Kar ne zaman yağacak? Dikkat Ankara ve İstanbul'a kar geliyor hemde yarın

Kar ne zaman yağacak? Havanın soğuması ile birlikte pek çok kişi karın ne zaman yağacağını merak ediyordu. Meteorolojiden flaş bir açıklama geldi. Ankara ve İstanbul'a kar geliyor hemde çok yakın bir zamanda. Doğu bölgelerinde tüm şiddetini gösteren kar yağışı yarın Ankara'da başlayacak. İstanbul'da ise 10 Aralık günü kar yağışı görüleceği bildirildi. Ankara'da ki kar yağışının çok yoğun olmaması bekleniyor.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Kar ne zaman yağacak? Dikkat Ankara ve İstanbul'a kar geliyor hemde yarın

Kar yağışı tüm yurdu etkisi altına alacak! Hava sıcaklıkları bugünden itibaren tüm yurt genelinde ciddi bir düşüş gösterdi. Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası beraberinde kar yağışını da getirdi. Doğu bölgelerinde iki günden bu yana yoğun kar yağışının devam ettiği bildirildi. Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte yarın Ankara'da kar yağışının başlaması bekleniyor.  2 Aralık Salı günü öğleden sonra Ankara'da kar yağışının başlayacağı açıkladı. İstanbul'da ise kar yağışının 10 Aralık günü başlayacağı bildirildi. 
 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Batı Karadeniz'de fırtına ve yoğun kar yağışı uyarısı yapmasının ardından CNN Türk Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli de İstanbul ve Ankara için kar yağışı uyarısı yaptı. Sürmeli Çarşamba günü Başkent Ankara'da kar yağışının görüleceğini, İstanbul'da ise yüksek kesimlerde sıcaklığın düşmesiyle birlikte 10 Aralık'ta kar yağışının görülebileceğini bildirdi.

 

CNN Türk Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli Başkent Ankara'da yılın ilk karının yağacağını bildirdi. Çarşamba günü yağmur şeklinde başlayıp soğuk havanın etkisiyle Başkent'te karla karışık yağmur ya da kar görüleceğini söyledi. İç Anadolu Bölgesi'nde havanın kuru soğuğa ardından da yağışa döneceğini söyledi. Sürmeli, Bolu çevrelerinde etkili bir kar yağışının beklendiğini kaydetti. 

 

İSTANBUL'DA KAR YAĞACAK MI?


Bünyamin Sürmeli Marmara Bölgesi'nde de sıcaklarda 10 derece düşüş yaşanmasının beklendiğini açıkladı. Sürmeli İstanbul için de özellikle yüksek kesimlerde 10 Aralık'tan sonra kar yağışı görülebileceğini söyledi.

 

METEOROLOJİDEN AÇIKLAMA


Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun Batı Karadeniz Bölgesi'nde fırtına ve yoğun kar yağışı beklendiğini duyurdu. Meteoroloji'den yapılan açıklamada kuvvetli fırtınanın akşam saatlerinden itibaren Batı Karadeniz Bölgesi'nin doğusunda etkili olmasının beklendiği belirtilerek "Batı Karadeniz'in doğusunda batı ve güneybatı, zamanla kuzeybatıdan esecek olan rüzgarın, kuvvetini artırarak, bugün akşam saatlerinden sonra 6 ila 8 (50-75 km/s) kuvvetinde fırtına, yer yer 9 (75-90 km/s) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtına'nın sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi tahmin edilmektedir" denildi. 
 

BATI KARADENİZ İÇİN 'YOĞUN KAR' UYARISI


Meteoroloji'nin açıklamasında ayrıca çarşamba günü Batı Karadeniz'de etkili olması beklenen kuvvetli yağışların yüksek kesimlerde yoğun kar yağışına dönüşmesinin tahmin edildiği belirtilerek şöyle denildi: "Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın sabah saatlerinden itibaren Batı Karadeniz bölgesinde etkili olacak yağışların; Zonguldak, Bartın, Düzce ve Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur (21-50mm) , Kastamonu, Bolu ve Karabük ile Zonguldak, Bartın ve Düzce'nin 500 m üzeri yüksek kesimlerinde yoğun kar (20 cm üzeri) şeklinde olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, su baskını, yıldırım, heyelan, buzlanma gibi meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır"

 

DOĞU ANADOLU'DA KAR ETKİSİN ARTIRDI


Erzincan- Sivas karayolunun Sakaltutan ve Kızıldağ mevkinde kar yağışı ve tipi sürücülere zor anlar yaşattı. Yolda mahsur kalanları AFAD ekipleri kurtardı. Karayolu üzerinde çok sayıda da trafik kazası meydana geldi.

 

Van'da da dün akşam etkili olan kar yağışı nedeniyle yüksek kesimler beyaza büründü. 96 mahallede 151 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

 

Bitlis'te de kar yağışı nedeniyle trafiğin aksadığı bölgelerde karla mücadele ekipleri çalışma başlattı.

 

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde elektrik hatlarında oluşan hasar nedeniyle bazı köylere elektrik verilemiyor.
 

15 İLE KAR UYARISI

Öte yandan gece saatlerinde de 15 ilde yoğun kar yağışı bekleniyor. Yoğun kar yağışı ile ilgili de yapılan açıklamada, “Bu gece saatlerinden itibaren DoğuKaradeniz'in iç kesimleri Gümüşhane, Bayburt ile Trabzon, Giresun, Rize ve Artvin'in yüksek kesimleri, Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Hakkari ve Van çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

Türkiye'nin bazı illerinde kar yağışının başlamasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Konya, Diyarbakır illerinde kar ne zaman yağacak sorusu merak konusu oldu. 
 

 Aralık ayının gelmesi ile birlikte pek çok kişi karın ne zaman yağacağını merak etmeye başladı. 1 Aralık Salı gününden itibaren yurt genelinde hava sıcaklıklarının bir hayli düşeceği açıklandı.Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası tüm yurdu etkisi altına alacak. Aralık ayının ilk haftası sona ererken Doğu ve Karadeniz bölgesinde kar yağışı bekleniyor. 

ERZURUM'DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Erzurum’da karla karışık yağmur yağışı görüldü.

Şehir merkezinde yağmurla başlayan kar yağışı kısa süreli sürdü. Kar yağışı araçların üzerini beyaza büründürürken cadde ve sokakların zemininde tutmadı.

Yolda yürüyen vatandaşlar şemsiyelerini açarak karla karışık yağmurdan korundu.

Meteorolojiden alınan bilgiye göre, ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların, gece saatlerinde Erzurum, Kars ve Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmasının beklendiği belirtildi.

Pastırma yazı bitiyor, kar geliyor


İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şen: ''Hava, bir hafta sonra mevsim normallerine dönecek. Hava sıcaklıkları 5-6 derece düşecek" - "Kasım ayının son haftası Trakya ve batıda kayak merkezlerine kar yağışı bekliyoruz'' 

Ülke genelinde devam eden pastırma sıcaklarının yerini  soğuk ve yağışlı havaya bırakması bekleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi  Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftadan itibaren soğuk ve yağışlı havanın  Trakya'dan giriş yapacağını belirtti.

Beklenen soğuk havanın Edirne ve Kırklareli'nin yüksek kesimlerine kar  yağışı bırakabileceğini ifade eden Şen, ''Pastırma sıcaklarının son günlerini  yaşıyoruz. Hava, bir hafta sonra mevsim normallerine dönecek. Hava sıcaklıkları  5-6 derece düşecek. 23-24 Kasım'daki soğuma da Trakya ve batıda kayak  merkezlerine kar yapar. Şehir merkezlerinde kar yağışı beklemiyoruz'' diye  konuştu.

 Gelecek ayın sonlarına doğru batı bölgelerinde sıcaklıkların mevsim  normallerine ulaşarak, kış şartlarının kendisini göstermeye başlayacağını, doğuda  ise kar yağışının devam edeceğini vurgulayan Şen, iç kesimlerde sisin, batıda ise  bir hafta daha pastırma yazının etkisini sürdüreceğini aktardı.

''İstanbul'da çok yoğun kar yağışı beklemek doğru değil''

 

Şen, İstanbul'da şehir yüksekliğinin az olması nedeniyle çok yoğun kar  yağışı beklemenin doğru olmadığını belirtti.

İstanbul'un ''ısı adası etkisi''nde kaldığını anlatan Şen,  ''İstanbul'da çok yoğun kar yağışı beklemek doğru değil. Binaların güneşten  aldıkları enerjiyi tekrar ısıtması, şehirdeki sıcaklığın 2-3 derece daha fazla  olmasına sebep oluyor. Bu nedenle kırsal alanlarda beklenen kar yağışı,  İstanbul'da olmaz'' dedi.

Meteoroloji uyardı: Kar yağışı geliyor!

 

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Sinop, Tokat, Bingöl, Diyarbakır, Muş, Mardin, Siirt ve Batman çevreleri ile Şanlıurfa'nın doğu ilçeleri ve Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. 

Yağışların yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Rize çevreleri ve Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2) sağanak yağış, 1300 metre üzeri yükseklerinde ise yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

TRAKYA'YA KAR YAĞIŞI GELİYOR

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi  Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftadan itibaren soğuk ve yağışlı havanın Trakya'dan giriş yapacağını belirtti.

Beklenen soğuk havanın Edirne ve Kırklareli'nin yüksek kesimlerine kar  yağışı bırakabileceğini ifade eden Şen, ''Pastırma sıcaklarının son günlerini  yaşıyoruz. Hava, bir hafta sonra mevsim normallerine dönecek. Hava sıcaklıkları  5-6 derece düşecek. 23-24 Kasım'daki soğuma da Trakya ve batıda kayak merkezlerine kar yapar. Şehir merkezlerinde kar yağışı beklemiyoruz'' diye  konuştu.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8