İstanbul'da deprem son dakika Büyük İstanbul depremi ne zaman olacak?

İstanbul'da bugün meydana gelen deprem herkesi korkuttu. Büyük bir depremin beklendiği İstanbul'da bugün 4 şiddetinde orta çaplı bir deprem meydana geldi. 17:45'te, Merkez üssü Marmara Denizi olan, İstanbul'da da hissedilen 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstanbullular depremin hemen ardından panik halinde sokağa döküldüler.

İstanbul'da deprem son dakika Büyük İstanbul depremi ne zaman olacak?

İstanbul'da bugün meydana gelen deprem herkesi korkuttu. Büyük bir depremin beklendiği İstanbul'da bugün 4 şiddetinde orta çaplı bir deprem meydana geldi. 17:45'te, Merkez üssü Marmara Denizi olan, İstanbul'da da hissedilen 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstanbullular depremin hemen ardından panik halinde sokağa döküldüler.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
İstanbul'da deprem son dakika Büyük İstanbul depremi ne zaman olacak?

İstanbul'da bugün akşam saatlerinde korkutan bir deprem meydana geldi. İstanbul'da meydana gelen depremin şiddeti 4.2 olarak açıklandı. Büyük bir depremin beklendiği İstanbul'da meydana gelen orta şiddetli deprem herkesi korkuttu. İstanbul'da meydana gelen depremin artçı mı yoksa öncü mü olduğu merak ediliyor. 
 

Deprem saat 17:45'te yaşandı. AFAD'dan gelen bilgilere göre depremin merkez üssü Marmara Denizi. Depremin büyüklüğü is 4 olarak duyuruldu. 

 

Deprem İstanbul'un 25 kilometre güneybatısında meydana geldi. 12 kilometre derinliğindeki deprem İstanbul ve çevresinde hissedildi. 

 

KANDİLLİ RASATHANESİ 4. 2 OLARAK DUYURDU

 

Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4.2, derinliğini ise 7.7 olarak açıkladı. 

 

SOSYAL MEDYADA DEPREM PANİĞİ

 

Sosyal medyada kısa sürede İstanbul'un çeşitli bölgelerinden kullanıcılar birbirlerine deprem mi oldu diye sorular sormaya başladı. Saat 17:45'te hissedilen depremin özellikle İstanbul'un Avrupa yakasında oldukça şiddetli hissedildiği, gelen ilk yorumlarında kendini belli ediyor. Depremin üzerinden geçen 15 dakikanın ardından Twitter hesaplarından yorum yapan kullanıcıların sayısı şuan itibari ile 1000 kişiyi geçti

 

Sibel ?@minikcibi  30 sn.31 saniye önce

Allah korusun herkese geçmiş olsun bi sallandık deprem korkutucu:(

 

Gurbet Sarıyıldız ?@GurbetSaryldz  30 sn.31 saniye önce

Deprem oldu yıllar sonra bu korku ?????? — korkmuş hissediyor

 

Buğra Kunt ?@Buura34  25 sn.26 saniye önce

Allah beterinden korusun. #deprem

 

Özcan Yıldız ?@OzcanYildiz  32 sn.33 saniye önce

tırstım la. #deprem

 

Nebo ?@Ulltrass  37 sn.38 saniye önce

bende diyorum yatakmı sallanıyor meğer #deprem miş

 

Doğancan Özten ?@dogancanozten  1 dk.1 dakika önce

Zaten elektriğim yoktu, deprem oldu tam oldu. #deprem #elektrik ??

 

tefoderler ?@plasevuranadam  2 dk.2 dakika önce

Deprem olunca aklıma kaçmak gelmiyor, önce avizeye bakıyorum sallanıyor mu diye. Biz de böyle bi delikanlıyız. #deprem

 

Muhammed S. Esin ?@elahriman  3 dk.3 dakika önce

Ne sallandık ama... #deprem

 

dolu metrobüs ?@dolumetrobus  3 dk.3 dakika önce

İstanbul'da #deprem oldugunu Antalya'daki Kars'ta ki Ankara'da ki ve İzmir'de ki Twitter kullanicilarindan ögrendik Teşekkürler Twitter.

 


SON DEPREMLER 16 KASIM

 

"ŞUNUN ŞURASINDA SADECE BİRKAÇ SENE KALDI"


Ama asıl endişe vermesi gereken nokta, şehrin 15 asırdan bu yana her 250 senede bir onbinlerce can almış sarsıntılara kurban gitmesidir! Meselâ 1509'daki felâketi 1766'da yaşanan bir başka büyük felâket takip etmiş, sonra 1999 depremi gelmiştir. Bu deprem asıl büyük İstanbul depreminin habercisidir, 250 senelik limitin dolmasına, yani eskilerin tâbiri ile "küçük kıyamet"in kopmasına şunun şurasında sadece birkaç sene kalmıştır.

 

Bol keseden atıp tarihi biraz daha ileriye iteleyelim, sadece on-on beş sene! Bugün bu sayfada, deprem konusunda Türkiye'nin en önde gelen bir uzmanından, arkadaşım Prof. Celâl Şengör'den aldığım bir fotoğrafı yayınlıyorum...

 

 

 

Fotoğraf, Prof. Şengör'ün 1999 depreminden birkaç sene sonra Marmara'nın yüzlerce metre altında yaptığı araştırmalar sırasında çekilmiştir ve görünen kabarcıklar, denizin dibindeki yırtıklardan, yani faylardan sızan gazlardır.

 

"FELAKET, İŞTE BU GAZLARIN ÇIKTIĞI YERDEN GELECEK"


Sonuncusunu bundan 16 sene önce yaşadığımız ama neredeyse tamamen unuttuğumuz büyük felâketin, yani Marmara'yı her 250 senede bir altüst eden âfetin çok daha da büyüğü, işte bu gazların çıktığı yerden gelecek!

 

Asırlar öncesinden buyana devam eden felâketlerin kronolojisini yine bu sayfadaki kutuda okuyup korkabilirsiniz...

 

Deprem derdinin 2 bin senedir kayıtlı olan belâlar kronolojisi

 

Aşağıdaki bilgileri devletin 1952'de yaptığı resmî bir yayından, İstanbul Üniversitesi Jeoloji Enstitüsü'nden Nuriye Pınar ile Bayındırlık Bakanlığı'ndan Ervin Lahn'ın "Türkiye Depremleri İzahlı Kataloğu"ndan naklediyorum.

 

Bayındırlık Bakanlığı Yapı ve İmar İşleri Reisliği'nin yayınladığı kitapta Türkiye'de varlıkları o zamanlarda da bilinen faylar hakkında açıklamalar yapılıyor, deprem bölgeleri konusunda ayrıntılı bilgiler veriliyor ve "Türkiye Deprem Bölgelerinin Tarifesi" başlıklı bölümde 2 bin yıl öncesinden bugüne kadar yaşanan büyük depremler sıralanıyor...

 

İşte, Marmara Bölgesi'nde Milâttan Sonra 29'dan bugüne kadar geçen 1986 sene boyunca yaşadığımız deprem maceramızın özeti:

 

- 29: Marmara tarihten önceki zamanlarda da sallanmıştı ama tarihçilerin hakkında detaylı bilgi verdikleri ilk deprem Milâttan sonra 29'da oldu. Sarsıntının merkezi Gemlik Körfezi idi; İzmit, yani o zamanki adıyla "Nicomedia" ile yine o devirde "Nicea" denen İznik yerle bir oldu.

 

- 1 Şubat 363: İstanbul'un etrafındaki geniş bir bölgede hissedildi ve zamanın Romalı tarihçileri hadiseyi "Bir felâket oldu" diye kaydettiler.

 

- 434: İstanbul dört ay boyunca sarsıldı, deniz surlarının bir bölümü yıkıldı.

 

- 26 Ocak 446: Sarsıntıdan şehrin bazı kapıları büyük hasar gördü ve deprem üç ay boyunca devam etti.

 

- 25 Eylül 477: İstanbul 40 gün boyunca aralıksız sallandı. Bir sonraki yılın Eylül'ünde yeniden büyük bir deprem oldu ve şehrin meydanlarını süsleyen heykeller devrildi.

 

- 15 Ağustos 553: İstanbul 40 gün boyunca tekrar sallandı. 554 yılının Temmuz ve Ağustos'unda da şehirde bir deprem fırtınası esti, Yedikule'nin etrafındaki surlar yıkıldı. Sarsıntılar tam bir yıl sonra yeniden geldi, bu defa kiliselerle surların geri kalan kısmı yerle bir oldu ve Marmara'da patlayan dev dalgalar şehrin iç kısımlarına kadar ilerledi. Aynı günlerde İzmit de sarsıldı ve baştan başa yıkıldı.

 

- Ekim-Kasım 557: Bu defa yeraltı gürültüleri, şiddetli bir fırtına ve yağmurla gelen deprem günlerce devam etti. O devrin tarihçileri, "sarsıntıların şiddetinden gökteki birkaç yıldızın bile yer değiştirdiğini" yazdılar.

 

- Ocak 1010: Ocak'ta başlayan sarsıntılar Mart'a kadar hiç kesilmedi. Depreme yeraltından yükselen korkunç gürültüler de iştirak etti ve bugün Fatih Camii'nin yerinde bulunan büyük kilise yerle bir oldu.

 

- 1034 ilkbaharı: Şehir tam 140 gün boyunca beşik gibi sallandı. Binlerce evde ve kiliselerde büyük hasarlar oldu.

 

- 18 Aralık 1037: İstanbul aralıklarla üç defa sarsıldı. Bu tarihten başlayarak 1040'a kadar şehirde dokuz büyük deprem oldu. İnsanlar yiyecek bulamadılar ve açlığın ardından salgınlar çıktı.

 

- 23 Eylül 1063 veya 1064: İstanbul, Trakya'nın hemen hemen tamamı, Erdek ve İznik iki yıl boyunca sallandı.

 

- 14 Eylül 1509: Artık Osmanlı'ya başkentlik etmekte olan şehir, bu defa 18 gün devam eden bir âfet yaşadı. Şehrin alçakta kalan mahallelerinde çok büyük hasarlar oldu, 109 cami ile 1070 ev yıkıldı. Kara ve deniz surlarıyla Topkapı Sarayı'nı çeviren duvarlar kısmen çöktü. O zamanın kayıtlarına göre 13 bin kişi can verdi ve sayısı bilinmeyen çok sayıda İstanbullu açılan yarıklara düşüp kayboldu.

 

- 12 Haziran 1542: 40 günlük sarsıntılar yeniden geldi.


- 1718'in yaz ayları: İstanbul üç gün boyunca cehennemi yaşadı. Yalı Köşkü ve etrafındaki binalar yıkıldı, Edirnekapı ile Yedikule taraflarındaki surlar yerle bir oldu. Birçok camiyle hamamın kubbeleri çöktü, sokaklar bina enkazlarından yürünemez hale geldi. 1719'un 5 Mart'ında gelen bir başka deprem ise 30 gün sürdü. Aynı senenin Mayıs'ında ise, bu defa İzmit tamamen yıkıldı ve sayılabildiği kadarıyla 1000 kişi can verdi.

 

- 3 Eylül 1763: Sarsıntı altı gün devam etti, Fatih ve Bayezid camilerinin kubbelerini çökertti, sonra 23 Aralık'ta tekrar geldi. -


- 23 Nisan 1766: İstanbul, tarihinin en büyük deprem serilerinden birini yaşadı. Merkezi Marmara Denizi olan ilk sarsıntı Çorlu ile Büyükçekmece'yi yerle bir etti. Şehir, Mayıs'ta yeniden sallandı ve birçok caminin kubbesi yıkıldı. O yılın sonbaharı hiç bitmeyen sarsıntılarla geçti. 5 Eylül'de İzmir harab oldu ve âfet 1767 Kasım'ında tekrar İstanbul'a döndü, Vezirhanı'nın ve Bayezid ile Fatih camilerinin kubbeleri çöktü. İstanbul'un yanısıra İzmir de bu tarihten sonra 28 yıl boyunca durmadan sallandı. Deprem fırtınasının son sarsıntısı 1795'in 29 Nisan'ında yaşandı ve şehir 15 Ağustos 1803'teki hafif depreme kadar yaralarını sarmaya çalıştı.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25