Katar nerede işçi maaşları ne kadar Katar'a işçi ne zaman alınacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar'dan müjdelerle döndü.Katar ile anlaşma üstüne anlaşma yapan Türkiye Doğalgaz anlaşması ilede elini güçlendirdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Katar'ın Türkiye'den işçi talebinde bulunduğu öğrenildi.Katar'a ne zaman işçi alınacağı henüz açıklanmazken nitelikli ve niteliksiz eleman alınacağı öğrenildi.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
Katar nerede işçi maaşları ne kadar Katar'a işçi ne zaman alınacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü uçakta gazetecilere çok önemli açıklamalar yaptı: 

 

Katar ziyareti hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

Ziyaretimizde, Türkiye-Katar arasında Yüksek Stratejik Komite Birinci Toplantısı'nı gerçekleştirdik. Bildiğiniz gibi bu toplantıların sekreteryasını, dışişleri bakanlıkları yürütüyor. Katar'daki toplantıyı 15 anlaşmayla bitirdik ama çalışma yemeği sırasında 16. anlaşmayı da karara bağladık. O da iki ülke arasında vizelerin kaldırılması. Bir sıkıntı olmazsa, 2016'da AB'de de vizeler kalkmış olacak. 

 

Katar'la ilişkilerimiz son dönemde ivme kazandı değil mi? 

Başbakanlık dönemim de dahil olmak üzere Katar'la ilişkilerimizde bizler herhangi bir sıkıntı yaşamadık. İlişkilerimiz sürekli olumlu istikamette gelişti. Bu Şeyh Hamed dönemi için de onun oğlu Şeyh Temim dönemi için de geçerli. Salı akşamı eşimle birlikte, Katar Emiri Şeyh Temim'in babası Şeyh Hamed ve annesiyle akşam yemeğindeydik. Orada da durumları değerlendirme imkanımız oldu. Yemekte işgücü anlaşması yapma noktasına geldik.

 

Katar, bizden nitelikli, niteliksiz eleman istiyor. İşgücü anlaşmasını Türkiye olarak biz İŞKUR vasıtasıyla yapabiliriz. İş arayan vatandaşlarımız açısından çok önemli.

 

Büyükelçimiz en kısa sürede Sayın Şeyh Temim'in talimat verdiği bakanla bir araya gelecek. Hangi iş alanlarında ne gibi talep var, tespiti yapılacak. Ardından vatandaşlarımızı göndermeye başlayacağız. 

 

Katar'da askeri üs meselesi vardı. Gelişme var mı? 

Burada herhangi bir engel ya da sıkıntı söz konusu değil. Üs için tahsis edilen bölgelerde bu yerleşim yapılacak. Katar'la ortak bir askeri tatbikatımız da oldu. Tatbikatın ardından, 94 personelimiz orada. 

 

Körfez sermayesinin seçim sonrası yeni istikrar döneminde Türkiye'ye akışı bekleniyor mu? 

Katar, Türkiye'de çeşitli sektörlerle ilgileniyor. Bu ilginin bundan sonraki süreçte de devam edeceğine inanıyorum. 

 

Katar ile doğalgaz konusunda ne gibi gelişmeler söz konusu? 

Katar doğalgaz konusuna zaten açık. Yani LNG noktasında, bizim mevcut kapasitelerimizi Katar'ın doldurması bakımından bir sıkıntı yok. Şimdi belki de, stoklama ve depolamayla ilgili yeni bazı yerlerin inşası için de adımlar atılacak.

Bu konuda da mutabakatımız var. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız da onların yine aynı şekilde ilgili birimleri ile birlikte çalışmalarını Botaş dahil sürdürecekler. Gerekirse mevcut özel sektöre ait bir firma ile çalışabilirlerse onu satın alacaklar. 

 

Öncekİ Katar gezinizde Katar'ın 150 milyar dolarlık bir yatırım yapma imkanı vardı. Bu ne aşamada?

Tabii rakamsal olarak bir şey söylemem şu an mümkün değil. Ama 2020'de malum dünya futbol şampiyonası var. Altyapı üstyapı çalışmalarda zaten şu an Türk firmaları var. Ordan iş alıyorlar. 

 

Suriye konusunda yeni kararlar alındı mı acaba? 

Bir sorun yok. Ilımlı muhalifleri destekleme konusunda, biliyorsunuz, Katar da baştan beri işin içinde zaten.

 

DAEŞ bir yandan, YPG bir yandan Azez'i bombalıyor. Azez düşerse orayı DAEŞ bile alsa YPG sonra geri alacak. DAEŞ'le savaşacak tek güç olarak YPG kalacak. Özgür Suriye Ordusu kuzeyimizden tasfiye olmuş olacak. ABD Türkiye'yi oyalıyor olabilir mi? B planımız var mı?

Suriye'de siyasi geçiş sürecini sağlamak üzere DAEŞ ile mücadele sürecek. Paris'te yaptığımız görüşmede Sayın Obama'nın yaklaşımı da son derece olumluydu. Koalisyon güçleriyle birlikte, bölgede mücadelemizi aralıksız devam ettireceğiz. Gerekli değerlendirmeler yapılacaktır tabii. 

 

Lavrov bugün (dün) Belgrad'da Sayın Çavuşoğlu'ya görüşmeyi reddetmeyeceğini açıkladı. Bunu nasıl yorumluyorsunuz? 

Lavrov ile Çavuşoğlu geçenlerde bir telefon gürüşmesi yapmışlardı. Şu andaki gelişmeler onun devamı olmalı. Rusya ile Türkiye arasındaki bu durumu süratle aşabilmek mümkün. Kısa bir sürede bunları birlikte aşalım. Bunlar masada aşılır. Medya üzerinden aşılmayacağı gibi taraflara bir şey de kazandırmaz, tam tersine kaybettirir. 

 

15 Aralık'ta ÜDİK toplantısının olmasını beklemeli miyiz?

Bu toplantının ev sahipliği sırası Rusya'da. Dolayısıyla, davet onlardan gelecek. Bu konu belki dış işleri bakanlarımızın Belgrad'ta yapacakları görüşmede de gündeme gelebilir. 

 

Suriye rejimi ya da Rusya eliyle, Lazkiye-Cisruşşugur-İdlib arasında PYD'nin güç tahkim etmesine yarayacak bir tablo oluşursa Türkiye'nin tavrı ne olur? 

Biz bu husustaki tavrımızı defaatle açıkladık. Koalisyon güçlerinin mücadelesi öncelikle DAEŞ ve terör örgütlerine karşı. Terör örgütlerinin tümüne karşı olduğumuzu her zaman söyledik, söylüyoruz. Suriye'de Türkmenlerin olduğu bölgede YPG yok, PYD de yok. Cerablus'ta DAEŞ var, Tel Abyad'da Araplar vardı onlara zulmettiler, ama Araplar oraya geri döndü. Obama'yla da konuştuk, operasyonlar devam edecek. Bu arada 98 km'lik hat üzerinde bizim 15 bin askerimiz olduğu yönündeki haberler doğru değil. 98 km, bizim sınırımızda değil. Orada Özgür Suriye Ordusu var. Bizim askerimiz ise bizim kendi sınırımızda görev yapıyor. Koalisyon güçlerinin verdiği mücadeleye, havadan uçaklarımızla katılıyoruz. Malum Fransa, Suudi Arabistan, Katar da var bu işin içinde. Özellikle Türkmenlerin olduğu bölgedekiki sıkıntılar bir an önce aşılır. 

 

Tahir Elçi'nin öldürülmesinin ardından Demirtaş'ın polis kurşunu ile ölmüştür yolunda bir açıklaması oldu. Bu konuda ne dersiniz? 

Sayın Elçi'nin o açıklamalarına kimse bir şey diyemez. Makul ve muteber açıklamalar.

Olayın aydınlanmasını beklemeden hemen 'polis kurşunu ile ölmüştür' yaklaşımı sergilemek, o zatın her zamanki alışkanlığıdır. Hatırlarsanız, Ankara'da garın önündeki hadisenin akabinde de hemen, 'Katil devlettir' demişti. Bu bir siyasetçiye yakışmaz. Ama kimileri, 'Çamur at, izi kalsın' mantığıyla hareket ediyor. Elçi'nin vurulduğu yerde bulunan silah teröristlere ait. Kurşun ise incelemelerin neticelenmesini beklemek lazım. 

 

Hükümet programında Başkanlık sistemi de var. 

Hükümet programını 6-7 başlık çerçevesinde ben de gördüm. 2002 çıkışımız daha da güçlenerek, güncellenerek devam ediyor. Yeni anayasa, şüphesiz ki başkanlık sistemiyle güç kazanacaktır. Tabii ki hükümetin gücü tek başına buna müsait değil. Diğer partilerin desteği ya da anayasa değişikliği için referanduma destek vermeleri halinde, pekala mümkün olabilir. Bu hususta, anayasa değişikliği yapılsa bile, değişiklik referanduma götürülmeli. Zira parlamento bunu başarsa bile işin asıl sahibi millettir. Başkanlık sisteminin, Türkiye'ye çok ciddi bir sıçrama kazandıracağına inanıyorum.

 

25 BİN MÜLTECİ KANADA'YA

Kanada Başbakanı Trudeau bizden 25 bin mülteci talep etti. Nitelikli niteliksiz hepsi olabilir dedi. Ancak bunların tümünü bizim kamplardan mı alacaklar, yoksa Lübnan ve Ürdün'dekiler de mi dahil mi, bu şu an için net değil. Sayın Başbakan konuşmuştu Kanada Başbakanıyla. Şimdi bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

 

ŞARTLAR BELLİ

Benim İsrail radyosuna herhangi bir beyanatım olmadı. Öyle bir ifade de kullanmadım. 'İsrail ile ilişkiler düzelebilir mi' şeklinde, ayak üstü bir soru yöneltildi bana. Ben de 'Neden olmasın? Yeter ki şartlar yerine getirilsin' demekle yetindim. Şartlarımız belli. Malumuzun özür şartı yerine getirildi. Ancak tazminat ve ambargonun kalkması biçimindeki diğer iki şart yerine getirilmedi.

 

Katar hangi ülkededir? Bu soruya öncelikli olarak cevap vermek gerekirse, Katar’ın bir şehir olmadığını bir ülke olduğunu belirtmek isteriz. Peki Katar nerede? Katar hangi kıtada? Katar’da hangi dil konuşuluyor? Katar’ın para birimi nedir? Katar’ın yüz ölçümü kaç? Katar’ın başkenti neresi? İşte bu soruların cevapları:

 

Katar’ın Başkenti: Doha

Katar’ın Telefon kodu: +974

Katar’ın Alan: 11.571 km²

Katar’ın Para birimi: Katar riyali

Katar’ın Nüfus: 2,169 milyon (2013) Dünya Bankası

Katar’ın bulunduğu Kıta: Asya

 

Katar’ın temel geçim kaynağı petroldür.

Katar, 3 Eylül 1971’de bağımsız bir devlet olmuştur.

Petrol rezervlerinin bulunmasında Katar ekonomisi balıkçılık ve inci avcılığı ile geçiniyordu.

Ülkede son zamanlarda eğitime de önem verilmeye başlanmıştır. Öğrenci sayısının az olması kaliteli eğitim verilmesini sağlamıştır.

Cinsiyet dağılımı açısından dengesiz bir dağılım söz konusudur. Bir 3 erkeğe bir kadın düşmektedir. Bu oran dünyanın en yüksek oranıdır.

İklim ise akdeniz iklimidir. Yazın sıcak ve kurak. Kışları ise yağışlı ve serin.

 

Katar’a Çalışmaya Gelmeden Önce Hesabınızı Yapın

Bu yazı  Katar’a çalışmak için ilk kez gele­cek­lere yönelik..

 

Katar’a çalışmak icin gelme duru­mu­nuz ortaya çıktıysa  ve size öne­ri­len maaşını­zın bu ülkede yeterli olup olma­ya­cağı aklınızda bir soru işa­re­tiyse bu yazı size yar­dımcı olabilir.

 

Size öne­ri­len maaş Türkiye koşul­la­rına göre doğal ola­rak yük­sek ola­cak­tır.. Bu da ilk anda yan­lış karar ver­me­nize sebep ola­bi­lir. Maaşı­nızın sizi tat­min edip etme­ye­ce­ğini Türkiye koşul­la­rın­dan ziyade Katar koşul­la­rının belir­le­ye­ce­ğini unut­ma­yın. Boyle yap­maz­sa­nız Katar’da yaşa­maya başla­yınca hiç hesaba kat­ma­dığı­nız mas­raf­la­rın çık­tığını görünce mora­li­niz bozulabilir.

 

Nedir önce­den bilin­mesi gerekenler?

 

Ev kira­la­dığınız zaman min. 1 yıl­lık kont­rat imza­la­ma­nız  ve 12 aylık kira bede­lini çek ola­rak ya da peşin ola­rak öde­me­niz gerekli. Eğer kont­rat süresi bit­me­den evden ayrılmaya kal­kar­sa­nız çek­le­ri­niz size geri veril­mi­yor.  İnsaflı bir ev sahibi ise bir ya da iki aylık kira bedeli ceza öde­yip çıka­bi­lir­si­niz.  Ceza öde­me­di­ği­niz tek durum Katar’dan ayrılı­yor olma­nız, bunu da ispat­la­ma­nız gerekli.

 

Kira­la­dığınız ev için bir aylık kira bede­lini depo­zit ola­rak söz­leş­meyi yap­tığınız gün alırlar

 

Ev kira­la­dığınızda su – elektrik için ev sahi­bine ya da Kahrabaa’ya 2000 riyal depo­zit ödemelisiniz.

 

Eşi­ni­zin ve çocuk­la­rınızın uçak bilet­leri, eğer pake­ti­niz aile­ni­zin uçak bilet­le­rini kapsamıyorsa.

 

Evcil hay­va­nınız varsa Katar’da vete­ri­ner­ler çok pahalı ben­den söylemesi

 

Mul­tiple Exit Per­mit almak ister­se­niz sene­lik 500 riyal.  Nor­malde şir­ket­ler çalışan­la­rının exit per­mit­le­rini tek sefer­lik olan tip­ten alır ve mas­ra­fını kar­şılar (10 riyal). Ancak siz bir sene boyunca spon­sor iznine bağlı kal­ma­dan ülke­den çıka­bil­mek isti­yor­sa­nız mul­tiple exit per­mit almalısınız, masrafı size aittir.

 

Araba alma­nız gere­kecek, eğer pake­ti­nizde şir­ket size araba sağ­la­mı­yorsa. Eğer şir­ket size araba veri­yorsa bu sefer de eşi­nize bir araba alma­nız gere­kecek çünkü Katar’da toplu ula­şım çok çok zayıf, taksi bul­mak ise ayrı bir dert.

 

Ev döşe­mek. Evi mobil­ya­sız tut­tuy­sa­nız mobilya/beyaz eşya alış­ve­ri­şi­niz ola­cak.  Evi full mobil­yalı tut­tuy­sa­nız, yine alış­ve­riş yap­ma­nız gere­kir. Evin eksiği hiç bir zaman bitmezzz..

 

Türkiye-Katar geliş gidiş­le­rinde bagaj ağır­lığını limit dahi­linde tut­mak hep bir stres yaratır… Limiti aştığı­nız zaman hava­yolu fir­ma­sına kilo başına ne kadar öde­ye­ce­ği­nizi bir araştırın..

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdulkadir 2016-12-08 11:30:07

Slm katarda calismak isterim soforum 05072768650

Avatar
Mehmet 2017-01-28 11:35:02

Fayans ustasıyım katara gitmek istiyorum

Avatar
Tarkan martin 2017-01-28 16:25:00

Slm katar çalışmak isterim tIR şöförüyüm

Avatar
ıbrahim çakmak dondurma tatlı ve börek ustasının 2017-02-18 01:34:36

Katar da çalışmak isterim

Avatar
ıbrahim çakmak 0530 147 0431 2017-02-18 01:40:05

Tatlı dondurma ve su borekciyim

Avatar
Ercan 2017-02-18 22:20:54

Çalışmak. İsterim

Avatar
ali yurtdisinda calismak isterim kalipciyim 4 ulkede calismisligim var 2017-02-20 14:40:50

çalışmak istiyorum yurtdışı kalipciyim

Misafir Avatar
sabastıan 2017-03-09 14:44:17 @ali yurtdisinda calismak isterim kalipciyim 4 ul

alı qatara gıttınmı bende bır hafta ıçınde gıdıyorum

Beğenmedim! (0)
Avatar
ali yurtdisinda calismak isterim kalipciyim 4 ulkede calismisligim var 2017-02-20 14:41:08

çalışmak istiyorum yurtdışı kalipciyim

banner8