gelir testini 30 Eylül gününe kadar yaptırmak zorunda. Gelir testi yaptırmayanlar için 600 ila 1200 lira para cezası kesileceği açıklandı. Gelir testinizi ikametgah adresinizin bağlı bulunduğu kaymakamlıktan yaptırabilirsiniz. Kaymakamlıkta doldurduğunuz gelir testi belgenizi SGK'ya teslim etmelisiniz. Gelir testi hakkında merak ettiğiniz detaylar haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Gelir testi son gün ne zaman? Gelir testi yaptırmamanın cezası ne kadar?

Gelir testi nerede yapılır? Gelir testi yaptırmayanlara ne kadar ceza verilecek? Gelir testi yaptırmayanlar için 30 Eylül son gün olarak açıklandı. Gelir testi yaptırmayanlar nüfusunun bağlı olduğu Kaymakamlıklardan gelir testini yapacaklar. Gelir testini SGK'dan yaptırmanız mümkün değil. Gelir testinizi iki gün içinde oturduğunuz ilçenin kaymakamlığından yaptırabileceksiniz. Gelir testini yaptırmayanlar için her ay 600 lira para cezası verileceği gündeme geldi. 


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar, gelir testi yaptırmak için 3 işgünü kaldığını belirterek “Genel Sağlık Sigortası’nda yüksek limitten hesaplanan borçtan kurtulmanın yolu gelir testinden geçiyor. Çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız, 30 Eylül’e kadar gelir testi yaptırırlarsa Genel Sağlık Sigorta borçları silinecek ya da azalacaktır.” dedi.

 

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Bayraktar, 30 Eylül’e kadar gelir testi yaptırmayan çiftçilerin ve vatandaşların tavandan Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcuyla karşı karşıya kalacağına dikkat çekti. Genel Sağlık Sigortası borcu olan çiftçiler ile vatandaşların, gelir testi yaptırmadığı için yüksek meblağlarla karşı karşıya kaldığını, bu kişilerin 30 Eylül 2015 olan son başvuru tarihini kaçırmaması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti: “30 Eylül 2015 tarihine kadar çiftçilerimiz ve vatandaşlarımızın gelir testi için bulundukları yerdeki kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekiyor. Buralarda yapılacak gelir testi sonucuna göre, hane içindeki kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3′te 1′inden (424 lira 50 kuruş) az olanların borcu silinecek. Borcu silinenler sağlık hizmetinden yararlanmaya başlayacak. Gelir bu rakamın, yani 424 lira 50 kuruşun üzerindeyse, gelir oranında belirlenecek prim geriye dönük olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılan borçtan çiftçilerimiz ve vatandaşlarımız kurtulacaklar. Çıkan borç taksitle de ödenebilecek. Genel Sağlık Sigortası borcunu yapılandırmak isteyenlerin de 2 Kasım’a kadar Sosyal Güvenlik il müdürlüklerine ve Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurmaları gerekiyor.”

 

BORÇLAR TESCİL BAŞLANGIÇ TARİHİNDEN İTİBAREN GÜNCELLENECEK

 

6552 sayılı Torba Kanunla yapılan düzenlemelerle zorunlu Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edildiği halde gelir testine hiç başvurmayan vatandaşların 31 Mart 2015 tarihine kadar gelir testine başvurmaları durumunda, Genel Sağlık Sigortası borçlarının yapılacak gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncelleneceği hüküm altına alındığını dile getiren Bayraktar, şöyle konuştu: “Yine aynı Kanunla, zorunlu Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan vatandaşlarımıza, 30 Nisan 2015 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları durumunda borçlarını peşin ya da 18 eşit taksite kadar yapılandırma imkanı verilmiş, ayrıca borç asıllarının yapılandırılarak 1 Haziran 2015 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçileceği hükmü getirilmişti. Bakanlar Kurulu, Genel sağlık sigortalısı olarak tescil edildiği halde gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlarımız için gelir testine son başvuru süresi 30 Eylül 2015’e kadar, Genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlarımızın prim borcunu yapılandırmaları için Sosyal Güvenlik Kurumu’na son başvuru süresini 2 Kasım 2015’e kadar, Borçlarını yapılandıran vatandaşlarımızın ilk taksit ve peşin ödeme süresi 30 Kasım 2015’e kadar uzatmıştı.”

 

Bayraktar, çiftçiler ve vatandaşların zorunlu Genel Genel Sağlık Sigortası’na ilişkin tescil ve borç durumlarını https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ ve https://www.turkiye.gov.tr/ adreslerinden görüntüleyebileceklerini ifade etti.
 

GELİR TESTİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?


Vatandaşlar primlerini SGK vasıtasıyla ödedikleri için gelir testini de burada yaptırılacağını düşünmektedir ve başvuruda bulunmaktadırlar. Ancak gelir testi SGK’da yapılmaz. Gelir Testini , gelir testi yaptıracakların bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıkları yapar.  Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşlar ikametgah adresine en yakın noktada bulunan ilçe kaymakamlıklarına gelir testi başvurusu yaparak kendilerine verilen formları eksiksiz tam olarak doldururlar. Altına doğru olduğu ile ilgili beyan ve taahütte bulunurlar. Gelir durumlarına göre bu formlar değerlendirilir ve daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişilerin ne kadar prim ödeyeceklerini belirlerler. Bu kişiler primlerini kaymakamlıklara değil Sosyal Güvenlik Kurum’larına öderler. 

 

GELİR TESTİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Yukarıda belirttiğimiz gibi gelir testi başvurusu için bağlı bulunduğunuz ilçe kaymakamlıklarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Buradan gelir testi başvurusu sonrasında alacağınız belgeleri ise mahalle muhtarlarından onaylatmanız gerekecektir. Daha sonra bu onaylı belgeleri ve yanına 2 adet vesikalık fotoğrafınızı, kimlik fotokopinizi alarak tekrar kaymakamlık binasına götürüp teslim etmeniz ve gelir testi sonucunu beklemeye başlamanız gerekmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, gelir testine hiç başvurmayan vatandaşların, 30 Eylül Çarşamba günü mesai bitimine kadar, ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunmaları gerektiğini bildirdi.

 

Okulu biten, üniversiteyi kazanamayan, askerden dönen, işsiz kalanlar 30 gün içerisinde SGK’ya başvurmazsa gelire göre 48 ya da 144 lira aylık prim yerine 288 lira borç birikmeye başlıyor. Ayrıca 1.201 lira da cezası bulunuyor.

Gelir testi yaptırmayan Genel Sağlık Sigortası (GSS) mağduru milyonlarca kişinin test yaptırmak için başvuru süresi 11 gün sonra dolacak. Toplam tutarı 8 milyar liraya ulaşan prim borçlarından kurtulmak için gelir testi yaptırmak isteyenlerin bu ayın sonuna kadar başvurmaları gerekiyor. Bakanlar Kurulu’nun süreyi 6 ay uzatma yetkisi bulunuyor ancak bu yetkiyi kullanıp kullanmayacağı bilinmiyor. Yeniden yüksek tutarlı borçlarla karşılaşmamak için okulu biten, üniversiteyi kazanamayan, askerden dönen, işsiz kalan, herhangi bir işte çalışmayan kişilerin, bu durumları başladığı andan itibaren 30 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurmaları zorunlu. Aksi takdirde hem en yüksek prim üzerinden yeniden borçlu duruma düşecekler hem de sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklar.

YAŞ SINIRLARI VAR

Yasa uyarınca herkes GSS’ye tabi olduğu için başvuru yapmayanlar herhangi bir zamanda hastaneye gittiğinde, geriye dönük kendilerine prim borcu çıkarılıyor. Bu duruma düşmemek için zamanında başvuru yapılması gerekiyor. Yasaya göre, 18 yaşından büyük çocuklar, anne veya babasının bakmakla yükümlü olduğu kişi durumundan çıkıyor. Yaş sınırı lise öğrenimi görenlerde 20, üniversite öğrencilerinde ise 25 olarak uygulanıyor.

Ancak liseyi 19 yaşında veya üniversiteyi 23 yaşında bitiren kişiler, öğrenim süresi bittiği tarihten itibaren GSS yükümlüsü haline geliyor. Ayrıca, askerden dönmüş ama bir işi olmayan, herhangi bir işte çalışmayan veya işsiz kalıp da işsizlik maaşı alamayan kişilerin de GSS primi ödemesi gerekiyor. Cezalı duruma düşmemek için bu kişilerin 30 gün içerisinde SGK’ya başvurarak GSS tescili yaptırıp gelir testine girmeleri gerekiyor. Bu süre içerisinde başvurmayanlar brüt asgari ücret (bin 201.5 TL) tutarında cezaya çarptırılıyor. Siz SGK’ya başvursanız da başvurmasanız da kurum tarafından doğrudan GSS yükümlüsü yapılıyorsunuz ve bir gün evinize binlerce liralık prim borcu gelebiliyor. Sistem yeni kurulduğu için 2012 yılından bugüne kadar 3.6 milyon kişi borçlu durumuna düştü. Bu kişilere SGK, toplam 8 milyar liraya varan borç çıkardı.

 

YÜZDE 60’I BORCU SİLDİRDİ

Geçen yıl Meclis’ten geçen torba yasayla SGK tarafından GSS prim borcu çıkarılan kişilere 6 aylık süre tanındı. 31 Mart 2015 tarihine kadar başvuruda bulunup gelir testi yaptıranlar, gelir seviyeleri ne ise onun üzerinden prim ödeyecekler. Testlerde görüldü ki başvuranların yüzde 60’ının ödeme gücü bulunmuyor. Bunlar için çıkartılan borçların tamamı silindi. Başvuranların yüzde 35’inin ise aylık 288 lira değil 144 lira prim ödemesi gerektiği ortaya çıktı. Sadece yüzde 5’lik kısmın, SGK’nın re’sen belirlediği 288 liralık prim ödemesi gerekenler grubunda yer aldığı tespit edildi. Geçmişe dönük çıkarılan borçlar nedeniyle gelir testi yaptırmak için 31 Mart 2015 tarihine kadar başvuruda bulunulması gerekiyor. Yasaya göre Bakanlar Kurulu bu süreyi 30 Eylül 2015 tarihine kadar uzatma yetkisine sahip.

HANE KİMLERDEN OLUŞUR?

Gelir testi yaptırırken, prim hesabında aynı evdeki eş, evli olmayan çocuk, büyükanne ve büyükbaba dikkate alınıyor. Kendi evinde yaşayan büyükanne ve büyükbabalar dikkate alınmıyor.

YABANCILARIN GSS'Lİ OLMASI İÇİN SÜRE 1 YIL

Türkiye’de oturma izni almış ve kendi ülkesinde sigortası bulunmayan kişiler eğer Türkiye’de bir yıldan kısa süre kalıyorsa Genel Sağlık Sigortası yükümlüsü sayılmıyorlar. Bu kişiler Türkiye’deki ikamet süreleri bir yılı geçtiği tarihten itibaren talepte bulunmaları halinde genel sağlık sigortalısı sayılıyorlar. Bunların en yükseğinden aylık 288 lira prim ödemeleri gerekiyor.

İŞÇİSİNDEN AZ PRİM ÖDEYEN BAĞ-KUR’LUYA AĞIR FATURA

Türkiye genelinde 112 bin Bağ-Kur’lu prim şoku yaşadı. Örneğin, yanlarında çalıştırdıkları işçilerin primini brüt bin 500 lira üzerinden yatırırken, kendi primini brüt asgari ücret üzerinden (bin 201 TL) yatırdığı tespit edilen Bağ-Kur’lulara geriye dönük prim borcu çıkarıldı. Bu kişilerin, aradaki prim farkını gecikme cezasıyla birlikte ödemesi gerekecek. SGK, geçmişte dosya üzerinden yapılan kontrollerin Ağustos 2014’den itibaren geliştirilen program sayesinde elektronik olarak yapılmaya başlandığını duyurdu. SGK, kontrollerde primini, işçisinden düşük tespit eden 112 bin BağKur’lunun primlerinin yükseltildiğini bildirdi. 5510 sayılı yasaya göre, BağKur’lu bir kişi aynı zamanda işveren ise, ödeyeceği prim, yanında çalıştırdığı işçinin priminden az olamıyor.

TEDAVİ İÇİN SÜRE SINIRI 60 GÜN

Gelir testini yaptırmayan vatandaşlar en yüksek rakamdan prim yükümlüsü kabul ediliyor. Sağlık hakkından yararlanmak içinse süre sınırlaması var. 60 günden fazla borcu olanlar da sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlar.

TAVANDAN GSS PRİMİ Mİ, İSTEĞE BAĞLI SİGORTA MI?

Aile içindeki kişi başına geliri 2 bin 403 liradan fazla olduğu için aylık 288 lira prim ödemek zorunda olan kişiler isteğe bağlı sigorta seçeneğini de düşünebilirler. Bu kişiler brüt asgari ücret üzerinden yüzde 32 oranında prim ödeyerek isteğe bağlı sigorta yaptırabilirler. Böylece, sadece sağlık için 288 lira prim ödemek yerine, 384 lira prim ödeyerek hem sağlık hem emeklilik hakkına sahip olabilirler. 

ŞİDDET MAĞDURU KADININ GSS PRİMİ DEVLETTEN

Şiddete uğradıkları için haklarında koruyucu tedbir kararı verilen kişiler için özel bir uygulama var. Tedbir kararı devam ettiği sürece Genel Sağlık Sigortası primleri devlet tarafından karşılanıyor.

 

Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2012'den itibaren çalışmayan, aylık-gelir almayan veya herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşların yaptıracakları gelir testi sonucunda, çıkan genel sağlık sigortası primlerini ödemeleri veya devlet tarafından karşılanması ile sağlık hizmetlerinden faydalanabildiğini belirtti.

 

10 Eylül 2014 tarihli ve 6552 sayılı yasa ile genel sağlık sigortası tescili yapılarak, gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlara, gelir testine başvurma hakkı getirildiğini vurgulayan Bakan Erdem, aynı kanun ile 2014 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlara, borçlarını peşin veya 6, 9, 12 veya 18 taksitle, ikişer aylık dönemler halinde ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı tanındığına dikkati çekti.

 

Erdem, bugüne kadar, 304 bin 354 vatandaşın primlerini yapılandırmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna, 400 bin kişinin ise gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

 

"6552 sayılı Kanun kapsamında gelir testi ve yapılandırma başvuruları devam etmekte olup, genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup, gelir testine hiç başvurmayan vatandaşlarımızın en geç 30 Eylül 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Böylece kişiler ne kadar borçlarının olduğunu bilmiş olacaklardır."

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7