İbrahim Cevahir kimdir? İbrahim Cevahir neden öldü

İbrahim Cevahir kimdir? Ünlü iş adamı İbrahim Cevahir 3 gün önce geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. İstanbul'un en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük, Dünya'nın ise sekizinci en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezinin kurucusu olan İbrahim Cevahir'in cenaze töreni bugün düzenlendi. İbrahim Cevahir'in cenaze törenine başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere pek çok siyasetçi ve sanatçı katıldı.

İbrahim Cevahir kimdir? İbrahim Cevahir neden öldü

İbrahim Cevahir kimdir? Ünlü iş adamı İbrahim Cevahir 3 gün önce geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. İstanbul'un en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük, Dünya'nın ise sekizinci en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezinin kurucusu olan İbrahim Cevahir'in cenaze töreni bugün düzenlendi. İbrahim Cevahir'in cenaze törenine başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere pek çok siyasetçi ve sanatçı katıldı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
İbrahim Cevahir kimdir? İbrahim Cevahir neden öldü

İbrahim Cevahir neden öldü? Ünlü iş adamı İbrahimi Cevahir 3 gün önce geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. İstanbul'un en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük, Dünya'nın ise sekizinci en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezinin kurucusu olan İbrahim Cevahir'in cenaze töreni bugün düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir ve eski avukatı Münci İnci'nin Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze törenlerine katıldı.

 

Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turgut Özal ve Tansu Çiller'in de bir dönem avukatlığını yapan Münci İnci için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

 

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Tansu Çiller, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Orhan Gencebay, Mustafa Sarıgül, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski AB Bakanı Egemen Bağış, milletvekilleri, sanatçılar, iş ve spor dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

 

 

Törene, Makedonya Cumhurbaşkanı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iş adamı Mustafa Koç, Şahenk Ailesi, Demirören Ailesi, Beşiktaş  ve Trabzonspor çelenk gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tören öncesi Cuma namazını  Fatih Camii'nde kıldı. Cami ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Gelenler aramadan geçirildikten sonra camiye alındı.


 

İBRAHİM CEVAHİR KİMDİR?

İbrahim Cevahir, İstanbul'un en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük, Dünya'nın ise sekizinci en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezinin kurucusudur.

İbrahim Cevahir, 1938 yılında Trabzon Çaykara’da Ulucami Köyü’nde (eski adı Zeno) dünyaya gelmiştir. Dursun Efendi’nin ve Ayşe Hanım’ın oğludur. Çocukluğundan itibaren, ailesine destek olmak için çalışıp para kazanmayı hedeflemiştir. 13 Şubat 1948 Perşembe günü, Güneysu vapuruyla 5 günde Trabzon’dan İstanbul'a gelmiş ve amcasıyla birlikte Babaeski’ye gitmiştir. Burada bakırcı ve kalaycı çırağı olarak 6 ay çalışmıştır.

1953 yılında kardeşi Reşad ile beraber İstanbul Karaköy’de işçilere ve küçük esnafa yönelik çalışan dört masalı bir lokanta açmış fakat sadece sahibi sıfatıyla kalmamış, yeri geldiğinde  aşçıya yardım etmiş, patatesleri soymuş, bulaşıkları yıkamıştır. Esnaf tarafından yemekleri çok beğenilen Cevahirin, 1956 yılında Karaköy Kemeraltı caddesinde başlayan kamulaştırma faaliyetleri işlerinin bozulmasına neden olmuştur. Ve bu gelişmeler üzerine lokantayı kapatmak zorunda kalmıştır.

1959 yılında askerken Ankara’da inşaat taşeronluğu yapmış, 1959 yılında Ankara’da yaptığı askerlikten sonra bata çıka çeşitli denemelerden sonra 1961'den 1962'ye girerken bir belge alarak müteahhit olmuştur.  Afyon Sultandağı İçme Suyu ve binalarıyla başlayarak bu işe devam etmiştir.

 

Zamanında okula gidemediği için dışarıdan imtihanlarına girerek ilk ve ortaokulu bitirebilen İbrahim Cevahir, son sınıfa kadar gelebilmesine rağmen 1971 yılında başlayan Libya’daki işleri dolayısıyla bunu devam ettiremedi ve lise diploması alamadı. Libya’daki projeleri bitirdikten sonra, Libya’da iş tamamlayan ilk Türk müteahhit oldu.

Daha sonra kardeşleri Mehmet ve Reşad ile birlikte İstanbul'a gelen İbrahim Cevahir,  Cevahir Şirketler Grubu’nu kurdu.

1975 yılında Libya’da çalışırken 3500 kişi olan şirket kadrosu, 1978 yılında Suudi Arabistan’da alınan işlerden sonra 8 bin kişiye çıktı.

Yurtdışında ve yurtiçinde çok önemli yatırımları gerçekleştiren İbrahim Cevahir, Türkiye’de turizme de el attı. İstanbul’da yaptırdığı birçok otelden sonra, 2002 Mayıs’ında 323 yataklı, biri 5 bin, diğeri 3 bin kapasiteli 21 kongre salonu ile 4000 kişilik bir balo salonu bulunan ve Avrupa’nın en büyük kongre merkezi olan İstanbul Grand Cevahir Hotel’i açtı.

Ekim 2005 yılında Şişli-Mecidiyeköy arasında yer alan, Avrupa'nın 2. büyük, dünyanın ise 8. en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezini yaptı. İBB ve Cevahir Holding'in yüzde 50-50 ortaklığıyla hayata geçirilen ve 2005'te kapılarını açan Cevahir AVM'de İBB hisseleri 2006'da 421 milyon dolara St. Martins'e satılmıştı. Kuveyt Devleti Emeklilik Fonu yatırımlarını da yöneten St Martins, 2007'de Cevahir'e ait hisseleri de satın alarak toplam 840 milyon dolara AVM'nin tek sahibi oldu. Cevahir'in yönetimini ise İngiliz şirket Pradera üstlendi. 6 katta, 230 mağazayla hizmet veren ve 358 bin metrekare kapalı alanı olan Cevahir AVM'de 11 bin metrekarelik Atlantis Eğlence Merkezi de yer alıyor.

İbrahim Cevahir, 1955 yılında onyedi yaşında CHP’ye girdi. CHP Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. İsmet İnönü ile yakın ilişkilerde bulundu. Erdal İnönü’yle beraber SODEP’i kurdu. Bir süre sonra CHP’den ayrıldı ve ANAP’a geçti. 1995 ve 1998 yıllarında İstanbul 2. Bölgeden iki defa milletvekili adayı oldu. İbrahim Cevahir siyasi faaliyetlerini 2002 yılından ömrünün sonuna kadar de Ak Parti içerisinde devam ettirmiştir.

Evli olan İbrahim Cevahir'in 3 oğlu 3 kızı olmuş, oğlu Ender Cevahir genç yaşında vefat etmiştir.

 

"KARADENİZLİLER, SİVİL BİR LİDERİNİ KAYBETTİ"  

Eski Basın İlan Kurumu Başkanı Mehmet Atalay, "İbrahim Cevahir Atom karınca... Bir iş adamının ötesinde bir dost adamdı. Organizatördü. Nerede bir hemşeri varsa onları buluştururdu. Nerde bir gariban varsa onları buluştururdu. Her yere, her alana el atan, el attığı konuyu da çözebilen bir yapıya sahipti. Bana göre Karadenizliler, sivil bir liderini kaybetti" dedi.  

"FAKİRLİĞİ, ZORLUĞU, SIKINTIYI BİLEN BİR DEĞERDİ"

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, "İbrahim ağabey dışarıdan sert görünen içi çok yumuşak, kadife diyebileceğimiz yumuşak kalbi olan bir insandı. İyi bir abi ve iyi bir babaydı. Ailesi de öyleydi, çevresine de öyleydi. Hem Karadenizliler hem Türkiye büyük bir değerini kaybetti. Kim olursa olsun sorunu varsa, onunla ayrıntılı bir şekilde ilgilenirdi. Yoktan kendini var etti. Fakirliği, zorluğu, sıkıntıyı bilen ve bunu hayatına geçiren, herşeye sahip olsa bile bunu paylaşmayı bilen bir değerdi. Allah rahmet eylesin. Hepimizin başı sağolsun" diye konuştu.

"HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZDÜ"

Şarkıcı Sinan Özen de, "İbrahim abi 25 yıllık aile dostluğumuzun olduğu bir büyüğümdü. Diyecek çok fazla birşey yok. Hepimizi derinden üzdü ve yaraladı" diye konuştu. 

Cenaze törenine sanatçı Orhan Gencebay da katıldı.

"HEP KAPIYI AÇAM ADAMDI"

Türkücü İsmail Türüt, "Karadenizlilerin bir çınarı daha devrildi. Yeri doldurulmaz, müthiş bir adamdı. Altını çizerek söylüyorum hep kapıyı açan adamdı. Sporda, siyasette, işte lafı dinlenen bir adamdı. Çok üzgünüm babam kadar severdim. Bedenimin bir yarısını kaybettim. Biz çok ararız onu. Allah rahmet eylesin" şeklinde konuştu. 

 

Eski Başbakan Tansu Çiller de törene katılan isimler arasında yer aldı.

MHP Milletvekili Celal Adan da , "Milletimizin kabul ettiği değerlerden kopmayarak yaşayan bir işadamımız. Anadoludan gelmiş, büyük gayretler sarf etmiş. Yurtdışında yurtiçinde büyük eserlere imza atmış büyük bir insandı. Allah rahmet etsin" ifadesinde bulundu.

 

Cuma namazının ardından cenaze namazına geçildi. Cenaze namazının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da Cevahir'in tabutuna omuz verdi. Törenin ardından İbrahim Cevahir'in cenazesi Yeniköy Mezalığı'na, Münci İnci'nin cenazesi ise Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürüldü. 

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25