İş Güvenliği uzmanlığı sınavı başvurusu ne zaman son İSG Son başvuru tarihi

İş Sağlığı Uzmanlığı sınavı başvuruları ne zaman sona erecek? 2015 yılında yapılacak olan İş Sağlığı ve güvenliği sınavı hakkında ki bilgiler haberimizde yerini aldı.Uzmanlık sınavına girmek isteyen Lisans mezunları için artık başvurularda son güne girilmek üzere işte detaylar

İş Güvenliği uzmanlığı sınavı başvurusu ne zaman son İSG Son başvuru tarihi

İş Sağlığı Uzmanlığı sınavı başvuruları ne zaman sona erecek? 2015 yılında yapılacak olan İş Sağlığı ve güvenliği sınavı hakkında ki bilgiler haberimizde yerini aldı.Uzmanlık sınavına girmek isteyen Lisans mezunları için artık başvurularda son güne girilmek üzere işte detaylar

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
İş Güvenliği uzmanlığı sınavı başvurusu ne zaman son İSG Son başvuru tarihi

Avrupa Birliği uyum sürecine girdikten sonra artık bir çok standartları yerine getirmemiz gerekmektedir. bu standartlardan birisi de iş güvenliği uzmanlığı şartıdır. Bu doğrultuda bir Avrupa Birliği uyum süreci için bir çok çalışma yapılmış ve iş güvenliği uzmanlığı kursları hizmete açılmıştır. Sizde büyük bir işletme çalıştırıyor ve bu işletme tehlikeli iş arz ediyorsa iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uymanız gerekmektedir. eğer bu standartlara uymaz iseniz bir yaptırım ile karşı karşıya kalırsınız.

 

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAV BAŞVURUSU HAKKINDA DETAYLAR!

 

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız. 

 

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

Avrupa Birliği standartlarına uymak için birçok işletme artık iş güvenliği uzmanlarını işletmesinden çalıştırmak zorunda kalmıştır. İş güvenliği uzmanlığı ise işin tehlike cinsine göre sınıflara ayrılmıştır. Biz sizlere şimdi bu sınflandırma hakkında bilgi vereceğiz. iş güvenliği uzmanı sınıfları şu şekildedir ;

 

• A Grubu iş güvenliği uzmanı belgesini iş sağlığı ve güvenliği konusunda en az 3 yıl çalımış olan iş müfettişleri istedikleri halde, genel müdürlük ve bağlı birimlerde en az 8 yıl çalışmış müfettişler istedikleri halde ve B sınıfı belge ile en az 5 yıl çalıştıktan sonra genel müdürlüklere bağlı kurumlarda eğitim alan kişiler belgenin sahibi olabilirler.

• B grubu iş güvenliği uzman belgesini genel müdürlük ve buna bağlı birimlerde en az 3 yıl çalışmış olanlar, B sınıfı eğitim veren kurslara gidip başarılı olanlar ve iş güvenliği alanında genel müdürlük ve diğer birimlerde en az 5 yıl çalışıp B grubu belge veren kurslarda başarılı olanlar belgenin sahibi olabilirler.

• C grubu iş güvenliği uzmanı belgesi C grubu eğitim veren kurslarda başarılı olduklarını kanıtlayan ve yapılacak olan sınavda başarılı olan mühendis ve teknik elemanlar ile iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yüksek lisans yapan ve tamamlayan kişiler istedikleri halde belgenin sahibi olabilirler.

Sizde yukarıda yer alan iş sağlığı ve güvenliği belgelerinden birine sahip olmak istiyorsanız ilk olarak sınava girmeniz gerekmektedir. sınav başvurusunu ise teknolojinin gelişmesine bağlı olarak online bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Biz şimdi sizlere online olarak iş sağlığ ve güvenliği sınavında nasıl başvuracağınızı anlatacağız. Sizde iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı sınavına başvuru hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız haberimizi okuayabilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı için yapmanız gereken işlemler aşağıda maddelere halinde yer almaktadır. 

• İlk olarak yapmanız gereken http://www.osym.gov.tr/belge/1-11236/11236_inceleme.html adresine tıklamak olacaktır.

• Daha sonra ise açılacak olan sayfada “ başvuru yapmak için tıklayınız “ butonuna basınız.

• Bu işlemi de yerine getirdikten sonra açılacak olan sayfada ilgili sınavın üstüne tıklayınız. En yakın sınav 5 Aralık günü yapılacak olan sınavdır. Bu sınavın başvuruları devam etmektedir.

• Bu alana tıkladıktan sonra eğer ÖSYM’ nin size verdiği şifreyi hatırlıyorsanı kendiniz başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak hatırlamıyorsanız ya da şifreniz yoksa size en yakon ÖSYM bürosuna başvuruda bulunarak sizde sınav başvurunuzu yerine getirebilirsiniz.

 

İş Güvenliği Sınavı 2015 heyecanı tüm adayları sardı. Başvuru tarihleri 27 Ekim 2015 - 5 Kasım 2015 arasında olacak. Bugün itibariyle başlayan İSG başvuruları, 5 Kasım'a kadar sürecek. ÖSYM'nin gerçekleştireceği bu sınav, belli şehirlerde yapılacak. Katılım durumuna göre bu illere ek sınav merkezleri açılabileceği gibi iptal edilecek merkezler de olabilir. İptal edilen merkezlerde sınava girecek olan adaylar, ÖSYM'nin belirleyeceği yeni merkezlere yönlendirilecekler. İSG 2015 sınavları 5 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşecek. Sınavların gerçekleşmesi beklenen merkez iller ise ÖSYM'ce şu şekilde; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana,  Antalya,  Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van olarak belirlenmiştir. Aralık dönemi sınavı olarak geçen bu sınav için başvuru tarihleri 10 gün olarak belirlenmiştir. sınava katılacak adayların bu süre içerisinde başvuru merkezlerinden başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvuru ardından İş güvenliği sınavı ücreti yatırılacak ve geriye yalnızca 5 Aralık'ta gerçekleşecek olan sınavlara girmek kalacak.

 

ÇIKMIŞ İSG SORULARI VE CEVAPLARI

başvurular için tıklayınız

İş güvenliği uzmanlarının aranacağı sınav İSG 2015, saat 09.30’da başlayacak ve 75 dakika sürecek. Sınav 5 farklı sertifika alanında yapılacaktır. Bu sertifika programları şu şekilde;

 

1) İş Yeri Hekimliği

 

2) C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

 

3) B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

 

4) A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

 

5) Diğer Sağlık Personeli

 

2015 İŞ GÜVENLİĞİ SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Adaylar başvurularını başvuru merkezlerinden ya da internet üzerinden gerçekleştirebilir. Her iki durumda da formların eksiksiz doldurulması büyük önem taşır. Engelli ya da sağlık sorunu olan adaylar Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu'nu yine eksiksiz şekilde doldurmalıdır. Başvurudan sonra her iki durumda da ödeme yapılmalıdır. Sınava girerken aday başvuru formu, kimlik ya da pasaport, Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi bulunmayanlar ile sistemde mevcut eğitim bilgilerinde değişiklik/düzeltme bulunanlar için eğitim bilgilerini gösterir resmi onaylı mezuniyet belgesi bulunması gerekiyor.

 

Sınava bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar ÖSYM’nin İnternet sayfasındaki açıklamalar doğrultusunda başvuru süresi içinde başvuru işlemlerini yapacaklar ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru başvurunun son gününde, saat 23.59’da sona erecektir. Başvuru yapıldıktan sonra ÖSYM’nin İnternet sayfasını sık sık kontrol ederek sınav yeri ile ilgili değişiklik olup olmadığı sorgulanmalıdır. 

 

SINAV ÜCRETİ NASIL ÖDENİR

 

İnternet üzerinden yapılacak sınav ücreti ödeme işlemi oldukça önemli. Banka kartları ve kredi kartları ile gerçekleştirilebilecek bu işlem için, İSG'nin sitesinde bulunan ödemeler bölümüne giriş yapılması gerekiyor. Bunun haricinde ATM ya da bankalara ödeme yapılmaması gerekiyor. Adaylar için bir diğer önemli konu da sınav ücretlerini başvurularının ardından yapmaları. Ödeme işlemi sorunlarından ne ÖSYM ne de Genel Müdürlük sorumlu tutulamayacaktır. Bu yıl 5 Aralık 2015'te gerçekleşecek sınav için ücret 130.00 TL olup, kdv bu ücrete dahil olacaktır. Bir sonraki dönemde yapılacak sınavlara aktarılamayacak olan bu ödemeler yalnızca 5 Aralık için geçerli olacaktır.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25