IŞİD nedir? IŞİD ne zaman kim tarafından kuruldu

IŞİD nedir? IŞİD pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Irak'ta 18 Türk işçi ve 1 mühendisin kaçırılması olayında IŞİD'in parmağının olduğu iddia edildi. IŞİD'in Türk askerini hedef alan çatışmalara girmesi ile birlikte Irak ve Suriye tezkeresi yarın gündeme gelecek. Ortadoğu'yu kana bulayan IŞİD 1999 yılında Ebubekir El Bağdadi tarafından kuruldu. IŞİD hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında sizlerle.

IŞİD nedir? IŞİD ne zaman kim tarafından kuruldu

IŞİD nedir? IŞİD pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Irak'ta 18 Türk işçi ve 1 mühendisin kaçırılması olayında IŞİD'in parmağının olduğu iddia edildi. IŞİD'in Türk askerini hedef alan çatışmalara girmesi ile birlikte Irak ve Suriye tezkeresi yarın gündeme gelecek. Ortadoğu'yu kana bulayan IŞİD 1999 yılında Ebubekir El Bağdadi tarafından kuruldu. IŞİD hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında sizlerle.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
IŞİD nedir? IŞİD ne zaman kim tarafından kuruldu

Suriye ve Irak'ta binlerce sivili öldüren IŞİD, Türkiye'yi büyük bir kaosun ortasına çekti. IŞİD'in elinde şuanda küçük bir ülkenin ordusuna yetecek kadar hafif ve ağır silahlar bulunduğu biliniyor. Son görüntülere göre IŞİD'in elinde üstün teknoloji ürünü silahlarda mevcut. 

IŞİD NEDİR? 

İslam Devleti (kısaca İD; Arapça: الدولة الإسلامية ed-Devlet'ül İslâmiyye), eski ve bilinen adıyla Irak ve Şam İslam Devleti (kısaca IŞİD; Arapça: الدولة الاسلامية في العراق والشام, ed-Devlet'ül İslâmiyye fi'l Irak ve'ş Şam) ya da Irak ve Levant İslam Devleti (kısaca ILİD), Irak ve Suriye'de etkinlik gösteren silahlı grup ve tanınmayan devlet. Eski adının Arapçadaki kısaltmasının (داعش, Arapça telaffuzu: Da'iş) okunuşunun Latinizasyonu olan Daeş ya da Daiş ya da Deaş adlarıyla da bilinir (kısaltma değil, kısaltmanın okunuşu olduğundan küçük harfle yazılması gerekse de, büyük harfle yazılışı da kullanılmaktadır).  Petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle dünyanın en zengin terör grupları arasında sayılmaktadır. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında El-Kaide'ye bağlılığını ilan eden grup bir süre sonra Irak El-Kaidesi adını aldı. Grup genelde Sünnî topluluklar olmak üzere Mücahidîn Şûra Konseyi, el-Kaide, Jaysh el-Fatiheen, Jund el-Sahaba, Katbiyan Ansar el-Tevhid vel Sunnah, Jeish el-Taiifa el-Mansoura gibi farklı isyancı gruplardan oluşur ve onların desteğini alır. Irak ve Levant'te Sünnî nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi vardır. Şubat 2014'te, sekiz aylık uzun bir güç mücadelesinden sonra, el-Kaide IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu.18 TÜRK İŞÇİ KAÇIRILDI

Irak’ın Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadr kentinde sabaha karşı yerel saatle 05:00 sıralarında yüzleri maskeli ve üniformalı kişilerce kimliği belirsiz kişilerce baskın düzenlendi.

 

 

Nurol İnşaata bağlı bir şantiyeye 20’ye yakın araç ile  gelen kişiler, şantiyenin güvenlik görevlilerini bağlayarak etkisiz hale getirdi. 18 Türk yerel saatle sabah karşı 5 civarı karavanlarından zorla çıkarılarak arazi araçlarına bindirilip kaçırıldı.

 

Şantiyede bulunan 18 kişiyi ise kaçırdı. Nurol İnşaat’tan yapılan açıklamada 3’ü mühendis, 14 işçi, 1 muhasebeci toplam 18 kişinin kaçırıldığı açıklandı. 

 

 

NUROL HOLDİNG: 18 ÇALIŞANIMIZ KAÇIRILDI


Reuters'a konuşan Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, Bağdat'ta inşa ettikleri stadyumun şantiyesinde çalışan 18 kişinin bu sabah asker kıyafetli kişiler tarafından kaçırıldığını söyledi.

 

Reuters'ın sorularını yanıtlayan Doğan, "Bağdat'ta bizim tarafımızdan yapılan stadyumun inşaatında çalışan 14 işçi, üç mühendis ve bir muhasebeci sabah 0300'te asker kıyafetli kişiler tarafından kaçırıldı. Dışişleri Bakanlığı'nı bilgilendirdik" dedi.

 

Doğan ayrıca daha önce güvenlik endişeleri nedeniyle şantiyedeki personel sayılarını en az seviyeye indirdiklerini söyledi.

 

KURTULMUŞ: IRAKLI YETKİLİLERLE TEMASTAYIZ


Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Irak'ta 18 Türk işçinin kaçırıldığını, olayın henüz sıcak olduğunu ve Iraklı yetkililerle temasa geçildiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Kurtulmuş: "Bağdat'ta bir Türk müteahhitlik firmasında çalışan 18 vatandaşımız kaçırılmıştır. Irak makamlarıyla çok sıcak temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl olduğu ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bir bilgiye sahip değildir" dedi.

 

TÜRKLERİ ÖZELLİKLE AYIRMIŞLAR

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak'ta  kaçırılan Türklerin bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir  muhasebeci olduğunu belirterek, "Kaçırılma sırasında şirkette Türk işçilerini  diğer ülkelerin vatandaşlarından ayırarak bir seçime tabi tuttuklarını öğrendik"  dedi. 

 

Bilgiç, dBağdat'ta bir Türk  şirketinin stadyum inşaatında çalışan 18 Türk vatandaşının dün gece üniformalı  bir grup tarafından kaçırıldığını öğrendiklerini belirtti. Olayın saat 03.00  civarında meydana geldiğini söyleyen Bilgiç, şunları kaydetti: "Şantiyeyi basan kişiler 18 Türk işçiyi alıp götürmüş. Olayın  öğrenilmesinin hemen ardından Bağdat Büyükelçimiz Iraklı yetkililerle hemen temas  etti. Şu aşamada ne için ve hangi saikle bu kişilerin alıkonulduğunu bilmek zor.  Türk şirketiyle de temas halindeyiz. 18 Türk'ün arasında 14 işçi, 3 mühendis ve  bir muhasebeci var. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz." 

 

Bir gazetecinin "Sadece Türk işçiler mi alıkonulmuş" sorusunu  yanıtlayan Bilgiç, Türk işçilerin diğerlerinden ayrılarak bir seçime tabi  tutulduğu yönünde bilgi edindiklerini kaydetti. 

 

BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİ DEVREDE

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Irak güvenlik makamlarıyla Bağdat Büyükelçiliği'nin temas halinde olduğunu belirtti. Kaynaklar, kaçırılmanın olası nedenlerinin araştırıldığını ifade etti.

 

46 TÜRK'ÜN KAÇIRILMASINI HATIRLATTI


Türk işçilerin kim tarafından kaçırıldığı yönünde ise bir bilgi yok. Türkiye, ABD ile birlikte geçtiğimiz günlerde IŞİD'in Suriye'deki birçok hedefini havadan bombalamıştı. 

 

Terör örgütü IŞİD geçtiğimiz yıl Musul'da Türk konsolosluğunu basarak 46 Türk vatandaşını 3 ay boyunca rehin almıştı. 3 ay rehin kalan 46 Türk vatandaşı zarar görmeden kurtarılmıştı.
 

IŞİDİN ELİNDE BULUNAN SİLAHLAR

IŞİD Türkiye'yi tehdit etmeye ve sınır ihlaline devam ediyor. IŞİD militanları bugün Kilis'te bir karakolu basarak bir astsubayı şehit etti. IŞİD Türkiye'yi tehdit etmeye ve kaos ortamına çekmeye devam ediyor. Türkiye'nin Suriye'ye operasyon yapacağına yönelik görüşler mevcut. Türkiye'nin Suriye'ye operasyon yapması halinde IŞİD'in nasıl bir cevap vereceği merak konusu. IŞİD'in elinde ağır ordu silahları olduğu biliniyor. 

 


ERDOĞAN VE TÜRKİYE'YE IŞİD'DEN TEHDİT

Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yakın sosyal medya hesaplarından paylaşılan bir Türkçe videoda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Türkiye'ye yönelik tehdit açıklamaları yapıldı.

 

Videoda "İstanbul'u fethedelim" deniyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile işbirliği yapmakla suçlanıyor.

 

BBC Türkçe, Posta ve bazı medya kuruluşlarında da yayımlanan haberde yer alan videoda, elinde tüfeklerle kayalık bir yerde oturan üç IŞİD militanı görülüyor. Videoda sadece bir kişi konuşuyor ve Türkiye'de hükümetin hem ABD ile hem de PKK ile işbirliği yaparak IŞİD'e karşı savaştığı öne sürülüyor.

 

"Müslümanlara yardım edin, ateistlerle savaşın" denen videoda, Türkiye'nin hükümetin politikalarına karşı ayaklanması çağrıları yapılıyor.

 

IŞİD'e yakın sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan video, örgütün Türkiye'yi doğrudan hedef alan ilk propaganda videosu olarak görülüyor.

 

IŞİD'in tehdit videosunda şunlar ifade edildi:

 

"Allah bize minnette bulunarak raşit halifelerin askerlerine, halif dinin mesajını taşıttı ve bizim kavmimize kadar taşıttırarak bizim de Müslüman olmamızı sağladı. Çok geçmeden peygamber efendimiz SAV’in amcasının torunları ve onların torunları olan Abbasi hilafetinin bir hükmü haline geldik. Bu hilafet altında cihat ve tevhidi ayakta tuttuk.

 

Biz dinimizde güçlüydük ve peygamberin amcasının torunlarının yardında çok şiddetliydik. Daha sonra bazılarımız dünyaya tamah etti, bazılarımız batıla daldı, bazılarımız da sözüne ihanet etti. Hatta bazılarımız kabirlere taptılar ve Allah’ın kanunları dışında kanunlar çıkarttılar.

 

Daha laik Kemal Atatürk geldi ve Türk halkına dinleri inkar etmelerini ve laikliği dayattı. Daha sonra hain Erdoğan gelerek, Allah’ın şeriatıyla hükmetmedi. Amerika’yı, Yahudileri, Haçlıları, ateist PKK’lıları, Atatürk’ün laik dostları olan Özgür Suriye Ordusu’nu ve mürted ajanları olan sahavatı dost edindi. Evet hain tağut Erdoğan, Türkiye’yi ırkçı PKK’ya ve Haçlılara sattı. Türkiye topraklarını PKK ve PKK’nın dostları olan Özgür Suriye Ordusu’na açarak, Şam topraklarındaki Müslümanların katledilmesine sebep oldu. Şam’dak Müslümanları öldürmek ve ateist PKK’lıları korumak için Türkiye’nin hava üslerini Haçlılara ve uçaklarına açtı.

 

Sizi Haçlı Amerika’ya köle yapıp, bütün değerlerinizi sattı. Kahrolası bu tağut Erdoğan, asıl itibarıyla düşmek üzere olan koltuğunu muhafaza etmek için bu uşaklığa devam etti.

 

Yakında Türkiye’nin doğusunun ateist PKK’lılara, batısının da Haçlıların eline geçtiğini ve o topraklarda fesadı yaydıklarını, çocuklarını öldürdüklerini, kadınların ırzlarına geçtiklerini, malları gasp ettiklerini ve sizi kendinize köle yaptıklarını göreceksiniz. Bu sizi bekleyen büyük bir tehlikedir.

 

'Ey Türkiye halkı, bir an önce savaşmanız lazım'

 

Sizi ikaz edip, size nasihat etmek ve Allah’ın sevdiği ve razı o5lduğu şeye sizi davet etmek bizim üzerimize vaciptir.

 

Ey Türkiye halkı, vakit geçmeden sizin bu ateistlere, Haçlılara ve sizi kandırıp Haçlılara köle yapan bu tağutlara karşı ayaklanıp, onlarla bir an önce savaşmanız lazım.

 

Bundan önce de bu hain tağutun arkadaşlarınızın başınıza musallat olmasına neden olan esvaplardan tövbe etmeniz gerekir.

 

Demokrasiyi, laikliği ve şeri kanunları kabirperestliği ve bunların dışındaki tağutları inkar edin. Ta ki, savaşınız Allah yolunda cihat ve ölüleriniz de Allah katında şehit olsun. Ve savaşınız melun cahiliye savaşı, ölüleriniz de ateist ve haçlılarla beraber ateşte olmasın.

 

Rabbimiz, Nisa Suresi 76’da buyuruyor ki, iman edenler Allah yolunda savaşırlar, kafirler ise tağut yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarına karşı savaşın. Şüphe yok ki, şeytanın kurduğu düzen zayıftır.

 

'Erdoğan’ın Haçlılara teslim etmek için mücadele ettiği İstanbul’u fethedelim'

 

Hep beraber, el metin olan Allah’ın ipine sarılalım ve aha sonra Peygamberimizin soyundan ve ehli beytinden olan müminlerin emiri Ebubekir El Bağdadi’nin –Allah onu korusun- emriyle hain Erdoğan’ın gece-gündüz Haçlılara teslim etmek için mücadele ettiği İstanbul’u fethedelim.

 

Allahım; kavmimi tevhide, cihada ve İslam cemaatine ilet. Ey tağut Erdoğan ve arkadaşları, ey Allah’a inkar edip, tağuta iman edenler. Hatta kibirlenerek, hainlik yaparak, Atanız Atatürk’ün yolundan gidip Allah’ın şeriatı dışında kanunlar çıkartarak, Haçlıları, mürtetleri ve ateistleri dost edinerek, bizzatihi tağut olanlar; Allah’a tövbe edin. Onun şeriatıyla hükmedin ve İbrahim’in milletinden olduğunuzu ilan edin. Müslümanlara yardım edin. Allah’ı inkar edenlerle savaşın. Eğer bunu yapmazsanız, ahiret azabından önce, dünya rezilliğini bekleyin.

 

'Türkiye'deki kardeşlerimizi kanlarıyla yardıma çağırıyoruz'

 

Ey Türkiye’deki mucahit kardeşlerimiz, nerede olursanız olun, imkânlarınız nispetince devletiniz olan hilafet devletine yardım edin. Buralara hicat edip, kanlarıyla ve canlarıyla halifemize ve hilafet devletine yardım eden kardeşleriniz gibi, sizi de bu devlete yardıma çağırıyoruz.

 

Allah’a tevekkül edin, hilafete yardım etmede acele edin. Tağutların üzerinizdeki zulmünü görmüyor musunuz. Bu tağutlarla savaşan hilafet devletiyle beraber olun. Kitabı indiren, hesapları çarçabuk gören ve bulutları gezdiren rabbimiz, ateist ve Haçlıları hezimete uğrat. Ve tağutların tahtlarını sars ve onlara karşı bize yardım et. Alemlerin rabbına hamdolsun."

IŞİD'İN ELİNDE HANGİ SİLAHLAR VAR
 


 

Savaş sadece acımasız ve kanlı değil, aynı zamanda pahalı da bir ticaret. ABD’deki Ulusal Öncelikler Projesi adlı sivil toplum kuruluşunun verilerine göre, Amerikan ordusunun IŞİD’e karşı düzenlediği sınırlı askeri operasyonun saatlik maliyeti 312 bin dolar.


Yüksek maliyet ve tedarikinin zorluklarına rağmen Suriye’de iç savaşın başlamasından üç yıl sonra birçok temel ihtiyaç karşılanamazken, isyancı gruplar silahlanma konusunda ise sıkıntı yaşamadı. Suriye, silah ticareti ve kaçakçılığının merkezine dönüşmüş durumda. Ancak bu silahların hangi yollarla ve yöntemlerle Suriye’ye ulaştırıldığını tespit etmenin zor olduğunu ifade eden Barış Araştırmaları Enstitüsü’nden Pieter Wezeman, sözlerini şöyle sürdürüyor:"Esad rejimine Rusya’nın silah temin ettiğini görüyoruz. Ayrıca Esad rejiminin bir diğer silah kaynağının İran olduğu da biliniyor. Bir süreliğine Rusya, ağır silahlar, savaş jetleri gibi ekipmanlar göndermeye hazırlık yapıyor gibiydi. Ancak bundan daha sonra geri adım atmış gibi görünüyorlar."

Ordu silahları

Farklı isyancı grupların ilk aşamada Suriye ordusunun depoları sayesinde silahlandıkları tahmin ediliyor. Bunların bir kısmı ordudan ayrılan askerlerin yanında götürdüğü silahlar, bir kısmı da depoların bizzat ele geçirilmesiyle elde edilmiş.

Kara borsada stoklanmış silahlar da isyancı grupların işine yaradı. Örneğin Lübnan’da on yıllar süren çatışmalardan arda kalan silahlar bulunuyor. Ayrıca Muammer Kaddafi’nin düşürülmesinden sonra Libya'da ele geçirilen silahlar da Suriye’deki gruplara ulaştı. Wezeman, ayrıca Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün’ün de kendilerine yakın isyancı gruplara silah desteği verdiğini ifade ediyor.


Ortadoğu’daki silah trafiğiyle ilgili araştırmalar yapan Eliot Higgins de silahların gizli yollarla Suriye’deki gruplara ulaştırıldığına ve çok hızlı el değiştirdiğine dikkat çekiyor. ‘Brown Moses‘ adı altında yazdığı Bellingcat isimli blogunda silahların savaşçıların eline nasıl geçtiğiyle ilgili yaptığı araştırmaları anlatan Higgins, M79 tipi tanksavarların nasıl el değiştirdiği konusunda bilgi veriyor.

Higgins, tanksavar füzelerin büyük olasılıkla 2013 yılında Suudi Arabistan tarafından Hırvatistan’da satın alındığını ve oradan Ürdün’e sevkedildiğini belirtiyor. Ürdün’den de kaçak yollarla Suriye sınırına götürülen ve Özgür Suriye Ordusu tarafından teslim alınan füzeler, daha sonra da Kürt savaşçıların eline geçmiş.

Seri numaralarını siliyorlar

Londra merkezli Çatışmada Silahlanma Araştırmaları adlı organizasyon da bu bilgiyi doğruluyor. IŞİD’in eline geçen silahların nereden geldiğini araştırdıklarını ifade eden James Bevan şunları söylüyor:

“En önemli başlıca kaynak Irak ordusu. ABD ordusunun Irak ordusuna sağladığı silahlar ve diğer askeri teçhizatlardan bir karışım var ellerinde. İkinci olarak da Suriye silahlı kuvvetlerinden ele geçirilen kayda değer bir cephanelik söz konusu. Üçüncü kaynak da Esad rejimine karşı isyancı gruplara sağlanan askeri destek.“

Bevan, işgal ettikleri Musul’da da el koydukları silahlarla 500 kilometre uzaklıktaki Kobani’ye ilerleyen IŞİD militanlarının silahların seri numaralarını sistematik olarak sildiklerini dile getirdi. İngiliz uzman, bunun silahların kaynağının gizlenmesi amacıyla yaptıklarını da sözlerine ekliyor.

© Deutsche Welle Türkçe

 


IŞİD ne istiyor?

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat’a dayalı bir devlet kurmak istiyor. IŞİD ve lideri Ebu Bekir Bağdadi, ABD, AB ve Türkiye’nin “terörist örgütler listesi”nde yer alıyor.

 

IŞİD Ne zaman kuruldu?


Örgüt 2004 yılında “Tevhid ve Cihat” adıyla Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak’ta kuruldu. Sonrasında Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide’ye katıldı. El Kaide’ye katıldıktan sonra adını “Mezopotamya’da El Kaide” olarak değiştirdi.

 

IŞİD ilk liderleri kimlerdi?


2006’da yayınlanan bir videoda Zerkavi, “Mücahitler Şurası Konseyi”ni kurduklarını açıkladı. Irak’taki Zerkavi, 7 Haziran 2006’da ABD güçlerince düzenlenen bir operasyonda öldürüldü. Yerine Ebu Hamza el Muhacir geçti. 2006 yılının sonlarında El Kaide’ye yakın Ebu Ömer el Bağdadi ise liderliğini yaptığı “Irak İslam Devleti”ni kurduklarını açıkladı.

 

IŞİD’in Şimdiki lideri kim?


2010 Nisan’ında, ABD ve Irak güçleri, Sisar bölgesinde Ebu Ömer el Bağdadi ve Ebu Hamza el Muhacir’in kaldıkları eve ortak bir operasyon düzenledi. Operasyonda her ikisi de öldürüldü. Ebu Bekir El Bağdadi örgütün yeni lideri oldu.

 

IŞİD’in Nusra Cephesi ile ilişkisi var mı?


2011 sonlarında Muhammed Colani liderliğindeki Nusra Cephesi, El Kaide’nin Suriye kolu olarak kuruldu. 9 Nisan 2013’te Ebu Bekir Bağdadi’ye ait bir ses kaydında Nusra Cephesi’nin Irak İslam Devleti’nin müttefiki olduğu belirtildi. Aynı yıl, Bağdadi Nusra Cephesi ile Irak İslam Devleti’nin “Irak-Şam İslam Devleti” adı altında bir araya geldiğini açıkladı.

 

IŞİD -Nusra ayrışması nasıl başladı?


Kısa bir süre sonra Ebu Muhammed Colani’ye ait bir ses kaydı yayınlandı. Ses kaydında Colani, Irak İslam Devleti ile yakın ilişki fikrine sıcak baktığını söyledi, ancak iki örgütü bir isim altında bir araya getirme fikrini reddetti. Colani ses kaydında El Kaide lideri Eymen Zevahiri’ye bağlılığını ilan etti.

 

IŞİD El Kaide’nin bir kolu mu?


2013 Şubat’ında, El Kaide, Suriye’deki IŞİD’i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye’yi terk etmesini istedi. El Kaide Suriye’deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD’in Nusra Cephesi’nin kontrolündeki Deyr Ez-Zor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu.

 

IŞİD Suriye ve Irak’ta nereleri kontrol ediyor?


IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol zengini Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili. Son olarak Musul kentini de ele geçirdi.

 

Askeri gücü ne kadar?


IŞİD’in Suriye’deki askeri gücünün 6-7 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Savaşçılarının çoğunluğu yabancılar. Irak’taki silahlı üyelerinin sayısının ise 10 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

 

Suriye rejimi ile işbirliği var mı?

 

Suriye muhalefeti IŞİD’in Suriye’de devrimin sabote edilmesi için Şam yönetimince desteklendiğini iddia ediyor. Şam rejimi Suriye’de muhaliflerin elindeki bölgelere düzenli olarak varil bombası atarken, IŞİD’in kontrolündeki bölgelere saldırmıyor. IŞİD, Rakka’da çıkardığı petrolü de Suriye rejimine satıyor.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25