İstanbul 13°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

İki PKK militanı böyle öldürüldü! Diyarbakır sokakları temizleniyor

Bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar ağırlaşarak devam ediyor. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ardından PKK'ya yönelik operasyonlara hız verildi. Diyarbakır'da düzenlenen operasyonlarda iki teröristin ölü olarak ele geçirildiği açıklandı. Özel harekat polisleri tarafından Diyarbakır sokakları PKK militanlarından bir bir temizleniyor. Sur mahallesinde öldürülen iki PKK'lının öldürülme görüntüleri kameralara yansıdı.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
İki PKK militanı böyle öldürüldü! Diyarbakır sokakları temizleniyor

Diyarbakır PKK milatanlarından temizlenmeye devam ediyor. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin de öldüğü terör saldırısı sonrası polisin yanı sıra Mehmetçik de bölgedeki operasyonlarını hızlandırdı. Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ardından Diyarbakır'da PKK'ya göz açtırılmıyor. Özel harekat polisleri tarafından düzenlenen operasyonda iki PKK militanının vurularak öldürüldüğü açıklandı. 


Diyarbakır’ın merkez Sur ve Hazro ilçelerinde güvenlik güçlerinin PKK’ya yönelik düzenlediği operasyonlarda 2 terörist ölü ele geçirildi. İmha edilen örgüte ait sığınak ve barınaklarda çok sayıda silah, patlayıcı ve mühimmat bulundu. Sur’daki operasyonlarda bir teröristin öldürülme anı kameralara yansıdı.

 

Diyarbakır Valiliği, Hazro ilçesinde PKK’ya yönelik 27-29 Kasım tarihleri arasında ‘Şehit uzman çavuş Mehmet Ali Sarak’ adının verildiği operasyon düzenlendiğini açıkladı. Açıklamada, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’nca Hazro’nun Hacıcabbar Mahallesi, Ülgen Mahallesi, Eminkaya Tepe, Çığyatağı Mahallesi, Dağarcık Mahallesi arasında kalan bölgede operasyon düzenlendiği belirtildi.

ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ


Operasyonlar sırasında 1 PKK’lının öldürüldüğü, çok sayıda silah, örgütsel döküman ve mühimmat ele geçirildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Hazro İlçesi Hacıcabbar Mahallesi’nde icra edilen operasyon faaliyetinde; 28 Kasım 2015 günü saat 06.55 sıralarında Hazro – Hacıcabbar Mahallesi bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarının zaman zaman ikmal, barınma ve depo olarak kullandıkları daha önce tespit edilen eve yaklaşma esnasında, evden 3-4 kişinin çıktığının görülmesi üzerine bölücü terör örgütü mensupları ile temas sağlanmış, bu temas sırasında 1 bölücü terör örgütü mensubu ölü olarak etkisiz hale getirilmiştir. Ölü olarak ele geçirilen bölücü terör örgütü mensubunun üzerinden; 1 M 16 A4 piyade tüfeği, 5 M 16 şarjör, 2 el bombası, 1 kavanoz içerisinde el yapımı patlayıcı, 1 el telsizi, 1 radyo, 1 avometre, 1 telsiz devre kartı (8 pil bantlanmış ve el yapımı patlayıcı için hazırlanmış vaziyette), 1 video kamera, 6 pil (El yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış vaziyette), 7 kalem muhtelif giyim malzemesi, 4 kalem muhtelif yaşam malzemesi, çok sayıda örgütsel doküman. Olay sonrası örgüt mensuplarının bulunduğu evde icra edilen arama sonucunda; 1 adet M16 A2 piyade tüfeği, 1 adet AK 47 kalaşnikof piyade tüfeği, 1 adet Glock marka tabanca 2 adet şarjör ve 28 adet fişek, 1 adet kurusıkıdan çevirme tabanca, 1 adet tek kırma av tüfeği, 1 adet çift kırma av tüfeği, 1 adet otomatik av tüfeği, 3 adet el bombası, 4 adet dolu M16 şarjörü, 5 adet AK 47 tüfeği şarjörü (4 dolu 1 boş), 62 adet av tüfeği fişeği, 1 adet havai fişek, 1 adet av tüfeği kütüklüğü, 1 adet havalı tüfek, 6 adet telefon, 2 adet fotoğraf makinesi, 10 kalem muhtelif giyim malzemesi, 6 kalem muhtelif yaşam malzemesi, çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmiştir.”

 

OPERASYONDA TERÖRİST VURULMA ANI KAYDEDİLDİ


Valilik, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin basın açıklaması yaptıktan sonra öldürüldüğü merkez Sur İlçesi’nde de, 29 Kasım’da düzenlenen operasyonda 1 PKK’lının öldürüldüğünü açıkladı. PKK’lı teröristin vurulma anı zırhlı polis aracındaki kamera tarafından saniye saniye görüntülendi.

 

Açıklamada şöyle denildi: “BTÖ mensuplarının saklandığı evde ve olay bölgesinde bulunan 12 şüpheli şahıs gözaltına alınmış olup, gözaltına alınan şahıslar ile ilgili adli işlemler devam etmektedir. Ayrıca; 29 Kasım 2015 tarihinde Sur bölgesinde icra edilen operasyon esnasında 1 BTÖ mensubu etkisiz hale getirilmiştir. (Diğer BTÖ mensupları tarafından çekildiği için ele geçirilemedi) Sur bölgesinde etkisiz hale getirilen bölücü terör örgütü mensubunun bulunduğu bölgede; 1 adet M1 Kırıkkale Mavzer Tüfek, 30 adet 7.62 mm fişek, 1 adet sırt çantası ele geçirilmiştir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde yaşamalarını sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilecektir.”

PKK NEDÄ°R?
 PKK nedir? Türkiye'nin 30 yıldır başına dert olan terör örgütü PKK son günlerde eylemlerini artırmaya başladı. 2 polisimizi evinde şehit eden PKK'ya bugün operasyon düzenlendi. 1974 yılında bebek katili Öcalan tarafından kurulan PKK 30 bine yakın insanımızı katletmiştir. Kanlı terör örgütü PKK 2015 yılında silahı bırakarak siyaset ile yoluna devam edeceğini açıklasa da silahtan vazgeçmemiş ve çözüm sürecini sonlandırmıştır. 

PKK nedir? Türkiye'de binlerce insanımızı katleden kanlı terör örgütü PKK son günlerde eylemlerini artırarak çözüm sürecine kurşun sıkmıştır. Kürdistan İşçi Partisi (Kürtçe: Partiya Karkerên Kurdistanê / پارت ی کار که‌رێن ی کوردستان , Arapça: حزب العمال الكردستاني) veya Kürtçe isminin kısaltmasıyla PKK, Türkiye'nin doğu ve güneydoğusu, Irak'ın kuzeyi, Suriye'nin kuzeydoğusu ve İran'ın kuzeybatısını kapsayan bölgede bir devlet kurmayı amaçlayan[13] ve bu amaçla söz konusu toprakların Türkiye sınırları dahilinde kalan kısmına sahip olabilmek için[14] güvenlik güçleri, köy korucuları ve sivillere karşı eylem yapan yasadışı silahlı örgüt. KADEK (Kürtçe: Kongreya Azadî û Demokrasiya Kurdistanê, Türkçe: Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Kongresi) ve Kongra-Gel (Halk Kongresi) isimlerini de kullanmıştır.PKK, 7. Parti Kongresi'nde bağımsız bir Kürdistan fikrinden vazgeçtiğini açıklamıştır.

 

1974 yılında Abdullah Öcalan tarafından kurulan PKK'nın ideolojisi, Marksizm-Leninizm üzerine kuruludur. PKK'nın başlangıçtaki amacı; Kürdistan diye tanımlanan, Kürtlerin de yaşadığı, Türkiye'nin doğu ve güneydoğusu, Irak'ın kuzeyi, Suriye'nin kuzeydoğusu ve İran'ın kuzeybatısındaki bölgede, bağımsız sosyalist bir Kürt devleti kurmaktı.

 

Bazı politikacı ve yazarlara göre, PKK, terör eylemleri için bazı Marksist-Leninist örgütler ile işbirliği yapmıştır. Bununla birlikte PKK'nın bazı ülkelerden maddi, manevi ve politik destek gördüğü öne sürülmektedir. Eylemlerinin finansmanının büyük bir kısmı yurt dışından sağlanmaktadır.

 

PKK; Avrupa Birliği[29], ABD, Birleşmiş Milletler ve NATO[31] ve bölgedeki Türkiye, Suriye, Irak, İran gibi birçok ülke ve uluslararası kuruluş tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiştir. Ayrıca; ABD'nin uyuşturucu kaçakçıları listesinde yer almaktadır. T.C. Emniyet Genel Müdürlüğünün yayınladığı "Türkiye'de hâlen faaliyetlerine devam eden başlıca terör örgütleri" listesinde "PKK/KONGRA-GEL (Kürdistan Halk Kongresi-KHK)" adıyla yer almıştır.
 

PKK'nın oluşumunu tetikleyen faktörler

Kurtuluş Savaşı sırasında Kürtlerin büyük bölümü İslam birliği adına Türklerin yanında savaşa girmeyi seçmişlerdir. Milli Mücadele sırasında doğuda kendi direniş birliklerini kurarak Fransızlara karşı direnerek kendi topraklarını kendileri kurtarmışlardır. Mustafa Kemal Paşa, yaptığı Eskişehir-İzmit konuşmalarında[37] Kürt illerinde özerklik ortaya çıkacağından söz etmiş fakat cumhuriyet kurulduktan sonra halifeliğin kaldırılması üzerine çıkan Şeyh Said İsyanı üzerine bu fikirlerinden vazgeçmiştir. Bu isyanın hemen sonrasında çıkarılan Takrir-i Sükun ile kurulan İstiklal Mahkemeleri ile pek çok kişi vatan hainliği suçundan idam ile cezalandırıldı.

 

Şeyh Said İsyanı sonrası çıkarılan Şark Islahat Planı çerçevesinde Kürt illerinde olağanüstü hal ilan edildi. Halka açık yerlerde Türkçe dışında bir dil konuşulması yasaklandı (Madde 13). Konuşanlara para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Türkçe olmayan köy,ilçe ve il isimleri Türkçeleştirildi. Kürtlerin aslında Orta Asya'dan göç etmiş bir Türk boyu olduğuna dair propagandalar geliştirildi.

 

Kurtuluş Savaşı dönemindeki Kürt milli isyanlarının ilki olarak Koçgiri İsyanı'nı gösterebiliriz. Bunun ardından Ağrı Dağı İsyanları ve Dersim İsyanı akla ilk gelen isyanlardır. Bu isyanlarda isyancılarla savaşıp silahlı olanlar cezalandırılmak yerine halka toplu bir saldırı yapılarak binlerce sivilin ölümüne neden olunmuştur.[40] Öldürülen sivillerin yanı sıra bölgedeki halk da zorunlu göçlere tabii tutulmuştur. Bölgede tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan insanlar göç ettirildikleri yerlerde evsiz ve işsiz kalmışlar bunun sonucunda da bugün büyükşehirlerde yer alan Kürt gettolarını meydana getirmişlerdir.

 

1980 darbesiyle Türkiye'de tüm hak arayışlarıyla beraber Kürtler de büyük zarar görmüştür. Bunlardan dünyaca ünlü olanı Diyarbakır Cezaevi'dir. Bu ceza evindeki işkence ve kötü muamelelere tabii tutulan tutukluların büyük çoğunluğu PKK'ya katılmış ve onun ana omurgasını oluşturmuştur.[41] 1984 yılında bu cezaevinden tahliyelerin başlamasıyla beraber PKK hızla güç kazanmaya başlamıştır.

 

PKK'nın bu hızlı yükselişiyle devlet buna karşı NATO üyesi ülkelerde kurulan ve maaşının ABD tarafından ödendiği[kaynak belirtilmeli] Uğur Mumcu tarafından ortaya çıkarılan Özel Harp Dairesi kontrolünde gizli bir teşkilatlanma oluşturarak JİTEM'i kurdu. Hedef PKK'yı ve ona giden desteği ortadan kaldırmaktı. Bu doğrultuda JİTEM adına çalışan askerler ve bu askerler tarafından görevlendirilen siviller bölgede birçok faili meçhule ve işkencelere karıştı, insanlar köylerinden göç ettirildi.[42][43][44] JİTEM PKK ile mücadelede birçok yol kullandı. JİTEM tarafından yapılan pek çok eylemde olay yerine bırakılan PKK, ERNK, HRK bildirileri ile olay PKK tarafından yapılmış gibi gösterildi

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8