banner1

GSS sorgulaması ne kadar borcum var E-devlet şifresiz GSS sorgulaması yap

GSS sorgulaması yap. Gelir testi yaptırmayanlar için son gün 30 Eylül Salı olarak açıklandı. Gelir testinizi yaptırmadan önce GSS sorgulaması yaparak devlete ne kadar Genel Sağlık Sigortası borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Gelir testinizi ikametgah adresinizin bağlı bulunduğu ilçede bulunan sosyal yardımlaşma müdürlüğünden yaptıracaksınız. GSS borç sorgulamanızı e-sgk ve e-devlet adresinden sorgulayabilirsiniz.

GSS sorgulaması ne kadar borcum var E-devlet şifresiz GSS sorgulaması yap

GSS sorgulaması yap. Gelir testi yaptırmayanlar için son gün 30 Eylül Salı olarak açıklandı. Gelir testinizi yaptırmadan önce GSS sorgulaması yaparak devlete ne kadar Genel Sağlık Sigortası borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Gelir testinizi ikametgah adresinizin bağlı bulunduğu ilçede bulunan sosyal yardımlaşma müdürlüğünden yaptıracaksınız. GSS borç sorgulamanızı e-sgk ve e-devlet adresinden sorgulayabilirsiniz.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
GSS sorgulaması ne kadar borcum var E-devlet şifresiz GSS sorgulaması yap

GSS sorgulaması yap e-devlet. GSS sorgulaması nasıl yapılır? GSS sorgulaması yapmak isteyen pek çok kişi sorgulamayı nereden ve nasıl yapacağını merak etmeye başladı. Genel Sağlık Sigortası yaptırmak için gelir testi yaptırmak zorundasınız. Gelir testi yaptırmak için son günün 30 Eylül olduğu açıklandı. GSS sorgulamanızı yaparak ne kadar borcunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz. GSS sorgulamanızı yaptıktan sonra ikametgahınızın bulunduğu ilçedeki kaymakamlığa giderek gelir testinizi yaptırabilirsiniz. 

GSS SORGULAMASI YAP


GSS sorgulaması yap e-SGK. Gelir testi yaptırmayanlar için son iki güne girildi. Genel sağlık sigortası burcu olanlar 30 Eylül gününe kadar gelir testi yaptırmak zorundalar. Gelir testi yaptırmayanlar için her ay 225 lira borç hanelerine yazılıyor. Genel Sağlık sigortasından yararlanmak ve biriken GSS borcunuzu yapılandırmak için Gelir testi yaptırmak zorundasınız. Genel Sağlık Sigortası sorgulamanızı e-devlet ve e-sgk'dan yapabilirsiniz. GSS sorgulamanızı yaptırdıktan sonra ikametgah adresinizin bağlı bulunduğu kaymakamlıktan gelir testinizi yaptırarak GSS borcunuzu düşürtebilir hatta sildirebilirsiniz. 

GSS SORGULAMASI YAP

Gelir testi ve GSS prim borçlarını yapılandımak için verilen 6 aylık ek süre dolmadan 30/09/2015 tarihine kadar gelir testi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına, çıkacak olan gelir testine göre GSS prim borçlarının yapılandırması için 02/11/2015 tarihine kadar SGK’ya başvuruların yapılması gerektiğini belirtti.
 

GSS Borç Sorgulama

GSS olarak bildiğiniz Genel Sağlık Sigortası ayrıntıları netleşti işte Genel Sağlık sigortasında borç sorgulama ekranına internet üzerinden ulaşıp borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Hatta borcunuzu internetten üzerinden kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Detaylar yazının devamında…

 

GSS Borç Sorgulaması İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Aşağıdaki bağlantıdan giriş yaptıkdan sonra;

 

“Sorgu Türü” bölümünden Diğer Ödemeler bölümünü seçiniz.

Daha sonra “Sorgu Tipi” bölümünden GSS Prim seçip alt bölümde açılan T.C. Kimlik No kısmına bilginizi giriniz.

Bu işlemlerden sonra alt kısımda gördüğünüz karekterlerin aynısını kutucuğa yazınız ve Borç Sorgulama butonuna basınız.

GSS'DEN NASIL KURTULMANIN YOLU

Yapılandırma Başvurusu Yapın

Esasında gelir testi yaptırdığı takdirde aylık geliri 313 liranın altında çıkması muhtemel binlerce vatandaşımız, test yaptırmadığı için GSS borcuna muhatap oldu. Çünkü gelir testine gitmeyen vatandaşın geliri 1.881 lira kabul ediliyor ve aylık 225 lira borç yazılıyor. Eğer teste gitmediğiniz için GSS borcu olanlardansanız, bir an önce teste başvurun. Eğer en düşük gelir grubundalarsa yani aile içi kişi gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az ise, hiç prim ödemeyecekleri gibi birikmiş borçları da tamamen silinecek. Gelir düzeyleri daha yüksek çıkarsa, buna göre geçmiş prim borçları da yeniden hesaplanacak.

 

İsteğe Bağlı Sigortaya Başvurun

1 Ocak 2012 itibariyle gelir testine gitmediniz veya gittiniz ama geliriniz yüksek çıktığı için GSS borcunuz birikti. Eğer bundan sonrası için borcun artmasını önlemek istiyorsanız, hemen en yakın SGK müdürlüğüne isteğe bağlı sigortaya giriş dilekçesi verebilirsiniz. Böylece dilekçe tarihini takip eden bir yıl içerisinde GSS primi işlemeyecektir. “Peki, bu bir yıllık sürede her ay 300 lira isteğe bağlı sigorta primi ödemem gerekir mi” diye sorarsanız, bu sizin tercihinize kalmış. İsterseniz ödersiniz, istemezseniz ödemezsiniz. Hiç prim ödemezseniz, bir yılın sonunda isteğe bağlı sigortalılık statünüz sona erer. Fakat bu bir yıllık sürede GSS borcunuz işlememiş olur.

 

Yukarıda saydığımız yöntemler, GSS borçlularının yararlanabileceği yasal yollardır. Ancak asıl olanın sosyal güvence kapsamında yaşamak olduğunu hatırlatalım. Zaten yasalar da insanımızı buna zorluyor. Bunun yanında basında kimi haberlerde, GSS kapsamına alınan vatandaşlar adına tahakkuk eden prim borçları için ‘GSS cezası’ veya ‘SGK cezası’ gibi tabirlerin kullanılması hiç hoş değil. Zira söz konusu primler, ödeme gücü olan vatandaşı sağlık güvencesine almak için kesiliyor, milleti cezalandırmak için değil. Kaldı ki ödeme gücü olmayan vatandaş zaten bunu gelir testiyle beyan ediyor ve ücretsiz olarak GSS kapsamına alınıyor.

GSS NEDİR KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA


Gelir testi başvuru süresinin 30/09/2015 tarihinde, yapılandırma müracaat süresinin ise 02/11/2015 tarihinde sona erecek olması nedeniyle vatandaşlarımızın bu düzenlemeden maksimum düzeyde yararlanmaları ve daha sonra mağdur olmamaları için, hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın Gelir testi işlemleri için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 30/09/2015 tarihine kadar, Kurumumuza GSS prim borçlarının yapılandırması için de 02/11/2015 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir. Sosyal güvencesi olmayan bütün vatandaşlarımıza önemle duyurulur” dedi.

 

Açıklamanın detaylarında “Vatandaşlarımızın hangi kapsamda genel sağlık sigortalısı olacağının gelir testine göre belirleniyor. Bu kapsamdaki vatandaşlarımızın ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekir. Bu kişilerin ödeyecekleri primler gelir testi sonucuna göre; gelirleri asgari ücretin 1/3’ünün altında olanların primleri devlet tarafından karşılanacak, gelirleri asgari ücretin 1/3’ünün üstünde olanlar ise gelir durumlarına göre primlerini kendileri ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanacaklar” dedi.

 

Vatandaşın 30.09.2015 tarihine kadar ikametlerine en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanılma Vakfı’na başvurabileceğini aktaran Erol, “Gelir testi sonucuna göre daha önceden genel sağlık sigortası kapsamında hiçbir işlem yaptırmayan kişiler için tahakkuk eden prim borcunun silinebilir veya azalabilir. Bu kapsamda prim borcu bulunan kişiler 02.11.2015 tarihine kadar prim borçlarını yapılandırıp, iki ayda bir olmak üzere taksitler halinde ödeyebilir.

 

Peşin ve ilk taksit için son ödeme tarihi 30.11.2015’dir. Prim borçlarını yapılandıran vatandaşlarımızın böylece sağlık hizmeti de alabilecek. Yapılandırma işlemleri için İl Müdürlüğü ve ilçelerde bulunan Merkez Müdürlüklerine başvuru yapılarak işlemlerini gerçekleştirebilecek” dedi.
 

Kanun Part-Time Çalışanlar İçin Ne Diyor?

Peki, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu part-time çalışanlar ile ilgili ne diyor?

 

5510 sayılı Kanun’un 88 inci maddesinin dördüncü fıkrasına göre; bir hizmet akdiyle başkasının yanında 4/1-(a) sigortalısı (yani eski tabirle SSK’lı) olanlardan İş Kanunun 13 ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanların çalışmadıkları günlerine ait GSS primini 30 güne tamamlaması zorunlu.

 

Bu durum ev hizmetlerinde ay içerisinde 30 günden az çalışan bakıcı, temizlikçi, hizmetli gibi sigortalılar için de geçerli.

 

Bu durumda olan sigortalıların eksik günlerine ilişkin genel sağlık sigortası primleri, 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendi veya (g) bendi kapsamında ödenmekte.

 

Başka deyişle bu şekilde çalışan kişiler gelir testine girecek ve çıkan sonuca göre eksik günleri için GSS prim borcu ödeyecek. Gelir testinde de ailenin diğer fertleri de dikkate alınarak yüksek prim hesaplanacak.

 

Part-Time Çalışan Üstüne Borçlu Çıkıyor

İşin Türkçesi şu: Ayda bir gün bile çalışan kişiye geriye kalan 29 gün için GSS prim borcu çıkıyor.

 

Part-time çalışanların GSS borçlusu haline getirilmesi o kadar çarpık bir uygulama ki bazen part-time çalışanın aldığı maaş çıkan GSS prim borcundan az kalıyor.

 

Üç-beş gün çalışayım, aile ekonomisine katkıda bulunayım diyen ev kadınları ya da üniversite öğrencileri üstüne borçlu çıkıyor.

 

Örneğin her hafta derslerinin olmadığı bir gün çalışan bir üniversite öğrencisi ayda toplamda 4 gün çalışması karşılığı 250 TL alıyor diyelim.

 

Bu üniversiteli gencimiz 250 TL kazanayım derken ailesi üzerinden sağlık yardımı alma hakkını kaybediyor.

 

Dahası gelir Testine giriyor ve eğer teste göre geliri asgari ücretin iki katından fazla sayılırsa 256 TL civarında prim ödemek zorunda kalıyor.

 

PART-TIME ÇALIŞMA VE GSS PRİMİ

Ayda 30 günden eksik çalışanlar daha doğrusu SGK’ya işverenleri tarafından 30 günden eksik (mesela ayda 5, 10 veya 15 gün) bildirilenler 1 Ocak 2012 gününden itibaren, bu primlerini 30 güne tamamlamak zorundalar. 2012 yılı ocak ayı çalışmalarını işverenleri şubat ayının 23’üne kadar SGK’ya e-bildirge yoluyla bildirecektir.

A- İşçileri de hemen ayın 24’ünde gerek e-devlet şifresi ile gerekse de SGK web sayfasına girip işverenim beni ocak ayında kaç gün bildirmiş diye bakacak ve 30 günden eksik ise,

B- Hemen en yakın Kaymakamlığa gidip gelir testi yaptıracaktır.

C- Ardından gelir testini bağlı olduğu SGK’ya götürecek, SGK kendisine gelir testi rakamına göre aylık 36 lira veya 106 lira veya 212 lira sağlık prim borcu çıkaracaktır.

D- Ardından da 28 Şubat 2012 gününe kadar en yakın bankaya gidip sağlık primini ödeyecektir.

Bunu ay sonuna kadar yapmazlarsa ne kendileri ne de bakmakla mükellef olduğu eşi ve çocukları SGK üzerinden sağlık yardımı alamazlar.

 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7