banner1

Hulusi Akar kimdir? Hulusi Akar neden Genel Kurmay Başkanı seçildi

Hulusi Akar kimdir? Necdet Özel'in görev süresinin dolmasının ardından yeni Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. YAŞ toplantısının ardından pek çok komutan değişti. Yeni Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar oldu. Hulusi Akar hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında. sizlerle.

Hulusi Akar kimdir? Hulusi Akar neden Genel Kurmay Başkanı seçildi

Hulusi Akar kimdir? Necdet Özel'in görev süresinin dolmasının ardından yeni Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. YAŞ toplantısının ardından pek çok komutan değişti. Yeni Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar oldu. Hulusi Akar hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında. sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Hulusi Akar kimdir? Hulusi Akar neden Genel Kurmay Başkanı seçildi

Yeni Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar oldu. YAŞ toplantısının sona ermesinin ardından beklenen açıklama geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura'nın sona ermesinin ardından değişen kuvvet komutanları açıklandı. Necdet Özel'den boşalan koltuğa Hulusi Akar oturdu. Türkiye'nin yeni Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar oldu. 

Yeni Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında toplan Yüksek Askeri Şura toplantısında çok önemli kararlar alındı. Necdet Özel'in görevinden ayrılması ile birlikte yeni Genel Kurmay başkanı Hulusi Akar oldu. Hulusi Akar'ın Genel Kurmay Başkanı olmasının ardından herker Hulusi Akar'ı merak etmeye başladı. Hulusi Akar (d. 1952, Kayseri), Türk orgeneral ve Genel Kurmay Başkanı .

 

1972'de Kara Harp Okulu'ndan, 1973'te de Piyade Okulunu tamamladı. 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı. 1982'de Kara Harp Akademisi'ni tamamladıktan sonra 7. Piyade Alayı'nda karargâh bölük komutanlığı yaptı. Daha sonra 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu.

 

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral olarak 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral olarak Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2007 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral olarak Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüttü. 2013 yılı Ağustos ayında itibaren olmak üzere Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.3 Ağustos 2015'te başlayan YAŞ(Yüksek Askeri Şura)'nın 2. gününde Genel Kurmay Başkanı seçilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
 

YAŞ kararlarıyla ilgili ayrıntılara CNN Türk ulaştı. Edinilen bilgilere göre Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar yeni Genelkurmay Başkanı oldu. Orgeneral Necdet Özel'den sonra yeni Genelkurmay Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Sonuç değişmedi. Edinilen bilgilere göre; 2 yıldır Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapan Orgeneral Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı oldu.

 

Akar 2019'a kadar Genelkurmay Başkanı olarak kalabilecek.

 

Akar'dan boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine ise, 1'inci Ordu Komutanı Salih Zeki Çolak getirildi.

 

Ege Ordu Komutanı Galip Mendi, Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanırken, yeni Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal oldu. Edinilen bilgilere göre; Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi uzatıldı.

 

YAŞ kararlarına göre; Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi ise uzatıldı

HULUSİ AKAR KİMDİR?

Orgeneral Hulusi AKAR 1972 yılında Kara Harp Okulundan ve 1973 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

 

1973-1980 yıllarında çeşitli birliklerde ve Kara Harp Okulunda Takım Bölük Komutanlığı ve Bilgi İşlem Subaylığı görevlerinde bulunmuştur.

 

1982 yılında Kara Harp Akademisinden, 1985 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden, 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetler Kurmay Kolejinden mezun olmuştur.

 

Genelkurmay Başkanlığı da dâhil olmak üzere çeşitli karargâh ve birliklerde Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, İcra Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerini icra etmiştir. Ayrıca, Kara Harp Akademisinde Öğretim Elemanlığı ve 1990-1993 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhında İstihbarat Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. Orgeneral AKAR, 1993-1994 yıllarında K.K.K Özel Kalem ve Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlükleri, 1994-1997 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini yerine getirmiş, 1997-1998 yıllarında Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevinde bulunmuştur.

 

1998 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve bu rütbede 1998-2000 yılları arasında Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı, 2000-2002 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhı Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 2002 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

 

Tümgeneral rütbesiyle; 2002-2005 yılları arasında Kara Harp Okulu Komutanlığı, 2005-2007  

 

yılları arasında Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yapmış ve 2007 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

 

Korgeneral rütbesiyle; 2007-2009 yılları arasında Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı, 2009-2011 yılları arasında 3’üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2011 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

 

2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II nci Başkanlığı görevini yürütmüş olan Orgeneral AKAR, 03 Ağustos 2013 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmıştır.

 

Genelkurmay Başkanlığınca İç Güvenlik Harekâtındaki başarılarından dolayı Üstün Cesaret ve Feragat Madalyasıyla ödüllendirilmiş olan Orgeneral AKAR, ayrıca TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyasıyla ile taltif edilmiştir. Orgeneral AKAR aynı zamanda Bosna-Hersek’te SFOR harekâtındaki görevinden dolayı ABD Liyakat Madalyası ve Kore Cumhuriyeti Milli Güvenlik Liyakat Madalyası sahibidir.

 

Orgeneral Hulusi AKAR, Bayan Şule AKAR ile evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner7