Kılıçdaroğlu: 80 Milyonun Geleceği Ateşe Atılıyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği teklifinin meclisten geçmesi ve kabul edilmesi üzerine, “Bu anayasa değişikliğiyle sadece bir kişinin geleceği güvence altına alınıyor. 80 milyonun geleceği ateşe atılıyor” dedi.

21 Ocak 2017 Cumartesi 08:52
Kılıçdaroğlu: 80 Milyonun Geleceği Ateşe Atılıyor!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği teklifinin meclisten geçmesi ve kabul edilmesi üzerine, “Bu anayasa değişikliğiyle sadece bir kişinin geleceği güvence altına alınıyor. 80 milyonun geleceği ateşe atılıyor” dedi.
 
Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları:
 
 Bu mücadele vatan, bayrak mücadelesidir.
 
“Biz sizin, bu ülkenin geleceği, şanlı bayrak için her türlü mücadeleyi göze aldık. Bütün insani koşulların dışında çok ağır yükün altına girdiğinizi biliyorum. Hep birlikte 1, 2, 10, 14 saat demedik, gönül birliği içinde mücadelemizi sürdürdük. Bu mücadele bizim demokrasi tarihimize geçecektir. Bu mücadele CHP'nin kutsal mücadelesidir. Bu mücadele bir siyasal partinin mücadelesinin ötesinde vatan, bayrak mücadelesidir.
 
Sarayın vekilleri asla milletin vekilleri olamaz
 
Birinci nedeni şu; milletten oy alıp, milletin vekilliğini üstlenen bazı milletvekilleri, üzülerek ifade edeyim ki anayasa değişikliklerini görmeden imzaladılar. Onlara gerçek anlamda milletvekili, milletin vekili denmez. Sarayın vekilleri asla milletin vekilleri olamaz. İkinci önemli nokta, eğer milletin vekiliysek, hukuka, hukukun üstünlüğüne inanıyorsak Anayasanın öngördüğü kurallar içinde oyumuzu kullanmamız gerekiyor. Özellikle iktidar kanadının hemen hemen bütün milletvekilleri, kabinlere girmeden, birbirini denetleyerek oylarını kullandılar.
 
Hukukun üstünlüğüne sahip çıkmak zorundasınız
 
Sabahın ilk saatlerinde, hukukun üstünlüğünü savunan ve savunmak zorunda olan Anayasa Mahkemesinin değerli yargıçlarına sesleniyorum; Anayasanın değiştirilmesi teklif edilemeyen maddelerine siz de sahip çıkmak zorundasınız, hukukun üstünlüğüne siz de sahip çıkmak zorundasınız. Bu sadece bizim görevimiz değil, bu ülkede yaşayan her yurttaşın, özellikle yargıçların görevi.
 
Geldiğimiz nokta kocaman bir U dönüşüdür
 
Parlamentonun kendi yetkilerini devretme tarihidir bu tarih. Bu tarihin bizim milli Kurtuluş Savaşı açısından da önemi var. Bu tarih aynı zamanda bir parlamentonun kendi tarihine ihanet tarihidir. Kendi yetkilerini devretme iradesini gösterdiği tarihtir. Saraydan alınıp, millete verilen yetki bu değişiklikle tekrar milletten alınıp saraya veriliyor. Geldiğimiz nokta kocaman bir U dönüşüdür.
 
Demokrasiye, vatanımıza sahip çıkmak hepimizin ortak görevidir. Bu ülkede huzur içinde, birlikte yaşamak ve bu iradeyi göstermek hepimizin ortak görevidir.
 
Yasama, yargı ve yürütmeyi tek kişiye teslim ettiler
 
İktidar sahipleri 3Y ile mücadele edeceklerini söyleyerek iktidara geldi. Yoksulluk, yolsuzluk, yasaklarla mücadele edeceklerini söylediler. Bugün 3'ü de aynen devam ediyor ama bir başka 3Y, yasama, yargı, yürütmeyi başka iradeye, tek kişiye teslim ettiler. Bu rejim değişikliğine biz karşıyız. Türkiye bu rejim değişikliğini kaldıramaz. Bütün yetkilerin tek kişiye verildiği otoriter bir yönetimin Türkiye'nin geleceği açısından felaket olacağını hepimizin bilmesi gerekiyor.
 
Neden Türkiye bugün bu hale geldi
 
Şu iki soruyu gittiğiniz her yerde yurttaşlarımıza hatırlatın. 15 yıldır iktidarda olan parti, 15 yılda hangi kanunu istediniz de çıkaramadınız, hangi kararı almak istediniz de alamadınız? Neden Türkiye bugün bu hale geldi? Bu anayasa değişikliği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hangi sorununu çözecek? Bir Allah'ın kulu çıksın desin ki 'Şu sorunu çözeceğiz.' İçeride ve dışarıda devasa sorunlara karşı karşıyayken, bu sorunların çözümü için iktidara açık çek vermişken, bu sorunları bir kenara atıp, 'İlla rejimi değiştireceğiz, başkanlık sistemini getireceğiz. Bütün yetkileri bir kişiye vereceğiz' diyorlar. Bu ülkenin başka düşünen akıllı adamı, parlamentosu, yargısı, üniversiteleri, hukuk fakülteleri, işçisi, çiftçisi, memur, emekli, esnafı yok mudur? Bu anayasa değişikliğiyle sadece bir kişinin geleceği güvence altına alınıyor. 80 milyonun geleceği ateşe atılıyor. Hiçbir vatandaşın şu anda can ve mal güvenliği yok. Bu anayasa değişikliğiyle can ve mal güvenliğinin olmaması sürekli hale getiriliyor” açıklamalarında bulundu.
 
Son Güncelleme: 21.01.2017 09:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8