banner1

Hassa Kaymakamı Mustafa Pala kimdir? Şehit ailesine basın ordusu ile acı haber verdiler

Hassa Kaymakamı Mustafa Pala kimdir? Bugün öyle bir olay yaşandı ki görenler gözlerine inanamadı. PKK'nın hain tuzağı ile şehit düşen Mehmet Tuhal'ın ailesine acı haberi veren Kaymakam Mustafa Pala ve beraberindekiler herkesin tepkisini çekti. Şehit ailesinin evine bir basın ordusu ile giden Kaymakam Mustafa Pala dün gece şehit olan Mehmet Tuhal'ın ailesine acı haberi kameralar karşısında verdi. Kameralar karşısında evlatlarının şehadet haberini alan anne ve baba ne yapacaklarını şaşırdılar.

Hassa Kaymakamı Mustafa Pala kimdir? Şehit ailesine basın ordusu ile acı haber verdiler

Hassa Kaymakamı Mustafa Pala kimdir? Bugün öyle bir olay yaşandı ki görenler gözlerine inanamadı. PKK'nın hain tuzağı ile şehit düşen Mehmet Tuhal'ın ailesine acı haberi veren Kaymakam Mustafa Pala ve beraberindekiler herkesin tepkisini çekti. Şehit ailesinin evine bir basın ordusu ile giden Kaymakam Mustafa Pala dün gece şehit olan Mehmet Tuhal'ın ailesine acı haberi kameralar karşısında verdi. Kameralar karşısında evlatlarının şehadet haberini alan anne ve baba ne yapacaklarını şaşırdılar.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Hassa Kaymakamı Mustafa Pala kimdir? Şehit ailesine basın ordusu ile acı haber verdiler

Hakkari'de PKK'nın hain tuzağı ile şehit düşen polis memuru Mehmet Tuhal'ın şehadet haberinin ailesine veriliş şekli herkesi şok etti. Hatay Hassa kaymakamı Mustafa Pala, şehit olan Mehmet Tuhal'ın ailesinin evine basın mensupları ile gitti. Evlerinde tanımadıkları pek çok kişi ve basını gören şehidin anne-babası ne olduğunu bir türlü anlayamadı. Hassa Kaymakamı Mustafa Pala ve beraberindeki heyet polis memuru Mehmet Tuhal'ın şehadet haberini ailesine kameralar eşliğinde verdi. Hassa Kaymakamlığından olayın ardından gizli çekim yapıldığına yönelik bir açıklama geldi. Fakat görüntüler izlendiğinde basın ordusunun evin içinde sürekli olarak çekim yaptığı görüldü. Şehit ailesine acı haberin bu şekilde verilmesinin ardından Hassa Kaymakamı Mustafa Pala ve beraberindekilere tepkiler yağmaya başladı. 

MUSTAFA PALA KİMDİR? 


1980 yılında Erzurum’un Oltu İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Hollanda’da, orta öğrenimini ise Erzurum’da tamamlamıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi  mezunudur.

2005 yılında İçişleri Bakanlığı’nda Bolu Kaymakam Adayı olarak göreve başlamıştır. Oltu ilçesinde Kaymakam refikliği stajını, Şanlıurfa ve Bilecik illerinde teftiş stajını tamamlayarak bir yıl süreyle dil eğitimi almak ve idari sistemini incelemek üzere Fransa’da bulunmuştur. Çankırı-Korgun Kaymakam Vekilliği, Kastamonu-Seydiler Kaymakamlığı, Bingöl-Yedisu Kaymakamlığı ve Siirt Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 02.09.2014 tarihinde Hatay ili Hassa ilçesi Kaymakamlığı görevine atanmıştır.

 

Halen Ankara Üniversitesi İdare Hukuku Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Belçika’da Yerel Yönetimler ve Adem-i Merkeziyetçilik Eğitimine katılmıştır. Almanya’da Mesleki Eğitim Kursuna katılmıştır. ABD’de Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı kapsamında Devlet ve Yerel Yönetimler Eğitimine katılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti ile ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yapmıştır. İleri düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Hollandaca ve Almanca bilmektedir.

 

Evli ve üç çocuk babasıdır.


ŞEHİT AİLESİNE ACI HABERİ BÖYLE VERDİLER

HAKKARİ’de terör örgütü PKK’nın yola döşediği bombayı uzaktan kumandayla patlatması sonucu şehit düşen 29 yaşındaki polis memuru Mehmet Tuhal’ın Hatay’ın Hassa İlçesi’ndeki baba evi yasa büründü. Yetkililerin şehidin ailesine kameralar eşliğinde acı haberi vermesi büyük tepki çekti. Evladının şehit olduğundan o ana kadar haberi olmayan anne Feride Tuhal büyük şok yaşadı ve gözyaşlarına boğuldu. Öte yandan, Hatay Valiliği konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve görüntülerin gizli çekildiğini iddia etti. Şehit haberinin aileye verilmesini, Kaymakamlığın kendi web sitesinde foto galeri olarak yayınlanması ve birçok ajansın abonelerine geçtiği görüldü.

 

Hakkari’de Terör örgütü PKK’nın yola döşediği bombayı uzaktan kumandayla patlatması sonucu şehit düşen 29 yaşındaki polis memuru Mehmet Tuhal’ın Hatay’ın Hassa İlçesi’ndeki baba evi yasa büründü.

 

Şehit polis memuru Mehmet Tuhal’ın Yukarı Bucak Mahallesi’nde oturan ailesine acı haberi, Hassa Kaymakamı Mustafa Pala, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, İlçe Emniyet Müdürü Murat Şimşek ve İl Emniyet Müdür vekili Mustafa Ay verdi. Acı haberi Kaymakam Pala’nın ağzından duyan şehidin aynı ismi taşıyan 75 yaşındaki babası Mehmet Tuhal ve 65 yaşındaki annesi Feride Tuhal gözyaşlarına boğuldu. Şehidin anne ve babasına hazırda bekletilen sağlık ekipleri müdahale etti.

6 yıllık polis memuru 29 yaşındaki Mehmet Tuhal’in, 9 kardeşten 8’incisi olduğu öğrenildi. Daha önce İstanbul’da olay yeri inceleme polisi olarak görev yapan Tuhal’in, yaklaşık 2 ay önce Hakkari’ye tayin edildiği belirtildi. Şehidin yakınları, ufak kardeşi Fuat Tuhal’in Ankara’da Uzman Erbaş Okulu’nda okuduğunu ve perşembe günü mezun olup, Şanlıurfa’da göreve başlayacağı söyledi. Fuat Tuhal’ın mezuniyet törenine hazırlanırken, Mehmet Tuhal’ın şehit haberini alan ailesi, yıkıldı.  Şehidin baba evine Türk bayraklarıyla donatılırken, Hassa Camii İmamı Şemsettin Gönüleğmez Kuran okudu.

 

KAMERALAR EŞLİĞİNDE ACI HABERİN VERİLMESİNE ELEŞTİRİ

Acı haberin henüz olaydan haberi olmayan aileye kameralar eşliğinde verilmesi ise tepki çekti. Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından çok sayıda kullanıcı duruma tepki gösterdi.

 

 

EMNİYET VE TSK, ŞEHİT HABERİNİ AİLEYE ÖZEL EKİPLE VERİYOR 

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri, şehit haberini aileye özel bir prosedürle veriyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde, şehit haberini aileye, ailenin yaşadığı il ya da ilçedeki Emniyet Müdürlüğü'nün sosyal hizmetler Şube müdürlüğünden bir görevli emniyet mensubu veriyor. Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünde görevli memur ya da amirler, şehidin evine mutlaka yanlarına bir kadın polis memuruyla birlikte gidiyorlar. 

 

"BAŞBAKAN'A, CUMHURBAŞKANI'NA BİLE TELEFONU HEMEN VERMİYORUZ..."

Üst düzey bir Emniyet yetkilisi Hürriyet'e yaptığı açıklamada, şehit polis haberi geldiğinde, kimi zaman Cumhurbaşkanlığı ya da Başkanlığı'ndan başsağlığı dilenmesi için şehidin ailesinin adresi ve telefonunun istendiğini, ancak telefon numarasının verilmesinin bile, "daha aileye haber verilmedi" diyerek, geciktirildiğini anlattı. Şehit haberini vermeye giden ekibe mutlaka bir de doktor ve ambulans eşlik ediyor. Emniyet uygulamasında, şehit ailesine giderken, asla basına haber verilmiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde şehit ailelerine haber verme görevini "Şehit -Gazi İşler Şubesi" koordine ediyor. Bu şube, ilgili il ya da ilçenin bölge garnizon komutanına şehit haberini ve ailesinin adresini bildiriyor. Garnizon Komutanı uygunsa eşi ve birkaç subay eşliğinde, yanlarında ambulans ve doktorla birlikte aileye haber vermeye gidiyor. Basın asla haberdar edilmiyor. 

 

HEM EMNİYET'İN, HEM TSK'NIN ÖZEL PROSEDÜRÜ VAR AMA, KAYMAKAM KENDİ GİTMEYE KARAR VERİRSE... 

Ancak Emniyet yetkililerine göre, illerde Vali, ilçelerde ise kaymakam, gerek Jandarma komutanının, gerekse emniyet müdürünün "amiri" durumunda olduğundan, Vali ya da kaymakam haberi kendisi vermek istediği zaman, haberin nasıl verileceğine ilişkin yönteme de kendisi karar veriyor.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI: GİZLİ ÇEKİLDİ

Hassa Kaymakamı Mustafa Pala’nın, şehit polis memuru Mehmet Tuhal’ın ailesine acı haberi kameraların önünde vermesinin kamuoyunda tepki çekmesi üzerine Hatay Valiliği bir açıklama yaptı.

 

Açıklamada şöyle denildi: ’16 Eylül 2015 Çarşamba günü bazı internet haber portallarında yer alan ve 15 Eylül 2015 Salı günü Hakkari’de menfur terör saldırısı sonucu şehit düşen polis memuru Mehmet Tuhal’ın ailesine acı haberin kameralar eşliğinde verildiği yönündeki iddialar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından,aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun bulunmuştur.

 

Şehit Polis Memuru Mehmet Tuhal’ın ailesine şehadet haberini vermek üzere giden İlçe Kaymakamı ve diğer görevliler tarafından, herhangi bir basın mensubu davet edilmemiştir. Müteveffanın evine intikal edildiği zaman, şehadet hadisesi sosyal medyada yer almaya başlamış ve bu kapsamda aralarında basın mensuplarının da bulunduğu bazı kişilerin eve geldikleri görülmüştür. Şehadet olayı haber verilmeden önce basın mensupları ve yakın akraba dışındaki diğer kişiler oda dışına davet edilmiştir.

 

Ziyaret esnasında, şehidin akraba ve komşularının arasına karışarak içeriye giren, ismi ve bağlı olduğu haber ajansı valiliğimizce bilinen basın mensubu tarafından söz konusu görüntülerin, basın ahlakına aykırı şekilde gizli olarak çekildiği ve servis edildiği tespit edilmiştir.  Ahlaki ve insani değerlere aykırı şekilde çekilen görüntüler dolayısıyla, sorumluları esefle kınıyor, bu hususu kamuoyunun takdirlerine saygı ile sunuyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.’

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7