Kadir Gecesi zikirleri nasıl yapılır? Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi Özel Duası ve programı

Kadir gecesi zikirleri nasıl yapılır? Kadir gecesi tüm müslüman aleminin özlemle beklediği o güzel gün Kadir Gecesini bugün idrak edeceğiz.Kadir Gecesinde nasıl ibadet etmeliyiz ve bu gecede nasıl dua etmeliyiz?

Kadir Gecesi zikirleri nasıl yapılır? Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi Özel Duası ve programı

Kadir gecesi zikirleri nasıl yapılır? Kadir gecesi tüm müslüman aleminin özlemle beklediği o güzel gün Kadir Gecesini bugün idrak edeceğiz.Kadir Gecesinde nasıl ibadet etmeliyiz ve bu gecede nasıl dua etmeliyiz?

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Kadir Gecesi zikirleri nasıl yapılır? Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi Özel Duası ve programı

Kadir Gecesinde Yapılacak Zikirler

 

 

Kadir Gecesinde Hangi Zikirler Yapılmalı

 

 

Zikir, insana sevap kazandıran her türlü amelin genel adıdır. Zikir kelime anlamı olarak; Allah’ı anmak üzere söylenilmesi ve yapılması tavsiye edilen, sözlü ve ameli eylemleri kapsayan davranışların tümü diye tanımlanmaktadır. 

 

Kadir Gecesinde Yapılacak Zikirler

 

 

Kadir Gecesinde yapılacak zikirlerin normal zamanda yapılması gereken zikirlerle arasında bir fark yoktur.

 

“Kadir gecesi üç defa “La ilahe illallah” söyleyen müslümanın, birincisinde bütün günahları bağışlanır. İkincisinde Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer.” [Tefsir-i Mugni]

 

En kıymetli zikir, namazlardan sonra çekilen Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahü ekber’dir. Bu tesbihten sonra en kıymetli tesbih ve zikir La ilahe illallah demektir.

 

Hz Aişe (ra) buyurdu ki: Ya Resullulah (SAV) Kadir gecesine yetişirsem nasıl dua edeyim? dedim Oda şöyle buyurdu; 

 

"ALLAHümme inneke afuvvün kerimün tuhibbül afve fağfü anni"

Anlamı: ALLAHım sen affedicisin, affetmeyi seversin beni affet (Tirmizi)

 

Laihahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim

Hz Peygamber (SAV) buyurdu: "Her kim bu duayı üç defa okursan sanki Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur"

 

Lailahe illallah

kim sadakatla aşk ile Kadir gecesinde bu mübarek kelimeyi 3 defa söylerse birincisinde ALLAH Tealanın mağfiretine nail olur İkincisinde cehennemden kurtulur, üçüncüsünde cenneti kazanmış olur (Et-tuhfetül marziyye)

 

Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim

 

ALLAH Teala yapılan bütün ibadetlerimizin kabul etsin mübarek gecenin hürmetine ümmeti Muhammedi affetsin, kendine layık kul habibine layık ümmeteylesin bu gece için verilen müjdelere bizleri de nail eylesin.

 

Yüce Allah (Celle Celaluhu) buyuruyor:

   Gerçek biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesini (n değerini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi, (içinde Kadir gecesi olmayan) bin aydan daha hayırlıdır. Onda (Kadir gecesinde) melekler ve Ruh (Cebrâil), Rablerinin izniyle her iş için peş peşe iner. O gece tanyeri ağarıncaya kadar selâmet (esenlik) tir. (Kadir Sûresi)

 

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:

   Kim faziletine inanarak ve karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır. (Buhârî – Müslim – Tirmizî – İbni Mâce – Ebû Dâvûd – Nesâî)

   Cân-ı gönülden îman ve ihlâsla yapılmayan göstermelik ibâdetler Allah katında geçersiz olduğundan, Peygamberimiz: “Kim faziletine inanarak ve karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek” diye uyarıyor ve Kadir gecesini ibâdetle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağını bildiriyor.

 

Kadir gecesinin özellikleri!

   Bin aydan hayırlıdır: Bir tek Kadir gecesini ibâdetle geçirmek, içinde Kadir gecesi olmayan bin aydan hayırlı yani bir ömre bedeldir. Bin ay, tam 83 yıl 4 ay eder. Günümüzde 83 yıl yaşayan insanlar azdır. Gerçi bir kimse 83 yıl ve daha fazla yaşasa bile ömrünün tamamını ibâdetle geçiremeyeceğine göre, Kadir gecesini gözetmek ve  ibâdetle geçirmek bizim için daha avantajlıdır.

 

   Kur’an Kadir gecesinde indirildi: İnsanları şirk ve küfür bataklıklarından

kurtarıp aydınlığa kavuşturacak olan Kur’an, Kadir gecesinde indirilmeye başlandı.

 

   Melekler Kadir gecesinde yeryüzüne inerler: Bizler gökyüzündeki varlıkları görmek istediğimiz gibi, onlar da bizi görmek isterler. İşte yılda bir defa Kadir gecesinde başta Ruh (Cebrâil) olmak üzere gökyüzündeki melekler Allah’ın izniyle görevli olarak gruplar halinde yeryüzüne iner, müslümanların ibâdetini izler ve selâm verirler.

 

   Kadir gecesi selâmettir: Akşam güneşin batışı ile Kadir gecesine ait özellikler, faziletler başlar ve tanyeri ağarıncaya (imsak vaktine) kadar devam eder. Kadir gecesi yazın en sıcak ya da kışın en soğuk mevsimlerinde de olsa, hava ılıman ve sakin olur. Ayrıca aşırı yağış, fırtına, sel, deprem ve savaş gibi felâketler ve insanlarda gerilim olmaz.

Kadir gecesi belirli bir gece midir?

   Müslümanların Kadir gecesini yakalama amacı ile Ramazan gecelerinin çoğunu ibâdetle geçirmeleri ve günahlardan kaçınmaları için Kadir gecesi gizli olmakla birlikte, Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bazı işaretler vermiştir.

 

   Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:

   Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın! (Buhârî – Müslim – Tirmizî)

 

   Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

   Kadir gecesini Ramazanın son on günündeki tek gecelerde arayın! (Buhârî)

 

Neden tek gecelerde?

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:

Kuşkusuz Allah tektir, teki sever. (Ebû Dâvûd – Tirmizî – Taberânî)

 

   Sayıların içinde tekler ve teklerin içinde de üç ve yedi sayıları Allah katında daha sevimlidir. Bu nedenle Yüce Allah gökleri, yeri yedi kat olarak yaratmış, Kâbe’yi yedi defa tavaf etmeyi ve Safa ile Merve arasında da yedi defa sa’y etmeyi emretmiştir.

   Evliyalar içinde de üçler (kutuplar) ve yediler (ebdallar) Allah katında daha üstün oldukları gibi rükû ve secdelerde en az üç, ancak yedişer defa “Sübhâne Rabbiye’l-azîm” ve “ Sübhâne Rabbiye’la’lâ” demek daha sevaptır.

 

   Peygamberimizin hadis-i şerîfleri, sahabelerin görüşleri ve evliyaların

keşifleri Ramazanın son on günündeki yedi yani Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi üzerinde yoğunlaştığından, Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi Kadir gecesi olarak kabul edilmiş ve bin küsur yıldan beri müslümanlar bu geceyi ibâdetle geçirmeye özen göstermiştir.

 

Âişe radıyallahü anha diyor ki:

“Ey Allah’ın Resûlü! Ben Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilirsem, ne yapayım?” diye sordum.

   Peygamberimiz (s.a.v.): “Allahümme inneke afüvvün tuhibb’ül-afve, fa’fü annî” (Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet) de buyurdu. (Tirmizî)

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25